Ile kosztuje jedzenie dla psa na miesiąc? Czy koszty utrzymania zwierząt rosną? I jak inflacja wpływa na koszty utrzymania zwierząt? Wzrost cen spowodowany inflacją niestety nie omija branży zoologicznej. W ostatnim czasie koszty utrzymania zwierząt domowych znacząco wzrosły. Zmusza to właścicieli do poszukiwania oszczędności.
Spis treści
123rf.com
Jak inflacja wpływa na koszty utrzymania?
Inflacja to powszechny wzrost cen. Jej procentowy wskaźnik oblicza się porównując rok bieżący do roku poprzedniego lub analogiczne miesiące roku bieżącego do ubiegłego. Inflacja nieuchronnie wiąże się ze spadkiem siły nabywczej pieniądza i wzrostem kosztów życia - w tym utrzymania zwierzaków domowych.
Żywienie
Zwykle jedzenie stanowi największą część kosztów utrzymania zwierzęcia. Jest to regularny wydatek, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania psa czy kota. Jego wysokość zależy od wielkości pupila, formy stosowanej karmy, a także miejsca zakupów.
Zwykle najtańszą opcją jest karmienie pupila karmą suchą. Warto jednak pamiętać, że jest to najbardziej przetworzony rodzaj pokarmu. Ten model żywienia jest przeciwwskazany u kotów ze względu na stosunkowo wysoką zawartość węglowodanów i niską wilgotność. Wybierając karmę suchą dla psa, warto kierować się nie tylko ceną, ale także dokładnie przeanalizować skład. Głównym komponentem powinno być mięso i podroby, natomiast zbożowe dodatki są zbędne i należy ich unikać.
W przypadku kotów lub psów małych ras karmienie karmą mokrą zwykle kosztuje niewiele więcej niż karmą suchą. Może stanowić jednak znaczny wydatek dla właścicieli psów średnich i dużych. Oprócz ceny istotna jest też jakość pokarmu — dla zdrowia pupili lepiej wybierać karmy o czytelnym składzie, z wysoką zawartością mięsa, bez dodatku węglowodanów.
Zwykle najkorzystniej finansowo wychodzi kupowanie karm w dużych opakowaniach i w pakietach. Ceny są zdecydowanie niższe w sklepach internetowych niż w stacjonarnych.
Niektórzy właściciele decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla zwierząt. Taka dieta często wychodzi taniej niż stosowanie karm komercyjnych, ale wszystko zależy od wielkości zwierzęcia i rodzaju wybieranych mięs. Przykładowo mięso i podroby z kurczaka są stosunkowo tanie i łatwo dostępne, ale kupno koniny czy koźliny wymaga więcej czasu i pieniędzy. Należy się także liczyć z wydatkami na sprzęt (tj. ostre noże, maszynka do mięsa, zamrażarka) i niezbędne suplementy. Dieta domowa musi być zbilansowana - w razie problemów należy skorzystać z pomocy dietetyka, co także podnosi koszt przygotowania posiłków.
Według raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merito, w kwietniu tego roku karma dla zwierząt była jednym z najbardziej drożejących produktów. Pokarm dla kotów podrożał średnio o 49,3%, natomiast miłośnicy psów musieli zapłacić o 26% więcej. Inflacja nie oszczędza też zwolenników diety BARF (pokarmu przygotowywanego w domu, opartego na surowym lub, rzadziej, gotowanym mięsie). Średnio ceny mięsa poszły w górę o 31,2% - o 45% podrożał drób, a o 28,7% wieprzowina.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plAkcesoria
Akcesoria dla zwierząt to bardzo szeroka kategoria. Zaliczają się do nich m.in. smycze, szelki, zabawki, drapaki, a także miski, kuwety, podkładki, siatki zabezpieczające okna czy maty węchowe. Część z nich jest absolutnie niezbędna i nie należy na niej oszczędzać, zakup innych może okazać się niepotrzebny, zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji.
Podstawowe akcesoria dla psów
Oto podstawowa wyprawka dla psa:
- 1-2 zestawy spacerowe (wygodne szelki lub obroża i smycz),
- miski,
- wygodne legowisko,
- kilka zabawek różnych rodzajów (piłki, szarpaki, pluszaki, maty węchowe).
Podstawowe akcesoria dla kotów
A tak wygląda wyprawka dla kota:
- miski,
- kuweta (optymalnie 1,5x dłuższa od tułowia zwierzęcia, najlepiej odkryta) i żwirek,
- wygodne legowisko,
- transporter
- zabezpieczenie okien,
- stabilny drapak,
- kilka zabawek różnych rodzajów (wędki, piłeczki, pluszowe myszki, maty węchowe).
Rodzaj i ilość akcesoriów należy dopasować do potrzeb zwierzęcia i właściciela. Psy uwielbiające gryzienie przedmiotów będą wymagać więcej zabawek-gryzaków i naturalnych przysmaków tj. żwaczy, korzeni wrzośca czy poroża jelenia. Natomiast zwierzęta z krótką sierścią mogą potrzebować derki lub ubranka w okresie jesienno-zimowym. Warto porównywać ceny w różnych sklepach, aby móc wybrać najlepszą opcję.
Usługi
Inflacja powoduje także wzrost cen usług w branży zoologicznej - coraz więcej trzeba płacić za wizytę u lekarza weterynarii, konsultację z psychologiem zwierząt czy opiekę nad pupilem na czas nieobecności.
Leczenie
Wizyty u lekarza weterynarii nie są tanie. Na koszt leczenia zwierząt składa się nie tylko czas lekarza i zaordynowane leki. To także wysokość czynszu, opłaty za prąd czy ogrzewanie, koszty badań laboratoryjnych i raty kredytu za sprzęt diagnostyczny. Niestety powszechny wzrost cen wpływa na koszty prowadzenia działalności. Aby utrzymać wysoki poziom świadczonych usług i utrzymać firmę, niezbędna jest aktualizacja cennika usług lekarsko-weterynaryjnych.
Coraz więcej właścicieli może mieć problem, by zapewnić zwierzęciu regularne badania profilaktyczne i opłacić kosztowne leczenie w przypadku nagłej choroby. Jednak oszczędzanie na wizytach u lekarza może mieć dramatyczne konsekwencje dla psa czy kota. Mimo wzrastających kosztów życia warto regularnie odkładać chociaż niewielkie sumy lub zapoznać się z ofertą ubezpieczeń dla zwierząt. Niektóre lecznice umożliwiają także rozłożenie wysokich rachunków na raty. Warto zapytać o taką możliwość już podczas rutynowej wizyty profilaktycznej.
Trening
Wiele osób korzysta obecnie z usług psich trenerów, behawiorystów lub szuka ciekawych aktywności dla swoich pupili tj. nosework, psi fitness, agility czy frisbee. Ceny szkoleń i treningów rosną, co związane jest z kosztami prowadzenia działalności i podwyżkami cen w sklepach.
Wbrew pozorom, niektórym właścicielom może być trudno zaoszczędzić na treningach psa lub wizytach behawiorysty u kota. Niektóre zwierzęta wymagają wiele pracy pod okiem specjalisty. W takim przypadku przerwanie szkolenia może mieć poważne konsekwencje i zaburzyć komfort życia zarówno pupila, jak i właściciela.
Na szczęście obecnie wiele wartościowych treści dostępnych jest za darmo lub za niewielką opłatą. Cenieni szkoleniowcy regularnie wydają bezpłatne webinary lub e-booki. Warto skorzystać z takiej możliwości poszerzenia wiedzy o potrzebach swojego pupila. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpi to konsultacji na żywo.
W obliczu rosnących kosztów leczenia, warto rozważyć ubezpieczenie dla zwierząt. Pomaga to zminimalizować wydatki na niespodziewane sytuacje zdrowotne.
Dr. Robert Chen (USA) lekarz weterynarii, specjalizujący się w chirurgiiPielęgnacja
Wielu właścicieli samodzielnie zajmuje się pielęgnacją pupili — wyczesywaniem sierści, przycinaniem pazurków czy kąpielami. Są jednak zwierzęta, które z różnych przyczyn wymagają pomocy specjalisty w tym zakresie. Są to zwykle psy wystawowe, osobniki o gęstej i długiej sierści, a także zwierzęta reagujące nerwowo na wykonywane czynności.
Niestety ze względu na inflację, również za wizytę u groomera trzeba płacić coraz więcej. Rosnącymi kosztami prądu, wody czy stosowanych kosmetyków obciążeni są klienci — w przeciwnym razie niemożliwe byłoby utrzymanie płynności finansowej firmy.
Petsitting
Podobnie jak w przypadku lekarzy weterynarii, trenerów czy groomerów, koszty prowadzenia firmy petsitterskiej rosną. Sprawia to, że ceny za dobę w hoteliku dla zwierząt lub wizytę domową także są coraz wyższe. Wyraźnie wpływa to na koszt wakacyjnego wyjazdu i może zmusić właścicieli do skrócenia lub nawet całkowitej rezygnacji z urlopu.
Ile kosztuje roczne utrzymanie psa?
Utrzymanie psa przez rok może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, uwzględniając wydatki na karmę, opiekę weterynaryjną, akcesoria, ubezpieczenie oraz ewentualne szkolenia.
Ile kosztuje jedzenie dla psa na miesiąc?
Koszt jedzenia dla psa miesięcznie może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wielkości psa, jego wieku, aktywności fizycznej oraz wyboru karmy (sucha karma, mokra karma, dieta BARF).
Ile kosztuje pies miesięcznie?
Miesięczne koszty związane z psem obejmują nie tylko jedzenie, ale także wydatki na pielęgnację, zabawki, ubezpieczenie oraz ewentualne dodatkowe usługi weterynaryjne. Średnio może to wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale warto dostosować budżet do konkretnych potrzeb i warunków życiowych psa.
Czy da się oszczędzać na utrzymaniu zwierzęcia?
Kochający właściciel chce jak najlepiej dbać o swojego pupila, co bardzo często wiąże się kosztami. Nadmierne oszczędzanie może mieć nawet dramatyczne skutki dla samopoczucia zwierzęcia — warto dokładnie przemyśleć każde planowane ograniczenie wydatków. Zamiast zmieniać kotu karmę mokrą na suchą - warto poszukać promocji lub wybrać korzystniejsze cenowo większe opakowania. Lepiej zrezygnować z kupna kolejnej zabawki niż odwołać wizytę profilaktyczną.
Bibliografia
- https://nbp.pl/statystyka-i-sprawozdawczosc/inflacja-bazowa/
- "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uczelni WSB Merito
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.