Choroby nowotworowe budzą prawdziwy lęk właścicieli czworonogów. Nie ma co się dziwić - odpowiadają za dużą część zgonów naszych futrzastych przyjaciół. Guzy skóry stanowią częstą przyczynę konsultacji w gabinetach weterynaryjnych. Jak je leczyć? Czy są groźne? Rozwiewamy wątpliwości.
Spis treści
Rodzaje nowotworów
Nowotworem nazywamy zbiór komórek dzielących się w niekontrolowany sposób. Doprowadza to do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i jego postępującego wycieńczenia. Warto jednak zaznaczyć, że nowotwór nowotworowi nierówny. Wyróżniamy zmiany:
· złośliwe - szybkorosnące, nieotorbione, silnie unaczynione, dające przerzuty;
· niezłośliwe (łagodne) - wolnorosnące (lub nierosnące wcale), dobrze odgraniczone od pozostałych tkanek, nieunaczynione lub unaczynione w nikłym stopniu, nie dające przerzutów.
Warto również rozwiać mit, jakoby każdy nowotwór był "rakiem". W dużym uproszczeniu, nowotwory mogą pochodzić z:
· tkanki łącznej,
· nabłonków,
· tzw. komórek "okrągłych" - np. mastocytów, histiocytów.
"Raki" to nowotwory złośliwe pochodzące z nabłonków. Zmiany złośliwe wywodzące się z tkanki łącznej nazywa się mięsakami.
Nowotwory skóry stanowią ok. 30% wszystkich zmian nowotworowych diagnozowanych u psów. Nie należy więc bagatelizować zmian skórnych u swojego czworonoga i jak najszybciej skonsultować je z lekarzem weterynarii.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plMastocytoma
Mastocytoma, czyli nowotwór okrągłokomórkowy pochodzący z komórek tucznych (mastocytów) to najczęściej występujący nowotwór skóry u psów. Za rasy szczególnie predysponowane do tego rodzaju zmian uznaje się boksery, shar-peie, labradory, foksteriery i jamniki. Niemniej jednak inne czworonogi również mogą zachorować. Niestety, mastocytoma ma charakter złośliwy lub miejscowo złośliwy.
Zmiany te mogą wyglądać w różnoraki sposób - od wyłysiałych, zaczerwienionych guzków do podskórnych zmian bez towarzyszącego obrzęku i zaczerwienienia.
Podstawową metodą diagnostyki tego rodzaju nowotworu (jak i wielu innych) jest badanie cytologiczne, które zazwyczaj wystarczy do stwierdzenia, że mamy do czynienia z mastocytomą. Zaleca się zabieg chirurgiczny w celu usunięcia zmiany. Czasami konieczne jest wdrożenie chemioterapii.
Raki płaskonabłonkowe
Te złośliwe nowotwory występują u psów często. Jak sama nazwa wskazuje - pochodzą z nabłonków płaskich. Zmiany te mają często charakter wrzodziejący. Zdarza się jednak też, że powstają guzy o kalafiorowatym kształcie.
Do wystąpienia raków płaskonabłonkowych przyczynia się ekspozycja na promieniowanie UV. Dotyczy to w szczególności nieowłosionych i niepigmentowanych elementów skóry - najczęściej są to uszy, powieki lub nos. Średni wiek wystąpienia nowotworu to 9 lat. Za rasy szczególnie predysponowane uznaje się dalmatyńczyki, boksery i pudle.
Niestety, ten nowotwór u psa jest oporny na chemioterapię. Leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny lub radioterapia.
Tłuszczaki
Tłuszczaki to łagodne guzy skórne składające się z komórek tłuszczowych (adipocytów). Często występują u starszych psów. Mają kształt jajowatych dysków ulokowanych podskórnie. Z reguły występują na tułowiu lub kończynach.
Metodą diagnostyki tłuszczaka jest biopsja cienkoigłowa. Zmiany te nie wymagają chirurgicznego usunięcia, jeśli nie przeszkadzają pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu.
Brodawczaki
Brodawczaki to łagodne nowotwory skóry. Za ich powstawanie odpowiedzialne są Papillomavirusy - wirusy brodawczakowatości psów. Z reguły obserwuje się je u młodych psów poniżej 3 roku życia. Należy podkreślić, że zmiany te mają charakter zakaźny dla innych pupili - w wyniku bezpośredniego kontaktu może dojść do zarażenia. Okres inkubacji choroby wynosi do 30 dni.
Zmiany te to z reguły małe guzki przypominające brodawki. Występują najczęściej na skórze głowy lub błonach śluzowych jamy ustnej. Ulegają spontanicznemu samowyleczeniu. W przypadku ich wystąpienia warto jednak wdrożyć suplementację układu immunologicznego psa - pojawienie się brodawek może świadczyć o obniżonej odporności zwierzaka.
Rak skóry u psa - podsumowanie
Nowotwory skóry u psów występują bardzo często. Rokowanie zależne jest od rodzaju wykrytej zmiany. W celu jego określenia konieczne jest badanie cytologiczne, a niejednokrotnie także pobranie wycinka lub całkowite usunięcie zmiany i zbadanie jej histopatologicznie.
Zmian skórnych u psów nie należy bagatelizować. Jeśli wykryjesz takową u swojego pupila - jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem. Wczesne wykrycie zmiany daje większe szanse na wyleczenie pacjenta.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plBibliografia
- · "Nowotwory skóry powszechnie występujące u psów i kotów - diagnostyka cytologiczna i możliwości leczenia" - L. D. Garett; Magazyn Weterynaryjny; 03/2018
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.