Wilczak amerykański (American Wolfdog) Źródło: pixabay.com
  • Pies
  • Rasy psów

Wilczak amerykański (American Wolfdog)

Opublikowane: 11:42 Przeczytasz w: 6 min

Wilczak amerykański to fascynująca hybryda wilka i psa, łącząca dziką naturę z cechami udomowionego czworonoga. Poznaj tę niezwykłą rasę, jej pochodzenie, charakterystyczny wygląd oraz wymagający charakter, który sprawia, że jest to zwierzę jedynie dla doświadczonych opiekunów.

Spis treści

    Źródło: pixabay.com

    Pochodzenie

    Wilczak amerykański, znany również jako American Wolfdog, to hybryda powstała ze skrzyżowania wilka szarego (Canis lupus) z psami różnych ras, głównie owczarkem niemieckim, alaskan malamute i husky syberyjskim. Historia tych zwierząt sięga XX wieku, kiedy hodowcy w Stanach Zjednoczonych zaczęli selektywnie krzyżować wilki z psami, dążąc podczas rozmnażania osobników do uzyskania zwierzęcia łączącego cechy dzikiego przodka z udomowionym psem.

    Nie jest to rasa uznana przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną), gdyż wilczaki amerykańskie stanowią bardziej kategorię hybryd niż jednolitą rasę. "Mieszańce" te w USA rejestrowane są jako „wolfdogs”, a ich poziom wilczej krwi klasyfikowany jest od niskiego do wysokiego.

     

    Wilczak amerykański - opis rasy

    Wilczaki amerykańskie mogą różnić się wyglądem w zależności od proporcji genów wilka i psa. Cechują się atletyczną budową, mocnymi łapami i gęstym futrem, które zapewnia im odporność na niskie temperatury. Ich umaszczenie może przyjmować barwy od klasycznej wilczej szarości po czarne, białe, rude lub mieszane.

    Pod względem fizjonomii przypominają wilki – mają smukłą sylwetkę, skośne oczy i mocne szczęki. Wzrost psa, czyli jego wysokość w kłębie zazwyczaj wynosi od 65 do 85 cm, a waga wilczaka amerykańskiego waha się od 35 do 60 kg, przy czym suki z reguły są nieco drobniejsze.

    Jaka rasa psa jest najbliższa wilkowi? Oprócz omawianej tu hybrydy, rasą niezwykle podobną do dzikich wilków są wilczaki czechosłowackie. Jaka jest różnica między nimi? Odmiana amerykańska powstała mniej kontrolowanie, przez co może mieć bardziej dziką naturę i większe zróżnicowanie w wyglądzie.

    Wilczak amerykański czarny, biały, niebieski - umaszczenie

    Umaszczenie wilczaka amerykańskiego zależy od udziału genów wilka i ras psów, z którymi był krzyżowany. Najczęściej spotykane warianty to:

    • Srebrnoszary (silver-gray) – najbardziej typowy kolor, przypominający wilcze umaszczenie.

    • Wilczak amerykański niebieski – o umaszczeniu szaro-błekitnym.

    • Czarny (black-phase) – często występujący u psów z większym udziałem genów wilka kanadyjskiego.

    • Agouti (wild-color) – najbardziej naturalne umaszczenie, zmieniające się wraz z porami roku.

    • Biały – rzadszy, charakterystyczny dla linii z domieszką wilka arktycznego.

    Wilczaki często zmieniają kolor sierści wraz z wiekiem i porami roku. Młode osobniki mają ciemniejsze futro, które jaśnieje w miarę dorastania. Zimą sierść staje się gęstsza i ciemniejsza, latem jaśnieje.

     Linienie – intensywne dwa razy w roku, wiosną i jesienią, wymagające codziennego szczotkowania.

    Źródło: pixabay.com

    Charakter wilczaka amerykańskiego

    Jaka jest osobowość wilczaka amerykańskiego? Czworonogi te wyróżniają się silnym instynktem przetrwania oraz niezależnym charakterem. Są inteligentne, ale jednocześnie ostrożne i nieufne wobec obcych. W porównaniu do udomowionych psów potrzebują większej swobody i trudniej przywiązują się do ludzi. Tworzą silną więź z opiekunem, jednak nie są typowymi psami rodzinnymi – wymagają doświadczonego przewodnika.

    Wilczaki są bardzo energiczne, mają doskonały węch i silny instynkt łowiecki, co może stanowić wyzwanie w domach, w których są inne zwierzęta, zwłaszcza małe ssaki. Wykazują hierarchiczne zachowania, dlatego właściciel powinien być konsekwentny, ale sprawiedliwy. Czworonogi te mogą niszczyć przedmioty nie tylko z powodu lęku separacyjnego u psa, lecz także dla własnej przyjemności. Dobrze znoszą przebywanie na wybiegu, za to nie nadają się do życia w bloku. Potrzebują dużej przestrzeni i wysokiego, solidnego ogrodzenia.

    Nie są idealnymi psami dla rodzin z małymi dziećmi ani nie sprawdzają się jako towarzysze mniejszych zwierząt domowych. Ich dzika natura sprawia, że nie budzą pełnego zaufania. Generalnie dogadują się z psami, które znają i całkiem dobrze funkcjonują w stadzie. Co ciekawe – w odróżnieniu od wilczaka czechosłowackiego – tutaj o wiele lepiej dogadują się samce i często udaje się trzymać razem dorosłe osobniki.

    Źródło: Opracowanie własne

    Żywienie wilczaka amerykańskiego

    Dieta wilczaka amerykańskiego powinna być jak najbardziej naturalna, oparta na surowym mięsie (BARF), kościach, podrobach i rybach. Nadmiar węglowodanów może być dla nich niezdrowy, ponieważ ich układ trawienny lepiej przyswaja białka zwierzęce. Zaleca się także podawanie witamin i suplementów dla psa, głównie wapnia i fosforu.

    Podobnie, jak w przypadku innych ras, szczeniaki mają nieco inne potrzeby żywieniowe, szczególnie jeśli chodzi o dawkowanie i częstotliwość karmienia. Maluchy powinny dostawać mniejsze porcje w mniejszych odstępach czasu, co wspiera procesy trawienne przez niewykształcony jeszcze do końca układ pokarmowy.

    Zdrowie wilczaka amerykańskiego

    Najczęstsze problemy zdrowotne dotykające tę rasę to:

    • dysplazja u psa (stawów biodrowych i łokciowych) – prowadzi do bólu i problemów z poruszaniem się; profilaktyka obejmuje utrzymanie prawidłowej masy ciała i regularną aktywność fizyczną;

    • mielopatia zwyrodnieniowa – choroba neurodegeneracyjna powodująca osłabienie kończyn tylnych; wczesne wykrycie pozwala spowolnić rozwój schorzenia;

    • problemy ze zdrowiem oczy u psów – skłonność do zaćmy i jaskry, wymagająca regularnych kontroli weterynaryjnych.

    Ile żyje wilczak amerykański? Przy odpowiedniej opiece psy te mogą dożyć nawet 15 lat.

    Źródło: pixabay.com

    Szkolenie i socjalizacja wilczaka amerykańskiego

    Wilczaki amerykańskie są inteligentne, ale ich szkolenie nie jest łatwe. Wymagają metod pozytywnego wzmocnienia i konsekwentnego podejścia. Mogą kwestionować polecenia i potrzebują więcej uwagi niż tradycyjne rasy użytkowe. Kluczowa jest wczesna socjalizacja i jasne zasady.

    Na co uważać?

    • Instynkt łowiecki – mogą być niebezpieczne dla małych zwierząt.

    • Ucieczki – inteligencja i instynkt przetrwania sprawiają, że potrafią znaleźć sposób na wydostanie się z ogrodzonego terenu.

    • Socjalizacja psa – brak odpowiedniego kontaktu z ludźmi od szczenięcia może prowadzić do nieufności i agresji.

    • Nie dla każdego – wymagają doświadczonego właściciela.

    Gdzie kupić wilczaka amerykańskiego? Cena i hodowle

    Należy pamiętać, że nie istnieją hodowle wilczaka amerykańskiego zarejestrowane w FCI, więc kupowanie szczeniąt zawsze jest w pewnym stopniu ryzykowne. Stopień wilczego dziedzictwa można określić poprzez testy DNA. W USA działają laboratoria, takie jak Embark i Wisdom Panel, analizujące genetykę psa.

    Czy na wilczaka amerykańskiego trzeba mieć pozwolenie? Obecnie posiadanie tego rodzaju dokumentów nie jest wymagane, przed zakupem warto jednak sprawdzić aktualne przepisy dotyczące hodowli i posiadania tych zwierząt, ponieważ mogą one ulegać zmianom.

    Ile kosztuje wilczak amerykański? Cena szczeniaka oscyluje zwykle w granicach od 6 tysięcy złotych, a wysokie konetenty średnio 5 tys Euro. Zawsze trzeba jednak brać też pod uwagę miesięczne koszty utrzymania psa. W przypadku wilczaków sama ich dieta i suplementy mogą osiągać cenę kilkuset złotych miesięcznie.

    Bibliografia
    1. https://simplywild.life/2020/08/31/wolfdogs-american-wolfdog-awd/

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci