REKLAMA
Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Leptospiroza u psa — przyczyny, objawy, leczenie

Opublikowane: 10:25 Przeczytasz w: 5 min

Leptospiroza u psa to bardzo poważna choroba zakaźna zagrażająca zdrowiu i życiu zwierzaka. Jej przyczyną są bakterie z rodzaju Leptospira. Rezerwuarem zarazka są zwierzęta dziko żyjące — gryzonie. Leptospiroza jest zoonozą. Oznacza to, że może przenosić się na ludzi. Istnieją jednak szczepionki, które skutecznie zapobiegają rozwojowi choroby u psów.

Spis treści

    Przyczyna leptospirozy u psów

    Leptospiroza to choroba zakaźna psów, której przyczyną są gram-ujemne krętki z rodzaju Leptospira. Bakterie te rozsiewane są z moczem gryzoni będących ich rezerwuarem. Bramą wejścia drobnoustrojów do organizmu czworonoga są jego błony śluzowe lub uszkodzona skóra.

    Krętki z rodzaju Leptospira to bakterie preferujące środowiska wilgotne takie jak tereny podmokłe, stawy, jeziora i kałuże. W takich warunkach drobnoustroje mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Psy żyjące blisko wody, lubiące się kąpać i pijące z kałuż są zdecydowanie bardziej narażone na chorobę niż zwierzaki niewykazujące takich zachowań.

    Po wniknięciu do organizmu przez błony śluzowe lub uszkodzoną skórę bakterie rozprzestrzeniają się z krwią. Docierają w ten sposób do wielu narządów i układów, co powoduje wystąpienie często niespecyficznych objawów świadczących o chorobie ogólnoustrojowej. Bakterie mogą zająć nerki, wątrobę, płuca, śledzionę, gałkę oczną, mięśnie, serce, opony mózgowe, trzustkę, a nawet układ rozrodczy. Wachlarz objawów powodowanych przez Leptospiry jest więc bardzo szeroki.

    Najczęściej jednak dochodzi do rozwinięcia się ostrej niewydolności nerek na skutek ich śródmiąższowego zapalenia i martwicy kanalików nerkowych. Leptospiroza ma również niebagatelne znaczenie dla wątroby. W przebiegu choroby dochodzi do jej zapalenia z zastojem żółci, pęknięcia płatów narządu, martwicy i obrzęku.

    Szczególnie ciężką postacią leptospirozy u psów jest LPHS (ang. leptospirosis pulmonary haemorrhage syndrome), czyli zespół krwotoku płucnego. Dochodzi wówczas do krwawień w płucach, co przyczynia się do rozwoju ciężkiej niewydolności oddechowej i w większości przypadków (nawet 70%) śmierci zwierzaka.

    Objawy leptospirozy u psów

    Objawy kliniczne leptospirozy są zróżnicowane w zależności od tego, które narządy zostały zaatakowane przez bakterie. Okres inkubacji, czyli czas od zarżenia psa do wystąpienia symptomów choroby, wynosi 7 dni. W przebiegu leptospirozy obserwowane są:

    • polidypsja poliuria (wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu),
    • żółtaczka u psa,
    • gorączka,
    • osowiałość i posmutnienie,
    • łukowate wygięcie grzbietu,
    • przyspieszony oddech,
    • duszność,
    • utrata apetytu,
    • zapalenie spojówek,
    • wymioty u psa.

    Rozpoznawanie i leczenie leptospirozy

    Chorobę rozpoznaje się poprzez badanie krwi u psa i laboratoryjną ocenę moczu pacjenta. Nie należy jednak czekać z terapią leptospirozy na wyniki diagnostyki. Lekarz weterynarii wdraża leczenie objawowe w celu ustabilizowania stanu pacjenta. Farmakoterapia polega głównie na podawaniu antybiotyków. Stosowane są również leki przeciwwymiotne, gastroprotekcyjne i przeciwbólowe.

    Zapobieganie leptospirozie

    Zapobieganie leptospirozie polega na prowadzeniu regularnych szczepień psów przeciwko tej chorobie. W szczególności dotyczy to zwierzaków zamieszkujących tereny podmokłe, pijących wodę z różnych zbiorników i lubiących pływać (np. labrador retriever lub portugalski pies dowodny). Prewencja leptospirozy polega również na niepozwalaniu na kąpiele psa w stawach, jeziorach lub innych zbiornikach podczas spacerów.

    Pierwsze szczepienie na leptospirozę powinno mieć miejsce po ukończeniu przez psa 12 tygodnia życia. Ten zabieg zbiega się w czasie z wakcynacją na inne choroby zakaźne takie jak wścieklizna, choroba Rubartha, parwowiroza i kaszel kennelowy. Szczepienie przeciwko leptospirozie należy powtórzyć po upływie 3-4 tygodni. Aby nasz pupil mógł utrzymać odpowiedni poziom odporności, zabieg ten należy ponawiać co roku, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wścieklizny.

    Leptospiroza u psa — podsumowanie

    Leptospiroza jest groźną chorobą zakaźną naszych czworonogów. Zarażone psy ciepią z powodu ostrej niewydolności nerek i uszkodzenia wątroby. Objawy choroby obejmują m.in. częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie i zażółcenie błon śluzowych. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie objawów klinicznych i badań laboratoryjnych. Szybka interwencja lekarza weterynarii zdecydowanie zwiększa szanse zwierzaka na przeżycie.

    Bibliografia
    1. "Choroby zakaźne psów i kotów" - Ł. Adaszek, wydanie I, Edra Urban&Partner, Wrocław, 2022, str. 93-101 "Leptospiroza psów - kiedy ją podejrzewać i jak leczyć?" - M. Bowels, Weterynaria po Dyplomie, 03/2018 "Leptospiroza u psa - opis przypadku" - M. Fujishiro, K. E. Creevy; Weterynaria po Dyplomie, 05/2019 "Leptospiroza u psów - choroba niedoceniana przez lekarzy weterynarii. Cz. I. Etiologia, patogeneza i przebieg zalażenia." - E. Mikulska-Skupień, M. Szweda; Magazyn Weterynaryjny, 12/2014 "Leptospiroza u psów - choroba niedoceniana przez lekarzy weterynarii. Cz. II. Rozpoznawanie, leczenie i zapobieanie." - E. Mikulska-Skupień, M. Szweda; Magazyn Weterynaryjny, 01/2015

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.