REKLAMA
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Adopcja psa ze schroniska - jak się przygotować

Opublikowane: 11:56 Przeczytasz w: 6 min

Adopcja psa ze schroniska to wielkoduszny gest, na który decyduje się wielu miłośników zwierząt. Daje ona szansę na drugie życie sporej rzeszy czworonogów. Należy jednak pamiętać o tym, że wejście w posiadanie psa wiąże się z szeregiem obowiązków, a do przyjęcia zwierzaka pod swój dach trzeba się odpowiednio przygotować.

Spis treści

    Co należy przemyśleć przed adopcją psa ze schroniska? 

    Adopcja psa to nie same plusy, dlatego, jeśli rozważasz taki krok, musisz zastanowić się nad tym, czy twój styl życia pozwala na posiadanie czworonoga. Weź pod uwagę wszelkie problemy, z którymi będziesz musiał zmierzyć się jako właściciel. 

    Jeśli często podróżujesz, przemyśl czy możliwe jest zabranie ze sobą zwierzaka. Jeśli nie - czy masz w swoim otoczeniu osoby, które mogłyby w tym czasie zapewnić mu odpowiednią opiekę? 

    Zastanów się, czy dysponujesz taką ilością czasu, aby wyprowadzać psa na odpowiednio długie spacery. Jeśli sporą część dnia spędzasz poza domem, twój pupil może cierpieć z tego powodu.  

    W przypadku adopcji psa ze schroniska musisz wziąć pod uwagę fakt, że często są to zwierzaki po przejściach, mogące mieć problemy behawioralne. Przygotuj się na sporą ilość wysiłku włożonego w wychowanie pupila i ewentualną współpracę z behawiorystą. 

    Przemyśl to, czy przestrzeń, na której mieszkasz, jest odpowiednia dla czworonoga, którego chcesz zaadoptować. Duży pies zdecydowanie będzie wymagał większego metrażu. 

    Rozejrzyj się dookoła swojego domu i pomyśl, czy w twojej okolicy są parki, lasy, wybiegi dla czworonogów lub inne miejsca odpowiednie do odbywania spacerów. 

    Jeśli temat posiadania psa jest ci obcy, porozmawiaj ze znajomymi, którzy mają pupila. Otwarcie zapytaj o to, z jakimi problemami i wyzwaniami się mierzą. Być może będzie to dla ciebie pomocne w podjęciu decyzji. 

    Zastanów się nad finansami 

    Sama adopcja jest bezpłatna, natomiast posiadanie psa wiąże się ze sporymi wydatkami. Koszty opieki weterynaryjnej, odpowiedniej jakości karma i akcesoria dla zwierząt to aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę. Wielu właścicieli podczas podejmowania decyzji o przyjęciu pod swój dach czworonoga nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pieniędzy przyjdzie im na niego wydać. Zastanów się więc, czy dysponujesz odpowiednimi zasobami, aby zapewnić pupilowi godny byt. Warto też rozważyć odłożenie większej kwoty na nieprzewidziane wydatki związane z nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia. Być może dobrą opcją będzie wykupienie pakietu ubezpieczeniowego dla zwierzaka. 

    Musisz mieć na uwadze fakt, że psy ze schroniska często są zaniedbane i po zaadoptowaniu ich będą wymagały wykonania szerszej diagnostyki. Niektóre z chorób, o których istnieniu możesz dowiedzieć się dopiero po przyjęciu czworonoga, wymagają wieloletniego, a nawet dożywotniego leczenia. Zastanów się, czy jesteś na to gotowy. 

    Zapoznaj się z czworonogiem  

    Psy, tak samo jak ludzie, posiadają swoje unikalne cechy charakteru. Schroniska udostępniają potencjalnym właścicielom możliwość zapoznania się z czworonogiem w trakcie procesu adopcyjnego. Jest to dobry sposób na dowiedzenie się, jaki temperament ma zwierzak i czy jest on dopasowany do stylu życia opiekuna. W trakcie spacerów zapoznawczych pracownicy schroniska przeprowadzają także wstępny wywiad mający na celu ustalenie czy osoba zainteresowana adopcją posiada odpowiednie warunki mieszkaniowe, czasowe i finansowe do przyjęcia zwierzaka. 

    Nie zdziw się, jeśli schronisko postawi warunki, które będziesz musiał spełnić, aby sfinalizować adopcję. Pamiętaj o tym, że jego pracownicy nie znają cię i muszą podchodzić do całego procesu z ograniczonym zaufaniem. Cała ta procedura ma jednak na względzie tylko i wyłącznie dobro zwierzaka i zapobieżenie sytuacji, w której pies wróci do schroniska. 

     

    Dowiedz się także, z czym wiąże się oddanie psa

    Edukuj się 

    Poświęć czas na naukę i porządny research. Jeśli adoptujesz psa rasowego - dowiedz się, czy posiada predyspozycje do konkretnych chorób. Eksploruj internet w poszukiwaniu ćwiczeń, które nauczą twojego psa pożądanych zachowań, np. chodzenia przy nodze. Czytaj książki, artykuły internetowe i poradniki. 

    Masz multum możliwości i wiele źródeł, z których możesz czerpać wiedzę. 

    Daj psu czas na zaaklimatyzowanie się 

    Pamiętaj o tym, że przybycie psa do nowego domu wiąże się dla niego z niemałym stresem. Jeśli pupil w ciągu pierwszych dni po przybyciu pod twój dach jest nieufny, chowa się i nie chce być dotykany - uzbrój się w cierpliwość i daj mu czas. Poproś innych domowników, aby zachowali się tak samo. Unikaj mówienia podniesionym tonem i wykonywania zamaszystych ruchów rękami. Niech pierwsze dni psa w twoim domu przekonają go, że znalazł się w bezpiecznym miejscu. 

    Umów się na wizytę u lekarza weterynarii 

    Lekarz weterynarii to osoba, która powinna towarzyszyć ci do końca życia twojego zwierzaka, dlatego niedługo po adopcji udaj się na wizytę kontrolną. Dowiedz się, co ile powinieneś odrobaczać i szczepić swojego psa. Poinformuj lekarza o wszelkich objawach, które wzbudzają twój niepokój. Jeśli zwierzę nie ma aktualnych badań krwi - zdecyduj się na nie. Zadaj wszelkie nurtujące cię pytania. Współpraca lekarza i właściciela to klucz do zdrowia pupila. 

    Zapewnij swojemu psu wszystko, co najlepsze 

    Zwierzęta trafiające do schroniska mają za sobą wiele trudnych przejść, które negatywnie odbijają się na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym. Z tego względu powinny zostać obdarzone sporą wyrozumiałością i szczególną opieką, za które z pewnością będą wdzięczne do końca swojego życia. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.