• Pies
  • Szkolenie psów
  • Zachowanie

Dlaczego pies kopie - przyczyny i znaczenie tego zachowania

Opublikowane: 11:06 Przeczytasz w: 7 min

Kopanie dołków jest naturalnym zachowaniem psów. Może być jednak uciążliwe dla opiekuna, zwłaszcza jeśli ten poświęcił sporo czasu na urządzanie ogrodu. Niestety nie istnieją uniwersalne sposoby, by oduczyć psa kopania - wiele zależy od przyczyn tego zachowania, jego intensywności i gotowości właściciela do holistycznej pracy ze zwierzakiem.

Spis treści

    Co to znaczy jak pies kopie?

    Pies kopie dziury z różnych powodów. Może być to odziedziczony po przodkach instynkt, cecha rasy, a także sposób na nudę. Niektóre zwierzęta w wilgotnej i chłodnej rozkopanej ziemi szukają wytchnienia w upalne dni. 

     

     

    Co daje psu kopanie? 

    Kopanie dołów przez psy przez wieki miało dla nich ogromne znaczenie. To zachowanie umożliwiało stworzenie bezpiecznego miejsca — nory, w której zwierzęta mogły się schronić i wychowywać potomstwo. Kopanie dołków pozwalało też na ukrycie resztek zdobyczy i upolowanie drobnych gryzoni ukrywających się pod ziemią. 

    Współczesne psy nie muszą kopać nor dla bezpieczeństwa szczeniaków ani chować ofiar przed padlinożercami. Jednak odziedziczyły po przodkach instynkt kopania dołków, który zapewniał psowatym przetrwanie. 

     

     

    Dlaczego pies kopie w domu?

     

    Pies może kopać w domu z różnych powodów. Może to być spowodowane instynktem, ponieważ w naturze psy kopiują ziemię w poszukiwaniu schronienia lub jedzenia. Niekiedy kopanie może być wynikiem nudy lub nadmiaru energii, gdy pies nie ma odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i mentalnej. Niektóre psy kopią także w poszukiwaniu ukrytych przedmiotów, takich jak zabawki lub smakołyki, które mogły być wcześniej ukryte w danym miejscu. W niektórych przypadkach kopanie może być również związane z zaburzeniami zachowania lub lękiem, co wymaga dalszej obserwacji i możliwej interwencji weterynaryjnej.

    Jakie rasy psów lubią kopać doły? 

    Skłonność psów do kopania dołków została także wykorzystana do realizacji potrzeb człowieka. U niektórych ras myśliwskich tj. jamniki czy teriery wzmacniano to zachowanie, by zwierzęta te były bardziej przydatne w trakcie polowań na drobną zwierzynę. 

    Kopanie w ogrodzie częściej zdarza się także u ras pierwotnych tj. alaskan malamute czy siberian husky. Te zwierzęta są bardzo podobne do swoich przodków. Są niezależne, mają dużą potrzebę ruchu i eksploracji otoczenia, a także prezentują złożoną mowę ciała w komunikacji z innymi psami. 

    Problemy behawioralne 

    Przyczyną kopania w ogrodzie i podczas spaceru mogą być problemy behawioralne wynikające z trudnej przeszłości zwierzęcia, pogorszenia stanu zdrowia, niespełnionych potrzeb czy zaburzonej relacji z opiekunem. Gdy pies kopie w ziemi, przynosi mu to chwilową ulgę i pozwala zrzucić zgromadzone napięcie. 

    Dla niektórych zwierząt ogromnym problemem jest separacja z właścicielem. Gdy zostają same w domu często wokalizują, niszczą przedmioty i nie są w stanie jeść. Lęk separacyjny wymaga cierpliwej pracy pod okiem specjalisty, aby zapewnić psu komfort na czas samotności w domu i uniknąć zniszczeń. 

    Co zrobić gdy pies kopie?

    Nie ma uniwersalnego sposobu, by oduczyć psa kopania dziur. W pierwszej kolejności należy poznać przyczynę takiego zachowania, a następnie dostosować metody pracy do tego, czego potrzebuje czworonożny przyjaciel. 

    Podstawowe potrzeby psa 

    Wiele problemów behawioralnych objawiających się tym, że pies gryzie buty, kopie w ogrodzie czy ciągnie na smyczy, wynika z niespełnionych potrzeb. Najważniejsze z nich to poczucie bezpieczeństwa, sen, zaspokojenie głodu i pragnienia, a także realizacja aktywności takich jak węszenie i eksploracja środowiska. 

    Koniecznie należy zadbać o dobre samopoczucie psa. Ważne jest wprowadzenie rutyny — stałych pór odpoczynku, posiłków i spacerów. Oprócz tego istotne są zróżnicowane aktywności np. zabawy z psem szarpakiem, długie wyjścia do parku, nosework czy treningi psich sportów. Warto zapewnić zwierzakowi zabawki i gryzaki zaspokajające potrzebę żucia. Pomogą one także tym właścicielom, którzy zastanawiają się, jak oduczyć psa gryzienia. 

    Psie aktywności 

    Gdy pies kopie dołki ze względu na nudę, warto przekierować jego uwagę na inne aktywności. Popularność psich sportów stale rośnie, a ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Regularne treningi zaspokajają zarówno potrzebę ruchu, jak i stymulują psa umysłowo. 

    Najpopularniejsze psie sporty: 

    • psi fitness — ogólnorozwojowe ćwiczenia dla psów wykonywane z pomocą sprzętu fitness tj. podesty, poduszki sensoryczne, 

    • agility — pokonywanie toru przeszkód złożonego m.in. ze stacjonat, tuneli i slalomów, 

    • obedience — posłuszeństwo sportowe, 

    • nosework — sport angażujący najbardziej czuły psi zmysł - węch do rozpoznawania i szukania zapachów, 

    • frisbee — łapanie latającego dysku frisbee rzucanego przez właściciela, 

    • bikejoring — jazda na rowerze z psem, 

    • dogtrekking — spacery lub biegi z psem, 

    • flyball — wyścigi psich sztafet przez przeszkody. 

    Kopanie w wyznaczonym miejscu 

    Jeśli pies ma dużą potrzebę kopania dziur, całkowite oduczenie go bywa bardzo trudne. W takich sytuacjach pomocne może być wyznaczenie jednego miejsca w ogrodzie, w którym czworonożny przyjaciel będzie mógł kopać doły. Warto sprawić, by było ono dla niego interesujące — pomocne mogą być zabawki i przysmaki, które znajdzie w trakcie kopania. Należy go chwalić za wybór wybranej lokalizacji i spokojnie przerywać, gdy zaczyna kopać w rabatkach kwiatowych lub niszczy trawnik. 

    Kopanie dołków na komendę 

    Niektóre psy szybko uczą się kopać dziury na komendę. W czasie wprowadzania hasła konieczne może być zachęcanie zwierzaka — pokazanie mu ruchu kopania ręką lub nogą. Warto wybrać do tego miękką ziemię i dodatkowo ukryć w niej przysmaki. Jeśli pies nauczy się kopać dziury na komendę, będzie łatwiej spełnić jego potrzebę w odpowiednich miejscach. 

    Warto udać się na szkolenie, by dowiedzieć się, jak nauczyć psa posłuszeństwa. Dzięki temu nauka nowych komend będzie szła sprawniej, a wspólne ćwiczenia pogłębią więź pupila z opiekunem. 

    Kopanie jako ćwiczenie 

    Kopanie dołków jest też dla psa dobrym ćwiczeniem fizycznym. Angażuje głównie mięśnie kończyn piersiowych, a także stabilizatory grzbietu, brzucha i tylnych łap. Zwiększa zakres ruchu w stawach (zwłaszcza nadgarstków), poprawiając jakość chodu. Jest to ćwiczenie dynamiczne, w którym łapy szybko pracują naprzemiennie. Warto by kopanie dziur poprzedzała krótka rozgrzewka np. spacer na świeżym powietrzu i kilka spokojniejszych ćwiczeń (siad, łapa, leżeć i obroty). 

    Co robić, gdy pies kopie dołki w ogrodzie? 

    Kopanie w ziemi jest naturalnym zachowaniem psa i absolutnie nie wolno go za nie karać. Aby ograniczyć zniszczenia w ogrodzie, należy przede wszystkim zadbać o podstawowe potrzeby psa i zapewnić mu zróżnicowane aktywności. Niektóre rasy, na przykład teriery i jamniki, mają bardzo silną potrzebę kopania. W takiej sytuacji może się sprawdzić wyznaczenie psu miejsca w ogrodzie lub nauka kopania na komendę. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.