Dzicy przodkowie psów domowych spędzali kilka godzin dziennie na gryzieniu, memlaniu, lizaniu i rozrywaniu. Chociaż nasi pupile żyją w zdecydowanie bardziej przyjaznych warunkach, to naturalna potrzeba gryzienia jest w nich nadal bardzo silna. Wielu opiekunów zastanawia się jednak, dlaczego pies gryzie buty. Jak reagować w takiej sytuacji? Podpowiadamy!
Spis treści
Źródło: 123rf.com
Dlaczego szczeniak gryzie buty?
Przyjęcie do domu nowego członka rodziny w postaci słodkiego szczeniaka to dla większości z nas bardzo duże przeżycie. Chcemy zapewnić zwierzakowi wszystko, co najlepsze i z entuzjazmem zabieramy się za jego wychowanie.
Nierzadko jednak okazuje się, że pies gryzie przedmioty, które nie są do tego przeznaczone. Żucie butów to tylko przykład. Szczeniaki podgryzają meble, wyposażenie domu, a nawet nasze stopy lub dłonie. Dlaczego?
Dla psa w okresie szczenięcym gryzienie jest naturalnym sposobem poznawania nowych przedmiotów i odkrywania świata. Zapewnia zabawę i pozwala zrelaksować się w nowym otoczeniu. Potrzeba gryzienia nasila się szczególnie w okresie wymiany zębów, kiedy dziąsła zwierzaka bolą i swędzą.
Dlaczego mój pies gryzie moje buty, kiedy nie ma mnie w domu?
A co z dorosłymi psami? Pogryzione buty są często utrapieniem opiekunów psiaków, które okres szczenięcy mają już dawno za sobą. W istocie istnieje wiele czynników, które prowadą do takiego zachowania.
Przede wszystkim musisz pamiętać, że gryzienie jest dla psa naturalną potrzebą gatunkową. Zapobiega nudzie, pozwala skupić się i zrelaksować. W zdecydowanej większości przypadków pies gryzie buty, ponieważ w swoim otoczeniu nie znajduje dla nich ciekawszej alternatywy.
Uporczywe gryzienie przedmiotów, które nie są do tego przeznaczone może być również objawem frustracji i zaburzeń behawioralnych. Jeśli zwierzak gryzie buty pod twoją nieobecność, bardzo możliwe, że jest to jeden z symptomów lęku separacyjnego.
Dlaczego pies gryzie tylko moje rzeczy?
Pies może gryźć tylko twoje rzeczy z kilku różnych powodów:
-
Zapach: Twoje rzeczy mogą pachnieć tobą lub zawierać twoje zapachy, co może sprawić, że są dla psa bardziej atrakcyjne niż inne przedmioty.
-
Więź emocjonalna: Psy często gryzą rzeczy właściciela, ponieważ czują lęk separacyjny oraz więź emocjonalną i chcą być blisko ciebie nawet w twojej nieobecności.
-
Zaburzenia behawioralne: Jeśli pies gryzie tylko twoje rzeczy i nie reaguje na inne formy zabawek, może to również wskazywać na zaburzenia zachowania, które wymagają uwagi i pomocy psiego behawiorysty.
Co zrobić, gdy pies gryzie buty? Strategia unikania
Wychowanie psa w dużej mierze opiera się na unikaniu okazji do katastrofy. Zapobieganie niechcianym zachowaniom poprzez niedopuszczanie do nich to pierwszy krok do sukcesu. Jeżeli chcesz oduczyć psa gryzienia rzeczy, postaraj się, aby zwierzak nie miał do nich dostępu.
Jeżeli masz taką możliwość, trzymaj buty zamknięte w szafce lub umieszczaj je na wyższych półkach, do których pies nie dosięgnie. Jeżeli nie jest to możliwe lub niepożądane zachowania nie ograniczają się wyłącznie do gryzienia butów, zastanów się nad stopniowym wprowadzeniem klatki kennelowej, w której psiak będzie przebywał pod twoją nieobecność.
Co zrobić, jeśli przyłapiesz psa na gorącym uczynku?
Przede wszystkim powinieneś oprzeć się pokusie krzyczenia. Głośne okazywanie złości nie rozwiąże problemu. Może natomiast negatywnie zaważyć na waszej relacji. Co więc robić w takiej sytuacji?
Spokojnie podejdź do psa, zabierz but z jego pyska i zaoferuj coś w zamian. Zawsze warto mieć na podorędziu naturalne gryzaki albo odpowiednie zabawki do podgryzania. Głośno chwal zwierzaka, kiedy sam z siebie zdecyduje się na przeżuwanie właściwych rzeczy. Konsekwentne pozytywne wzmacnianie zazwyczaj przynosi bardzo szybkie efekty.
Co zrobić, żeby pies nie gryzł rzeczy? – zdrowe gryzaki dla psa
Gryzienie butów zazwyczaj wynika z braku alternatyw. Właśnie dlatego postaraj się, aby twój zwierzak zawsze miał dostęp do zabawek oraz naturalnych zdrowych gryzaków. Pozwolą one na bezpieczne wypełnienie naturalnej potrzeby intensywnego gryzienia.
W tej roli świetnie sprawdzą się różnego rodzaju żwacze, penisy wołowe, czy kości z prasowanej skóry. W przypadku tych ostatnich upewnij się jednak, że są produkowane na terenie Unii Europejskiej i nie były bielone chlorem.
Zapytaj experta...Dlaczego pies gryzie tylko moje buty?
Psy mogą gryźć buty z kilku powodów, a zrozumienie tych przyczyn może pomóc w zapobieganiu temu zachowaniu. Oto najczęstsze przyczyny:
Ząbkowanie
-
U szczeniąt, gryzienie butów może być spowodowane ząbkowaniem. Gryzienie pomaga łagodzić ból dziąseł związany z wyrastaniem nowych zębów.
Znudzenie i nadmiar energii
-
Psy, szczególnie młode i energiczne, mogą gryźć buty, gdy są znudzone lub mają nadmiar energii. Gryzienie jest dla nich sposobem na rozładowanie energii i zabawę.
Lubią zapach i smak
-
Psy mają bardzo rozwinięty węch i często przyciąga je zapach ludzkiego potu na butach. Może to wydawać się dla nich interesujące i zachęcające do gryzienia.
Ciekawość i badanie świata
-
Psy, zwłaszcza szczenięta, poznają świat głównie przez zmysł węchu i smaku. Gryzienie butów może być po prostu wyrazem ciekawości.
Uwaga właściciela
-
Psy mogą nauczyć się, że gryzienie butów przyciąga uwagę właściciela, nawet jeśli jest to uwaga negatywna. Mogą to robić dla zwrócenia na siebie uwagi.
-
W niektórych przypadkach, gryzienie butów może być spowodowane lękiem separacyjnym, kiedy pies czuje się samotny lub zestresowany z powodu rozłąki z właścicielem.
Co zrobić, kiedy nic nie pomaga?
Schowałeś buty, a pies zaczął gryźć dywan? Alternatywy w postaci zdrowych gryzaków nie budzą jego zainteresowania? Czujesz, że jesteś na skraju porzucenia wygaszania negatywnego na rzecz metod zdecydowanie awersyjnych? Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś tak, bardzo możliwe, że w grę wchodzą poważne zaburzenia behawioralne.
Nie ma niestety jednej uniwersalnej recepty na to, jak poradzić sobie z tym problemem. W przypadku dorosłego psa, który uporczywie gryzie buty i niszczy wyposażenie domu, konieczna może okazać się konsultacja z trenerem lub behawiorystą.
Specjalista zdiagnozuje przyczynę zachowania zwierzęcia i na podstawie indywidualnych czynników wybierze sposób radzenia sobie z nim.
Jak oduczyć psa gryzienia butów? Podsumowanie
Silny pociąg do gryzienia przedmiotów jest typowy dla szczeniąt. Nie mija jednak w dorosłości! Wszystkie psy mają naturalną potrzebę gryzienia. W żadnym wypadku nie można jednak dopuścić do tego, aby wypełniał ją niszcząc buty, czy inne przedmioty do tego nieprzeznaczone.
Za każdym razem, kiedy przyłapiesz zwierzaka na gryzieniu przedmiotów, które nie są do tego przeznaczone, przekierowuj jego uwagę na coś innego. Jeżeli czujesz, że nie dajesz sobie rady, koniecznie weź pod uwagę konsultację z kimś, kto specjalizuje się w szkoleniu psów.
Myślisz o zakupie szczeniaka? A moze adopcja? Nie ma specyficznych ras psów, które są znane z tego, że szczególnie gryzą buty. Gryzienie przedmiotów, w tym butów, jest zachowaniem, które może wystąpić wśród psów wszystkich ras. To, czy pies będzie gryźć buty, zależy bardziej od indywidualnych cech, wieku, środowiska i wychowania, niż od przynależności do konkretnej rasy. Ale....
Niektóre rasy, szczególnie te aktywne i energiczne, mogą być bardziej skłonne do gryzienia przedmiotów, jeśli nie są odpowiednio stymulowane i szkolone. Do takich ras mogą należeć na przykład:
- Border Collie
- Labrador Retriever
- Jack Russell Terrier
- Beagle
- Husky Syberyjski
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.