Chow Chow

Chow chow to orientalny szpic o imponującym wyglądzie, który nieco przypomina lwa. Choć średniej wielkości, zdecydowanie wyróżnia się swoim spokojnym charakterem i niespotykaną lojalnością wobec właściciela. Jednakże, ze względu na swoją niezależność i upartość, nie jest to pies łatwy w szkoleniu. W domu zachowuje się cicho i skrycie, ale jest doskonałym stróżem, nieufnym wobec obcych. Chow chow posiada silną wolę i wymaga cierpliwości, konsekwencji oraz wyczucia podczas wychowania.

Choć to pies spokojnej natury, to jednak nie należy on do sportowców i nie przepada za zbytnim wysiłkiem fizycznym. Zwykły codzienny spacerek w zupełności mu wystarcza, gdyż zdecydowanie woli odpoczywać na kanapie niż biegać za piłką czy ćwiczyć sztuczki.

Chow chow jest psem dla wybranych. Osoba, która chce mieć go jako zwierzaka, powinna uszanować charakter tej rasy i nie oczekiwać od niej bezwzględnego posłuszeństwa. Jest to pies, który doskonale odnajdzie się zarówno w większym mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 20-30 kg
Długość życia Długość życia: 11-15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Obficie linieje

Chow chow linieje dwa razy do roku, jednak niewielkie ilości sierści gubi przez cały rok. Warto regularnie szczotkować sierść psa, a od czasu do czasu udać się z nim do groomera. Osoby, które nie mają dużego doświadczenia z rasą, powinny podpytać groomera o to, jak i czym czesać psa, aby zadbać o jego piękną sierść. Jeśli chodzi o kąpiel, również warto zostawić ją profesjonaliście. Może ona zająć nawet kilka godzin, włącznie z suszeniem, czesaniem i… sprzątaniem. Gdy pies się ubrudzi, można użyć mokrej ściereczki lub gąbki.

Gatunek włosa: Długa

Szata chow chowa może być długa lub krótka, choć w Polsce zdecydowanie dominują psy o szacie długiej. Sierść chow chowa jest bardzo obfita, bujna i gęsta, ale nie przesadnie długa. Włos okrywowy odznacza się grubą strukturą, a podszerstek jest miękki i wełnisty. Znakiem rozpoznawczym chowa chowa jest szczególnie gęsty wokół szyi włos, który nadaje psy lwi wygląd. Maść może być czarna, ruda, błękitna, cynamonowa, kremowa lub biała. Często jest cieniowana.

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Rzadko

Chow chow nie szczeka często. Sam jego wygląd budzi respekt, więc nie musi robić niepotrzebnego hałasu, aby odstraszyć intruzów. Pies tej rasy szczeka raczej rzadko i nie reaguje przesadnie na hałasy za oknem.

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

Chow chow nie jest bardzo aktywnym psem. Wiele osób decyduje się na psa tej rasy głównie dlatego, że uznawany jest za kanapowca. Chociaż psy rasy chow chow potrzebują regularnego ruchu, są znane z tego, że są bardzo spokojne, a nawet… nieco leniwe. Właśnie dlatego krótkie spacery i umiarkowane ćwiczenia zazwyczaj wystarczają, aby utrzymać je w dobrej kondycji.

Podatność na układanie: Średnia

Chow chow jest inteligentny, jednak może być dość uparty. Treningi powinny być atrakcyjne i stosunkowo krótkie, ponieważ pies tej rasy nie przepada za długotrwałym wysiłkiem. Opiekun musi mieć świadomość tego, jak złożony jest charakter chow chowa. Po usłyszeniu komendy najpewniej przez chwilę zastanowi się, czy warto ją wykonać – spokojne usposobienie jest jednak cechą charakterystyczną tego psa. Warto to docenić, ponieważ dzięki temu chow chow jest wspaniałym towarzyszem.

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

Przez długi czas rasa ta używana była jako psy stróżujące i transportowe.  Obecnie psy tej rasy traktowane są przede wszystkim jako psy towarzyszące i rodzinne. Ich spokojna natura i lojalność czynią je doskonałymi towarzyszami życia.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Dominujący

Chow chow może mieć tendencję do dominacji w stosunku do innych zwierząt domowych, zwłaszcza psów tej samej płci. Wprowadzenie i socjalizowanie ich z innymi zwierzętami od młodego wieku może pomóc w budowaniu pozytywnych relacji.

Stosunek do dzieci: Troskliwy

Chow chow może być dobrą rasą dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza jeśli dzieci są obyte z psami i nie są w stosunku do nich zbyt nachalne. Chow chow lubi spokój, dlatego należy zapewnić mu odpowiednie miejsce do wypoczynku. Ze względu na niezależny charakter chow chowa, zawsze należy zachować ostrożność i nadzorować interakcje między psem a dziećmi. Jest to jednak bardzo czuły, łagodny pies, który potrzebuje kontaktu z człowiekiem – i choć bywa nieco nieokrzesany, a nawet chłodny, tak naprawdę docenia zainteresowanie, towarzystwo i troskę człowieka.

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.