Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Przysmaki i suplementy

Suplementy dla psa na stawy – które wybrać?

Opublikowane: 22:37 Przeczytasz w: 7 min

Czy suplementy na stawy pomagają psom? Jakie suplementy na stawy dla psa? I co dobre na stawy dla psa Opiekunowie czworonogów mają coraz większą świadomość na temat zdrowej diety psów i kotów. Wielu właścicieli interesuje się też suplementacją, aby wspomagać organizm zwierząt w momencie rozwoju, wzmożonej aktywności czy zaawansowanego wieku pupila. Najczęściej podawanymi suplementami są produkty wspomagające stawy. Dzięki postępowi nauki mamy coraz więcej badań nad substancjami czynnymi wspierającymi funkcjonowanie stawów. Korzystają na tym psy, które mogą w pełni cieszyć się życiem bez dyskomfortu.

Spis treści

    Budowa i funkcjonowanie stawów u psów

    Staw to ruchome połączenie kości. Jest zbudowany z torebki stawowej, która ogranicza staw od zewnątrz. Wewnętrzna warstwa torebki to błona maziowa produkująca maź stawową. W stawie wyróżniamy powierzchnie stawowe: główkę i panewkę lub dwie powierzchnie płaskie. Są one pokryte chrząstką stawową. Jama stawowa to przestrzeń, której zakres wyznaczają powierzchnie stawowe kości tworzących połączenie.

    W obrębie stawu mogą znaleźć się również:

    • więzadła stawowe,
    • kaletki maziowe,
    • trzeszczki.

    Stawy różnią się swoją funkcjonalnością. Wieloosiowe pozwalają na ruch w co najmniej kilku płaszczyznach, jednoosiowe w jednej a dwuosiowe w dwóch płaszczyznach.

    Zwyrodnienia stawów u psów

    Choroby zwyrodnieniowe stawów dotykają nawet do 80% psów powyżej 8 roku życia. Polega na postępującej degradacji chrząstki stawowej, kości oraz tkanek miękkich wokół stawu. Dochodzi zapalenia błony maziowej. W zaawansowanym stadium torebka stawowa traci swoją elastyczność, staje się pogrubiona i ulega zwłóknieniu.

    Pierwsze objawy choroby to m.in.

    • mniejsza aktywność,
    • kulawizny,
    • sztywność podczas chodzenia,
    • trudności ze wstawaniem.

    Jeśli opiekun zaobserwuje takie symptomy u swojego czworonoga, to powinien zapisać się z nim na wizytę u ortopedy. Do postawienia prawidłowej diagnozy potrzeba będzie diagnostyka obrazowa, czyli badanie rentgenowskie lub rezonans magnetyczny. Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów u psów powinno być kompleksowe. Polega na podawaniu środków działających przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz polepszeniu diety pupila i wprowadzeniu odpowiedniej suplementacji. Można również stosować metody biologiczne np. osocze bogatopłytkowe czy komórki macierzyste.

    Źródło: 123rf.com

    Rasy psów ze skłonnością do problemów ze stawami

    Na chorobę zwyrodnieniową stawów może zachorować pies każdej rasy. Jednak niektóre czworonogi częściej borykają się z tym problemem, a są wśród nich: owczarkek niemiecki, labrador, golden retriver, bokser, border collie oraz mastif tybetański. Zwiększoną częstotliwość zachorowań wykazują psy ras dużych i olbrzymich.

    Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych najczęściej dotyka owczarki niemieckie, mastify, cane corso, labradory oraz golden retrivery. Jednak psy ras małych również mogą chorować np. buldogi francuskie.

    Co dobre na stawy dla psa? - substancje czynne w suplementach na stawy dla psów

    Oto najważniejsze substancje czynne, jakie znajdują się w suplementach dla psów. 

    Glukozamina

    Jest to aminocukier syntetyzowany naturalnie w organizmie z glukozy. Glukozamina to prekursor chondroityny w związku z czym bierze udział w tworzeniu chrząstki stawowej. Suplementacja siarczanem glukozaminy powinna poprawiać elastyczność stawów i sprężystość chrząstek stawowych. Jednak niektóre badania dostarczają informacji, że sama glukozamina może nie mieć wpływu na stawy u psów. W związku z tym najlepiej stosować ją w połączeniu z innymi substancjami czynnymi działającymi pozytywnie na układ ruchu zwierząt.

    Siarczan chondroityny

    Jest to ważna substancja chemiczna z grupy gilkozoaminoglikanów. Organizm sam produkuje chondroitynę stanowiącą część chrząstki stawowej. Jednak w przypadku problemów ze stawami powinno się dostarczać tę substancję w zwiększonych ilościach, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu. Chondroityna znajduje się w mazi stawowej, która bierze udział w zmniejszeniu tarcia o siebie kości w stawach, ma też wpływ na elastyczność stawów oraz ich ruchomość.

    Kwas hialuronowy

    Kwas hialuronowy można podawać w różnych formach, choć najskuteczniej działa podany dostawowo przez lekarza weterynarii. Istnieją badania, które potwierdzają, że takie zastosowanie kwasu może przyczynić się do odbudowy i zwiększenia grubości chrząstki stawowej. Kwas hialuronowy w suplementach doustnych w mniejszy sposób, ale również może działać przeciwzapalnie oraz zwiększać elastyczność stawów.

    Kwasy omega 3

    Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 mają przede wszystkim działanie przeciwzapalne. Co ciekawe dzięki regularnemu stosowaniu preparatów, które zawierały kwasy omega 3, można zmniejszyć dawkę leków przeciwzapalnych i utrzymać układ ruchu psa w dobrej formie. Oprócz pozytywnego wpływu na stawy kwasy odgrywają również inne role w organizmie, np. poprawiają jakość sierści czy wspomagają nerki w przebiegu ich przewlekłej niewydolności.

    Witamina C

    Witamina C jest przeciwutleniaczem, dzięki temu może zwalczać wolne rodniki, które odpowiadają m.in. za procesy uszkadzania komórek m.in. budujących stawy psów. Ponadto jest niezbędną częścią procesów polegających na produkcji kolagenu (białka budulcowego kości i stawów).

    MSM

    Jest to związek organiczny siarki. Pierwiastek ten bierze udział m.in. w procesach produkcji keratyny oraz kolagenu. Suplementy diety zawierające MSM wspomagają działanie układu ruchu zwierząt i zmniejszają ryzyko zapalenia stawów.

    Boswellia serrata

    Ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego jest stosowany w preparatach na stawy dla psów, ponieważ działa przeciwzapalnie i pozytywnie wpływa na ruchomość stawów. W badaniach wykazano również działanie przeciwbólowe kwasów bosweliowych zawartych w boswellia serrata.

    Jakie suplementy na stawy dla psa?

    Arthro Strong suplement na stawy dla psów — to preparat, który zawiera substancje chondroprotekcyjne takie jak: glukozamina, siarczan chondroityny, kolagen, czarci pazur i MSM. Można podawać go psom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową, czworonogom po operacjach ortopedycznych i profilaktycznie. Jest dostępny w formie proszku, który dosypuje się do karmy.

    SYNOQUIN ®  - jak w większości preparatów na stawy dla psów, również w tym produkcie znajdziemy gukozaminę i siarczan chondroityny. Synoquin wyróżnia się obecnością oleju z kryla, który z kolei zawiera astaksantynę. Ma ona działanie neutralizujące wolne rodniki. Ten suplement występuje w postaci tabletek.

    Sizarol Complex Forte to syrop, w którym znajduje się kwas hialuronowy, MSM, glukozamina, siarczan chondroityny, mangan i witamina C. Preparat ma atrakcyjny smak, dzięki aromatowi wołowemu w składzie. Jednak w związku z tym nie powinien być podawany psom uczulonym na białko wołowe.

    Game Dog AniFlexi HA - suplement diety dla psa zawierający hydrolizowany kolagen, kwas hialuronowy, MSM, glukozaminę, chondroitynę, witaminę C. Producent poleca ten produkt m.in. dla psów z chorobą zwyrodnieniową stawów, ras brachycefalicznych i szczeniąt z wadami aparatu ruchu.

     

    Czy suplementy na stawy pomagają psom? 

    Suplementy na stawy mogą być korzystne dla psów w zależności od ich stanu zdrowia i potrzeb. Składniki takie jak glukozamina, chondroityna i MSM mogą wspomagać zdrowie stawów, zmniejszać ból i zapobiegać dalszym uszkodzeniom u psów z problemami stawowymi lub starszymi psami. Jednak skuteczność suplementów może się różnić w zależności od przypadku, dlatego zawsze warto konsultować się z weterynarzem w celu dobrego doboru suplementacji dla konkretnego psa.

    Bibliografia
    1. "Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów - rozpoznanie i leczenie", dr hab. Beata Degórska, lek. wet. Jowita Jacewicz; Magwet; 2022

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.