Jakie są najpopularniejsze białe rasy psów? Poznaj przedstawicieli pięknych czworonogów o białym umaszczeniu wśród ras małych, średnich i dużych.
Spis treści
Białe rasy psów — dlaczego są tak popularne?
Biały pies dobrze się kojarzy: z czystością, lekkością, dobrem, uległością. Widząc psa o białej sierści wyobrażamy sobie, że patrzymy na puszystą chmurkę albo sypki śnieg. Białe rasy psów wyglądają elegancko i przyjaźnie, dlatego wzbudzają ludzki zachwyt. Pamiętajmy, że o sierść białego psa należy dbać w szczególny sposób. W tym przypadku regularne wyczesywanie, czyszczenie futra, a także kąpiel psa stanowią niemal rutynę.
Kolor sierści z pewnością może mieć znaczenie. Jednak przy wyborze pupila kierujmy się czymś ważniejszym niż wygląd zwierzaka. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na dopasowanie charakterologiczne z psem, a także to, czy możemy zapewnić mu właściwe warunki funkcjonowania.
Poniżej prezentujemy 10 najczęściej wybieranych psów o białej sierści. Dla ułatwienia podzieliliśmy je na rasy małe, średnie i duże.
Poznaj najpopularniejsze rasy psów o białej sierści w rozmiarze mini
Oto przedstawiciele najbardziej popularnych małych ras psów:
- West highland white terrier — to pies rodzinny, kochający zabawę i dokazywanie; wywodzi się ze Szkocji; ma około 30 cm w kłębie i maksymalnie waży 10 kg; west highland white terrier jest uparty, bardzo żywiołowy, potrzebuje dużo ruchu i stymulacji intelektualnej, jest szybki, sprytny; bywa niezłym zawadiaką, dlatego nierzadko jego wychowanie wymaga wsparcia specjalisty, takiego jak psi behawiorysta.
- Bichon frise — typowy mały, biały piesek, uroczy, sympatyczny, uczuciowy, lubi zarówno ruch, jak i wylegiwanie się na łóżku; waży około 8 kg, a mierzy maksymalnie 30 cm; jego delikatnie pofalowane, białe umaszczenie wymaga regularnej pielęgnacji; świetnie nadaje się do niewielkich przestrzeni i dla osób starszych.
- Maltańczyk — dawniej ulubiony pies arystokracji; jego waga nie przekracza 5 kg, a miara - 25 cm; te białe pieski charakteryzują się łagodnością, wesołością, inteligencją i zamiłowaniem do nauki nowych komend i sztuczek. Ta rasa psów kocha pieszczoty i okazywanie uczuć, jest bardzo towarzyska. Ich biała sierść jest długa, ale nie linieją, więc zwierzaki te są polecane także alergikom.
- Szpic miniaturowy — należy do grupy szpiców pochodzących z Niemiec; jego szacunkowa waga wynosi 4 kg, a wzrost około 25 cm; bardzo lubi aktywność, sprawdzi się nawet w psich sportach; jest towarzyski, radosny i żywiołowy.
West highland white terier, żródlo: Freepik
Białe rasy psów w rozmiarze średnim
W tym miejscu zebraliśmy 3 średnie rasy psów posiadających białe umaszczenie:
- Samojed — mówi się o nim "uśmiechnięty pies"; waży około 30 kg, mierzy około 60 cm; pochodzi z Rosji, gdzie wykorzystywano go do pracy przy reniferach jako psa stróżującego oraz do ogrzewania swym ciałem zmarzniętych pasterzy; ten sympatyczny czworonóg "zaraża" optymizmem, jest cierpliwy i uwielbia towarzystwo ludzi i innych psów (drugi pies w domu przy samojedzie to żaden problem); jego sierść wymaga specjalistycznej, starannej pielęgnacji.
- Biały owczarek szwajcarski — pochodzi ze Szwajcarii; waży około 40 kg, jego miara sięga mniej więcej 65 cm; wyróżnia się piękną, białą sierścią; porównuje się go do owczarków niemieckich (bywa określany jako "odmiana owczarka niemieckiego"), jednak ta rasa nie wykazuje takich oznak agresji jak niemieccy "kuzyni"; białe owczarki szwajcarskie są inteligentne, lojalne, pojętne; często pracują jako psy stróżujące oraz ratownicze.
- Pudel — pudle występują w różnych umaszczeniach i rozmiarach: są m.in. duże, średnie oraz miniaturowe; średni pudel waży około 14 kg, a mierzy ok 45 cm; ma pochodzenie francusko-niemieckie, przez co wiele osób kojarzy te białe psy jako maskotki dla uciech dam, w rzeczywistości to bardzo żywiołowa rasa, uwielbiająca zabawę, robienie sztuczek i nieznosząca braku towarzystwa, dlatego gdy zwierzę jest często zostawiane bez opieki, może pojawić się lęk separacyjny u psa.
Duże rasy białych psów
Jeśli marzy ci się duży, biały pies, zerknij na 3 poniższe rasy czworonogów o dużych gabarytach o białym kolorze sierści:
- Owczarek podhalański — to psy pasterskie, które do dziś pilnują stad owiec; owczarki podhalańskie pochodzą z polskiego Podhala, ten duży pies w kłębie ma nawet 70 cm, a waży około 50 kg; wyróżnia się łagodnością, spokojem, oddaniem swojemu właścicielowi, jest rodzinny i wesoły; długie spacery to jego ulubiona aktywność.
- Akbash — kolejny biały, duży pies to pochodzący z Turcji akbash; jest olbrzymi: mierzy nawet 86 cm, a waży około 65 kg; ochrona stada to jego pierwotna praca jako psa pasterskiego, ale to też pies stróżujący; jest posłuszny i łagodny dla swojego "stada", wobec obcych może przejawiać nieprzyjazne zachowania, co z kolei może rodzić stres u psa; potrzebuje przestrzeni i ruchu.
- Dog argentyński — psy tej rasy występują głównie w Argentynie, skąd pochodzą; ich waga dochodzi do 45 kg, mierzą niewiele poniżej 70 cm; ten biały pies jest bardzo ruchliwy, wytrzymały; wymaga specjalistycznego ułożenia, w przeciwnym razie mogą uaktywnić się jego cechy agresywne; to czworonóg wpisany na listę psów niebezpiecznych, dlatego aby go posiadać, należy uzyskać pozwolenie od organów gminnych.
Jak dbać o białą sierść?
W jaki sposób należy pielęgnować sierść najpopularniejszych ras psów o białym umaszczeniu? Przede wszystkim trzeba regularnie wyczesywać futro swojego pupila i usuwać z sierści psa wszelkie nieczystości. Służą do tego m.in. szczotki, grzebienie, zgrzebła, furminatory dla psów. W przypadku większych zabrudzeń, pupila trzeba wykąpać. Szczególną uwagą należy otoczyć okolice psich oczu, pyszczka oraz łapy pupila. Te obszary najłatwiej poplamić. Na ratunek przychodzą specjalistyczne produkty pielęgnacyjne jak specjalne szampony i odżywki dla psów o białej sierści oraz specyfiki do usuwania miejscowych plamek na futerku. Systematycznie przeprowadzane przez groomera strzyżenie i/lub trymowanie psa może okazać się koniecznością u niektórych czworonogów o białym zabarwieniu sierści. Nieodzowna jest również pielęgnacja pazurów u psa (każdej maści), a także uszu, oczu i okolic intymnych.
Dbanie o białe psy polega także na podawaniu im dobrej jakościowo karmy, która zapewni im piękną, lśniącą, łatwą do rozczesywania sierść.
Jakie imię wybrać dla białego psa?
Wybór imienia wcale nie jest błahą kwestią. Podpowiadamy, jak można wołać do swoich białych podopiecznych. Mały biały pies samczyk może wabić się np. Śnieżek, Puszek, Płatek, Obłoczek, Jogurcik. Białe, małe pieski samiczki można nazwać tak: Chmurka, Gwiazdka, Śnieżynka, Śmietanka, Mgiełka, Perełka. Natomiast większy biały pies może nosić następujące imiona: Biały Kieł, Biały Książę, Duch, Diament. Z kolei na dużą, białą suczkę możemy wołać: Biała Dama, Elsa, Wata itp.
Jeżeli pragniemy mieć psa o białym umaszczeniu, dopilnujmy, by wybrać taką rasę, która będzie się dobrze czuła w naszym domu, a my będziemy w stanie zrealizować jej wszelkie potrzeby.
Bibliografia
- Eva-Maria Kramer, Rasy psów, Wydawnictwo Multico, 2015.
- Opracowanie zbiorowe, Wielka Księga Psów, Wydawnictwo Arti, 2022.
- Opracowanie zbiorowe, Szpice i psy w typie pierwotnym. Psy rasowe V grupa FCI, Wydawnictwo Kyno, 2019.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.