Szczekanie psa to problem dla wielu opiekunów. Zobacz, jakie są przyczyny i rozwiązania nadmiernego szczekania, skomlenia czy wycia u psów.
Spis treści
Szczekanie psa — dlaczego psy oszczekują i jak sobie z tym radzić? Źródło: 123rf.com
Dlaczego pies szczeka? Skąd bierze się oszczekiwanie?
Zacznijmy od tego, że szczekanie jest normalnym zachowaniem psa, którego nie unikniemy. Dawanie głosu przez czworonogi nie jest jak nasz ludzki język, w którym psy porozumiewają się między sobą zdaniami. Szczekanie ma jednak funkcję wyrażania emocji.
Jeśli bardzo przeszkadza nam szczekanie psa lub czujemy, że jest ono wyrazem problemów emocjonalnych, to odgadnięcie przyczyny nadmiernego szczekania będzie pierwszym krokiem w treningu. Tu nieoceniona będzie pomoc behawiorysty lub trenera psów, który nauczy opiekuna czytać mowę ciała swojego pupila i bacznie go obserwować. Zobacz, jakie mogą być przyczyny szczekania przez psa.
Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.plSzczekanie psa, przyczyny
Psy szczekają z wielu powodów, a jednym z nich jest alarmowanie np. o przybyciu intruza. Na wsiach psy z takimi cechami są wręcz pożądane, bo dzięki nim właściciel wie, że ktoś wszedł na posesję lub że pojawiło się zagrożenie w postaci np. lisa. Dlatego najchętniej wybiera się psy, które reagują mocno na zmiany w otoczeniu i od razu dają znać szczekaniem. Nie bez powodu psy takie są zwykle lękliwe. Pies pewny siebie np. z ras pasterskich stróżujących skanuje otoczenie i rusza do ataku, gdy uzna to za konieczne. Wszystko dlatego, że nie charakteryzuje się nadmierną reaktywnością. Dlatego też psy nadmiernie szczekające to zwykle czworonogi reaktywne, emocjonalne lub do tego po prostu strachliwe.
Oszczekiwanie przez psa ludzi i innych psów
Do szczekania i reaktywności oczywiście potrzebne są predyspozycje genetyczne, ale też wychowanie, również na etapie wczesno-szczenięcym. Mając psa z trudną przeszłością, którego przerasta nadmiar bodźców, jest duża szansa, że na zachowania takie jak nadmierne oszczekiwanie. Wszystko dlatego, że oszczekiwanie to tak naprawdę dystansowanie źródła strachu. Mały piesek szczekający na obcego mężczyznę, na samochody, na obce psy pokazuje dobitnie, że nie chce się z nimi konfrontować. Często jednak działa dla opiekuna irracjonalnie i sam się z nimi konfrontuje, np. podbiegając, oszczekując i gryząc. Wedle naszej logiki powinien przecież uciekać, jeśli nie chce spotkania? Nie jest to jednak takie proste. Pies, który podbiega, oszczekuje i gryzie dystansuje źródło strachu. Uważa tym samym, że musi jako pierwszy podjąć konfrontację, aby przejąc kontrolę i poczuć się lepiej. Niestety bardzo często był po prostu do tego zmuszany np. poprzez kontakty z obcymi psami na wąskiej przestrzeni i na krótkiej smyczy.
Szczekanie psa — dlaczego psy oszczekują i jak sobie z tym radzić? Źródło: 123rf.com
Skomlenie u psa, przyczyny piszczenia
Często psy nie szczekają, a skomlą, popiskują, albo wydają z siebie dźwięki podobne do szczekania, ale mniej ostre. Może to wynikać z wielu emocji np. lęku, ale też dużego pobudzenia. Skomlenie często pojawia się np. w trakcie ekscytujących ćwiczeń lub gdy opiekun ma w ręku ciekawą zabawkę, którą zaraz rzuci. Wszystko to sprawia, że pies odczuwa silną frustrację, szczekanie jest tu próbą regulacji i wyrzucenia emocji na zewnątrz.
Psy mogą też skomleć i szczekać, gdy chcą coś wymusić np. kawałek jedzenia z naszego talerza. Jeśli wcześniej codziennie dawaliśmy mu z talerza smaczny kąsek, pies może się niecierpliwić, że jeszcze go nie dostał i popędzać nas szczekaniem czy piszczeniem.
Szczekanie szczeniaka to najpewniej objaw właśnie frustracji, ekscytacji i emocji, które aktualnie odczuwa. Często też szczekaniem dystansują źródło strachu tak, jak psy dorosłe.
Dlaczego psy wyją?
Psy mogą również wyć i jest to zwykle nawoływanie przewodnika czy innego członka stada. Pokazują tym samym, gdzie są i że oczekują na jego przybycie. Pies może wyć też z bólu, czy z ekscytacji, jednak nie będzie to trwało wtedy tak długo, jak wycie nawołujące.
Gdy pies wyje pod nieobecność właściciela w domu mamy raczej do czynienia z lękiem separacyjnym, który może denerwować sąsiadów. Na pewno taki stan emocjonalny jest bardzo nieprzyjemny dla psa, dlatego wymaga szybkiego kontaktu z behawiorystą.
Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.plNajbardziej szczekliwe rasy psów
Niektóre rasy psów są z natury bardziej szczekliwe niż inne. Dlatego też biorąc do domu te rasy, liczyć musimy się z tym, że ich emocjonalną ekspresją będzie szczekanie:
- jamnik,
- pinczer miniaturowy,
- jack russel terrier i inne terriery,
- owczarek australijski,
- owczarek kelpie,
- owczarek niemiecki,
- owczarek belgijski malinois i inne psy pasterskie,
- beagle.
Rasy psów, które rzadko szczekają na co dzień to:
- molosy i duże owczarki pasterskie,
- rottweiler,
- duży szwajcarski pies pasterski,
- nowofundland,
- border collie,
- mops.
I wiele innych ras psów.
Pies ciągle szczeka, czy ma problemy zdrowotne?
Ciągłe szczekanie psa, skomlenie, wycie, popiskiwanie może być objawem problemów zdrowotnych i bólu, który odczuwa pies. Czasem pies szczeka, warczy czy popiskuje, gdy dotykamy go w bolące miejsce. Często jednak pies, który odczuwa przewlekły ból, po prostu staje się bardziej nerwowy, szybciej się frustruje, jest wrażliwszy na bodźce. To wszystko może objawiać się zwiększonym szczekaniem i dystansowaniem bodźców głosem. Koniecznie najpierw udaj się do lekarza weterynarii i behawiorysty, żeby nie tylko zmienić zachowanie psa, ale sprawdzić, czy nie ma podłoża w bólu.
Ciągłe szczekanie psa może wskazywać na przewlekły ból lub inne problemy zdrowotne, które powodują jego dyskomfort. Ważne jest, aby zdiagnozować problem u lekarza weterynarii, zanim podejmiemy próbę zmiany jego zachowania.
Dr. Karen Overall (USA) lekarka weterynarii, specjalistka z zakresu zachowań zwierzątPies nadmiernie szczeka, czy pomoże obroża antyszczekowa?
Obroża antyszczekowa to narzędzie awersyjne, które ma za zadanie uciszyć psa w momencie, gdy tylko wyda dźwięk. Dopóki pies nie przestanie szczekać, będzie dostawał nieprzyjemne impulsy elektryczne, albo w jego pysk puszczany będzie woda. Absolutnie nie polecamy takich rozwiązań. Przede wszystkim jest to bardzo nieprzyjemne dla psa i nie niweluje źródła problemu, jedynie jego efekt. Pies nadal będzie zdenerwowany, zestresowany i pobudzony, jedynie my nie będziemy go słyszeć. Pies, który nie jest nauczony, jak reagować na taką obrożę może wpaść w panikę i szczekać jeszcze więcej, zanim domyśli się, dlaczego dostaje negatywne bodźce i będzie to dla niego absolutna tortura.
Jak oduczyć psa szczekania?
Aby oduczyć psa szczekania, trzeba znaleźć jego przyczynę. Niektórzy próbują uczyć komendy "daj głos!!!" i nagradzać psa, gdy ten zacznie szczekać. Liczą na to, że pies przestanie szczekać, dopóki nie poprosimy go o tę komendę. Niestety to tylko sztuczka i nie ma wpływu na emocje czworonoga. A to one wywołują nadmierne szczekanie psów.
Aby wyszkolić psa i oduczyć go nadmiernego szczekania, dowiedz się, co powoduje w nim te emocje. Jeśli jest to strach przed obcymi psami i nieumiejętność komunikacji to odpowiednie zajęcia z behawiorystą pomogą nauczyć się psu porozumiewać z innymi czworonogami.
Jeśli jest to strach przed bodźcami i konfrontacja z nimi, to odwrażliwienie psa na te bodźce, danie mu przestrzeni i pokazanie innych możliwości radzenia sobie ze stresem będzie tu pomocne. We wszystkim pomoże dobry trener lub behawiorysta psi!!!.
To, co możesz zrobić na szybko to odciąć psa od nadmiaru bodźców i sprawić mu trochę relaksu. Zabierz go na długiej, luźnej lince do lasu, na łąki z dala od zgiełku, innych psów i pobudzenia. Daj mu węszyć, biegać i spacerować na dłuższym dystansie przez około godzinę dziennie lub więcej.
Bibliografia
- "Zaburzenia zachowania psów", Joel Dehasse Sabine Schroll
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.