Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Karma

Jaka jest najlepsza sucha karma dla kotów?

Opublikowane: 12:44 Przeczytasz w: 8 min

Czy sucha karma jest dobra dla kota? Co lepsze mokra czy sucha karma dla kota? I jaka jest najlepsza sucha karma dla kotów? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Spis treści

    Sucha karma dla kota — jaka powinna być? Źródło: 123rf.com

    Jaka jest najzdrowsza karma dla kota?

    Potrzeby żywieniowe kotów różnią się znacznie od wymagań człowieka. Ich metabolizm jest przystosowany do diety bogatej w białka i tłuszcze oraz spożywania wielu niewielkich posiłków w ciągu dnia. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na poszczególne składniki zmienia się m.in. w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

     

    Co lepsze mokra, czy sucha karma dla kota? 

    Wybór między suchą a mokrą karmą dla kota zależy od wielu czynników, w tym od preferencji kota, jego wieku, stanu zdrowia i stylu życia. Sucha karma jest zazwyczaj bardziej praktyczna, łatwiejsza do przechowywania i ma dłuższy termin ważności, ale niektóre koty mogą preferować smak lub konsystencję mokrej karmy. Mokra karma może również dostarczać dodatkowej wilgoci, co jest korzystne dla kotów, które piją niewystarczającą ilość wody. Ważne jest również, aby zapewnić kotu zrównoważoną dietę, niezależnie od tego, czy wybierasz suchą, mokrą czy mieszankę obu rodzajów karmy. Zalecam konsultację z weterynarzem w celu określenia najlepszego rodzaju karmy dla Twojego kota, biorąc pod uwagę jego indywidualne potrzeby zdrowotne i preferencje żywieniowe.

    Kot — prawdziwy mięsożerca

    Koty należą do grupy tzw. prawdziwych mięsożerców. Oznacza to, że ich organizm jest wysoce wyspecjalizowany pod kątem diety. Zwierzęta te nie odczuwają smaku słodkiego ze względu na mutację w genie odpowiedniego receptora. Stwierdza się u nich wysoką aktywność enzymów odpowiedzialnych za trawienie białek i tłuszczów, a niską lub wręcz znikomą enzymów biorących udział w przemianach węglowodanów. Podstawą diety kotów są mięso i wnętrzności upolowanych ofiar, a pokarmy roślinne stanowią niewielki dodatek pełniący funkcję regulacyjną — np. ułatwiają usuwanie kul włosowych z przewodu pokarmowego i pobudzają perystaltykę jelit.

    Zapotrzebowanie na wodę

    Przodkowie współczesnych kotów domowych zamieszkiwali suche i gorące regiony. Wpłynęło to na ich ewolucję i przystosowanie do środowiska, w którym dostęp do wody był utrudniony. Koty większość swojego dziennego zapotrzebowania na płyny zaspokajają, pobierając wodę wraz z pożywieniem. Dodatkowo są to niezwykle czyste zwierzęta i nie będą chciały pić zanieczyszczonej wody. Większość kotów preferuje wodę płynącą, która znajduje się daleko od miejsc spożywania pokarmu.

    Koty jedzące tylko suchą karmę zwykle nie zaspakajają swojego zapotrzebowania na wodę, nawet jeśli piją więcej wody niż mruczki na karmie mokrej lub diecie BARF. Niewielkie, lecz przewlekłe odwodnienie stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia i predysponuje do rozwoju chorób układu moczowego, które mogą prowadzić do konieczności przeprowadzenia zabiegów urologicznych

    Zapotrzebowanie kaloryczne

    Bez względu na stosowany model żywienia, należy zadbać, by podawany pokarm spełniał zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i energię. Zaburzenie tych wartości może prowadzić do niedoborów, niedożywienia lub wręcz przeciwnie — coraz częściej diagnozowanej otyłości i cukrzycy u kotów. Aby zwierzę nie miało problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała należy obliczyć jego dzienne zapotrzebowanie na energię i na tej podstawie odmierzyć porcję karmy.

    JAK OBLICZYĆ DER? 

    1) Obliczenie masy metabolicznej kota poprzez podniesienie jego wagi do potęgi 0,67

    np. 4^0,67 = 2,53

    2) Obliczenie RER (spoczynkowej przemiany materii) = masa metaboliczna x 70 kcal 

    2,53 × 70 = 177,1

    3) Obliczenie DER — pomnożenie RER przez współczynnik zależny od wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Wynosi np. 1,4 dla kotów dorosłych niekastrowanych, 1,2 po kastracji i 1,0 dla zwierząt z nadwagą. 

    1,4 × 177,1 = 247,94

    Znając DER i kaloryczność wybranej karmy można obliczyć dzienną dawkę dla kota dzieląc DER przez wartość podaną przez producenta.

    Często, a mało

    W naturze koty żywią się głównie małymi ofiarami — drobnymi ssakami, ptakami i gadami. Są przystosowane do zjadania wielu niewielkich posiłków w ciągu dnia. Niektóre pobierają jedzenie nawet dwadzieścia razy dziennie. W warunkach domowych warto zapewnić mruczkowi przynajmniej 4 posiłki. Podawanie mu dużych porcji 1-2 razy dziennie lub zostawianie dostępu do suchej karmy cały czas może prowadzić do zjadania nieadekwatnych ilości jedzenia na raz, zwłaszcza jeśli kotu w przeszłości zdarzało się głodować. Inne mruczki mogą w takiej sytuacji nie najadać się do syta — zjedzą tylko niewielką porcję, a reszta karmy zepsuje się w misce i będzie już dla nich nieatrakcyjna.

    Modele żywienia kotów

    Obecnie istnieje kilka modeli karmienia kotów. Stosowane żywienie powinno być przede wszystkim dopasowane do potrzeb zwierzęcia, a także możliwości finansowych i organizacyjnych właściciela.

    Czy mokra karma jest dobra dla kota?

    Komercyjna mokra karma dla kota jest najczęściej wybieranym sposobem żywienia mruczków. Dobrej jakości puszki zaspokajają zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i są zwykle chętnie zjadane przez koty. Wybierając mokrą karmę zawsze należy się zapoznać ze składem umieszczonym na opakowaniu. Powinien być jak najbardziej czytelny — najlepiej, gdy producent wyszczególnia użyte składniki i podaje ich zawartość procentową. Na pierwszym miejscu ma znajdować się mięso, a w dalszej kolejności podroby. Dobrym wyborem jest karma bezzbożowa dla kota. Należy też zwrócić uwagę na zawartość węglowodanów, która powinna być możliwie jak najniższa. Niewskazany jest dodatek sztucznych barwników i konserwantów.

    Czy dieta BARF jest dobra dla kota?

    BARF dla kota jest dobrym modelem żywienia pod warunkiem jego odpowiedniego przygotowania. Posiłki muszą być zbilansowane pod kątem składników pokarmowych, co wymaga poświęcenia czasu na samodzielne opracowanie przepisu lub skorzystania z usług dietetyka zwierzęcego.  Dodatkowym obowiązkiem jest też zaopatrzenie w mięso, podroby i suplementy dla kota oraz przygotowanie posiłków zgodnie z przepisem. Główną zaletą diety BARF jest możliwość dostosowania jej do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Często jest najlepszym rozwiązaniem dla kotów cierpiących na alergie, o wrażliwym układzie pokarmowym czy dotkniętych przewlekłą chorobą nerek.

    Surowe mięso dla kota jest jego naturalnym pożywieniem, jednak jego podawanie może wiązać się też z zagrożeniami. Pokarmy odzwierzęce to zwykle szybko psujące się produkty — należy zadbać, by mięso było świeże i przechowywane w warunkach chłodniczych, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii. W rzadkich przypadkach może dojść do zarażenia np. salmonellozą lub groźną chorobą Aujeszky'ego. Gotowanie mięsa znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia patogenów i jest wskazane dla kotów z wrażliwym żołądkiem i obniżoną odpornością.

    Czy sucha karma jest dobra dla kota?

    Suche karmy dla kotów są najbardziej przetworzonym rodzajem pożywienia. Ze względu na sposób produkcji zawierają w składzie sporą ilość węglowodanów i niewiele wody w porównaniu do karmy mokrej. W miarę możliwości należy unikać stosowania suchej karmy w diecie. Zdarza się jednak, że niektóre wybredne koty, przyzwyczajone do takiego pożywienia, nie będą zainteresowane zdrowszym pokarmem. W takiej sytuacji należy wybierać bezzbożowe karmy, o jak najniższej zawartości węglowodanów. Ważne jest także zapewnienie kotu dostępu do świeżej wody — najlepiej w przynajmniej kilku miejscach domu. Aby zachęcić mruczka do picia, można zainstalować specjalną fontannę z wodą płynącą.

    Whole prey

    Whole prey to żywienie całymi ciałami ofiar tzw. karmówką, np. jednodniowymi kurczakami, oseskami myszy, czy przepiórkami. Zaletą takiego sposobu karmienia jest zaspokajanie potrzeb łowieckich kota — zwierzę ma okazję pobawić się i rozszarpać ofiarę przed posiłkiem. Jest to najdroższy model żywienia kotów, przez co jest rzadko wybierany. Jednak coraz więcej właścicieli stosuje whole prey jako okazjonalne przysmaki dla kota, stanowiące urozmaicenie diety. Chcąc wprowadzić taki pokarm u swojego kota warto pamiętać o kilku zasadach:

    • karmówka musi pochodzić ze sprawdzonego źródła i być prawidłowo przechowywana w warunkach chłodniczych;
    • wielkość ofiar należy dobrać do możliwości kota;
    • whole prey jest przeciwwskazane w niektórych stanach chorobowych — np. przewlekłej chorobie lub niewydolności nerek u kota, schorzeniach jelit i zębów uniemożliwiających prawidłowe rozdrobnienie pokarmu.

    Jaka jest najlepsza sucha karma dla kotów?

    Koty są prawdziwymi mięsożercami i większość wody pobierają wraz z pokarmem, który stanowią ciała ofiar. Ich dieta zawiera dużo białka i tłuszczu, a niewiele węglowodanów. Karma sucha jest bardzo przetworzonym pokarmem, a jej skład odbiega od naturalnych potrzeb kotów. Należy unikać jej w żywieniu kotów, a w razie konieczności jej podania dokładnie przeanalizować składniki podane przez producenta i zadbać o optymalne nawodnienie mruczka.

    Bibliografia
    1. Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B., Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wrocław, Edra Urban & Partner, 2019 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.