Jako właściciel psa z dużym prawdopodobieństwem miałeś albo będziesz miał do czynienia z kulawizną u swojego pupila. Dlatego tak ważne jest, abyś wiedział czym jest kulawizna, jakie są jej przyczyny, objawy i jak jej zapobiegać. O tym wszystkim dowiesz się z niniejszego artykułu.
Spis treści

Kulawizna u psa — przyczyny, profilaktyka, leczenie. Źródło: 123rf.com
Kulawizna u psa może mieć różnorodne przyczyny, od urazów mechanicznych po zmiany zwyrodnieniowe. Kluczowe jest jak najszybsze zidentyfikowanie źródła problemu, co często wymaga zarówno badania klinicznego, jak i zaawansowanych metod diagnostycznych, takich jak RTG czy rezonans magnetyczny.
Dr. Michael Langford (US) lekarz weterynarii, specjalista ortopedii weterynaryjnejCzym jest kulawizna?
Kulawizna u psa to stan, w którym zwierzę nie jest w stanie w prawidłowy sposób obciążać jednej lub większej ilości kończyn. Zazwyczaj związane jest to z bólem i/lub urazem.
Kulawizna u psa - przyczyny
Kulawizna u psa może być spowodowana przez:
- Urazy mięśni.
- Złamania kości.
- Naderwania lub naciągnięcia więzadeł -przykładem może tu być często występujące zerwanie więzadła krzyżowego u ras tj. Yorkshire terrier.
- Nawykowe zwichnięcia rzepki (najczęściej u ras małych , np. Yorkshire terier, shih tzu, chichuachua).
- Rany w obrębie poduszki łapy itd.
Urazy w obrębie narządu ruchu mogą obejmować:
- Infekcje — najczęściej bakteryjne, na skutek nieleczonego urazu.
- Zmiany zapalne — przykładem może być tutaj tj. młodzieńcze zapalenie kości — najczęściej obserwujemy u młodego psa należącego do ras psów dużych, szybkorosnących, między 4 a 7 miesiącem życia tj. owczarek niemiecki, basset, doberman, airedaleterier, golden retriver, dog niemiecki, bernardyn.
- Zmiany zwyrodnieniowe — często obserwowane u dużych psów czy psów starszych.
- Wady anatomiczne budowy kończyn — najczęściej mają podłoże genetyczne, np. dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego (najczęściej dotyczy owczarków niemieckich , labradorów czy golden retriewerów.
- Nowotwory obejmujące narządy ruchu — np. nowotwory kości.
- Uszkodzenia nerwów.
- Użądlenia owadów.
- Przetrenowanie.
Mój pies kuleje — kiedy udać się z nim do lekarza weterynarii?
Jeśli twój pupil kuleje nie działaj na własną rękę. Najlepiej jak najszybciej zasięgnij porady lekarza weterynarii. Kulawizna u psa może mieć różne podłoże, a brak leczenia w niektórych przypadkach może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych u twojego pupila.
Jak diagnozuje się przyczynę kulawizny?
Podstawą diagnostyki chorób narządu ruchu jest badanie kliniczne i szczegółowy wywiad przeprowadzony przez lekarza weterynarii. W pierwszej kolejności lekarz zapyta cię o to, jak długo pies kuleje — czy u psa kulawizna ma charakter przewlekły czy trwa krótko, jak silny ból odczuwa według ciebie twój pupil, w jakich okolicznościach nastąpiło wystąpienie kulawizny, czy twój pies miał wcześniej problemy z układem ruchu. Podczas badania obejrzy, jak chodzi twój pies, czy obciąża kończynę, na którą utyka, następnie łapa/y zostaną zbadane palpacyjnie, przeprowadzone zostaną też testy ruchomości i bolesności w obrębie układu stawowego, a także ocenione zostanie czucie w obrębie kończyn. Lekarz weterynarii zdecyduje wtedy o ewentualnym przeprowadzeniu dodatkowych badań obrazowych tj. RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy zleci badanie krwi pod kątem makroelementów i mikroelementów, wskaźników zapalnych, chorób metabolicznych. W niektórych przypadkach konieczna może być także wizyta u specjalisty tj. neurolog czy ortopeda weterynaryjny.
Dopiero na podstawie wszystkich badań, lekarz weterynarii będzie w stanie odpowiednio zdiagnozować Twojego pupila i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Karolina Tatarczak doktor nauk weterynaryjnych, ekspertka zoocial.plPo czym rozpoznać kulawiznę u psa?
Objawy bolesności w obrębie kończyny mogą być różne. Często zależą od samego psa i jego "odporności na ból". Zależą także, od którego obszaru dotyczy kulawizna i pierwotnej przyczyny jej występowania. Wśród objawów bolesności łapy najczęściej obserwowane jest:
- całkowity brak obciążania kończyny — pies podnosi łapę, nie kładzie jej na podłożu;
- częściowe obciążanie kończyny — pies częściowo obciąża chorą łapę;
- spadek aktywności — pies nie biega i nie spaceruje tak jak zwykle;
- trudności z wchodzeniem na schody czy wskakiwaniem np. na kanapę;
- pies jest nieswój nie da się pogłaskać w okolice chorego miejsca, widać, że coś go boli;
- utrata masy mięśniowej w okolicy chorej łapy;
- obrzęk, zmiana ciepłoty, zmiany wytwórcze w okolicy układu stawowego.
W zależności od tego co było przyczyną kulawizny u psa może mieć różny stopień nasilenia w ciągu dnia, może dotyczyć jednej lub wielu kończyn.
Leczenie kulawizny u psa
W zależności od przyczyny kulawizny u psa leczenie może obejmować farmakoterapię, fizjo- czy hydroterapię, zabiegi ortopedyczne np. zabiegi chirurgiczne zespolenia kości w przypadku złamań, rekonstrukcje więzadła w przypadku jego uszkodzenia.
- W przypadku niewielkiej kulawizny o nieznanej etiologii dopuszcza się obserwację pacjenta i ograniczenie ruchu.
- Jeśli mamy do czynienia z kulawizną, która w znaczący sposób wpływa na samopoczucie psa, a w badaniu klinicznym i badaniach dodatkowych nie znaleziono przyczyn jej występowania, zaleca się zastosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i obserwacje psa. Zazwyczaj po ich zastosowaniu kulawizna mija w ciągu 1-3 dni.
- W przypadku, gdy pies kuleje przez długi okres, a w badaniach zidentyfikowano przyczynę utykania — wprowadza się leczenie farmakologiczne lub operacyjne, rozszerzone o odpowiedni dobrane ćwiczenia. W przypadku poważnych schorzeń narządu ruchu konieczne może być wprowadzenie dożywotniej suplementacji lub farmakoterapii.
- Nie bez znaczenia jest także utrzymanie prawidłowej wagi twojego psa. Z powodu nadwagi i otyłości dochodzi do większego obciążenia kości, stawów, ścięgien i więzadeł u psa, co prowadzi do częstszego występowania u nich schorzeń narządu ruchu.
Jak zapobiegać kulawiźnie u czworonoga?
W celu zapobiegania kulawiznom u czworonoga stosuj się do kilku zasad:
-
Zachowaj ostrożność w przypadku spacerów w lesie, na łąkach czy kamienistych plażach. Jeśli to konieczne ochraniaj łapy twojego czworonoga specjalnymi butami.
-
Na spacerach psa najlepiej wyprowadzać na smyczy — unikniesz w ten sposób zagrożeń tj. wypadki komunikacyjne.
-
Po spacerach dokładnie oglądaj łapy swojego psa na wypadek występowania ciał obcych, otarć czy ran.
-
Pamiętaj, że część kulawizn ma podłoże genetyczne -jeśli twój pupil należy do rasy predysponowanej, przebadaj go, po konsultacji z lekarzem weterynarii.
-
Pilnuj wagi swojego psa — nadwaga i otyłość psa jest jedną z częstszych przyczyn kulawizn.
-
W przypadku szczeniąt, młodych psów, ale i seniorów dbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę. Możesz także stosować suplementy wspomagające działanie stawów z glukozaminą czy chondroityną.
Podsumowanie
Kulawizna u psa jest częstym schorzeniem występującym u zwierząt bez względu na wiek, rasę czy płeć. Teraz już wiesz, że jeśli Twój pies kuleje ważne jest wprowadzenie odpowiedniej terapii, co zapobiegnie postępowi choroby i dalszym problemom ortopedycznym.
Karolina Tatarczak doktor nauk weterynaryjnych, ekspertka zoocial.plBibliografia
- Koch D, Diagnostyka kliniczna typowych kulawizn kończyny piersiowej u psów, 02/2019,Magazyn Weterynaryjny
- Leach D, Sumner-Smith G, Dagg AI. Diagnosis of lameness in dogs: a preliminary study. 1977 Can Vet ;18(3):58-63
- Marshall W, Hazewinkel H, Mullen D et al. The effect of weight loss on lameness in obese dogs with osteoarthritis. 2010,Vet Res Commun 34, 241–253
- Brunnberg L, Diagnosing lameness in dogs. 2001, Blackwell Science.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.