Nadwaga i otyłość to problemy, który dotykają coraz większej liczby psów. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób przeciwdziałać temu coraz bardziej powszechnemu zjawisku oraz jak radzić sobie, gdy już wystąpi. Nadwaga i otyłość stanowią coraz częstszy problem. Od samego początku należy podjąć działania ograniczające ryzyko nadwagi.
Spis treści
Czym tak właściwie są nadwaga i otyłość u psów?
Wystąpienie otyłości u psów jest skutkiem permanentnego zaburzenia równowagi pomiędzy ilością pożywienia przyjmowanego przez psa a jego zapotrzebowaniem energetycznym. Każdy właściciel powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest to ogromny problem. Bardzo często nadmierna masa ciała stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Stan ten powoduje pogorszenie jakości życia psa, a w efekcie może skutkować jego skróceniem. Niektóre czworonogi mają predyspozycje do nadmiernego odkładania tkanki tłuszczowej, lecz nie może być to wymówką właściciela zwierzęcia w odniesieniu do walki z tym problemem.
Czy mój pies jest otyły?
Fundamentalnym błędem prowadzącym do nadwagi lub/i otyłości u psów jest nieadekwatna ocena kondycji ciała zwierzęcia przez właściciela. Opiekunowie czworonogów mają tendencję do postrzegania swojego pupila jako szczuplejszego niż jest w rzeczywistości. Pomocnym narzędziem w walce z tym problemem jest wskaźnik BCS (body condition score), który pozwala na ocenę kondycji ciała psa według narzuconego schematu. Jeżeli twój pupil ma nieprawidłowy BCS, to powinieneś udać się do lekarza weterynarii lub dietetyka w celu uzyskania fachowej pomocy w tym zakresie. Szcze
Jakie są przyczyny otyłości oraz nadwagi u psów?
Wielu właścicieli zwierząt w nieodpowiedni sposób kalkuluje ilość jedzenia, jaką ich pupil powinien dostać w ciągu dnia. Często opiekunowie psów stosują karmienie ad libitum (bez ograniczeń, według apetytu zwierzęcia), co skutkuje niekontrolowanym wzrostem podaży kalorycznej. Przewlekły dodatni bilans energetyczny to najczęstszy powód nadwagi i otyłości zwierząt. Dodatkowo czynniki takie jak wielkość miski czy łyżki, którymi opiekun nabiera karmę, mają istotne znaczenie, gdyż często skutkują błędami przy odmierzaniu właściwej dawki pokarmowej. W efekcie psy są przekarmiane. Smaczki i inne przekąski dawane psu pomiędzy posiłkami w znaczący sposób wpływają na zwiększenie kaloryczności dziennej dawki pokarmowej. Odchudzenie twojego psa powinno być prowadzone przede wszystkim w oparciu o zmniejszenie kaloryczności posiłków.
W celu ograniczenia masy ciała pupila należy stosować małe miski i łyżki z miarkami oraz utrzymywać deficyt kaloryczny na stałym poziomie. Przekąski najlepiej ograniczyć do minimum lub całkowicie wyeliminować z diety czworonoga. Pamiętaj, aby w trakcie zmian przyzwyczajeń żywieniowych pupila, zapewnić mu stały dostęp do czystej wody.
Magdalena Ignasik lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plCzy rasa psa może predysponować go do otyłości?
Wykazano wyraźne predyspozycje rasowe do otyłości u kilku ras psów. Z drugiej jednak strony istnieją pewne rasy, szczególnie charty, które wydają się oporne na rozwijanie się otyłości.
Oto kilka ras psów, które często są narażone na nadwagę:
- Labrador Retriever jest jednną z najbardziej narażonych na nadwagę ras psów ze względu na swój nieokiełznany apetyt.
- Golden Retriever to psiaki, które często jedzą dużo i lubią przekąski, co może prowadzić do nadwagi.
- Beagle są zawsze gotowe do jedzenia i stąd mogą łatwo przybrać na wadze, jeśli nie kontroluje się ich diety.
- Cocker Spaniel mają tendencję do przybierania na wadze, zwłaszcza jeśli właściciel nie zadba o ich odpowiednią aktywność.
- Buldog francuski jest niewielkie i niskiego wzrostu, co sprawia, że są bardziej podatne na nadwagę.
- Basset hound to psiak z wolnym metabolizmem, co może prowadzić do nadwagi, jeśli nie kontroluje się ich diety.
- Sznaucer miniaturowy to energiczny pies z tendencją do przybrania na wadze, jeśli nie dostaje wystarczającej ilości aktywności fizycznej.
- Dachshund w związku ze swoją posturą - są niskie i długie - są podatne na nadwagę, jeśli nie kontroluje się ich diety i aktywności.
- Shih Tzu kolejna mała rasa która może łatwo przybierać na wadze, jeśli jest przekarmiany.
- Mastif tybetański to przedstawiciel dużej rasy, która może mieć problrmy z wagą jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu i gdy jest przekarmiany.
Należy pamiętać, iż nadwaga czy otyłość istotnie wpływają na przebieg jednostek takich jak np. choroby zwyrodnieniowe stawów, gdyż jest to dodatkowe obciążenie dla dysfunkcyjnych kości i połączeń stawowych. Inne choroby, takie jak np. niedoczynność tarczycy, mogą z kolei skutkować zwiększonym przybieraniem na masie zwierzęcia.
Czy rodzaj karmy i liczba posiłków w ciągu dnia mają wpływ na rozwój nadwagi i otyłości u psów?
Opiekun zwierzęcia, wybierając odpowiednią karmę dla swojego pupila, powinien kierować się składem, który w przypadku produktów komercyjnych znajduje się na etykiecie opakowania. Producent bardzo często uwzględnia również gotowe tabele zawierające wyliczone w gramach dawki, jakie pies powinien przyjąć w ciągu dnia, by odpowiednio utrzymać, zredukować lub zwiększyć masę ciała. Niezwykle istotne jest, by właściwie szacować ilość pożywienia pobieranego przez zwierzę, gdyż tylko wtedy możemy uniknąć nadmiernej podaży energii skutkującej odkładaniem się tkanki tłuszczowej.
Nie należy dokarmiać psa resztkami ze stołu lub pozostałościami po posiłkach, gdyż bardzo trudno oszacować kaloryczność takich dodatkowych dawek energii. Mogą one również zawierać pokarmy, których pies nie powinien jeść. Nawet w śladowych dawkach mogą one mu zaszkodzić. Taka niekomercyjna dieta jest jedną z głównych przyczyn rozwoju otyłości u zwierząt towarzyszących. Za wszelką cenę należy zmienić podejście do karmienia zwierzęcia u wszystkich domowników, by w efektywny sposób walczyć z tym schorzeniem.
Badania donoszą, że opiekunowie psów z prawidłową masą ciała karmią je dwa razy dziennie. Zwierzęta zmagające się z nadwagą i otyłością najczęściej otrzymują posiłek raz dziennie.
Karma na odchudzanie dla psa. Propozycje.
- Royal Canin Veterinary Diet: Ta marka oferuje serię karm na odchudzanie dostępnych na receptę, takich jak "Satiety Support" czy "Obesity Management."
- Hill's Prescription Diet: Hill's posiada wiele opcji karm na odchudzanie, w tym "Metabolic" oraz "r/d Weight Reduction."
- Purina Pro Plan Veterinary Diets: Purina Pro Plan oferuje karmy na odchudzanie, takie jak "OM (Obesity Management)."
- Brit Care Weight Loss: Jest to polska marka, która oferuje karmy na odchudzanie dla psów, takie jak "Weight Loss & Fitness."
- Trainer Natural: Trainer Natural posiada linię karm na odchudzanie, która jest dostępna w Polsce.
- Animonda Integra Protect: Marka ta oferuje karmy dietetyczne, w tym te przeznaczone do kontroli wagi psów.
- Josera Light & Vital: Josera to niemiecka marka, która ma w ofercie karmy na odchudzanie, takie jak "Light & Vital."
Kastracja i sterylizacja a otyłość
Jednym z często wymienianych kontrargumentów w odniesieniu do celowości zabiegu kastracji i sterylizacji u zwierząt jest fakt, iż większość czworonogów po zabiegu przejawia skłonności do nadwagi, a później otyłości. Dowiedziono, że pupile po zabiegach gonadektomii wykazują predyspozycje do wzmożonego pobierania karmy niż ich niekastrowani rówieśnicy. Powyższe doniesienia sugerują, iż u zwierząt po zabiegu kastracji należy odstąpić od diety ad libitum, zwiększyć aktywność fizyczną oraz ograniczyć kaloryczność posiłków np. odpowiednia będzie karma dla psa po zabiegu kastracji czy sterylizacji.
Ile żyje pies z nadwagą?
Życie psa z nadwagą zależy od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, rasa, genetyka, dieta, poziom aktywności i opieka weterynaryjna. Nadwaga jest czynnikiem ryzyka wielu chorób i problemów zdrowotnych u psów, które mogą skrócić ich oczekiwaną długość życia. Ostateczna długość życia psa z nadwagą będzie zależała od tego, jakie konkretne problemy zdrowotne wystąpią i jak będą zarządzane.
Podobnie jak u ludzi, nadmierna masa ciała u psa może zwiększyć ryzyko wielu problemów zdrowotnych, które mogą skrócić jego życie. Oto kilka sposobów, w jakie nadwaga może wpłynąć na zdrowie psa:
- Choroba serca u psa : Nadwaga może zwiększyć ryzyko chorób serca u psa, takich jak niewydolność serca.
- Choroby stawów u psów: Dodatkowa masa ciała może obciążać stawy psa, co zwiększa ryzyko problemów związanych z układem kostnym, takich jak osteoartroza.
- Cukrzyca u psa: Nadwaga może zwiększać ryzyko cukrzycy u psów.
- Problemy z oddychaniem: Nadmierne tłuszcze wokół klatki piersiowej może sprawić, że oddychanie staje się trudniejsze, co może prowadzić do problemów z układem oddechowym.
- Skrócenie życia: Ogólnie rzecz biorąc, nadwaga może skrócić życie psa, ponieważ zwiększa ryzyko wielu chorób i problemów zdrowotnych.
Nadwaga u psów prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych, które mogą przyspieszyć proces starzenia się organizmu. Kluczem do wydłużenia życia psa z nadwagą jest zmiana nawyków żywieniowych, redukcja masy ciała oraz wdrożenie regularnej aktywności fizycznej pod nadzorem lekarza weterynarii.
Dr. Marie Dupont (FR) lekarka weterynarii, specjalistka dietetyki weterynaryjnejPies biegnący z frisbee
Co robić gdy pies ma nadwagę?
Pamiętaj, aby podczas wdrażania zmian w żywieniu i rodzaju aktywności twój pupil był pod kontrolą lekarza weterynarii, gdyż proces gubienia nadwyżkowych kilogramów może wiązać się z niepożądanymi zmianami w organizmie czworonoga. Ważne jest, by przy utrzymaniu deficytu kalorycznego zapewnić psu uczucie sytości w oparciu o prawidłowe podstawy żywienia psów.
Oprócz prawidłowej podaży kalorycznej, w odniesieniu do utrzymania dziennego deficytu kalorycznego na stałym, optymalnym poziomie, należy zapewnić psu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu. Początkowo zalecane jest wydłużenie spacerów, a w zależności od możliwości i preferencji twojego pupila możesz dodać np. marszobiegi, aportowanie piłki, frisbee czy pływanie. Należy pamiętać, że intensywny wysiłek na początku terapii odchudzającej nie jest wskazany. Nadwaga i otyłość u czworonogów bardzo często wiążą się z występowaniem tych problemów u ich opiekunów. Złe nawyki żywieniowe oraz zaniedbanie kwestii odpowiedniej ilości ruchu to dwie składowe, które skutkują odkładaniem się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.
Istotne jest również sumienne stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii i dietetyka. Pamiętaj, by nie dokarmiać psa między posiłkami, nawet jeśli ten po skończonym posiłku usilnie domaga się dokładki.
Właściwe tempo utraty kilogramów
Utrata masy ciała nie może zachodzić w sposób drastyczny. Ograniczanie podaży składników żywieniowych, w tym witamin oraz mikroelementów, wiąże się z ryzykiem wystąpienia w organizmie zwierzęcia niedoborów. By uniknąć takiej sytuacji, zalecane jest podawanie psu suplementów, które uzupełnią ewentualne deficyty.
Redukcja masy ciała to proces, który oparty jest na zmianie nawyków żywieniowych u twojego pupila. Często konieczne jest wprowadzenie nowych urozmaiceń aktywności fizycznej, by deficyt zapotrzebowania energetycznego utrzymany był na optymalnym poziomie, który zagwarantuje mobilizację tkanki tłuszczowej i utratę zbędnych kilogramów. Jest to proces czasochłonny, który wymaga cierpliwości zarówno od czworonoga, jak i od jego opiekuna, gdyż nie da się odchudzić psa w sposób szybki i jednocześnie długofalowo efektywny.
Magdalena Ignasik lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plBibliografia
- "O żywieniu Twojego psa praktycznie", Jacek Wilczak
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.