REKLAMA

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to średniej wielkości pies o proporcjonalnej i muskularnej budowie ciała. Mają krótką, gładką sierść o różnych kolorach, takich jak czarno-rdza lub czarno-płowa. Owczarki niemieckie są dobrze zbudowane, z wyrazistą głową, mocnymi kończynami i uszami, które często stoją w górę.

To psy, które były hodowane pierwotnie do różnych zadań pracujących, w tym do opieki nad stadami owiec i pracy policyjnej. Są inteligentne i mają silny instynkt do nauki i wykonywania zadań. Owczarki niemieckie są także aktywne i potrzebują regularnej aktywności fizycznej oraz umysłowej, aby pozostać zdrowe i zrównoważone.

Są lojalne wobec swojej rodziny i często łączą się szczególnie z jednym opiekunem. Potrafią być doskonałymi psami stróżującymi i ochronnymi, co wynika z ich instynktu opiekuńczego i czujności. Owczarki niemieckie są zwykle przyjazne wobec dzieci i innych zwierząt, ale socjalizacja od młodego wieku jest ważna, aby zapewnić odpowiednie zachowanie w obecności obcych zwierząt i ludzi.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 20-30 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Obficie linieje

rozwiń schowaj

Zarówno owczarki niemiecki długowłose, jak i krótkowłose bardzo intensywnie linieją. Nie są to psy dla pedantów, którzy obawiają się sierści na ubraniach. To jedna z najmocniej liniejących ras, dwa razy do roku gubiąca całe góry sierści. Wystarczy dotknięcie czarnych spodni ogonem, by jak za pomocą pędzla, owczarek niemiecki namalował na nich jasną smugę ze swoich włosów. Trzeba czesać je raz na kilka dni, a w okresie linienia codziennie, szczególnie uważając z odmianą długowłosą, której szybko robią się kołtuny. 

 

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Owczarki niemieckie mają dwa rodzaje sierści, przez którą traktowane są jako osobne rasy. Owczarki niemieckie krótkowłose mają sierść oczywiście krótszą, ale i twardszą, z dużą ilością podszerstka. Owczarki niemieckie długowłose mają za to sierść bardziej miękką i gładką, dłuższą szczególnie na kryzie i ogonie. Umaszczenie tej rasy to czarne z podpalaniem w kolorze czerwonym, żółtym, płowym lub jasnoszarym. Psy tej rasy mogą być też jednolicie czarne, szare, śniade, czaprakowe- z maską. 

 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Często

rozwiń schowaj

Owczarki niemieckie, mimo że to psy duże, znane są ze swojej szczekliwości. Szczególnie dotyczy to psów niepewnych siebie, które szczekaniem próbują dystansować obcych i psów, które chcą bronić posesji. Dlatego niezwykle ważne jest wybieranie szczeniąt po zrównoważonych psychicznie rodzicach i odpowiednia socjalizacja owczarka. 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

rozwiń schowaj

Owczarki niemieckie to psy aktywne, które nawet mając swoją posesję, powinny wychodzić na spacery. Owczarek bez stymulacji umysłowej i ćwiczeń będzie się nudził i sprawiał problemy, a po czasie stanie się asocjalny i wyjście z nim, chociażby do parku, będzie problematyczne. Psy tej rasy, kiedy osiągną odpowiedni wiek i zostaną przebadane na dysplazję, mogą brać udział w długich wędrówkach nawet w góry, a także biegać przy rowerze. Najchętniej jednak poddadzą się szkoleniu umysłowemu połączonemu z fizycznym wysiłkiem. 

 

Podatność na układanie: Wybitna

rozwiń schowaj

Owczarek niemiecki to rasa znana ze swojej inteligencji i szybkości uczenia się. Są to psy bardzo wszechstronne i często używane w służbach do wielu typów zadań. Owczarkowi niemieckiemu zależy na tym, by jego opiekun był z niego zadowolony i z chęcią podda się każdemu zaproponowanemu szkoleniu. Wbrew pozorom, mnie należy prowadzić ich z użyciem awersji i przemocy, są to psy wrażliwe i emocjonalne. 

Predyspozycje użytkowe: Pasterski

rozwiń schowaj

Pierwotnie była to rasa pasterska, obecnie raczej nieużywana przy owcach, za to sprawdzająca się w pracy w służbach, ratownictwie i wszelkich sportach kynologicznych. Psy tej rasy królują zarówno w obronie sportowej, jak i posłuszeństwie sportowym, jednak każdą aktywność, którą im zaproponujemy, przyjmą z entuzjazmem. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

rozwiń schowaj

Owczarek niemiecki może mieszkać z innymi psami, jak i innymi zwierzętami, o ile wprowadzimy je do domu mądrze. Nie ma dużych zapędów łowieckich, więc nawet mniejsze zwierzaki, jak gryzonie może tolerować. Owczarek nie zawsze jest przyjazny do obcych psów, ale to zależy od danego osobnika i sposobu prowadzenia. 

Stosunek do dzieci: Życzliwy

rozwiń schowaj

Owczarek niemiecki powinien być neutralny wobec obcych, a nawet przyjaźnie nastawiony, chyba że będzie to intruz wchodzący na posesję. Z hodowli powinno się eliminować osobniki bojaźliwie, nadmiernie szczekliwe ze strachu. Przede wszystkim musimy jednak szczenię owczarka niemieckiego socjalizować ze światem. Psy tej rasy mogą mieszkać z dziećmi, są nawet wobec nich cierpliwe, ale mają swoje granice. Potrzebują swojej prywatnej przestrzeni i szacunku, bo zbyt nachalne dziecko może zostać ugryzione. Mądrym i zrównoważonym członkom rodziny będą oddane całym sercem. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.