REKLAMA
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Jak prawidłowo i jak często kąpać psa?

Opublikowane: 15:37 Przeczytasz w: 8 min

Kąpanie psa jest elementem higieny naszego czworonoga, zachowanie jego sierści i skóry w czystości gwarantuje mu zdrowie i utrzymanie dobrostanu. Aby utrzymać czworonoga w jak najlepszej kondycji, częstotliwość kąpieli psa należy dostosować do jego trybu życia, rodzaju sierści i skóry.

Spis treści

    123rf

    Jak często kąpać psa?

    Przekonajmy się, jak często pies potrzebuje kąpieli. 

    Jak często pies potrzebuje kąpieli?

    Częstość kąpieli powinna być dostosowana do trybu życia psa

    Jeżeli spacery odbywają się na przykład w lesie, gdzie pies biega w błocie lub tarza się po ziemi, oczywiste jest to, że należy go umyć po takiej aktywności.  

    Jeżeli twój pupil nie jest wyraźne ubrudzony po spacerze, nie ma potrzeby mycia całego psa.  

    Wpływ rodzaju sierści psa na częstotliwość kąpieli 

    Innym czynnikiem, od którego zależy częstość kąpieli, jest rodzaj sierści psa

    Psy o długiej sierści (np. shih-tzu, yorkshire terrier) wymagają częstych kąpieli. Zalecane jest kąpać takie psy 1-2 razy w miesiącu. Należy również pamiętać o szczotkowaniu ich sierści, aby zapobiegać powstawaniu kołtunów. 

    U psów z krótką sierścią (np. buldog francuski, pinczer miniaturowy) kąpiel wystarczy raz w miesiącu.  

    Natomiast psy z obfitym podszerstkiem (np. husky, owczarek niemiecki) należy kąpać średnio co 3 miesiące

    Oczywiście każdy właściciel może mieć inną rutynę kąpieli. Jeżeli jest to wystarczające, a skóra i sierść psa są w dobrej kondycji, nie ma konieczności częstszych kąpieli. 

     

    Jak dokładnie umyć psa?

    Oto kroki, jakie warto podjąć. 

    Przygotowanie kąpieli dla psa 

    Podczas szykowania kąpieli dla psa, w pierwszej kolejności należy przygotować wszystkie potrzebne przybory. W wannie lub pod prysznicem powinno się umieścić matę antypoślizgową, aby pies stał stabilnie i czuł się pewnie w trakcie kąpieli. Oczywiście powinniśmy mieć też pod ręką szampon oraz, w razie potrzeby, szczotkę do rozczesywania sierści. 

    Kąpanie psa — krok po kroku 

    Temperaturę wody należy ustawić tak, aby była letnia. Zaczynamy mycie psa od zwilżania jego sierści w okolicy lędźwiowej, dzięki temu zwierzę przyzwyczai się do strumienia wody, szumu i jej ciepła.   

    Najlepiej omijać okolicę psiej głowy i pilnować, aby nie nalać wody do oczu i uszu psa. Jeżeli chcemy umyć pysk pupila, użyjmy do tego celu gąbki lub naszej ręki, aby zwilżyć wybraną okolicę. 

    Dobrze jest umyć psa dwukrotnie w trakcie jednej kąpieli. Pierwszy raz, aby pozbyć się warstwy brudu. Kolejne namydlenie i pozostawienie aktywnej piany na okres 5-15 minut pozwala składnikom odżywczym przeniknąć w głąb skóry. 

    Istotne jest, aby w czasie kąpieli rozprowadzać szampon zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Wcieranie go pod włos może prowadzić do podrażnień i zapalenia mieszków włosowych.  

    W trakcie kąpieli nie zapominajmy o umyciu pach, pachwin, ogona i przestrzeni międzypalcowych naszego psa. 

    Następnie należy dokładnie spłukać pianę z psa i osuszyć go. W tym celu możemy wykorzystać zwykły ręcznik. Następnie pupil może wyschnąć do końca w temperaturze pokojowej

    Po kąpieli pies przez minimum 1 godzinę nie powinien wychodzić na dwór, ponieważ może się on łatwo przeziębić. 

     

    Czy można psu myć głowę?

    Tak, psu można myć głowę, ale należy to robić ostrożnie, aby uniknąć dostania wody i szamponu do oczu, uszu oraz nosa psa. Ważne jest również używanie odpowiedniego szamponu dla psów, który nie podrażni skóry ani nie spowoduje nadmiernego wysuszenia sierści. Po umyciu głowy psa, należy dokładnie spłukać szampon i osuszyć sierść, aby zapobiec powstawaniu podrażnień skóry i infekcji.

     

    Kiedy nie wolno kąpać psa?

    Od kąpieli psa powinno się odstąpić, jeżeli na jego ciele występują uszkodzenia skóry np. rany, zadrapania lub stany zapalne

    Także po zabiegach operacyjnych lub gdy zwierzę jest chore i osłabione, nie należy kąpać psa.  

    Nie powinno się również kąpać szczeniaka poniżej 3-4 miesiąca życia, który nie posiada jeszcze wszystkich szczepień ochronnych. Psiak może się przeziębić, a w trakcie choroby jego odporność będzie osłabiona, przez co łatwiej będzie mógł się zarazić innymi chorobami o ciężkim przebiegu.   

    Oto kilka sytuacji, kiedy nie należy kąpać psa:

    1. W przypadku ran lub urazów skóry: Kąpiel może podrażnić rany lub urazy skóry psa, dlatego w takich przypadkach lepiej poczekać, aż rany się zagoją, zanim umyjesz psa.

    2. Podczas okresu cieczki u suki: Podczas cieczki u suki lepiej unikać kąpieli, aby uniknąć podrażnienia skóry i zaburzeń naturalnej flory bakteryjnej.

    3. Po zastosowaniu preparatów przeciw pchłom i kleszczom: Kąpiel zaraz po zastosowaniu preparatów przeciwpchelnych lub przeciwkleszczowych może zmniejszyć ich skuteczność, dlatego zwykle zaleca się odczekać kilka dni przed umyciem psa.

    4. Po jedzeniu: Kąpiel zaraz po jedzeniu może prowadzić do nieprzyjemnych skutków, takich jak nudności lub wymioty. Lepiej poczekać co najmniej godzinę po posiłku, zanim umyjesz psa.

    5. Jeśli pies jest w stresie lub małym zdenerwowaniu: Kąpiel może być stresująca dla niektórych psów. Jeśli Twój pies jest bardzo zestresowany lub zdenerwowany, lepiej poczekać, aż się uspokoi, zanim rozpoczniesz kąpiel.

    6. Jeśli pies ma gorączkę lub inne objawy choroby: Kąpiel może pogorszyć stan zdrowia psa, szczególnie jeśli ma gorączkę lub inne objawy choroby. W takim przypadku lepiej skonsultować się z weterynarzem przed podjęciem decyzji o kąpieli.

    Kąpiel lecznicza 

    Odstąpieniem od wyżej wymienionych reguł jest szamponoterapia, wykorzystywana w leczeniu chorób skóry, zwykle na tle alergicznym, grzybiczym, bakteryjnym lub pasożytniczym. 

    Wtedy kąpiel psa wykonuje się nawet 3 razy w tygodniu, również z 2-krotnym namydlaniem i pozostawieniem aktywnej piany do 20 minut.  

    Ponieważ takie specjalne preparaty przeznaczone są nie tylko do pielęgnacji, ale również do leczenia i mogą zawierać antybiotyki lub związki łagodzące świąd, dostępne są do zakupienia tylko w gabinecie weterynaryjnym. Należy się wcześniej skonsultować z lekarzem weterynarii w celu dobrania odpowiedniego preparatu do potrzeb pacjenta. 

    Jak wybrać szampon? 

    Pożądanymi składnikami w szamponie są: 

    • Kwas mlekowy, trójglicerydy, olej lninany, olej kokosowy oraz inne oleje roślinne, które odbudowują warstwę lipidową naskórka. 
    • Mono- i oligosacharydy oraz witamina E, odpowiadające za łagodzenie stanów zapalnych. 
    • Alantoina, pantenol i aloes nawilżają, zmiękczają i ułatwiają gojenie uszkodzeń w obrębie skóry

    W szamponach unikamy: 

    • SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), silikonów, alergizujących kompozycji zapachowych, olejów mineralnych, sztucznych barwników i parabenów. 
    • Nie należy kąpać psa wykorzystując szampon dla ludzi. Nie nadaje się on do stosowania u zwierząt, ponieważ ludzie posiadają inne pH skóry niż psy. Korzystając z produktów przeznaczonych dla ludzi, możemy wywołać u czworonoga podrażnienia wtórnie prowadzące do zapaleń skóry. 

    Jak prawidłowo kąpać psa? 

    Częstość kąpieli psa powinna być dostosowana indywidualnie do zwierzęcia, z uwzględnieniem rodzaju sierści i naturalnych zachowań psa, które predysponują do brudzenia się.  

    Częste kąpiele nie są wskazane, ze względu na powodowanie zbyt silnego przesuszenia skóry. Jednak zupełny brak higieny też nie jest dobry, ponieważ brud zbierający się na skórze prowadzi do stanów zapalnych

    Dobranie specjalnej pielęgnacji dla psa na czas kąpieli jest bardzo ważne, zwłaszcza u zwierząt posiadających wrażliwą skórę. Dobrej jakości szampony można nabyć m.in. w gabinetach weterynaryjnych.  

    Bibliografia
    1. Lek.wet. Żaneta Listowska „Szamponoterapia- istotny element w walce z zaburzeniami dermatologicznymi psów i kotów”, Magazyn Weterynaryjny, 2018,06 
    2. Jacqueline Gimmler, Jenise Daigle „Jak poprawić czynność bariery naskórkowej u psów z atopowym zapaleniem skóry” Veterinary Medicine, Vol 106, No 3, March 2011, p. 126 
    3. Lek.wet. Łukasz Adamek, „Zakażenie Malassezia pachydermatis u psów z atopowy, zapaleniem skóry. Wciąż aktualny problem terapeutyczny” Magazyn Weterynaryjny, 2012, 01 
    4. Sarah J. Wooten, DVM, “Ropne zapalenie skóry? Unikajmy leków o działaniu ogólnym!”, Veterinary Medicine , lipiec, 2017 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.