REKLAMA
Źródło: 123rf.com
  • Zoocialowe news

Dziki wilczak zauważony w Południowych Karpatach

Opublikowane: 10:21 Przeczytasz w: 3 min

W malowniczych obszarach Południowych Karpat w Rumunii dostrzeżono fascynującą hybrydę wilka i psa – pierwszego dzikiego wilczaka. To niezwykłe stworzenie, będące efektem harmonijnego skrzyżowania psa i wilka, może stanowić potencjalne zagrożenie dla całej populacji rumuńskich wilków. Przeprowadzanie badań nad tą tajemniczą populacją utrudniają kapryśne warunki pogodowe, które są nieodłącznym towarzyszem naukowych eksploracji, jednak co nieco udało się ustalić. Oto co wiemy na temat mitycznego wilczaka rodem z „Gry o Tron”.

Spis treści

    Dziki wilczak zauważony w Południowych Karpatach . Źródło: 123rf.com

    Co wiemy na temat wilczaka?  

    Badania naukowe, przeprowadzone przez doświadczoną ekipę fundacji Conservation Carpathia jednoznacznie potwierdzają obecność wyjątkowej hybrydy wilka i psa – wilczaka – w gęstych lasach Południowych Karpat. Mimo że udomowione wilczaki stanowią część życia ludzi od tysięcy lat, to jak donosi  fundacja właśnie ten wilko-pies jest pierwszym udokumentowanym przypadkiem dzikiego pojawienia się tej fascynującej hybrydy w górach Karpacji. Podobno zwierzę towarzyszyło jednemu z wilczych stad.  I chociaż ten osobnik zdawał się dobrze zasymilowany z watahą, to jego udział w wilczej społeczności może mieć nieoczekiwane skutki dla całej populacji.  

    Skąd wziął się problem wilczaków w Rumunii?  

    Naukowcy wyjaśnili, że w kontekście Rumunii zjawisko hybrydyzacji gatunków jest wynikiem nieokiełznanej aktywności bezpańskich psów, które penetrują obszary zamieszkane przez wilki – o czym świadczy ich coraz bardziej śmiałe pojawianie się w obszarach zamieszkania wilczych populacji. Badacze ostrzegają, że obecność tych niesamowitych hybryd może w przyszłości rzucić cień na genetyczne zdrowie dzikich wilków, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do wymarcia tego gatunku.  

    „Choć obecnie hybrydyzacja wydaje się niewielkim zagrożeniem, można śmiało przewidzieć, że może postępować i z biegiem czasu prowadzić do stopniowej degradacji genetycznej, aż do całkowitego zniknięcia tego unikalnego gatunku”[1] – wyjaśniali badacze w swoim oświadczeniu prasowym.  

    Czym zajmuje się fundacja Conservation Carpathia?   

    Celem badań, które są prowadzone z pasją przez fundację Conservation Carpathia, jest zdobycie wszechstronnych informacji na temat populacji wilków w Rumunii. Jak podkreślono w komunikacie, planowane przez Fundację badania genetyczne mają charakter procesu długoterminowego procesu. Dzieje się tak z uwagi na to, że pobierane próbki śladów pochodzą głównie z okresu od listopada do maja. W cieplejszych miesiącach ich możliwości są ograniczone, ponieważ gromadzono je tylko w sprzyjających warunkach, a tropienie tych dzikich stworzeń stało się wyzwaniem z powodu zmniejszającej się ilości śniegu w Karpatach w ostatnich latach.

    Podsumowanie  

    Według oficjalnych szacunków populacja wilków w Rumunii liczy sobie około 3000 osobników, ale jak podkreślają badacze, życie wilków to prawdziwy serial przyrodniczy, gdzie każdy odcinek przynosi nowe, fascynujące zwroty akcji. A zatem z niecierpliwością oczekujemy kolejnych odcinków. 

    Bibliografia
    1. [1] TVN24 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.