• Pies
 • Mam psa
 • Życie z psem

Jak prawidłowo i jak często kąpać psa?

Opublikowane: 26.04.202315:37 Przeczytasz w: 6 min

Kąpanie psa jest elementem higieny naszego czworonoga, zachowanie jego sierści i skóry w czystości gwarantuje mu zdrowie i utrzymanie dobrostanu. Aby utrzymać czworonoga w jak najlepszej kondycji, częstotliwość kąpieli psa należy dostosować do jego trybu życia, rodzaju sierści i skóry.

Spis treści

  Jak często kąpać psa? 

  Czy psa należy kąpać po spacerze? 

  Częstość kąpieli powinna być dostosowana do trybu życia psa

  Jeżeli spacery odbywają się na przykład w lesie, gdzie pies biega w błocie lub tarza się po ziemi, oczywiste jest to, że należy go umyć po takiej aktywności.  

  Jeżeli twój pupil nie jest wyraźne ubrudzony po spacerze, nie ma potrzeby mycia całego psa.  

  Wpływ rodzaju sierści psa na częstotliwość kąpieli 

  Innym czynnikiem, od którego zależy częstość kąpieli, jest rodzaj sierści psa

  Psy o długiej sierści (np. shih-tzu, yorkshire terrier) wymagają częstych kąpieli. Zalecane jest kąpać takie psy 1-2 razy w miesiącu. Należy również pamiętać o szczotkowaniu ich sierści, aby zapobiegać powstawaniu kołtunów. 

  U psów z krótką sierścią (np. buldog francuski, pinczer miniaturowy) kąpiel wystarczy raz w miesiącu.  

  Natomiast psy z obfitym podszerstkiem (np. husky, owczarek niemiecki) należy kąpać średnio co 3 miesiące

  Oczywiście każdy właściciel może mieć inną rutynę kąpieli. Jeżeli jest to wystarczające, a skóra i sierść psa są w dobrej kondycji, nie ma konieczności częstszych kąpieli. 

  Jak należy kąpać psa? 

  Przygotowanie kąpieli dla psa 

  Podczas szykowania kąpieli dla psa, w pierwszej kolejności należy przygotować wszystkie potrzebne przybory. W wannie lub pod prysznicem powinno się umieścić matę antypoślizgową, aby pies stał stabilnie i czuł się pewnie w trakcie kąpieli. Oczywiście powinniśmy mieć też pod ręką szampon oraz, w razie potrzeby, szczotkę do rozczesywania sierści. 

  Kąpanie psa — krok po kroku 

  Temperaturę wody należy ustawić tak, aby była letnia. Zaczynamy mycie psa od zwilżania jego sierści w okolicy lędźwiowej, dzięki temu zwierzę przyzwyczai się do strumienia wody, szumu i jej ciepła.   

  Najlepiej omijać okolicę psiej głowy i pilnować, aby nie nalać wody do oczu i uszu psa. Jeżeli chcemy umyć pysk pupila, użyjmy do tego celu gąbki lub naszej ręki, aby zwilżyć wybraną okolicę. 

  Dobrze jest umyć psa dwukrotnie w trakcie jednej kąpieli. Pierwszy raz, aby pozbyć się warstwy brudu. Kolejne namydlenie i pozostawienie aktywnej piany na okres 5-15 minut pozwala składnikom odżywczym przeniknąć w głąb skóry. 

  Istotne jest, aby w czasie kąpieli rozprowadzać szampon zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Wcieranie go pod włos może prowadzić do podrażnień i zapalenia mieszków włosowych.  

  W trakcie kąpieli nie zapominajmy o umyciu pach, pachwin, ogona i przestrzeni międzypalcowych naszego psa. 

  Następnie należy dokładnie spłukać pianę z psa i osuszyć go. W tym celu możemy wykorzystać zwykły ręcznik. Następnie pupil może wyschnąć do końca w temperaturze pokojowej

  Po kąpieli pies przez minimum 1 godzinę nie powinien wychodzić na dwór, ponieważ może się on łatwo przeziębić. 

  Kiedy nie należy kąpać psa? 

  Od kąpieli psa powinno się odstąpić, jeżeli na jego ciele występują uszkodzenia skóry np. rany, zadrapania lub stany zapalne

  Także po zabiegach operacyjnych lub gdy zwierzę jest chore i osłabione, nie należy kąpać psa.  

  Nie powinno się również kąpać szczeniaka poniżej 3-4 miesiąca życia, który nie posiada jeszcze wszystkich szczepień ochronnych. Psiak może się przeziębić, a w trakcie choroby jego odporność będzie osłabiona, przez co łatwiej będzie mógł się zarazić innymi chorobami o ciężkim przebiegu.   

  Kąpiel lecznicza 

  Odstąpieniem od wyżej wymienionych reguł jest szamponoterapia, wykorzystywana w leczeniu chorób skóry, zwykle na tle alergicznym, grzybiczym, bakteryjnym lub pasożytniczym. 

  Wtedy kąpiel psa wykonuje się nawet 3 razy w tygodniu, również z 2-krotnym namydlaniem i pozostawieniem aktywnej piany do 20 minut.  

  Ponieważ takie specjalne preparaty przeznaczone są nie tylko do pielęgnacji, ale również do leczenia i mogą zawierać antybiotyki lub związki łagodzące świąd, dostępne są do zakupienia tylko w gabinecie weterynaryjnym. Należy się wcześniej skonsultować z lekarzem weterynarii w celu dobrania odpowiedniego preparatu do potrzeb pacjenta. 

  Jak wybrać szampon? 

  Pożądanymi składnikami w szamponie są: 

  Kwas mlekowy, trójglicerydy, olej lninany, olej kokosowy oraz inne oleje roślinne, które odbudowują warstwę lipidową naskórka. 

  Mono- i oligosacharydy oraz witamina E, odpowiadające za łagodzenie stanów zapalnych. 

  Alantoina, pantenol i aloes nawilżają, zmiękczają i ułatwiają gojenie uszkodzeń w obrębie skóry

  W szamponach unikamy: 

  SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), silikonów, alergizujących kompozycji zapachowych, olejów mineralnych, sztucznych barwników i parabenów. 

  Nie należy kąpać psa wykorzystując szampon dla ludzi. Nie nadaje się on do stosowania u zwierząt, ponieważ ludzie posiadają inne pH skóry niż psy. Korzystając z produktów przeznaczonych dla ludzi, możemy wywołać u czworonoga podrażnienia wtórnie prowadzące do zapaleń skóry. 

  Jak prawidłowo kąpać psa? 

  Częstość kąpieli psa powinna być dostosowana indywidualnie do zwierzęcia, z uwzględnieniem rodzaju sierści i naturalnych zachowań psa, które predysponują do brudzenia się.  

  Częste kąpiele nie są wskazane, ze względu na powodowanie zbyt silnego przesuszenia skóry. Jednak zupełny brak higieny też nie jest dobry, ponieważ brud zbierający się na skórze prowadzi do stanów zapalnych

  Dobranie specjalnej pielęgnacji dla psa na czas kąpieli jest bardzo ważne, zwłaszcza u zwierząt posiadających wrażliwą skórę. Dobrej jakości szampony można nabyć m.in. w gabinetach weterynaryjnych.  

  Bibliografia
  1. Lek.wet. Żaneta Listowska „Szamponoterapia- istotny element w walce z zaburzeniami dermatologicznymi psów i kotów”, Magazyn Weterynaryjny, 2018,06 
  2. Jacqueline Gimmler, Jenise Daigle „Jak poprawić czynność bariery naskórkowej u psów z atopowym zapaleniem skóry” Veterinary Medicine, Vol 106, No 3, March 2011, p. 126 
  3. Lek.wet. Łukasz Adamek, „Zakażenie Malassezia pachydermatis u psów z atopowy, zapaleniem skóry. Wciąż aktualny problem terapeutyczny” Magazyn Weterynaryjny, 2012, 01 
  4. Sarah J. Wooten, DVM, “Ropne zapalenie skóry? Unikajmy leków o działaniu ogólnym!”, Veterinary Medicine , lipiec, 2017 

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.