Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Rasy psów

Cane corso — opis rasy i wszystkie informacje

Opublikowane: 17.10.202320:04 Przeczytasz w: 21 min

Cane corso pochodzi z południowych regionów Półwyspu Apenińskiego i Sycylii. Jego historia wskazuje, że nie jest to pies dla każdego. Otoczony dobrą opieką, obdarzony miłością całej rodzinyi konsekwentnie układany, będzie prawdziwym przyjacielem, stróżem i obrońcą. Zaniedbany i niedopilnowany, może stać się niebezpieczny. Jaki jest cane corso italiano?

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Skąd pochodzi cane corso?

    Istnieje hipoteza, że cane corso italiano wywodzi się od psów w typie molosów, które były towarzyszami starożytnych Rzymian podczas ich ekspansji w Europie. Molosy te występowały głównie w południowych Włoszech (Apulia) w dwóch odmianach: ciężkiej, wykorzystywanej na wojnie i do walk na arenie, oraz lżejszej, używanej w charakterze stróża gospodarstwa i pilnowania inwentarza. Pierwsze z nich, duże psy w typie mastifa,  prawdopodobnie są przodkami m.in. mastifa neapolitańskiego, natomiast współczesna rasa cane corso może pochodzić od psów drugiej odmiany. 

    Cane corso italiano, znany także pod nazwą „włoski dog”, dawniej był psem wszechstronnie użytkowym. Te odważne psy strzegły gospodarstw przed złodziejami i drapieżnikami, towarzyszyły myśliwym w polowaniach, ochraniały wędrownych kupców i ich towary na szlakach handlowych. Szczególnie sprawdzały się jako psy stróżujące i myśliwskie. Handlarze bydłem chętnie wykorzystywali je do pilnowania stad, natomiast myśliwi – do łowów na dziki i borsuki. Cane corso pracował również przy pościgach za zbiegłymi więźniami; ten silny pies był w stanie unieruchomić nawet byka, więc z człowiekiem tym bardziej nie miał problemu i wiele z pościgów kończyło się dramatycznie. Dlatego w połowie XVIII wieku wydano dekret o zakazie pracy cane corso w tym charakterze. 

    Interesująca jest też nazwa rasy cane corso. Słowo cane po włosku oznacza psa. Drugi człon nazwy rasy corso może pochodzić od greckiego określenia kortos, które oznaczało ogrodzony wybieg dla zwierząt albo pastwisko, lub od łacińskiego słowa cohors (strażnik, opiekun). Prawdopodobne jest też pochodzenie wprost od słowa corso, którego jednym ze znaczeń jest aleja spacerowa. Można zatem przypuszczać, że rasa cane corso była kojarzona z pasieniem i pędzeniem zwierząt gospodarskich. Nie zostało to jednak dokładnie zbadane. 

    Regiony południowych Włoch zawsze były biedniejsze od północnych. W Kalabrii, Apulii, Basilicata czy Molise w pierwszej połowie XX wieku, zwłaszcza po I wojnie światowej, nastała ogólna nędza, na skutek której wyginęły niemal wszystkie psy. Restytucja cane corso zaczęła się dopiero w latach 80. XX wieku. Grupa hodowców rozpoczęła intensywne prace i już w 1987 roku włoski kynolog, dr Antonio Morsiani, opracował wzorzec cane corso italiano. W 1989 roku włoski związek kynologiczny Ente Nazionale della Cinofilia Italiana (ENCI) otworzył księgę wstępną dla rasy, natomiast FCI wstępnie uznała ją w 1996 roku. Od tej pory cane corso mógł brać udział w wystawach psów rasowych, jednak bez możliwości uzyskania tytułów na wystawach międzynarodowych. Dopiero w 2007 roku nastąpiło ostateczne uznanie cane corso italiano, która otrzymała numer wzorca 343. 

    Pierwsze cane corso przyleciały do Polski ze Stanów Zjednoczonych w 1996 roku i rozpoczęła się ich hodowla w naszym kraju. Następne psy sprowadzono z Włoch i Węgier. W ciągu niespełna 30 lat hodowla tej rasy w Polsce dynamicznie się rozwinęła; obecnie funkcjonuje kilka hodowli, a cane corso, mimo że wciąż niezbyt licznie, regularnie pojawia się na wystawach. 

    Cane corso italiano – wzorzec rasy 

    Wzorzec FCI 343  

    CANE CORSO ITALIANO  

    POCHODZENIE:  Włochy. 

    UŻYTKOWOŚĆ: Wszechstronny pies użytkowy. 

    KLASYFIKACJA FCI:  Grupa 2 – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie  psy do bydła. Sekcja 2.1. – molosy typu mastiffa.     

    Rasa objęta obowiązkiem pracy. 

    WRAŻENIE OGÓLNE: średniej do dużej wielkości  pies, mocny i krępy, a przy tym posiadający swoistą elegancję. Mięśnie mocne i suche.  

    WAŻNE PROPORCJE:  sylwetka psa wpisuje się w kształt prostokąta; długość ciała większa od wysokości w kłębie o 11 proc.  Długość głowy wynosi 36 proc. wysokości w kłębie.   

    ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: cane corso to rasa będąca stróżem posesji, rodziny i zwierząt hodowlanych, wyjątkowo ruchliwa  i szybko reagująca. Niegdyś wykorzystywana była do pasienia bydła i polowania na grubą zwierzynę.

    Głowa

    GŁOWA: duża, typowo molosowata.  Linie profilu nieco zbieżne. Bez wyraźnych zmarszczek. 

    MÓZGOCZASZKA: czaszka szeroka;  jej szerokość  pomiędzy łukami jarzmowymi jest równa długości.  Czoło wypukłe,  ale za nim mózgoczaszka jest raczej płaska aż do potylicy. Stop: wyraźny, wyraźnie widoczna bruzda czołowa. TRZEWIOCZASZKA: Nos: czarny, przy  szarej masce może być szarawy. Duży, o w pełni otwartych nozdrzach, tworzy jedną linię z grzbietem nosa. Kufa: mocna, graniasta, widocznie krótsza od mózgoczaszki. Proporcje kufy i czaszki około 1:2. Przednia część kufy płaska, jej górna i dolna linia są równoległe. Długość i szerokość kufy są takie same. Kufa oglądana z profilu jest głęboka, grzbiet nosa prosty. Wargi: górne, widziane z przodu, stykają się w kształcie odwróconego “U”, a oglądane z boku są umiarkowanie obwisłe. Zakrywają wargi dolne tak, że dolny profil kufy jest zarysowany przez wargi. Szczęki/Uzębienie: szczęki potężne, mocne i zaokrąglone. Niewielki przodozgryz (nie więcej jak 5 mm). Dopuszczalny zgryz cęgowy, ale mniej pożądany. Policzki:  wyraźne, ale nie uwypuklone. Oczy: średniej wielkości, nieco wypukłe, ale nie wyłupiaste. Kształt zbliżony do owalnego. Oczy cane corso są rozstawione szeroko i  skierowane frontalnie. Powieki mocno przylegające.  Barwa  tęczówki jak najciemniejsza, ale stonowana z umaszczeniem. Wyraz oczu bystry i skupiony. 

     Uszy: trójkątne, wiszące uszy, średniej wielkości, szeroko osadzone i wysoko nad łukami jarzmowymi. Niekopiowane. 

    SZYJA: Mocna, dobrze umięśniona, tej samej długości, co głowa. 

    Tułów

    TUŁÓW: długość nieco większa od wysokości psa w kłębie. Mocny, ale nie przysadzisty. Kłąb: wyraźnie zaznaczony, wznosi się powyżej zadu. Grzbiet: prosty, bardzo dobrze umięśniony i  związany. Lędźwie: krótkie i mocne. Zad: długi i szeroki, lekko opadający. Klatka piersiowa: dobrze rozwinięta we wszystkich wymiarach. Sięga łokci. 

    OGON: naturalny, osadzony dość wysoko i bardzo gruby u nasady.  W ruchu uniesiony wysoko, ale nie prosto do góry, nie może być też zakręcony. 

    Kończyny

    KOŃCZYNY PRZEDNIE: Łopatka: długa, skośna, bardzo dobrze umięśniona. Ramię: mocne.  Przedramię: proste, bardzo mocne.  Nadgarstek: elastyczny. Śródręcze: sprężyste i lekko skośne.  Łapa: kocia. 

    KOŃCZYNY TYLNE: Udo: długie, szerokie, o wypukłej tylnej krawędzi.  Kolano: mocne, umiarkowanie kątowane. Podudzie: mocne i suche. Staw skokowy: umiarkowanie kątowany. Śródstopie: grube i suche. Stopy: zwarte, ale mniej niż łapy.  

    RUCH: preferowany jest wyciągnięty kłus o długim kroku.    

    Okrywa włosowa

    SKÓRA: dość gruba, raczej przylegająca.     

    SZATA 

    Sierść: dwuwarstwowa sierść cane corso jest krótka, lśniąca, bardzo gęsta, z lekkim, śliskim w dotyku podszerstkiem. Umaszczenie: czarne, ołowiane, popielate, łupkowe, jasnoszare, jasnopłowe, ciemnopłowe, czerwień jelenia, ciemne  pszeniczne, pręgowane (pręgi na różnych odcieniach płowego i szarego tła). U psów płowych i pręgowanych  czarna lub szara maska, która nie powinna sięgać powyżej linii oczu.  Dopuszczalna mała biała plamka na klatce piersiowej, białe końce palców i grzbietu nosa.   

    Wielkość

    wzrost w kłębie: psy – 64-68 cm, suki – 60-64 cm. Tolerancja +/-2 cm w górę lub w dół. Waga: psy – 45-50 kg, suki – 40-45 kg.  Waga proporcjonalna do wielkości psa. 

    Wady

    WADY: Wszelkie odchylenia od podanego standardu rasy powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia oraz wpływu na zdrowie, sprawność i zdolność wykonywania pracy zgodnie z przeznaczeniem. 

     POWAŻNE WADY:  Linie profilu równoległe lub mocno zbieżne, zbieżne linie boczne; Częściowa depigmentacja nosa; Zgryz nożycowy, przodozgryz większy niż 5mm; Ogon zakręcony lub noszony w pozycji pionowej; Nieprzerwany inochód w kłusie; Wzrost większy lub mniejszy od podanego; Wilcze pazury 

    WADY DYSKWALIFIKUJĄCE: Agresja lub wyraźna lękliwość; Wyraźne wady budowy lub zaburzenia psychiki Linie profilu rozbieżne; Całkowita depigmentacja nosa; Grzbiet nosa mocno wklęsły lub wypukły (rzymski nos); Tyłozgryz; Częściowa lub zupełna depigmentacja powiek, oko (jedno lub oba) porcelanowe, zez; Brak ogona, zbyt krótki ogon; Sierść psa półdługa, z frędzlami, lub zupełnie gładki i miękki; * Maść inna niż we wzorcu, białe łaty. 

    UWAGA: Samce muszą mieć dwa całkowicie rozwinięte jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie. 

    Do hodowli mogą być użyte tylko osobniki prawidłowo zbudowane, o typowej dla rasy psychice i klinicznie zdrowe. 

    Źródło: 123rf.com

    Czy cane corso jest groźny?

    Cane corso to rasa dumna, silna i inteligentna, ale jednocześnie ogromnie empatyczna i wrażliwa. Psy rasy cane corso, wbrew groźnemu wyglądowi, są ogromnymi pieszczochami, lubią się przytulać, a w stosunku do dzieci są delikatne, opiekuńcze i cierpliwe. Nie należy jednak zapominać, że jest to silny, duży pies i nieumyślnie może np. popchnąć dziecko, dlatego zabawy z dziećmi powinny się odbywać pod nadzorem osoby dorosłej. Cane corso silnie przywiązują się do swojej rodziny. Pies tej rasy, zapoznany w wieku szczenięcym i wychowany z innymi czworonogami, będzie je traktował jak członków swojego stada i będzie żył z nimi w zgodzie. Nieco gorzej może być z innymi psami, zwłaszcza tej samej płci, aczkolwiek wiele tu zależy od cech osobniczych. Na ogół psy rasy cane corso nie atakują, jeżeli nie zostaną sprowokowane; dotyczy to zarówno innych psów, jak i obcych ludzi. 

    Czy cane corso lubi dzieci?

    Cane corso ta rasa, która źle znosi samotność i izolację, dlatego psy te powinny mieszkać w domu, a nie w kojcu. Zresztą rasa ta pochodzi z Włoch, a więc niezbyt dobrze znosi chłód i również z tej przyczyny nie nadaje się do kojca, aczkolwiek kiedy psy te przebywają na świeżym powietrzu, na terenie swojej posesji, są znakomitymi stróżami o silnie rozwiniętym instynkcie terytorialnym. 

    Cane corso italiano nie nadają się na pierwszego psa dla początkujących opiekunów. Właściciel cane corso powinien znać behawior psów i umieć w sposób łagodny, ale stanowczy wyegzekwować od psa podstawowe komendy. Szkolenie cane corso nie jest trudne, ponieważ są to psy bardzo pojętne, inteligentne i mają świetną pamięć. Opiekun cane corso powinien wydawać mu jasne, czytelne polecenia, określać granice i łagodnie okazywać konsekwencję. Za każde poprawnie wykonane zadanie należy psa nagrodzić – niekoniecznie smakołykiem, najczęściej wystarczy poklepanie po karku ze słowami „dooobry pies”. Szkolenie najlepiej prowadzić w sesjach, a podczas każdej następnej powtarzać komendy z poprzedniej w celu sprawdzenia, czego się pies nauczył i co zapamiętał. Szczeniaka cane corso najlepiej zacząć układać na zajęciach w psim przedszkolu, gdzie oswoi się z obecnością innych psów, socjalizuje i zapozna z podstawowymi komendami posłuszeństwa. Szczenięta cane corso, które mają w przyszłości brać udział w wystawach, muszą być nauczone dotykania przez obcą osobę (sędziego), pokazywania zębów, ustawiania się na komendę i kłusowania na smyczy ringowej. 

    Cane corso doskonale radzą sobie w obronie sportowej. Jest to rasa objęta obowiązkiem pracy; oznacza to, że do tytułu Międzynarodowego Championa Piękności pies lub suka potrzebuje, oprócz dwóch wniosków od dwóch różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych (patrz: Regulamin Wystaw Psów Rasowych ZKwP), zdania egzaminu na poziomie minimum IPO-A, przy czym musi uzyskać co najmniej 70 proc. liczby punktów, przyznawanych podczas tego egzaminu. Ta sama zasada obowiązuje przy IPO-B i IPO-C; Zaliczenie podstawowego IPO-VO nie uprawnia do ubiegania się o tytuł Międzynarodowego Championa Piękności. 

    Cane corso italiano nie powinien wykonywać większych wysiłków w ciągu pierwszego roku życia. Nie może chodzić po schodach, skakać przez przeszkody czy biegać przy rowerze. Stanowi to zagrożenie dla rosnącego kośćca i stawów, które na skutek nadmiernego forsowania mogą nie rozwinąć się prawidłowo. Zbytnie ich obciążenie może przyczynić się do dysplazji stawu biodrowego i/lub łokciowego, która jest czynnikiem eliminującym z hodowli. Dotyczy to zresztą nie tylko cane corso, ale wszystkich psów ras dużych i olbrzymich. 

    Ciekawostki o cane corso

    Cane corso to rasa pełna fascynujących cech i interesującej historii. Oto kilka ciekawostek:

    1. Pochodzenie nazwy: Nazwa "cane corso" pochodzi z łaciny – "canis" oznacza psa, a "corso" może być związane z kilkoma słowami, np. "cohors", co oznacza strażnika lub opiekuna, lub też może pochodzić od "corsus", co oznacza mocnego, szybkiego.

    2. Starożytny wojownik: Cane corso uważane są za potomków starożytnych rzymskich psów wojennych, które towarzyszyły legionom w ich podbojach. Służyły nie tylko jako psy bojowe, ale także jako strażnicy i pomocnicy w pracach rolnych.

    3. Odrodzenie rasy: W latach 70. XX wieku rasa cane corso była na skraju wyginięcia. Dzięki staraniom grupy entuzjastów we Włoszech, przetrwała i zyskała na popularności na całym świecie.

    4. Wszechstronność: Cane corso są niezwykle wszechstronne. Historia pokazuje, że były wykorzystywane nie tylko do ochrony i jako psy wojenne, ale także do pracy na farmie, w tym do stróżowania, pilnowania bydła i polowań na duże zwierzęta.

    5. Wyjątkowe cechy fizyczne: Cane corso są imponujące siłą i atletyczną budową. Ich muskularna sylwetka, mocne szczęki i zdecydowane spojrzenie sprawiają, że są patrząc na nie każdy czuje respekt, 

    6. Silna więź z rodziną: Pomimo swojego potężnego wyglądu, cane corso są znane z głębokiej więzi z ich ludzkimi rodzinami. Są lojalne, czułe wobec członków rodziny i doskonałe z dziećmi, co czyni je świetnymi psami rodzinnymi, o ile są odpowiednio socjalizowane i szkolone.

    7. Inteligencja i szkolenie: Cane corso są niezwykle inteligentne i chętne do nauki, co sprawia, że szkolenie jest zarówno wyzwaniem, jak i przyjemnością. Ich silny charakter wymaga jednak doświadczonego opiekuna, który potrafi wyznaczać jasne zasady i być konsekwentnym.

    8. Zdrowie: Jak wiele dużych ras, cane corso mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów biodrowych, problemy z sercem i skręt żołądka. Odpowiednia opieka, dieta i regularne kontrole weterynaryjne mogą pomóc w zapewnieniu długiego i zdrowego życia.

    Na co najczęściej chorują psy rasy cane corso?

    Psy rasy cane corso są na ogół zdrowe. Jednak, z uwagi na duże rozmiary, narażone są bardziej niż inne psy na schorzenia i dolegliwości typowe dla ras dużych i olbrzymich. Najczęściej u tej rasy występuje dysplazja stawów biodrowych, nieco rzadziej łokciowych. Wprawdzie kluczową rolę odgrywa tu czynnik genetyczny, niemniej na pojawienie się dysplazji mają wpływ także czynniki zewnętrzne, jak tryb życia i odżywianie. Z kolei u szczeniaka tej razy występuje niekiedy w okresie wzrostu  młodzieńcze zapalenie kości. 

    Cane corso bywają alergikami, miewają grzybicze zapalenie uszu, niekiedy cierpią na niedoczynność tarczycy. Dość częstą przypadłością jest wywinięcie i zapalenie trzeciej powieki (entropium); można je skorygować chirurgicznie, ale z uwagi na jego dziedziczny charakter psy i suki z entropium nie mogą być zakwalifikowane do hodowli. Zdarzają się również choroby serca. 

    Najbardziej niebezpieczny i stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia cane corso jest skręt żołądka. Może on wystąpić, kiedy pies wykonuje wysiłek bezpośrednio po jedzeniu, zjada posiłek zbyt szybko i łapczywie lub w krótkim czasie od wysiłku. Może też pojawić się po zjedzeniu przez psa zbyt dużej ilości pożywienia w jednym posiłku. Można znacznie zmniejszyć ryzyko skrętu żołądka, przestrzegając następujących zasad: 

    • Pozwalamy psu pracować najwcześniej dwie godziny po jedzeniu lub karmimy go najwcześniej godzinę po wysiłku. 
    • Dzienną dawkę pokarmową dzielimy na dwie, a nawet na trzy porcje. 

    Przy podejrzeniu skrętu żołądka w żadnym wypadku nie wolno czekać aż „przejdzie”. Jest to śmiertelne niebezpieczeństwo, wymagające interwencji chirurgicznej. Dlatego po zaobserwowaniu choćby minimalnych, pojedynczych objawów skrętu, należy niezwłocznie udać się z psem do lekarza weterynarii. 

    Nabywając psa rasy cane corso trzeba mieć świadomość, że nie jest to rasa długowieczna. Psy tej rasy dożywają na ogół wieku około 10, rzadziej 12 lat i zaliczają się do jednych z najkrócej żyjących, mimo dobrego zdrowia i kondycji. Wiele oczywiście zależy od pochodzenia i dobrostanu psa, dlatego szczenięta cane corso powinny być kupowane ze sprawdzonej hodowli, której właściciel może okazać rodowody pary rodzicielskiej z wpisanymi wynikami prześwietlenia w kierunku dysplazji (wymaganego w tej rasie), ewentualnie wyniki innych, fakultatywnych badań genetycznych. 

    Jak i czym karmić cane corso?

    Prawidłowe żywienie psa rasy cane corso polega na podawanie mu pokarmu, zawierającego wszystkie niezbędne składniki odżywcze. A jaka karma jest najlepsza? Na pewno od renomowanego, uznanego wśród hodowców producenta. Takich karm nie sprzedają popularne supermarkety, można je zakupić w sklepach zoologicznych lub na stronach internetowych producentów. Cane corso może otrzymywać karmę suchą lub mokrą, specjalnie przeznaczoną dla ras dużych. Psy pracujące powinny dostawać tę karmę w wersji dla psów aktywnych. Karmy gotowe są zbilansowane, kompletne i nie wymagają suplementacji. 

    Psy tej rasy mogą również być żywione jedzeniem domowym, przyrządzanym ze świeżych składników. W przypadku cane corso ta metoda żywienia może okazać się bardziej kosztowna, tym bardziej, że posiłki domowe powinny być suplementowane preparatami witaminowo-wapniowymi, które nie są tanie. Jedzenie domowe bazuje na mięsie (wołowym, drobiowym, jagnięcym, cielęcym, króliczym) i warzywach, psom pracującym podaje się dodatek energetyczny w postaci ryżu lub makaronu. Wbrew obiegowym opiniom psom nie podaje się kaszy, której przewód pokarmowy psa nie trawi. Planując posiłki dla psa rasy cane corso. trzeba pamiętać, żeby psa nie zatuczyć. Nadmiarowe kilogramy obciążają stawy i przyczyniają się do wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. 

    Niezależnie od metody żywienia, psy tej rasy (i każdej innej) muszą mieć zapewniony całodobowy dostęp do miski z wodą, którą należy często zmieniać. 

    Jak dbać o psa rasy cane corso? 

    Cane corso ma krótką sierść, dlatego pielęgnacja psa tej rasy nie jest skomplikowana. Wystarczającym zabiegiem jest szczotkowanie 2-3 razy w tygodniu za pomocą gumowej szczotki, w okresie linienia codziennie. Krótka sierść cane corso ma tendencje do wbijania się w tapicerkę mebli lub dywany i jest trudna do usunięcia. 

    Kąpiel cane corso konieczna jest jedynie, kiedy ubrudzi się tak, że nie ma możliwości wyczyszczenia psa na sucho. Do kąpieli stosuje się szampon dla ras krótkowłosych, a zależnie od barwy umaszczenia – dla psów czarnych lub płowych; ten pierwszy także dla ołowianych i łupkowoszarych. Jeżeli pies nie ściera sam pazurów, należy je skracać. Ponadto regularnej kontroli wymagają uszy i oczy cane corso. Wystawowe psy rasy cane corso powinny mieć wycięte włosy między opuszkami palców. 

    Cane corso italiano – wystawy, hodowla 

    Uzyskanie uprawnień hodowlanych przez cane corso zależy od spełnienia kilku warunków. Jest ich nieco więcej niż w przypadku większości ras. Regulamin Hodowli Psów Rasowych Związku Kynologicznego w Polsce (https://www.zkwp.pl/regulaminy.php) stanowi, że pies i suka muszą, po ukończeniu 15 miesięcy życia, uzyskać trzy oceny, na trzech wystawach (w tym co najmniej jednej o randze międzynarodowej, klubowej lub specjalistycznej) od dwóch różnych sędziów oceny: pies – doskonałe, suka – bardzo dobre. Jeżeli czworonogi wystawiane są w klasie użytkowej, oceny mogą być o stopień niższe: pies – bardzo dobre, suka – dobre. Lokaty i tytuły nie mają znaczenia w kwalifikacji do hodowli. Wyniki wystaw wpisuje się do rodowodu. 

    Alternatywnie można zgłosić psa lub sukę na kwalifikacyjny przegląd hodowlany w wieku powyżej 15 miesięcy życia. Przeglądu dokonuje międzynarodowy sędzia kynologiczny z uprawnieniami do oceny cane corso. Wynik wpisywany jest do rodowodu zwierzęcia. 

    Kolejnym obowiązkiem jest poddanie zwierzęcia prześwietleniu w kierunku dysplazji stawów biodrowych. Wynik odczytuje i opisu dokonuje lekarz weterynarii z listy lekarzy, posiadających uprawnienia związkowe. Kwalifikację uzyskują psy i suki z wynikami A, B lub C. Przy wyniku C drugi osobnik musi być wolny od dysplazji (wynik A lub B). 

    Następnie cane corso musi zaliczyć testy psychiczne, uzyskując pozytywną ocenę międzynarodowego sędziego prób pracy. Testy obejmują 1. zachowania wobec ludzi; 2. reakcje na sytuacje nietypowe; 3. reakcje na inne zwierzęta; 4. reakcje na strzał; 5. odporność psychiczną. W wypadku niezaliczenia testów można egzamin powtórzyć najwcześniej po trzech miesiącach. 

    Po uzyskaniu odpowiednich ocen wystawowych lub zaliczeniu przeglądu kwalifikacyjnego oraz spełnieniu pozostałych wymogów pies otrzymuje w rodowodzie adnotację „pies reproduktor”, a suka adnotację „suka hodowlana”, potwierdzone przez kierownika sekcji lub inną uprawnioną osobę. Po ukończeniu przez psa (sukę) 18 miesięcy można przystąpić do rozrodu. Osoba, która planuje kryć sukę, powinna zawczasu zarejestrować przydomek hodowlany. 

    Ile kosztuje cane corso?

    Cena zależy od pochodzenia, renomy hodowli, tytułów pary rodzicielskiej itp. czynników. Istotne jest też przeznaczenie szczeniaka (wystawy, hodowla, praca obrończa, pies dla rodziny) a także umaszczenie. 

    Jak nazwać psa rasy Cane Corso?


    Przykładowe imiona dla suki Cane Corso: Bella, Luna, Maya, Cleo, Zara.
    Przykładowe imiona dla psa Cane Corso: Max, Dante, Zeus, Nero, Titan.

    Podsumowanie - jakie są cane corso?

    Psy cane corso są duże, ciężkie i silne. Potrzebują aktywności i umiejętnego zaangażowania się opiekuna; najlepiej gdyby była nim osoba znająca minimum podstawy behawioru i zasad szkolenia psów. Przewodnik psa rasy cane corso musi mieć też doświadczenie w układaniu. Rasa ta nie nadaje się na pierwszego psa w rodzinie, bowiem nieodpowiednio prowadzony, może on stać się niebezpieczny. 

    Cane corso jest psem zrównoważonym, inteligentnym i podatnym na układanie. Polecenia wykonuje chętnie, choć bywa uparty i potrzebna jest pozytywna motywacja oraz konsekwencja w jego szkoleniu. Lubi dzieci, jest w stosunku do nich delikatny i cierpliwy, choć zabawy z dziećmi zawsze powinny przebiegać pod nadzorem osoby dorosłej. Jest psem na ogół zdrowym i odpornym, choć dość wrażliwym na zimno. Łatwy w pielęgnacji – sierść cane corso jest krótka i nie wymaga specjalnych zabiegów oprócz szczotkowania. 

    Bibliografia
    1. Mark Manfield: Cane Corso Bible And the Cane Corso: Your Perfect Cane Corso Guide. ISBN-13 978-1911355588, wyd. DYM Worldwide Publishers, 2017
    2. https://fci.be/en/Nomenclature/
    3. https://www.zkwp.pl/wzorce.php

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.