REKLAMA

Buldog angielski

Buldog angielski to niewielki, krępy pies o krótkiej i lśniącej sierści oraz charakterystycznej płaskiej głowie z "wrinklem" na nosie. Mają przyjazny i towarzyski charakter, uwielbiający być w bliskości swojej rodziny. Choć są stosunkowo niskiej aktywności fizycznej, cenią sobie krótkie spacery i zabawy. Z powodu płaskiej twarzy, buldogi angielskie mogą mieć pewne problemy zdrowotne, zwłaszcza z oddychaniem, dlatego ważna jest regularna opieka weterynaryjna. Pomimo pewnych wyzwań zdrowotnych, buldog angielski jest ceniony za swoje przyjazne usposobienie i urok, co sprawia, że stanowi wspaniałego towarzysza dla wielu ludzi na całym świecie.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 20-30 kg
Długość życia Długość życia: 9-12 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

Buldog angielski linieje dwa razy do roku, ale cały rok gubi sierść w mniejszych ilościach. Mimo że nie wymaga zabiegów takich jak strzeżenie, a jego sierść się nie filcuje, to nie znaczy, że jest łatwy w pielęgnacji. Trzeba czesać go regularnie, inaczej jego sierść przez cały rok znajdować będziemy na tapicerce i dywanach. Jest on twarda i krótka, zatem wbijać się będzie niczym szpilki i ciężko ją usunąć. 

 

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Sierść buldoga angielskiego jest krótka, przylegająca do ciała, miękka w dotyku i gładka. Składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Psy te występują w umaszczeniach jednolitych lub z maską. Może to być maść pręgowana, różne odcienie czerwonego, płowa i łaciata na białym tle. 

 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

rozwiń schowaj

Psy tej rasy nie są szczekliwe, jednak wykazują potrzebę stróżowania i na pewno ostrzegą przed zagrożeniem. Ich szczekanie można usłyszeć również w wysokim pobudzeniu czy frustracji np. w czasie zabawy, jednak nie jest to tzw. ujadanie. Jako że nie lubią być zostawiane same na długo, zamiast szczekać będą raczej demolować dom, dlatego trzeba je od małego przyzwyczajać do nieobecności opiekuna.

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

rozwiń schowaj

Psy te z natury są energiczne, wesołe i lubią ruch, jednak w umiarkowanych ilościach, Przede wszystkim przed długimi dystansami ogranicza je ich budowa ciała i bardzo krótka kufa. Dlatego nie nadają się raczej na długą górską wspinaczkę, jogging czy bieganie przy rowerze szczególnie w upały. Wystarczą im dłuższe spacery do parku czy poza posesję. 

 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

rozwiń schowaj

Buldogi angielskie są inteligentne, ale nie będą ślepo wykonywać rozkazów opiekuna. Do współpracy trzeba je przekonać, najlepiej metodami pozytywnymi i pokazać korzyści płynące z wykonywania komend. Dość szybko męczą się pracą, dlatego treningi nie powinny być bardzo długie. Potrzebują opiekuna silnego fizycznie i konsekwentnego, ale nie należy w ich szkoleniu używać przemocy i przymusu. Zdecydowanie nie są to psy ani pod względem psychicznym, ani fizycznym, idealne do zdobywania podiów na zawodach. 

Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny

rozwiń schowaj

Buldogi angielskie obecnie sprawdzają się jako psy rodzinne i ewentualnie stróżujące. Nie mogą jednak być zostawione same sobie na posesji, również na noc, chyba że w ocieplanym kojcu. Mogą trenować posłuszeństwo sportowe, dog dance czy nosework, jednak raczej na amatorskim poziomie.

 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Psy tej rasy z reguły dobrze dogadują się z innymi psami spotkanymi w parku. W okresie dojrzewania mogą pojawić się konflikty, szczególnie z tą samą płcią. Należy pamiętać, że mimo iż buldog angielski wygląda nieporadnie, był on pierwotnie psem do walk, więc nie zawsze będzie zgadzał się z każdym psem. Często inne czworonogi obawiają się buldogów angielskich, bo ciężko oddychają, ruszają się i wyglądają nienaturalnie, więc ich mowa ciała może być przez to nieczytelna. Psy tej rasy mogą mieszkać w większym stadzie, ale również z kotami, gryzoniami i ptakami po odpowiednim wprowadzeniu. 

Stosunek do dzieci: Z rezerwą

rozwiń schowaj

Buldogi angielskie świetnie dogadują się z dziećmi, jednak szczególnie za młodu, mogą nie zdawać sobie sprawy ze swojej siły. Dlatego trzeba kontrolować ich kontakty z pociechami, bo szczególnie przy młodszych dzieciach, mogą zakończyć się przewróceniem, pchnięciem lub siniakami. Nie wykazują jednak agresji i są cierpliwe, lubią wspólne zabawy i wygłupy. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.