REKLAMA
  • Kot
  • Mam kota
  • Akcesoria dla kota

Jak wybrać idealny transporter dla kota - 5 praktycznych wskazówek

Opublikowane: 18:53 Przeczytasz w: 7 min

Transporter dla kota to świetny sposób na bezpieczne przewożenie zwierzęcia. Sprawdź, jak wybrać idealny transporter. W artykule dajemy 5 praktycznych wskazówek, dzięki którym twój pupil pokocha to akcesorium.

Spis treści

    Czym jest transporter dla kota? 

    Transporter dla kota to rodzaj klatki z otworami wentylacyjnymi, która jest zaopatrzona w rączkę, ułatwiającą jej przenoszenie oraz drzwiczki, przez które można włożyć zwierzaka do środka pojemnika. Dzięki takiej klatce podróż samolotem, autem, pociągiem, czy innym środkiem transportu będzie przyjazna dla naszego pupila. Ponadto kot ma zapewniony przejazd w komfortowych warunkach, a właściciel czworonoga podróżuje w zgodzie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z tymi regulacjami zwierzę należy umieścić w pojeździe w taki sposób, by nie utrudniało ono kierowania pojazdem, nie ograniczało widoczności oraz nie zmieniało swojego położenia. Za niedostosowanie się do wskazanych przepisów można zapłacić mandat w wysokości od 20 do 500 złotych

    Na rynku akcesoriów dla zwierząt znajduje się cała gama rozmaitych sprzętów, służących do przewożenia kotów. Wybierając transporter dla kota warto wziąć pod uwagę nasze poniższe wskazówki, m.in. związane z wielkością, praktycznością czy bezpieczeństwem danego sprzętu. 

     

    Dowiedz się także, jak przyzwyczaić kota do transportera

    Zastosowanie transportera dla kota 

    Zmiana miejsca otoczenia zazwyczaj jest stresującym wydarzeniem dla kota, dlatego wyruszając w drogę, należy zapewnić pupilowi maksymalne bezpieczeństwo oraz zminimalizować ewentualny stres związany z podróżą, czy też wizytą w nowym domu lub miejscu. Akcesoria tego typu należy stosować jadąc samochodem, pociągiem, autobusem, a nawet rowerem bądź innym środkiem transportu. Odpowiedni model klatki dla kota ma zastosowanie podczas podróży lotniczej. Taki sprzęt sprawdzi się na dłuższą oraz na krótszą wycieczkę. Zatem warto używać go przemieszczając się z punktu A do punktu B, jak i transportując zwierzę na wakacje. 

    Jak już wspomnieliśmy, transportery służą do przewożenia oraz przenoszenia kotów. Jednak można z nich korzystać nie tylko podczas podróży, ale także wówczas, kiedy wybieramy się do weterynarza. Transporter świetnie sprawdzi się jako swoista osłonka przed intruzami, kiedy czekamy w kolejce, w przychodni weterynaryjnej. Pupil ma ciasno i przytulnie wewnątrz klatki, dzięki czemu jest spokojny, a otwory wentylacyjne w akcesorium zapewniają dostęp świeżego powietrza. 

    Kolejny atut transportera to fakt, iż dzięki niemu zwierzak będzie przewożony bezpiecznie. W razie gwałtownego hamowania, czy ewentualnego wypadku drogowego, kot będzie miał większe szanse na wyjście z tego typu sytuacji bez szwanku. 

     

    Kot i transporter, źródło Freepik

    Jaki transporter jest najlepszy dla kota?

    Kupując transporter dla twojego pupila, weź pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni rozmiar klatki, która nie powinna być zbyt obszerna, ale też nie może krępować ruchów stworzenia. Kot powinien móc położyć się, stanąć oraz obrócić w transporterze. 

    Druga istotna sprawa to atesty i certyfikaty jakości sprzętu, zapewniające odpowiednią wytrzymałość klatki oraz bezpieczeństwo i odpowiedni standard przewozu kota. 

    Kolejną kwestię stanowi łatwość dostępu do transportowego "pojemnika". Najlepiej, aby istniały dwie opcje umiejscowienia kota w akcesorium: np. możliwość włożenia zwierzaka drzwiczkami otwieranymi z boku i od góry. Wówczas pupil może wchodzić do środka samodzielnie albo — w drugim wariancie — właściciel może mu pomóc. 

    Następnym ważnym punktem przy wyborze transportera jest praktyczność sprzętu. Należy pamiętać, że będziemy musieli go czyścić, ręcznie przenosić, itp. Dlatego klatka powinna być łatwa do czyszczenia i usuwania kocich fekaliów bądź innych zabrudzeń oraz nie powinna być ciężka. Pamiętajmy, że do wagi transportera trzeba doliczyć jeszcze masę kota. 

     

    Wybierasz się w podróż z kotem? Dowiedz się, jak wyrobić mu paszport

     

    Dalszy czynnik, choć nie mniej znaczący, to przeznaczenie klatki do transportu. Tutaj warto przemyśleć, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzi się torba transportowa, plecak transporter, czy może plastikowy, metalowy bądź wiklinowy sprzęt do przewożenia zwierząt. Najczęściej stosuje się plastikowe transportery, choć nie brakuje również osób, które wolą torby transportowe. Ten ostatni model raczej nie sprawdzi się dla dużego kota - w tym wypadku lepsze będą solidnie wykonane akcesoria z metalu lub plastiku. Z kolei wiklinowe transportery wyglądają stylowo, jednak sprytny kot może wydrapać lub wygryźć w takim pojemniku dziurę, więc powinniśmy być czujni. 

    Wszystkie transportery powinny mieć wyściełane wnętrze, żeby kot czuł się wygodnie i komfortowo. Wystarczy włożyć do środka miękki kocyk lub ręcznik, a podróż dla zwierzaka będzie dużo mniej stresująca. 

    Jakiej wielkości powinien być transporter dla kota?

    Transporter dla kota powinien być na tyle duży, aby kot mógł swobodnie się obrócić, usiąść i położyć. Standardowy rozmiar transportera to około 45-60 cm długości, 30-40 cm szerokości i 30-40 cm wysokości. Ważne jest, aby transporter miał odpowiednią wentylację i był solidnie zamknięty, aby zapewnić kotu bezpieczeństwo. 

    Kot i transporter, źródło Freepik

    W jaki sposob włożyć kota do transportera?

    Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych wskazówek, dzięki którym twój kot polubi podróże, zaprzyjaźni się w transporterem, a wasze wspólne wycieczki przestaną być nie lada wyzwaniem: 

    1. Przede wszystkim zapewnij kotu takie akcesorium do przewożenia, które będzie odpowiedniej wielkości, a ponadto okaże się praktyczne, lekkie, wytrzymałe, bezpieczne oraz komfortowe dla twojego pupila. 
    2. Zapoznawaj kota z nowym sprzętem do transportowania i to najlepiej w jak najmłodszym wieku. Postaw transporter w widocznym miejscu domu. Ciekawski pupil powinien sam chcieć zajrzeć do wnętrza. 
    3. Zachęcaj zwierzę, by przebywało w klatce transportowej jak najczęściej. Możesz np. wrzucać mu do środka przysmaki, czy ulubione zabawki. 
    4. Nagradzaj kota za każdą próbę wejścia do transportera. Niech kojarzy ten sprzęt z przyjemnościami. Nie karć pupila, jeśli nabrudzi w klatce. Bądź wyrozumiały, próbując przekonać zwierzaka do sprzętu, aż nadejdą rezultaty. 
    5. Prowadząc samochód, jedź ostrożnie i czule przemawiaj do kota, znajdującego się w transporterze. Przenosząc klatkę z kotem, bądź delikatny. Nie wymachuj nią, nie wykonuj gwałtownych ruchów. 

    Pamiętaj, że każde zwierzę jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Stąd należy dobrać transporter pasujący do swojego pupila, a nie do siebie. Dobrze, żeby klatka transportowa stanowiła swego rodzaju przenośne legowisko. Trzeba mieć też na uwadze, że transportery dla kotów muszą znieść wiele różnych sytuacji, np. fakt, że zwierzęta mogą się tam załatwiać, wymiotować, jeść, czyścić się, itd. 

    Miejmy również świadomość, że inny rodzaj transportera jest wymagany do przewozu zwierzęcia środkami komunikacji miejskiej, transportem lotniczym, a odmiennego typu klatek używa się przewożąc kota np. rowerem. 

    Kot i transporter, źródło Freepik

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.