REKLAMA
Źródło: 123RF
  • Pies
  • Zdrowie
  • Profilaktyka

Kontrola wagi psa — jak zapobiegać otyłości?

Opublikowane: 10:07 Przeczytasz w: 6 min

Zjadanie większej ilości kalorii w stosunku do zużywanej energii prowadzi do otyłości. Starania o prawidłową wagę psa wymagają od właścicieli zaangażowania i świadomości, co należy zmienić.

Spis treści

    Przyczyny otyłości u psa

    Otyłość jest chorobą wieloczynnikową, której główną przyczyną jest przyjmowanie nadmiernej ilości energii, przekraczającej jej wydatek. Predyspozycje genetyczne są związane z niższym tempem przemiany materii, jednak kluczowe jest przejadanie się, brak kontroli ilości spożywanych kalorii i mała aktywność fizyczna. Badania wykazały, że otyłe osoby są częściej właścicielami psów z nadwagą. Zaburzenia hormonalne skutkują spadkiem przemiany materii. Czy otyłość u czworonoga zawsze wiąże się z współistniejącymi chorobami?

    Pies z wilczym apetytem

    Niektóre rasy czworonogów posiadają predyspozycje do przejadania się jak w przypadku labrador retrieverów, mopsów, buldogów, beagli. Opiekunowie mają wrażenie, że uczucie sytości u wspomnianych ras nie istnieje. Taki związek istnieje także u czworonogów, których matki w ciąży były niedożywione, ilość szczeniąt mogła przewyższać możliwość dostatecznego nakarmienia mlekiem, a dostęp do stałego pokarmu wiązał się z konkurowaniem o jedzenie. Psy ras polujących są nastawione na maksymalizację nagrody, stąd może występować u nich tendencja do przejadania.

    Jak zapobiegać otyłości u psów?

    Świadomość predyspozycji psa do tycia jest pierwszym elementem sukcesu, by zapobiegać konsekwencjom nadwagi, jak choroby metaboliczne, stawów, stany zapalne w organizmie. Wysiłek fizyczny regularny i długotrwały w warunkach tlenowych, czyli kilkukilometrowe, codzienne spacery sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej i utrzymaniu prawidłowej wagi, szczególnie jeśli dieta jest dostosowana do stanu fizjologicznego psa. Dbajmy o prawidłowe nawyki żywieniowe u czworonogów jak posiłki o stałych porach, pokarm o wysokiej jakości, który przechowywany jest w odpowiednich warunkach. Nie należy podawać psu resztek jedzenia ze stołu. Praca intelektualna w postaci poszukiwania przysmaków, maty węchowej czy komend zaspokoi również potrzebę eksploracji i współpracy z opiekunem.

    Prawidłowa waga psa

    Podczas rozmowy z lekarzem weterynarii wielu właścicieli dopytuje o właściwą wagę dla psa. Ze względu na duże rozpiętości wielkości psów nie jest możliwe określenie wąskiego zakresu właściwej masy ciała. Odżywienie i kondycję ocenia się na podstawie BCS, czyli Body Condition Score, która jest skalą punktową opisującą budowę sylwetki czworonoga. Ocena BCS jest 5-cio lub 9-cio punktowa, gdzie najniższa wartość oznacza niedożywienie, a najwyższa wartość otyłość. Pupilowi o prawidłowej masie ciała przypisuje się ocenę 3 lub 5 w zależności od użytej skali. Każdemu stopniowi przypisana jest orientacyjna ilość tkanki tłuszczowej, czyli pies otyły, z oceną 8 w skali BCS ma o około 30-45% nadwagi w stosunku do odpowiedniej dla niego masy ciała.

    Kastracja i sterylizacja a otyłość u psów

    W porównaniu do psów, suczki mają wyższe ryzyko otyłości, które rośnie wraz z wiekiem i nie jest to związane z tym, czy sunia jest sterylizowana. Natomiast u psów wykazano zależność między kastracją i wzrostem masy ciała. Bezpośrednim powodem jest znaczny spadek stężenia testosteronu, który reguluje tempo przemiany materii i wykorzystywanie energii z pożywienia. Dlatego planując kastrację u naszego czworonoga warto pomyśleć o zmianie karmy z niższą zawartością kilokalorii i zwiększeniu aktywności fizycznej.

    Jak odchudzić psa?

    Założenie, by zmniejszyć kaloryczność pokarmu oraz zwiększyć ilość wysiłku fizycznego jest jak najbardziej słuszne. Jednak jak osiągnąć efekt i utrzymać wagę psa na odpowiednim poziomie? Regularnie waż swojego pupila i zapisuj wyniki, jeśli chcesz monitorować spadek lub przyrost masy ciała. Badanie ogólnego stanu zdrowia i krwi, szczególnie u psów starszych, pozwoli ocenić zaburzenia metaboliczne jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy nadczynność kory nadnerczy, które bezpośrednio rzutują na tempo przemiany materii. Zwróćmy uwagę na wygląd stolca u naszego pupila, co zostanie uwzględnione podczas konsultacji dietetycznej.

    Ile pies powinien jeść?

    Po ocenie BCS można oszacować spoczynkowe zapotrzebowanie energetyczne psa wyliczając je ze wzoru. Następnie uwzględniając styl i etap życia, czyli zwyczaje żywieniowe, stopień aktywności fizycznej oraz choroby towarzyszące można określić, ile karmy psiak powinien otrzymywać. Do tego smaczki nie powinny przekraczać więcej niż 10% całkowitej ilości kalorii w ciągu dnia.

    Dieta odchudzająca dla psa — karma mokra czy sucha?

    Zbilansowana dieta domowa, ułożona przez psiego dietetyka ma możliwość modyfikacji w trakcie procesu chudnięcia. Wybierając gotową karmę należy na bieżąco samodzielnie lub z pomocą lekarza weterynarii kontrolować ilość kalorii względem postępów odchudzania. Nie ma znaczenia, czy wybieramy karmę suchą czy mokrą.

    Co zawiera karma odchudzająca dla psa?

    Dieta odchudzająca ma wyższą zawartość białka i włókna pokarmowego, co korzystnie wpływa na zaspokojenie głodu, dostarczenie odpowiedniej ilości energii i zwiększenie tempa przemiany materii. Podczas trawienia białek następuje wzrost termogenezy, której sprzyja działanie flawonoidów, kwasu liponowego, izotiocyjanów. Tłuszcz oraz węglowodany ulegają ograniczeniu, ale nie drastycznemu. Zaleca się szczególnie wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3, zwłaszcza kwas dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA) ze względu na ich właściwości przeciwzapalne. Bardzo ważne spośród składników odżywczych są witaminy rozpuszczalne we wodzie, które są kofaktorami enzymów proteolitycznych. Takie przeciwutleniacze jak witamina E, która jest rozpuszczalna w tłuszczach i polifenole zabezpieczają przed potencjalnie toksycznymi produktami metabolizmu podczas odchudzania.i przeciwzapalne. Bardzo ważne spośród składników odżywczych są witaminy rozpuszczalne w wodzie, które są kofaktorami enzymów proteolitycznych. Takie przeciwutleniacze jak witamina E, która jest rozpuszczalna w tłuszczach i polifenole zabezpieczają przed potencjalnie toksycznymi produktami metabolizmu podczas odchudzania.

    Bibliografia
    1. Wilczak J. (red.), 2022, O żywieniu Twojego psa praktycznie, Warszawa: Dog and sport;
    2. Fediaf 2021: Nutritional Guidelines For Complete Pet Food for Cats and Dogs Avenue Louise 89 B-1050 Bruxelles.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.