REKLAMA
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Co to jest psi fitness? I jakie niesie korzyści?

Opublikowane: 12:19 Przeczytasz w: 9 min

Co to jest psi fitness? I jak zacząć psi fitness? Psi fitness jest coraz popularniejszą formą aktywności. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie i poprawiają koordynację ruchową, a także pozwalają na ciekawe spędzenie czasu z pupilem. Stanowią dobre uzupełnienie treningu psów sportowych, pomagają w walce z nadwagą i w zachowaniu sprawności przez psich seniorów.

Spis treści

    Co to jest psi fitness?

    W trakcie treningu fitness psy wykonują rozmaite ćwiczenia fizyczne, zwykle z wykorzystaniem sprzętów tj. podesty, cavaletti, poduszki sensomotoryczne i pachołki gimnastyczne. 

    Pojedyncza sesja trwa zwykle 15-45 minut i składa się z rozgrzewki, kilku-kilkunastu ćwiczeń fitnessowych oraz stopniowego schłodzenia organizmu, które może być połączone z rozciąganiem mięśni. Pies przy pomocy komend, jedzenia lub wskaźnika (targetu) jest naprowadzany na odpowiedni ruch, a następnie nagradzany za jego wykonanie. Często w trakcie treningu wykorzystuje się sporą ilość jedzenia, którą najlepiej uwzględnić w dziennym zapotrzebowaniu psa na energię. 

    Ćwiczenia fitnessowe dobiera się w zależności od zaawansowania danego psa oraz celów, jakie chce się osiągnąć. Praca nad równowagą i świadomością ciała zwierzęcia różni się od treningów wzmacniających głównie siłę mięśniową. 

    Jakie są korzyści z ćwiczeń wykonywanych wspólnie z naszym czworonogiem? 

    Treningi fitnessu pozwalają psom na zdobycie wielu nowych umiejętności, które przydają się w życiu codziennym. Związane są one nie tylko z poprawą kondycji fizycznej, ale też z psychiką psa. 

    Poprawa sprawności fizycznej 

    Głównym celem psiego fitnessu jest trening ciała. Ćwiczenia poprawiają koordynację ruchową, zwiększają świadomość ciała zwierzęcia i symetrycznie rozwijają mięśnie. W przypadku psów sportowych zmniejszają ryzyko kontuzji i pomagają poprawić wyniki na zawodach. Są też nieodłącznym elementem terapii niektórych chorób. Odpowiednio realizowany plan treningowy pomaga m.in. w leczeniu dyskopatii (schorzenia krążka międzykręgowego), choroby zwyrodnieniowej stawów czy w rekonwalescencji po zabiegach ortopedycznych. W takiej sytuacji ćwiczenia powinny być zlecane i nadzorowane przez specjalistę. 

    Psia psychika 

    Treningi fitness dostarczają wielu nowych bodźców. Zróżnicowany, kolorowy sprzęt i nauka ćwiczeń w bezpiecznym otoczeniu pomagają w oswojeniu się z nowościami oraz poprawiają skupienie na opiekunie. Pozwalają też na zwiększenie pewności siebie psa i u niektórych osobników mogą stanowić ciekawe uzupełnienie terapii behawioralnej. Należy pamiętać, aby ćwiczenia zawsze dostosować do możliwości psa i modyfikować je tak, by utrzymać zainteresowanie i motywację zwierzęcia. 

    Zasady bezpieczeństwa 

    Psi fitness zawsze musi być bezpieczny dla zwierzęcia. Nieprawidłowo dobrane ćwiczenia, pomijanie rozgrzewki i wadliwy sprzęt sprzyjają kontuzjom. Aby ich uniknąć należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. 

    Czy każdy pies może wykonywać ćwiczenia fitness? 

    Zróżnicowanie ćwiczeń i ich poziomu trudności sprawia, że psi fitness niesie korzyści zarówno dla zaawansowanych sportowców, jak i "psów rodzinnych" uwielbiających wylegiwać się na kanapie. Jednak jeśli zwierzę choruje przewlekle, wykazuje objawy schorzeń układu ruchu (kulawizny, zaniki mięśniowe, trudności w poruszaniu się) lub cierpi na nadwagę, przed rozpoczęciem ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i zoofizjoterapeutą. Nieprawidłowe wprowadzenie treningów może być dla zwierzęcia bolesne, a nawet pogorszyć jego stan zdrowia. 

     

    Jak zacząć psi fitness?

    Oto najważniejsze kwestie, od których powinno się zaczynać przygodę z psimi sportami

    Podłoże i sprzęt 

    Aby zacząć treningi psiego fitnessu, nie trzeba od razu inwestować w specjalistyczny sprzęt. Warto jednak zadbać, by wykorzystywane akcesoria były bezpieczne i stabilne, a podłoże uniemożliwiało ślizganie się. Lepiej ćwiczyć z psem na dywanie, wykładzinie lub trawie niż śliskim parkiecie czy kafelkach. Rozjeżdżanie się łap i niewłaściwy sprzęt uniemożliwiają prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz zwiększają ryzyko urazów. 

    W razie trudności z dobraniem sprzętu i podłoża można wybrać się trening prowadzony przez profesjonalistę. Zajęcia odbywają się zwykle w salkach przystosowanych psiego fitnessu, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu zwierzę jest wdrożone do ćwiczeń w bezpieczny sposób. 

    Zaplanowanie treningu 

    Każdy trening z psem warto wcześniej zaplanować, biorąc pod uwagę możliwości zwierzęcia i dostosować ćwiczenia poziomem trudności, który z biegiem czasu może wzrastać. W jednostce treningowej zawsze powinna znaleźć się rozgrzewka i czas na schłodzenie organizmu. 

    Rozgrzewka i schłodzenie psa 

    Każdy trening musi zaczynać się rozgrzewką, a jej intensywność dostosowuje się do planowanej aktywności. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto przejść się na krótki spacer lub przynajmniej pochodzić z psem po mieszkaniu, a następnie wykonać kilka powtórzeń siad-wstań, skrętów tułowia, ósemek między nogami i podawania łap. 

    Psi fitness kończy się schłodzeniem organizmu. Pod koniec treningu można wykonać kilka ćwiczeń rozciągających (np. pozycję łuku lub wspięcie na palce z oparciem przednich kończyn na podeście) oraz zapewnić psu chwilę swobodnego spaceru. 

    123rf

    Ćwiczenia fitnessowe - poziom trudności 

    Ćwiczenia fitness dla psa różnią się poziomem trudności. Zawsze należy je dobierać pod kątem zaawansowania i możliwości psa. W przypadku regularnych treningów (3-4 x w tygodniu) ich intensywność można stopniowo zwiększać na różne sposoby: 

    • modyfikacja ćwiczenia np. zmiana podłoża stabilnego na niestabilną poduszkę sensomotoryczną lub materac, 
    • zwiększenie liczby powtórzeń i serii ćwiczeń, 
    • wydłużenie czasu utrzymania pozycji, 
    • zwiększenie dynamiki ćwiczenia np. szybsze zmiany pozycji, 
    • tworzenie torów przeszkód, na których pies wykonuje kilka różnych ćwiczeń, 
    • wprowadzanie trudniejszych ćwiczeń, 
    • zwiększenie częstotliwości treningów, 
    • zastosowanie obciążników i taśm oporowych. 

    Psi fitness - jak ćwiczyć z psem w domu? 

    Rozpoczynając ćwiczenia w domu szczególnie ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo - zaplanowanie treningu i dobranie odpowiedniego sprzętu. Z psem można ćwiczyć w pomieszczeniach, jak i na spacerach, aby urozmaicić codzienne wyjścia. 

     

     

    Co to są psie sporty?

    Psy sporty to różnorodne dyscypliny i aktywności, w które zaangażowane są psy, a które mają na celu stymulowanie ich fizycznej kondycji, umysłowych zdolności, a także budowanie więzi między psem a właścicielem. Obejmują one takie dziedziny jak:

    • Agility: Wyścigi psów po torze przeszkód, które wymagają zwinności, szybkości i precyzji od psa i jego opiekuna.

    • Frizbee Dog: Zawody, podczas których psy biegną i chwytają frisbee w locie, wymagając dużego skupienia i zwinności.

    • Canicross: Bieganie z psem, gdzie pies jest związany specjalnym pasem do pasa biegacza, co pozwala na wspólne treningi biegowe.

    • Rally obedience: Wykonywanie przez psa różnych poleceń podczas specjalnie ułożonej trasy, co wymaga współpracy psa z właścicielem.

    • Obedience: Czym jest obedience? To zawody polegające na precyzyjnym wykonywaniu komend i poleceń przez psa, testujące jego posłuszeństwo i kontrolę.

    • Flyball: Zawody, w których psy biegną przez tor przeszkód, aby dotrzeć do urządzenia wydającego piłkę, którą przynoszą z powrotem do właściciela.

    Te sporty nie tylko zapewniają psom aktywność fizyczną, ale również rozwijają ich umiejętności i relacje z opiekunami. Są świetną formą zabawy i aktywności dla psów o różnych temperamentach i umiejętnościach.

    Przykładowe akcesoria do fitnessu 

    Niektóre ćwiczenia można wykonywać bez sprzętu (np. siad-wstań, leżeć-wstań, obroty czy taczkowanie), jednak akcesoria do treningu z psem zdecydowanie zwiększają jego efektywność.  

    Drewniane podesty 

    Jednym z najczęściej używanych sprzętów są stabilne podesty różnej wysokości. Wykorzystuje się je w wielu ćwiczeniach m.in. w siad-wstań z podparciem przednich łap, krokach bocznych, schodzeniu jedną z łapą z podestu i torach przeszkód. Znajdują zastosowanie na każdym etapie zaawansowania. 

    Poduszki sensomotoryczne 

    Poduszki sensomotoryczne to różnego rodzaju dyski, platformy, półkule, "orzeszki" i piłki w kształcie kości. Są one niestabilne, przez co sprawdzają się głównie w ćwiczeniu równowagi i wzmacnianiu mięśni stabilizujących ciało (core). Raczej nie stosuje się ich w pracy nad siłą mięśniową i zwiększaniem zakresu ruchu. Ćwiczenia na poduszkach są zwykle trudniejsze niż na stabilnym podłożu. Niektóre zwierzęta mogą czuć się bardzo niepewnie i niechętnie wchodzić na taką powierzchnię. Warto wtedy zacząć od łatwych ćwiczeń i dodatkowo stabilizować poduszkę. 

    Cavaletti i pachołki gimnastyczne 

    Cavaletti to plastikowe lub drewniane drążki ustawiane jeden za drugim w określonych odległościach. Pachołki gimnastyczne lub podesty umożliwiają ich podniesienie na wymaganą wysokość. Ćwiczenie na cavaletti poprawia świadomość ciała psa, zwiększa zakres ruchu w stawach i zmusza do wydłużenia kroku. Może być wprowadzone na każdym etapie zaawansowania, a modyfikacji będzie podlegać odległość, wysokość i tempo pokonywania drążków. 

    Pachołki gimnastyczne mogą być używane do podniesienia cavaletti, ustawienia slalomu lub ósemki. 

    "Domowy" sprzęt fitness 

    Profesjonalny sprzęt do fitnessu ma swoje "domowe" zamienniki. Drewniane podesty można zastąpić schodkami łazienkowymi, stepperami do ćwiczeń, a nawet grubymi książkami. Niestabilne podłoże zapewnią materace, poduszki czy złożony koc, a w roli cavaletti świetnie sprawdzają się kije od szczotki. Dobierając akcesoria zawsze należy mieć na uwadze bezpieczeństwo psa, który nie powinien się ślizgać ani haczyć o wystające elementy. 

    Bibliografia
    1. M. Hohmann, Fizjoterapia małych zwierząt. Od rozpoznania do planu terapeutycznego, Edra Urban & Partner, Wrocław 2022, ISBN 978-83-67447-03-4 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.