• Kot
 • Mam kota
 • Akcesoria dla kota

Wyprawka dla kota - co warto kupić? Ile kosztuje?

Opublikowane: 25.04.202312:08 Przeczytasz w: 8 min

Legowisko, kuweta, miski, żwirek, zabawki - to tylko niektóre akcesoria, które wchodzą w skład wyprawki dla kota. Przekonaj się, w co warto się zaopatrzyć, zanim przyprowadzisz do domu nowe zwierzę. Z wydatkiem jakiego rzędu musisz się liczyć?

Spis treści

  Wyprawka dla kota - co warto kupić? Ile kosztuje? Źródło: 123rf.com

  Czym jest wyprawka dla kota? 

  Wyprawka dla kota stanowi niezbędne wyposażenie dla nowo przybyłego, czworonożnego domownika. Najlepiej wybrać właściwe akcesoria, jeszcze zanim pupil pojawi się u nas w domu. 

  To, co powinno się znaleźć w kociej wyprawce, można podzielić na kilka kategorii: 

  1. produkty służące do jedzenia, czyli miska, karma, itp.; 
  2. preparaty i sprzęt nadające się do pielęgnacji sierści, pazurów, uszu, itp. (np. kosmetyki dla kota, nożyczki, szczotka, furminator); 
  3. produkty związane z kwestią wypróżniania się zwierzęcia, czyli kuweta dla kota i żwirek
  4. legowisko lub inny wyrób nadający się do spania; 
  5. sprzęt do przewożenia zwierzaka, takie jak transporter dla kota czy torba transportowa; 
  6. zabawki, np. drapak, wędka, piłka; 
  7. akcesoria spacerowe, czyli np. obroża lub szelki i smycz. 

  Właścicieli kotów powinien zainteresować fakt, iż ustawienie poszczególnych elementów wyprawki nie powinno być przypadkowe, tylko dokładnie przemyślane. Przykładowo nie powinniśmy umieszczać misek dla pupila obok kuwety, a na kocie spanie wybierać głośnych miejsc, do których dostęp może mieć każdy gość. 

  Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że większość kotów to ciekawskie zwierzęta, które lubią zajrzeć do każdej dziury. Stąd musimy zabezpieczyć otoczenie mruczka przed nim samym. Zatem powinniśmy założyć na okna, drzwi tarasowe i balustradę na balkonie specjalne, ochronne sprzęty, których kot nie pokona, bez naszej kontroli. Ponadto warto usunąć z mieszkania rośliny, których przypadkowe zjedzenie może zaszkodzić zdrowiu mruczka

  Co powinna zawierać wyprawka dla kota? 

  Przyjrzyjmy się bliżej akcesoriom dla twojego kota. Zaczynając od misek – dobrze, aby były one wykonane ze stali nierdzewnej albo z ceramiki. Wówczas są odpowiednio ciężkie, dzięki czemu trudno je przewrócić oraz przesunąć, a poza tym łatwiej utrzymać w nich czystość. Pamiętajmy, że kot potrzebuje dwóch misek metalowych lub ceramicznych: jednej - na jedzenie, drugiej - na wodę (przy czym trzeba nadmienić, że niektóre koty wolą poidełko). 

  Należy zwrócić uwagę na zakup odpowiedniej karmy, zapewniającej prawidłowy rozwój zwierzęciu, dostępnej w sklepach zoologicznych, która będzie dobrana do naszego pupila m.in. pod względem wieku, wagi, rasy, stanu zdrowia, poziomu aktywności, itp. W razie wątpliwości zwróćmy się po poradę do lekarza weterynarii. 

  Kolejnym ważnym punktem wyprawki są narzędzia do pielęgnacji kota, czyli właściwie dopasowane kosmetyki, ale też szczotka do czesania sierści, furminator do usuwania podszerstka oraz nożyczki do obcinania pazurków niewychodzącym czworonogom. 

  Z czego jeszcze powinna się składać wyprawka? Oczywiście, nie może w niej zabraknąć kuwety (dostępne są otwarte, półotwarte oraz zamknięte modele) oraz żwirku jako jej wypełnienia (możemy zaopatrzyć się w żwirek bentonitowy, silikonowy lub źwirek z naturalny). Wybierając miejsce dla kuwety, pamiętajmy, by dla zwierzęcia było to ustronne, intymne ulokowanie, do którego zawsze będzie miał łatwy dostęp. Dobrze też, aby kuwetę wykonano z tworzywa sztucznego, żeby można było w łatwy sposób ją wyczyścić oraz by pochłaniała nieprzyjemne zapachy. 

  Legowisko to także bardzo ważny sprzęt dla kota. Spanie i odpoczynek stanowią istotną część kociego życia. Kocie łóżko może być zwykłym kocem lub poduszką, ale można pokusić się o zakup specjalnego materaca, budki czy kosza. Jego rozmiar oraz materiał, z którego jest wykonane, warto przemyśleć, żeby posłanie było jak najbardziej wygodne dla pupila, a jednocześnie praktyczne w kwestii czyszczenia dla właściciela. Ułożenie legowiska należy zostawić naszemu podopiecznemu. Koty lubią mieć możliwość obserwacji otoczenia, dlatego często jego posłanie znajduje się na parapecie okna lub na jakiejś półce. 

  Kocięta oraz dorosłe koty należy przewozić w odpowiedni sposób. Żeby podróż samochodem lub innym środkiem transportu była bezpieczna dla zwierzaka, należy go umieścić w transporterze. Wybór sprzętu do przewożenia zwierząt jest bardzo duży, dlatego postawmy na taki sprzęt, który będzie komfortowy i nie zagrażający naszemu pupilowi, a dla nas wygodny w użytkowaniu. 

  Jakie są najlepsze zabawki dla kotów? Wśród tego typu atrakcji nie może zabraknąć drapaka, wędki z przyczepionymi na końcu piórkami, piłek z dzwoneczkiem w środku, zabawek z kocimiętką wewnątrz, nakręcanych myszek, gier interaktywnych itp. Gama drapaków jest olbrzymia, ale pamiętajmy, żeby nasz wybór padł na stabilny sprzęt, który będzie porządnie wykonany. Im więcej zabawek, tym lepiej, ponieważ kociak nie będzie się nudził, a zatem nie będzie niszczył mebli. Postawmy na gadżety, którymi pupil może bawić się samodzielnie oraz na takie, dzięki którym będziemy mogli nawiązać ze zwierzęciem więź i wspólnie spędzić czas. 

  Jeśli nasz zwierzak jest wychodzący, przemyślmy kwestię sprzętów zabezpieczających przed ucieczką, jak obroża lub szelki oraz smycz dla kota. 

  Na co zwrócić uwagę, kupując pierwsze artykuły dla kota? 

  Pierwsze artykuły dla kota nie muszą być produktami docelowymi. Warto rozważyć, czy na początek dla małego kotka potrzebne będzie wielkie legowisko i wysoki drapak. Z drugiej strony kocięta szybko rosną, zatem wymiana gadżetów co kilka miesięcy wydaje się zbędnym wydatkiem. Każdy właściciel sam musi podjąć decyzję w tej kwestii. 

  Jednak to, na co zawsze warto zwracać uwagę, to jakość akcesoriów dla kociąt i starszych kotów. Poszukujmy sprzętu z atestami, stabilnego, wytrzymałego, praktycznego, który zapewni kotu bezpieczeństwo i wygodę oraz frajdę z użytkowania. 

  Przede wszystkim zadbajmy o to, żeby zwierzę w nowym domu czuło się jak najlepiej. Dajmy mu czas na spokojne poznanie przestrzeni, do której się wprowadziło. Kot sam wskaże, gdzie chce spać, jadać oraz wypróżniać się. Bądźmy elastyczni i obserwujmy. 

  Ile kosztuje wyprawka dla kota? 

  Koszt wyprawki dla kota może być bardzo zróżnicowany. Wiele zależy m.in. od tego jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakupy, jak duże jest nasze mieszkanie oraz jakie są potrzeby kota. Żeby móc precyzyjnie przygotować się do sprawy zakupów kocich gadżetów, lepiej rozłożyć wydatki na czynniki pierwsze. Oto przeciętne ceny poszczególnych akcesoriów: 

  1. legowisko to szacunkowa kwota, zaczynająca się od około 27 zł, a sięgająca nawet kilkuset czy kilku tysięcy złotych (kocie posłania są bowiem wykonane z rozmaitych materiałów, mają różne rozmiary, niektóre są wbudowane w piętrowe ścianki wspinaczkowe i drapaki, itp.); 
  2. koszt kuwety jest zależny od tego, czy jest ona otwarta (wówczas może ona kosztować od około 22 zł wzwyż), czy zamknięta (taką można kupić za około 50 zł i więcej), natomiast za samoczyszczący model trzeba zapłacić nawet około 2500 zł; 
  3. za żwirek płaci się około kilku złotych za małą paczkę (w tym przypadku na cenę wpływa gramatura produktu oraz jego rodzaj); 
  4. miska metalowa kosztuje około 6 zł, a z ceramiki - średnio od 18 zł; 
  5. nabycie drapaka wiąże się z ceną od około 30 zł w górę (im bardziej rozbudowany drapak, zrobiony z lepszych, bardziej wytrzymałych surowców, tym jego koszt rośnie); 
  6. sklepy życzą sobie za transporter od około 30 zł wzwyż (wpływ na cenę ma tutaj nie tylko surowiec, z jakiego wykonana jest klatka czy torba, ale także jej gabaryty i dodatkowe udogodnienia, jak zdejmowane drzwiczki, itp.); 
  7. zabawki dla czworonogów kosztują od kilku złotych np. 5 zł za małą piłkę po około 35 zł za płytę interaktywną; 
  8. na karmę trzeba wydać od około 6 zł za puszkę mokrego jedzenia po około 60 zł za 10 kg suchego pożywienia; 
  9. obroża dla kota kosztuje od około 10 zł wzwyż, szelki - od około 28 zł, a smycz - średnio 15 zł; 
  10. zaopatrując się w produkty służące do pielęgnacji sierści, musimy przeznaczyć około 12 zł na szczotkę dla kota oraz około 60 zł na furminator. 

  Decydując się na konkretne wyroby, pamiętajmy, by brać pod uwagę bezpieczeństwo zwierzęcia, jego komfort i praktyczność zastosowania danego produktu. Trudno jest uniknąć niepotrzebnych lub nietrafionych zakupów. Po pewnym czasie od zamieszkania kota w naszym domu z pewnością uda się wspólnie ustalić jaki asortyment w przypadku konkretnego pupila sprawdza się najlepiej. 

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.