REKLAMA
Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Ptaki

Gadająca papuga — które gatunki mówią najlepiej?

Opublikowane: 10:29 Przeczytasz w: 5 min

Jak się nazywa gadająca papuga? Jakie gatunki papug mówią? I jakie ptaki można nauczyć mówić? Po lekturze tego artykułu nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości!

Spis treści

    Gadająca papuga — które gatunki mówią najlepiej? Źródło: 123rf.com

    Jak się nazywa gadająca papuga?

    Papuga Żako (Psittacus erithacus) to fascynująca gadająca papuga. Jej zdolność do nauki i naśladowania ludzkiej mowy jest naprawdę fascynująca. Te gatunki ptaków należą do jednych z najbardziej utalentowanych w tym względzie. Potrafią szybko uczyć się słów i zwrotów. Niektóre osobniki są w stanie powtórzyć nawet setki różnych dźwięków i wyrażeń.

    Wyjątkowa umiejętność naśladowania mowy ludzkiej sprawia, że żako są bardzo popularne wśród miłośników ptaków. Ta mówiąca papuga nierzadko pojawia się w roli zwierzaka domowego. Oprócz nauki słów, papugi żako potrafią również wzbogacać swoje komunikaty o dźwięki otoczenia. Czyni je to nie tylko komunikatywnymi, ale także niesamowicie interesującymi i wesołymi towarzyszami życia codziennego.

    Jakie ptaki można nauczyć mówić? 

    Nie wszystkie ptaki są zdolne do nauczenia się mówienia, ale kilka gatunków jest znanych z tej umiejętności. Oto lista ptaków, które mogą być nauczane mówienia:

    1. Papugi:

      • Papuga falista (Melopsittacus undulatus)
      • Papuga amazonka (rodzaj Amazona)
      • Papuga afrykańska szara (Psittacus erithacus)
      • Papuga ara (rodzaj Ara)
      • Papuga kongijska (Psittacus timneh)
    2. Ptaki z rodziny słowikowatych:

      • Słowik (rodzaj Luscinia)
      • Drozd (rodzaj Turdus)
    3. Ptaki z rodziny szpakowatych:

      • Szpak (rodzaj Sturnus)
      • Szpak amerykański (Sturnus vulgaris)
    4. Ptaki z rodziny krótkodziobów:

      • Krótkodziób (rodzaj Mimus)
      • Moczarka (rodzaj Acridotheres)

    Jakie gatunki papug mówią?

    Oto papugi, które można nauczyć mówić. 

    Gadająca papuga ara

    Ara jest bardzo charakterystyczną kolorową papugą pokaźnych rozmiarów. Wiele osób zastanawia się, czy potrafi powtarzać słowa wypowiadane przez opiekuna. Okazuje się, że jak najbardziej! Ara jest w stanie nauczyć się nawet stu słów. Powtarza również rymowanki, czy krótsze zdania.

    Jako papuga domowa ara występuje stosunkowo rzadko. Wszystko przez jej pokaźne rozmiary i bardzo duże wymagania. Mimo wszystko wiele osób marzy o posiadaniu ary w swoim domu. Trzeba jednak pamiętać, że ta gadająca papuga wypowiada słowa w sposób bardzo charakterystyczny sposób. Ma nieco „metaliczny„ papuzi akcent i nie jest w stanie odtwarzać dźwięków w całkowicie lustrzany sposób.

    Inteligentna i wygadana papuga amazonka

    Wyjątkowo zdolnymi papugami gadającymi są amazonki. Szczególnie skuteczna w powtarzaniu słów jest amazonka żółtogardła oraz amazonka żółtoszyja. Te gatunki ptaków nierzadko przewyższają swoimi umiejętnościami nawet słynne żako.

    Jeżeli chcesz kupić amazonkę w celu uczenia jej mowy, zdecyduj się raczej na samca. To właśnie papuzi panowie zdecydowanie lepiej radzą sobie z naśladowaniem dźwięków. Amazonki bardzo dobrze odtwarzają to co słyszą. Ich nauka wymaga jednak dużego zaangażowania ze strony opiekuna. Odpowiednio wytrenowane potrafią śpiewać i recytować wiersze. To jednak niezwykle wymagające papugi. Nieodpowiednio wychowywane zwierzę szybko zmieni życie opiekuna w koszmarny sen.

    Odkryj tajniki odpowiedniej przestrzeni dla Twojej papugi! - Klatka dla papugi – jak wybrać klatkę, by najlepiej spełniała swoje zadanie? 

    Znajdziesz tam wszystko odnosnie tego:

    • Jakie elementy powinny znaleźć się w klatce papugi, aby zapewnić jej odpowiednie warunki życia?
    • Klatka czy woliera – co wybrać, mając na uwadze dobro papugi?
    • Jakie klatki są odpowiednie dla dużych papug, a jakie dla średnich?
    • Gdzie najlepiej umieścić klatkę dla ptaków egzotycznych, aby zapewnić im komfort i bezpieczeństwo?
    • Jakie czynniki należy uwzględnić przy wyborze klatki dla dużych i średnich papug?
    • Jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę przy umieszczaniu klatki dla ptaków egzotycznych, aby stworzyć dla nich odpowiednie środowisko?

     

     

    Tańcząca gadająca papuga, czyli kakadu

    W internecie od lat pojawiają się zabawne filmiki z tańczącymi papugami kakadu. Zdecydowanie rzadziej widujemy je rozmawiające ze swoimi opiekunami. Czy to oznacza, że te piękne, pochodzące z Australii ptaki nie potrafią mówić? Bynajmniej!

    Kakadu jak najbardziej jest w stanie nauczyć się rozmowy z opiekunem. Niektóre potrafią nawet powtarzać całe zdania. Robią wdzięcznie i bardzo czysto. Żeby jednak nauczyć kakadu mówić trzeba nawiązać z nią więź. To wyjątkowo inteligentny i bardzo wrażliwy ptak, który ma konkretne wymagania. W jego przypadku klatka dla papugi to za mało. Zwierzak potrzebuje dużej woliery.

    Gadająca papuga — które gatunki mówią najlepiej? Źródło: 123rf.com

    Papużki faliste też gadają!

    Na koniec przedstawiamy gatunek, który może zaskoczyć wielu czytelników. Malutkie i bardzo popularne papużki faliste również mogą nauczyć się powtarzania słów. Trzeba jednak zaznaczyć, że dzieje się tak stosunkowo rzadko. Podczas gdy niektóre osobniki uczą się bardzo szybko, to zdecydowana większość nie jest w stanie tego dokonać.

    Gadająca papuga falista to naprawdę niesamowite zjawisko, dlatego zdecydowanie warto próbować treningu. Ptaki te powtarzają słowa, czy zdania swojego opiekuna. Wypowiadają jej jednak z bardzo charakterystycznym, głębokim i metalicznym głosem. Wrażenie jest niesamowite, a dźwięki sprawiają, że najwłaściwsze imię dla papugi tego gatunku mogłoby brzemieć: Cyborg.

    Najbardziej skore do powtarzania słów gatunki ptaków to między innymi żako, amazonka, czy ara. Warto jednak pamiętać, że również mniejsze i bardziej popularne ptaki, takie jak nimfy, czy aleksandretty mogą nauczyć się mówić. Najważniejszy jest regularny trening oraz więź, którą zwierzak zbuduje z opiekunem.

    Przeczytaj więcej naszych artykułów i dowiedz się między innymi co jedzą papugi.

    Bibliografia
    1. „Atlas ptaków ozdonych", Opracowanie zbiorowe, wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak, 2017.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.