REKLAMA
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Tchórzofretka a fretka - podobieństwa i różnice

Opublikowane: 13:49 Przeczytasz w: 5 min

Fretka jest niewielkim drapieżnikiem z rodziny łasicowatych. To udomowiona wersja tchórza zwyczajnego lub tchórza stepowego. Tchórzofretka zaś to tchórz hodowlany. Jest mieszańcem z rodziny łasicowatych. Odmiana hodowlana tchórza zwyczajnego powstała ze skrzyżowania z jego udomowioną wersją albinotyczną. Coraz więcej ludzi decyduje się na fretkę domową. Jak najlepiej o nią zadbać? Jaka jest różnica między tchórzofretką a fretką? Jaki podawać im pokarm? Na te i inne pytania odpowiedzi poniżej.

Spis treści

    Tchórzofretka czy fretka? 

    Fretka i tchórzofretka różnią się pod względem wyglądu i charakteru. Ta pierwsza jest udomowioną formą tchórza (zwyczajnego lub stepowego). Zwierzęta te towarzyszyły ludziom już wieki temu. Dziś cieszą się coraz większą popularnością w hodowli. Jeżeli zaś chodzi o tchórzofretkę, to jest dość agresywna i nie nadaje się do życia wśród ludzi. Tchórzofretka to krzyżówka tchórza zwyczajnego i fretki domowej. Hoduje się ją na fermach futrzarskich na potrzeby produkcji futer i dodatków futrzarskich. Wykorzystywana jest także w badaniach laboratoryjnych. Występuje również w formie dzikiej, gdzie łączy się z dzikimi tchórzami. Zwierzęta te prowadzą lądowy tryb życia, w związku z czym ich palce nie posiadają błony pławnej. Stworzonko to jest bardzo płodne, dlatego rozmnażanie jej nie jest kłopotliwe. 

    Jak wygląda tchórzofretka? 

    Tchórzofretka wyglądem przypomina inne zwierzęta z rodziny łasicowatych, takich jak norka czy kuna. Posiada małą głowę zakończoną spłaszczonym pyszczkiem, kolor oczu jest zawsze zależny od rodzaju umaszczenia. Co ciekawe, samica jest większa, cięższa i posiada masywniejszą budowę ciała niż samiec. Przeciętna waga samicy wynosi od 1 do 2 kg. Rodzajów umaszczeń tchórzofretki jest wiele. Klasyczne to ciemnobrązowe łapki, natomiast reszta futra ma kolor kremowy lub srebrzysty. Arlekin zaś odróżnia się jedynie białymi łapkami. Inne umaszczenia to, czekoladowe, czarne, cynamonowe, pastelowe, polamino i panda oraz albinotyczne, czyli z charakterystycznymi czerwonymi oczami lub białe z czarnymi oczami. Należy pamiętać, że tchórzofretka posiada gruczoły okołoodbytowe, z których w chwilach zagrożenia lub ekscytacji wydobywa się wydzielina dająca specyficzny zapach piżma.  

    Co jedzą tchórzofretki? 

    Dieta tchórzofretki powinna być tłusta i bogata w białko zwierzęce. Zarówno fretka domowa, jak i dzika są mięsożerne. Ich przodkowie zadowalali się owadami, płazami, gryzoniami i niewielkimi ptakami. Oswojonym fretkom podaje się indyka bądź kurczaka surowego lub gotowanego, gotowaną wieprzowinę, jajka przepiórcze, kaczki, baraninę, jagnięcinę czy wołowinę. Co jakiś czas można również podać ryby morskie. Fretka chętnie zjada owoce i warzywa, jednak nie powinny one stanowić głównego pożywienia, a być jedynie dodatkiem do diety. Możemy podać ogórki zielone, paprykę, kalarepę czy marchewkę. Jeżeli zaś chodzi o owoce, to przysmakiem będą dla niej banany, truskawki, jabłka, gruszki oraz arbuz. Suche, gotowe jedzenie oferowane przez sklepy zoologiczne także mogą wzbogacić menu zwierzaka.  

    Czego nie mogą jeść tchórzofretki? 

    Fretce nie należy podawać surowego mięsa wieprzowego, jest to dla niej bardzo niebezpieczne. Gotowane wędliny, parówki, ryby słodkowodne oraz, co oczywiste, nieświeże mięso, także należą do produktów nienadających się dla fretki. W diecie tych zwierzaków nie powinny znajdować się również kawa, herbata, mleko oraz przekąski typu chipsy czy słone paluszki, gdyż zawarta w nich sól jest dla zwierząt szkodliwa. Należy unikać czekolady, która może być nawet śmiertelna dla fretek. 

    Fretka domowa 

    Fretka domowa, to małe zwierzątko, które posiada krótkie nóżki, szpiczasty pyszczek, długie ciało i malutkie uszka. Swój maksymalny rozmiar osiąga po ukończeniu roku. W przeszłości fretka miała ciemne umaszczenie lub była albinotyczna, jednak za sprawą hodowców zyskała więcej odmian: łaciate, jednobarwne i tchórzowate. 

    Klatka dla fretki 

    Będąc opiekunem fretki konieczne jest zaopatrzenie się w klatkę. Zwierzę jest radosnym i żywiołowym stworzonkiem, dlatego kojec jest przydatny w chwilach, gdy opiekuna nie ma w domu. Wyposażenie klatki jest bardzo istotne. Najlepiej, gdyby była piętrowa, aby zwierzak mógł się po niej wspinać. Lepiej zrezygnować ze ściółki i w jej miejsce ustawić kuwetę, która powinna być wypełniona niepylącym żwirkiem. Różnego rodzaju zabawki to bardzo ważna rzecz, która powinna znaleźć się w klatce. Zwierzęta te lubią się kryć w norkach, więc radość sprawią im domki, budki czy tunele. 

    Choroby u fretek 

    Tak, jak inne zwierzęta, fretki również są podatne na różnego rodzaju dolegliwości. Najczęstsze choroby to: kardiopatie, niedrożność przewodu pokarmowego czy nadczynność nadnerczy. Fretki mogą chorować także na cukrzycę, nowotwory, choroby oczu, układu nerwowego czy oddechowego. Niezwykle wrażliwym organem u fretek są nerki, dlatego należy szczególnie o nie dbać. Bardzo niebezpieczne są dla nich pasożyty wewnętrzne, takie jak: pierwotniaki, tasiemce czy nicienie oraz zewnętrzne: pchły, kleszcze, roztocze, wszy. Także grzybica i świerzb nierzadko pojawiają się u tych zwierzaków. U fretek może występować nietolerancja pokarmowa, zapalenie żołądka i jelit. Zwierzę może być podatne także na grypę czy przeziębienie. Chorobą, która również dotyka fretek jest wścieklizna. Jednak aby doszło do zakażenia musi, zostać pogryziona przez chore zwierzę.  

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.