Jak powinna wyglądać wyprawka dla psa? Co kupić na początek dla psa? Co należy zapewnić dorosłemu psa, zanim pojawi się w naszym domu? Z naszego poradnika dowiesz się, co powinna zawierać porządna wyprawka dla psa.
Spis treści
Źródło: 123rf.com
Jak powinna wyglądać wyprawka dla psa?
Niezależnie od tego, czy planujesz zakup, bądź adopcję psa, przed pojawieniem się w domu czworonoga, skompletuj niezbędne akcesoria, które ułatwią ci bezpieczne wprowadzenie nowego domownika do twojej przestrzeni życiowej.
Wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać przede wszystkim następujące sprzęty:
-
obroża, lub szelki dla psa;
-
koce,
-
miękkie zabawki do przytulania,
-
miski: na wodę oraz karmę,
-
karma (jeśli chodzi o żywienie psa na początek najlepiej podawać szczeniakowi taką karmę, którą otrzymywał w hodowli, czy innym miejscu, z którego zabieramy psie dziecko);
-
akcesoria do nauki czystości, czyli np. podkłady higieniczne;
-
zabawki (szczególnie ważne w przypadku ząbkujących szczeniąt, czyli gryzaki, ale też szarpaki, gadżety do nauki aportowania, interaktywne, pobudzające inteligencję, maty węchowe itd.);
-
dodatkowy asortyment, np. szczotka, grzebień, środki czystości i artykuły pielęgnacyjne, transporter itp.
Skompletowanie wyprawki dla małego psa może wydawać się dużym przedsięwzięciem, ale nie zawsze będzie to konieczne, ponieważ wiele psich hodowli przekazuje przyszłemu właścicielowi taką wyprawkę razem ze szczenięciem. Lista niezbędnych akcesoriów dla szczenięcia to nie wszystko, pamiętajmy, że musimy zapewnić mu odpowiednią ilość czasu na opiekę, a także zaaranżować w domu przestrzeń, w której będzie spał, bawił się i jadł. Przyszli opiekunowie powinni także wiedzieć, czym jest podatek od psa i gdzie zgłosić swojego pupila, aby uniknąć nieprzyjemności.
Co należy kupić przed kupnem psa? - wyprawka dla psa dorosłego
Porządna wyprawka dla psa dorosłego powinna zostać dobrana do konkretnego psiego osobnika m.in. pod kątem jego rozmiaru, wagi, rasy, płci, trybu życia oraz wieku. Przykładowo wielkość psa warunkuje rozmiar legowiska, misek na wodę i karmę, rodzaj obroży oraz smyczy itp.
To podstawowe wyposażenie nie zawsze wystarcza. W przypadku psów, które mają kłopoty zdrowotne, konieczny będzie zakup odpowiednich medykamentów, suplementów diety i sprzętu, by mogły dobrze funkcjonować w nowym domu.
Kompletując wyprawkę dla dorosłego pupila, którego przywieźliśmy ze schroniska, czy fundacji pomagającej porzuconym zwierzętom, upewnijmy się, czy nasz nowy członek rodziny nie ma jakiś szczególnych potrzeb. Być może będą konieczne dodatkowe środki czystości, dzięki którym zadbamy o jego ładny, zdrowy wygląd, takie jak szampon dla psów, szczotka, preparaty na pchły i inne pasożyty.
Jakie szelki, obroża i smycz dla psa?
Akcesoria spacerowe dla czworonoga, czyli obroża, smycze (automatyczne, spacerowe, treningowe itd.), szelki są podstawowym elementem wyprawki zarówno dla szczeniaka, jak i dorosłego psa. Ponadto, jeśli często zabieramy zwierzaka na samochodowe przejażdżki, zaopatrzmy się w specjalne pasy bezpieczeństwa dla psiego pasażera lub transporter.
Smycz dla psa oraz obroża powinny być wytrzymałe, a także wygodne, tak dla twojego pupila, jak i dla ciebie. W przypadku szczeniaka im dłuższa smycz, tym praktyczniejsza będzie jego obsługa podczas spaceru. Szczenię ma wówczas możliwość wybiegania się, podczas gdy opiekun czuwa nad jego bezpieczeństwem, by w razie zagrożenia, szybko zwinąć smycz i mieć podopiecznego w zasięgu ręki.
Warto zaopatrzyć się też w woreczki na psie odchody, które należy sprzątać po swoim pupilu.
Miejsce do spania – legowisko, a może kennel klatka?
W ramach wyprawki dla szczeniaka oraz dorosłego czworonoga nieodzownym sprzętem do nabycia jest miejsce do spania dla zwierzęcia. Pies musi mieć własną przestrzeń, w której będzie czuł się bezpiecznie i naprawdę u siebie. Tego obszaru nie powinien naruszać żaden inny domownik ani gość.
Dobrze wszystkim znane legowisko dla psa może być wykonane z różnych materiałów, może być różnej wielkości, które należy dopasować do rozmiaru swojego pupila. Ważne jest, aby było ono wygodne dla czworonoga, a pragmatyczne dla właściciela (czyli łatwe do czyszczenia, przemieszczania go itd.).
Dobrym wyborem może się okazać klatka kennelowa, która w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Pomimo swojego surowego wyglądu, spełnia ona ważną funkcję w życiu psa, ponieważ stanowi jego schronienie, w którym nikt ani nic mu nie przeszkadza, miejsce, w którym może odpocząć i wyciszyć się, azyl, w sytuacjach zagrożenia, np. podczas burzy. Dzięki klatce kennelowej możemy szybciej nauczyć szczeniaka czystości, a także wyeliminować niepożądane zachowania, np. skakanie na gości.
Czym karmić szczeniaka i psa oraz jaką miskę wybrać?
Wyprawka dla psa zawiera asortyment do żywienia go. Prawie każda hodowla psów daje nowemu opiekunowi dotychczas podawany pokarm szczeniakowi. Jednak i tak trzeba będzie zaopatrzyć się w większą jego ilość albo w inny rodzaj pożywienia. Jedzenie dla psa powinno być dobrane do wieku, rasy, masy, stanu zdrowia, poziomu aktywności i innych czynników dotyczących naszego pupila. Przykładowo żywność dla mniejszych psów powinna składać się z małych kawałków mięsa albo niedużych suchych "groszków". Dorosłe psy, zwłaszcza te o silnych szczękach, powinny przyjmować twardszy pokarm. Szczeniakom warto podawać pożywienie o dużej zawartości białka, bardziej energetyczne, psim seniorom natomiast należy ograniczać aplikowanie tłuszczy i trudniej przyswajalnych komponentów. W zależności od potrzeb i preferencji (zarówno zwierzaka, jak i właściciela) można dawać psu mokrą karmę, albo suchą, bądź mieszać je ze sobą. Karma dla psa powinna być zatem dopasowywana do zwierzęcia indywidualnie. Dobrze jest mieć świadomość, iż dobrą jakościowo karmą wpływamy na psią przyszłość.
W skład wyprawki, poza pokarmem, wchodzą również miski. Potrzebne są dwie: jedna na wodę (którą należy wymieniać kilkakrotnie w ciągu dnia), druga na jedzenie. Najlepsze są miski metalowe lub ceramiczne, z antypoślizgowym podłożem, dobrane wielkościowo do aktualnego rozmiaru naszego czworonoga.
Jaki jest koszt utrzymania psa?
Koszt utrzymania psa może różnić się w zależności od wielu czynników, w tym rasy, wielkości, lokalizacji oraz indywidualnych potrzeb psa i jego właściciela. Przeważnie obejmuje on wydatki na żywność, opiekę zdrowotną, akcesoria i wyposażenie, oraz ewentualne szkolenie i usługi, a jego roczne koszty mogą wynosić od kilkuset do kilku tysięcy dolarów. Jednak dokładny koszt będzie zależał od konkretnych warunków i preferencji, dlatego ważne jest staranne zaplanowanie budżetu związane z posiadaniem psa.
Co kupić na początek dla psa? Dodatkowe akcesoria dla małych i dużych psów
Jedną z pierwszych kwestii, jaką powinniśmy załatwić po kupnie albo wzięciu psa ze schroniska, jest wizyta u lekarza weterynarii. Podczas tej obowiązkowej czynności możemy dowiedzieć się, czego jeszcze brakuje naszemu nowemu członkowi rodziny. Na przykład, jeśli zamierzamy podróżować z pupilem za granicę, trzeba będzie wyrobić mu paszport. W sytuacji, gdy zwierzę nie posiada czipa, w klinice weterynaryjnej z pewnością pomogą nam to załatwić. Być może psu będzie potrzebne jakieś leczenie, czyli trzeba będzie zakupić leki, preparaty przeciwko pasożytom, witaminy itp.
Ponadto dobrze jest rozważyć umieszczenie w wyprawce takich sprzętów, jak adresówka dla psa, która pomoże odszukać pupila, gdyby się zagubił, czy przenośna butelka na wodę, którą możemy wszędzie ze sobą zabrać i w razie potrzeby napoić spragnione zwierzę.
Lista rzeczy, które mogą być przydatne naszemu podopiecznemu, może być długa. Najważniejsze jednak, by pies czuł się bezpiecznie w swoim nowym domu.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.