Rasy psów średnich - TOP 10 najpopularniejszych Źródło: Freepik
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Rasy psów średnich - TOP 10 najpopularniejszych

Opublikowane: 12:33 Przeczytasz w: 10 min

Każdy miłośników psów ma swój ulubiony typ. Niektórzy są fanami małych psów, inni psów olbrzymów, a jeszcze inni są zwolennikami psów średniej wielkości. Dziś przyjrzymy się właśnie tej grupie. Psy średniej wielkości to najliczniejsza grupa ras psów. Dzięki temu zyskała ogromna popularność, ponieważ w tak licznej i zróżnicowanej grupie każdy może znaleźć odpowiedniego psiaka dla siebie. Poniżej znajdziesz nasze top 10 wśród psów średniej wielkości.

Spis treści

    Psy średniej wielkości

    Miniaturowe psy średnio ważą około 3 kg, małe 4-8 kg, a psy giganty mogą osiągać nawet 70 kg. Najcięższym psem w historii był pies Zorba, rasy Mastif Angielski, który ważył aż 155,6 kg. Przyjmuje się, że psy średniej wielkości to z kolei czworonogi, których waga mieści się w przedziale od 8 do 40 kg.

    #1 Beagle

    Beagle to jedna z najpopularniejszych rasy psów średnich. Beagle są radosne, żywiołowe i uwielbiają towarzystwo ludzi. Przy odpowiedniej ilości aktywności dostosują się do życia w mieszkaniu. Szkolenie i regularny trening to istotne punkty w wychowaniu tej rasy. 

    Beagle to pies myśliwski, dlatego potrzebuje dużo ruchu, ale bez problemu odnajdzie się też w domowych warunkach. Najszczęśliwsze będą z opiekunem lubiącym aktywny tryb życia, który będzie zabierał psiaka ze sobą na każdą wycieczkę. 🙂

    Źródło: 123rf.com

    #2 Buldog angielski

    Buldog angielski to pies rasy brachycefalicznej (krótkoczaszkowej). Ma specyficzny wygląd. Pysk psa tej rasy jest spłaszczony i pomarszczony. Co często wywołuje uśmiech wśród przechodniów. 🙂 Spłaszczony nos niestety powoduje problemy z oddychaniem, co należy mieć na uwadze przy adopcji buldoga angielskiego.

    Sylwetka czworonoga jest masywna osadzona na krótkich nóżkach. Z charakteru psy są spokojne i bardzo lubią ludzi. Natomiast bez wczesnej socjalizacji z innymi zwierzakami, buldogi mogą być gwałtowne i konfliktowe.

    Źródło: 123rf.com

    #3 Shar Pei

    Shar pei to pochodząca z Chin rasa psów, które mają charakterystycznie zakręcony ogon i liczne fałdki na głowie i całym ciele. Potocznie mówi się o tej rasie “pies ze zmarszczkami“. Psy z charakteru są opanowane i rodzinne, lecz pomimo tego wykazują dość silną niezależność, a na ich zaufanie trzeba sobie zapracować.

    Shar Pei lubi ciepło i wygodną kanapę. 😉 Bez problemu odnajdzie się w przytulnym mieszkaniu w bloku. Zwierzaki ponad wszystko cenią sobie komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

    Źródło: Freepik

    #4 American Staffordshire Terrier

    American Staffordshire Terrier, w skrócie Amstaff, to kolejny przedstawiciel psów średnich. Amstaff jest psem o silnej, umięśnionej i wdzięcznej sylwetce. Ich wygląd sprawia wrażenie, że są groźne i może nawet wzbudzać strach.

    Aczkolwiek dobrze poprowadzone i szkolone od pierwszych dni, Amstaffy stają się niesamowicie przyjaznymi i kochanymi psiakami. Psy tej rasy lubią aktywność i długie spacery. Nadają się dla osób, które będą w stanie poświęcić dużo czasu na szkolenie i wychowanie psa.

    Źródło: 123rf.com

    #5 Cocker spaniel angielski

    Cocker spaniele to psy średniej wielkości o jedwabistej, półdługiej sierści. Czworonogi mają, typowe dla tej rasy, długie uszy opadające na pyszczek. Cocker spaniel angielski z charakteru jest delikatny i łagodny, a jednocześnie bardzo żywiołowy z silnym instynktem myśliwskim. 

    Wymaga konsekwentnego postępowania; inaczej podporządkowuje sobie wszystkich domowników. Trzeba też uważać na jego tuszę, ponieważ cockery są obżartuchami.

    Przed adopcją tej rasy należy dobrze sprawdzić hodowlę, ponieważ niektóre cockery mogą cierpieć na “zespół wściekłego cockera“, który jest rzadką, lecz genetyczną przypadłością.

    Źródło: Freepik

    #6 Owczarek szkocki Collie

    Collie to rasa, która zdobyła popularność dzięki bajce o piesku Lassie. Owczarek szkocki dzieli się na dwie odmiany — długowłosy i krótkowłosy. Collie długowłosy to właśnie Lassie, czyli pies o długiej, lśniącej sierści. Krótkowłosy jest równie uroczym psiakiem ale z krótką sierścią.

    Owczarek Collie to pies pasterski o przyjaznym usposobieniu. Rasa ta jest silnie wrażliwa, pamiętliwa, a jednocześnie nie należy do strachliwych zwierzaków. Wychowując Collie, należy od pierwszych dni budować więź opartą na szacunku i zrozumieniu, a także wcześnie rozpocząć psie szkolenie.

    Źródło: 123rf.com

    #7 Border Collie

    Border collie to psiaki, które “nigdy się nie męczą”. Potrzebują dużo aktywności, biegania i zabawy, aby spożytkować swoją energię. Są spostrzegawcze, inteligentne, a do tego bardzo wesołe.

    Pies ten jest łagodny i nie ma tendencji do agresywnego zachowania, zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt. Coli jest szalenie opiekuńczy, dlatego doskonale sprawdzi się w roli przyjaciela dzieci. Psy tej rasy nie ukrywają swoich uczuć, a czasem mogą być nawet aż za bardzo wylewne. 😉 Kochają swojego Opiekuna i chcą to wszystkim pokazać!

    Źródło: 123rf.com

    #8 Owczarek niemiecki

    Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Psy często są wykorzystywane obrony lub pomoc dla policji bądź innych służb mundurowych. Owczarki niemieckie dobrze sprawdzają się także jako pies tropiciel, przewodnik a nawet jako pies aktor! Psy są lojalne, posłuszne i pewne siebie. Do tego są inteligentne i szybko się uczą

    Niektórzy określają tę rasę mianem “wilczura” i nie bez powodu. Ich wygląd nieco przypomina wilka – dostojna sylwetka, klatka głęboka, a grzbiet podłużny, głowa jest proporcjonalna do ciała, a uszy trójkątne. Umaszczenie występuje w kilku typach – czarne podpalane, jednolite czarne, czaprakowe, śniade lub szare. Owczarki sprawdzą się w aktywnej rodzinie z opiekunem chętnym do poświęcenia się wychowaniu i szkoleniu psa.

    Źródło: 123rf.com

    #9 Samojed

    Samojed to biała, puszysta chmurka z najpiękniejszym psim-uśmiechem. 🙂 Zwierzak pierwotnie służył w dalekiej północy jako pies zaprzęgowy, dlatego w dalszym ciągu codziennie potrzebuje aktywnego spożytkowania swojej energii. Ich uśmiech jest tak zaraźliwy, że Samojedy są wykorzystywane w dogoterapii na całym świecie, a w domach potrafią rozweselić nawet w zły dzień. 😉 

    Wbrew pozorom ta bujna i gęsta sierść nie jest trudna w pielęgnacji. Samojedy nie wymagają częstych kąpieli, wystarczy raz na kilka miesięcy. Chyba, że pies szybciej się zabrudzi. Natomiast regularnie, około raz tygodniowo, należy wyczesywać psa z wypadającej sierści. 

    Samojed jest psem bardzo czułym, troskliwym i lubiącym różnego rodzaju aktywności ze swoim opiekunem. Przed adopcją psiaka należy pamiętać, że psy bardzo szybko się nudzą i raczej nie nadają się do stałego przesiadywania w domu. Samojed bez zajęcia wykazuje skłonność do szczekania, dlatego też przed adopcją psiaka należy pamiętać, że psy bardzo szybko się nudzą i raczej nie nadają się do stałego przesiadywania w domu.

    Źródło: 123rf.com

    #10 Chow Chow

    Chow chow z wyglądu przypomina puchatego misia. Poza wyglądem, psa wyróżnia jeszcze niebieski język. Kolor języka jest spowodowany wysoką pigmentacją w komórkach. Jest to cecha genetyczna i obowiązkowa dla psów z hodowli.

    Chow chow mają silny charakter, który wymaga konsekwentnego wychowania i masę cierpliwości. Pies z tej rasy jest dumny, pamiętliwy i nie okazuje uczuć. Niektórzy mówią o nim, że jest kotem zamkniętym w ciele psa. 😉 Na okazywanie miłości przez Chow Chowa trzeba zasłużyć i z całą pewnością się tego nie pożałuje! Pies nie wymaga wiele ruchu i może być świetnym stróżem domu.

    Źródło: 123rf.com

    Rasy psów średnich - jaką wybrać?

    Psy średniej wielkości to wspaniali towarzysze, są bardzo rodzinne i inteligentne, w związku z czym sprawdzają się jako psy rodzinne. Wybierając konkretną rasę, należy kierować się swoim stylem życia, ilością aktywności, jaką możemy psu zaoferować oraz doświadczeniem w wychowywaniu psów. Grupa psów średnich to ogromna różnorodność (różna jest ich sierść, usposobienie, charakter) i z pewnością każdy znajdzie odpowiedniego dla siebie kompana. 🙂 Przed kupieniem psa z hodowli, warto rozważyć w pierwszej kolejności adopcję psa ze schroniska. Taki psiak będzie niesamowicie wdzięczny za Twoją miłość i dobre serce.

    Zdrowie psów średnich - na co zwrócić uwagę?

    Psy średniej wielkości, podobnie jak wszystkie zwierzęta domowe, wymagają regularnej opieki weterynaryjnej i profilaktyki zdrowotnej. Właściwa troska o zdrowie psa pozwoli mu cieszyć się długim i szczęśliwym życiem u twojego boku.

    Regularne wizyty kontrolne

    Podstawą dbania o zdrowie psa są regularne wizyty u weterynarza. W przypadku szczeniąt zaleca się comiesięczne kontrole do zakończenia podstawowego programu szczepień. Dorosłe psy powinny być badane co 6-12 miesięcy, natomiast psy seniorzy (powyżej 7 lat) wymagają częstszych wizyt, najlepiej co pół roku. Podczas wizyt kontrolnych weterynarz sprawdza stan zdrowia psa, przeprowadza niezbędne szczepienia i może wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

    Najczęstsze problemy zdrowotne

    U średnich ras psów często spotykana jest dysplazja stawów biodrowych, szczególnie u owczarków niemieckich i collie. Problemy z kręgosłupem występują z kolei głównie u beagli i cocker spanieli. Wiele ras średnich zmaga się również z chorobami oczu, a alergie skórne są częste u buldogów i owczarków.

    Bardzo ważny jest monitoring stanu zdrowia w domu. Właściciel powinien regularnie obserwować swojego pupila. Istotne jest sprawdzanie stanu sierści i skóry, czystości uszu oraz stanu uzębienia. Należy także kontrolować długość pazurów oraz obserwować zachowanie psa, w tym jego apetyt, poziom aktywności i nastrój. Każda niepokojąca zmiana w zachowaniu czy wyglądzie psa powinna skłonić do konsultacji z weterynarzem.

    Źródło: Opracowanie własne

    Szczepienia ochronne

    Średnie psy, podobnie jak wszystkie inne rasy, powinny być szczepione przeciwko groźnym chorobom. Wśród szczepień ochronnych najważniejsze są:

    Pamiętaj, że harmonogram szczepień ustala weterynarz indywidualnie dla każdego psa (niezależnie, czy jest to średniej wielkości pies, mały czy duży), biorąc pod uwagę jego wiek, stan zdrowia oraz tryb życia.

    Żywienie psów średnich

    Wybierając karmę dla psa średniej wielkości, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego masę ciała oraz poziom aktywności fizycznej - na przykład aktywny Border Collie będzie potrzebował znacznie więcej kalorii niż spokojny Chow Chow.

    Dla psów o wadze 8-20 kg dzienna porcja karmy suchej powinna wynosić około 200-350g, natomiast psy ważące 20-40 kg potrzebują od 350 do 500g karmy dziennie. Bardzo ważne jest dostosowanie wielkości porcji do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego psa - zbyt duże lub zbyt małe porcje mogą prowadzić do problemów zdrowotnych.

    Warto pamiętać, że karma powinna być wysokiej jakości i zawierać odpowiednią ilość białka oraz tłuszczu, a wodę należy zapewnić psu przez całą dobę.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci