• Pies
  • Żywienie psów
  • Przysmaki i suplementy

Dodatki do karmy - suplementy i przysmaki dla psów - kiedy warto je stosować?

Opublikowane: 11.08.202309:53 Przeczytasz w: 8 min

Właściciele psów chcą zapewnić swoim pupilom wszystko, co najlepsze. Wielu z nich zadaje więc sobie pytanie, czy aby na pewno wyżywienie, które zapewniają swojemu zwierzakowi jest pełnowartościowe? Na rynku obecne są różne dodatki do karmy psa. Kiedy warto je stosować?

Spis treści

    Suplementy w żywieniu psów 

    Suplementy diety to preparaty, które mają wzbogacać wyżywienie naszego pupila w substancje niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na rynku obecnych jest bardzo wiele produktów, których producenci deklarują właściwości wspomagające zdrowie zwierząt. Czy ich stosownie jest niezbędne? 

    Podstawą zbilansowanej diety psa są odpowiednio skomponowane posiłki. Karma dla naszego pupila może być komercyjna, czyli gotowa lub przyrządzana przez właściciela w warunkach domowych. W obu przypadkach należy przeanalizować skład posiłków i zadbać o odpowiedni stosunek składników odżywczych, związków mineralnych oraz witamin. 

    Zdarza się, że pomimo prawidłowo prowadzonej diety u czworonoga występuje zbyt mała ilość któregoś z pierwiastków lub innych substancji. Jak dowiedzieć się, czy twój pies cierpi na niedobór składników odżywczych? 

    Najłatwiejszym sposobem jest obserwacja stanu zdrowia twojego pupila. Zwracaj uwagę na jego aktywność życiową, stan okrywy włosowej oraz skóry. Przydatne może okazać się również wykonywanie kontrolnych badań krwi. W tym celu udaj się wraz ze zwierzakiem do lekarza weterynarii. Skonsultuj z nim wprowadzenie ewentualnej suplementacji. Nie próbuj wdrażać niesprawdzonych preparatów na własną rękę. Weź pod uwagę, że każdy pies jest inny i w zależności od wieku, rasy czy też stanu zdrowia może wymagać dobrania innego rodzaju suplementacji. 

    Bardzo często ma również miejsce sytuacja, w której dochodzi do przedawkowania suplementów diety. Wbrew pozorom, może to doprowadzić do równie niebezpiecznej sytuacji, co choroba niedoborowa. 

    Suplementacja diety młodych zwierząt 

    Wielu właścicieli pragnie zapewnić szczeniętom jak najlepsze warunki do wzrostu, w związku z tym podaje im zakupione przez internet suplementy diety zawierające np. wapń lub witaminy. Niektórzy, pomimo stosowania odpowiednich ilości pełnoporcjowej karmy komercyjnej, decydują się na żywienie psa dodatkowym posiłkiem mającym na celu zwiększenie dawki kalorycznej, co według nich ma przełożyć się na szybszy i łatwiejszy wzrost. Jest to podstawowy błąd. Może mieć związek z postępującą nadwagą i otyłością u psa. 

    Obecnie dostępne na rynku karmy komercyjne dla szczeniąt zapewniają odpowiednią objętość energetyczną i dostarczają niezbędnych w codziennej diecie składników odżywczych. Rzecz jasna, produkty te różnią się jakością i nie są sobie równe, natomiast decydując się na konkretną karmę dla szczeniąt warto wybrać tę najlepiej zbilansowaną, co może przekładać się na jej wyższą cenę. Jeśli jest ona stosowana zgodnie z zaleceniami producenta, teoretycznie powinna pokrywać dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze szczenięcia. 

    Pomimo to, właściciele często zastanawiają się, czy wybrana przez nich karma jest wystarczająca i czy warto stosować suplementację. Jakie dodatki są więc zalecane i które z nich można uznać za bezpieczne? 

    Beta-glukan 

    Jest to polisacharyd będący wyciągiem ze ścian komórkowych drożdży Sacchcaromyces cerevisiae wspierający układ odpornościowy psa. Stosowanie go w formie suplementu w okresie szczenięcym może wpłynąć na wzrost miana przeciwciał poszczepiennych, co przekłada się na zmniejszenia prawdopodobieństwa zapadnięcia na chorobę zakaźną, np. parwowirozę. Preparaty te nie powinny jednak być podawane zbyt długo (a tym samym nie w formie dodatków do karm typu puppy). Może się to przyczynić do nadmiernej stymulacji układu immunologicznego i wystąpienia chorób z autoagresji w późniejszych okresach życia. 

    Probiotyki i prebiotyki 

    W okresie szczenięcym bardzo ważne jest wspieranie funkcji przewodu pokarmowego. W tym celu coraz częściej stosuje się probiotyki, czyli preparaty zawierające kultury bakterii jelitowych dobrych dla układu trawiennego. Nie powinny być one jednak stosowane dłużej niż kilkanaście tygodni. To samo dotyczy prebiotyków, czyli węglowodany nietrawione przez organizm psa, a jedynie wykorzystywane przez jego florę jelitową. 

    Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 

    Kwasy tłuszczowe (w szczególności DHA i EPA) wspomagają rozwój układu nerwowego i narządu wzroku. Mogą więc mieć bardzo korzystny wpływ na młody organizm. Stosując je warto jednak wdrożyć suplementację witaminy E, która posiada właściwości antyoksydacyjne i zapobiega powstawaniu wolnych rodników, co może mieć miejsce przy metabolizmie tłuszczu. 

    Suplementacja w diecie starszych psów 

    Kolejną grupą często wymagającą suplementacji są psy w podeszłym wieku. Ze względu na postępujące w ich organizmach procesy degeneracyjne może okazać się, że wymagają one większego wsparcia żywieniowego niż zdrowe psy w sile wieku. 

    Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 

    Starsze zwierzaki zmagają się ze stopniową utratą elastyczności skóry. W tym kontekście pomocne mogą okazać się wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (np. w postaci oleju z ogórecznika lub wiesiołka). Wspomagając syntezę ceramidów w skórze chronią ją przed nadmiernym wyparowywaniem wody, co poprawia jej elastyczność. Podobnie jak u szczeniąt, wpływają one również korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, a tym samym powodują zachowanie zdolności poznawczych przez dłuższy czas. 

    Glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy 

    Ze względu na częste występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów, czyli osteoasthritis, warto uwzględnić w diecie psów starszych substancje chondroprotektywne, takie jak glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy. 

    Przysmaki dla psów — połącz przyjemne z pożytecznym 

    Wielu właścicieli powszechnie stosuje wszelkiego rodzaju przysmaki dla psa. Bardzo często stanowią one nagrodę za pożądane zachowanie lub narzędzie wykorzystywane w trakcie treningu. Warto pamiętać o tym, że nadmiar przysmaków może doprowadzić do otyłości u czworonoga, dlatego ich wykorzystanie należy ograniczyć do minimum. 

    Warto wybierać przysmaki dobrej jakości i podobnie jak w przypadku karm bytowych — sprawdzać ich skład. 

    Obecnie na rynku istnieje wiele gryzaków, które będąc atrakcyjnym dodatkiem w diecie psa, mają rzekomo przy okazji "czyścić zęby". Czy jest to prawda? 

    Twarda konsystencja niektórych przysmaków może przyczynić się do ścierania gromadzącej się na zębach płytki bakteryjnej. Nie powinno to jednak być traktowane jako substytut odpowiednio prowadzonej higieny jamy ustnej w postaci regularnego szczotkowania zębów, stosowania chusteczek higienicznych lub sprayów. 

    Gryzaki czyszczące zęby to mit utrwalony w społeczeństwie dzięki dobrze poprowadzonej akcji marketingowej producentów tych produktów. Nie wpływają one na rozpuszczanie zmineralizowanej płytki, tak więc w żadnym stopniu nie walczą z kamieniem nazębnym. Jedyne co są w stanie zaoferować to częściowe ścieranie osadu, które równie dobrze może mieć miejsce w trakcie zwykłej zabawy sznurem lub pluszakiem. 

    Czy istnieją więc produkty, które mogą realnie przyczyniać się do poprawy stanu uzębienia pupila? 

    Jeśli chcesz, aby stosowane przez ciebie przysmaki miały pozytywny wpływ na stan jamy ustnej twojego zwierzaka, zdecyduj się na smaczki zawierające algi morskie. Posiadają one działanie ogólnoustrojowe. Substancje czynne zawarte w algach morskich po wchłonięciu do krwi przedostają się do ślinianek, a następnie poprzez ślinę zapobiegają nadmiernej mineralizacji płytki nazębnej. 

    Suplementy w diecie psa — podsumowanie 

    Suplementy w diecie psa mogą przynosić wiele korzyści, jeśli są stosowane odpowiedzialnie i po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. Należy pamiętać o tym, że w zależności od etapu życia, rasy lub stanu zdrowia zapotrzebowanie na substancje odżywcze może być różne. 

    Dodatki stosowane w psich karmach nie zawsze spełniają swoje zadanie, a w niektórych sytuacjach przy długotrwałym stosowaniu mogą wręcz szkodzić (jak np. dodawanie beta-glukanu do karm typu puppy), dlatego należy bardzo uważnie czytać składy produktów, które mamy zamiar zastosować u swojego pupila. 

    Stosowanie niesprawdzonych suplementów diety na własną rękę lub niestosowanie się do zaleceń producenta dotyczących dawki pokarmowej może przyczynić się do przedawkowania substancji mineralnych i witamin (często jest to równie szkodliwe co choroba niedoborowa) i otyłości. Jeśli nie wiesz, ile razy dziennie karmić psa konkretną karmą, dokładnie przeczytaj zalecenia dotyczące dobowej porcji i częstotliwości jej stosowania. 

    Wszelkie wątpliwości dotyczące podawania suplementów diety powinny być rozwiewane w trakcie wizyty u lekarza weterynarii

    Dokonując wyboru przysmaków dla psa, warto zwracać uwagę na ich skład i potencjalne właściwości wspomagające stan zdrowia pupila. W celu poprawienia stanu higieny jamy ustnej zaleca się stosowanie produktów zawierających algi morskie. 

    Pamiętaj o tym, że podejmując świadome decyzje konsumenckie i ściśle współpracując z lekarzem weterynarii, wpływasz na polepszenie stanu zdrowia i komfortu życia twojego zwierzaka. 

    Bibliografia
    1. "Suplementacja diety starszych psów" - M. Jank; Magazyn Weterynaryjny; 09/2015 
    2. "O suplementacji diety szczeniąt i kociąt raz jeszcze" - M. Jank; Magazyn Weterynaryjny; 08/2012 
    3. "Stale nawracający kamień nazębny" - D. T. Carmichael; Weterynaria po Dyplomie; 03/2012 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.