Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Nowotwór u psa — objawy, przyczyny, leczenie

Opublikowane: 12:23 Przeczytasz w: 7 min

Niekontrolowanie dzieląca się zmiana nie podlega żadnej kontroli organizmu – z tego powodu nowotwory wciąż należą do najgroźniejszych chorób psów. Na śmierć wywołaną przez guza narażony jest co czwarty osobnik. Na szczęście, pojawiają się coraz lepsze metody terapii. Przedstawiamy przyczyny powstawania nowotworów i sposoby ich leczenia u psów.

Spis treści

    Nowotwór u psa — rodzaje, przyczyny, leczenie. Źródło: 123rf.com

    Co to jest nowotwór złośliwy u psa?

    Pojęcia takie jak rak lub guz nowotworowy obejmują wiele chorób. Wszystkie charakteryzują się niekontrolowaną i niestosowną do potrzeb, zwiększoną liczbą podziałów komórkowych w organizmie. Nowotwory złośliwe dodatkowo dają przerzuty — komórki nowotworowe rozsiewane są po całym organizmie psa. Wśród właścicieli zwierząt choroby te wciąż są traktowane jak wyrok śmierci. Oczywiście, są szczególnie groźne i naturalne jest, że usłyszenie takiego rozpoznania może wywołać strach, a nawet poczucie winy. Należy jednak wiedzieć, że onkologia weterynaryjna w Polsce wciąż się rozwija i niektóre rodzaje nowotworów można z powodzeniem leczyć. Mimo wszystko warto posiadać

    Nowotwory skóry i inne — proces i przyczyny ich powstawania

    Nowotwór u psa pojawia się często, jednak zjawisko to jest dość skomplikowane. Pierwszym zjawiskiem w procesie tworzenia się nowotworu zawsze jest mutacja genu. Może ona polegać na usunięciu, podwojeniu czy zamianie miejsc nukleotydów tworzących DNA komórki. Mutacje mogą powstawać:

    • spontanicznie, na przykład na skutek starzenia,
    • przez oddziaływanie promieniowania jonizującego (np. promienie rentgenowskie),
    • przez kontakt z substancjami karcynogennymi (rakotwórczymi) - takimi jak niektóre hormony, trucizny i leki.

    Do mutacji spontanicznych predysponuje obciążenie dziedziczne. Najczęściej jednak przyczyną powstawania guzów u zwierząt jest nowotworzenie spowodowane infekcją wirusami, które mają zdolność przebudowywania DNA komórek gospodarza. Mogą bowiem one spowodować zmianę w protoonkogenie, czyli w genie, który w normalnych warunkach zawiera informację genetyczną dotyczącą produkcji białka, wpływającego na podział lub różnicowanie się komórek. W wyniku takiej mutacji gen ten nigdy nie ulega dezaktywacji i dochodzi do niekontrolowanego procesu dzielenia się komórek. Oczywiście organizm psa posiada także zdolności naprawcze i uszkodzony gen może zostać zreperowany lub jego aktywność zostaje wyhamowana (lub całkowicie zatrzymana) przez geny supresorowe. Kiedy jednak i te mechanizmy zawodzą, rozwija się nowotwór u psa.

    Choroba nowotworowa dotyka częściej:

    • Psy w zaawansowanym wieku — prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu osiąga maksimum między 7. a 12. rokiem życia.
    • Rasy predysponowane — na przykład boksery lub owczarki niemieckie.
    • Zwierzęta żyjące w sprzyjających nowotworzeniu okolicznościach środowiska — na przykład nowotwory skóry spotyka się częściej na terenach górskich, ponieważ promieniowanie UV jest tam silniejsze. Nowotwór u psa występujący w przełyku częściej stwierdza się w krajach południowych, w rejonach występowania Spirocerca lupi. Rak pęcherza i rak migdałków pojawiają się najczęściej na terenach uprzemysłowionych.
    • Suki — w przypadku nowotworów gruczołów dokrewnych; a psy — mięsaków naczyń krwionośnych. Ponadto warto wiedzieć, że ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu mlekowego i ropomacicza zmniejsza się u suk poddanych zabiegowi owariohisterektomii. Rak jądra u psa również nie pojawi się, jeśli poddamy go wcześniej kastracji.

     

    Jakie są najpowszechniejsze nowotwory występujące u psów? 

    Najpowszechniejsze nowotwory u psów: 

    1. Nowotwór sutka u psa
    2. Melanoma
    3. Plazmocytoma
    4. Osteosarcoma
    5. Kostniakomięsak
    6. Squamous cell carcinoma
    7. Hemangiosarcoma
    8. Lymphoma

    Objawy nowotworu u psa

    Wizyta u lekarza weterynarii!!, na którą właściciel psa przychodzi z podejrzeniem nowotworu, najczęściej odbywa się z powodu zauważenia przez niego przetrwałego lub powiększającego się guza. Pozostałe objawy nowotworu zwykle jest mało charakterystyczna. Ryzyko zdiagnozowania nowotworu występuje także przy:

    • powiększeniu węzłów chłonnych,
    • słabym gojeniu się ran,
    • pojawieniu się wybroczyn i skłonności do krwotoków,
    • zauważeniu śladów krwi w ślinie, wymiocinach, moczu lub kale,
    • nieprzyjemnym zapachu z jamy ustnej,
    • nieprawidłowych wypływach z naturalnych otworów ciała,
    • narastających problemów z przełykaniem pokarmu,
    • kulawiznach bez uprzedniego urazu,
    • utrudnieniach w oddychaniu lub wypróżnianiu się.

    Zwykle występuje także utrata masy ciała, apatia i utrata formy.

    Leczenie nowotworu u lekarza weterynarii

    Schemat leczenia choroby nowotworowej psa, który zastosuje lekarz weterynarii, może być bardzo różny. Możliwości zastosowania metod leczniczych i powodzenie terapii zależą od rodzaju guza, stopnia zaawansowania nowotworu i rozprzestrzenienia się zmian, lokalizacji nowotworu, wieku i stanu zdrowia psa, a także od możliwości finansowych i zaangażowania właściciela. Z tego powodu dokładne rozpoznanie pozwala dobrać terapię, która przyniesie najlepsze efekty, a przy okazji będzie jak najmniejszym obciążeniem dla psa i portfela właściciela. Niestety, leczenie psa z chorobą nowotworową potrafi być trudne, ponieważ nadal najlepsze metody mogą nie być dostępne w mieście lub nawet kraju właściciela. Dodatkowo także ceny leczenia mogą okazać się zaporowe.

    Nowotwór u psa — leczenie bazuje na operacjach chirurgicznych, chemioterapii środkami farmakologicznymi i radioterapii. W wybranych przypadkach stosuje się terapię skojarzoną, czyli użycie więcej niż jednego rodzaju leczenia.

    • Zabieg chirurgiczny — jest to prosta i bardzo skuteczna metoda, stosowana w leczeniu guzów litych, np. guzy komórek tucznych, raki, mięsaki, które mogą występować w tkance podskórnej lub obrębie narządów wewnętrznych, bądź jamy brzusznej. Nowotwory powinny zostać wycięte z jak największym marginesem zdrowej tkanki. Usunięta chirurgicznie zmiana zostaje wysłana na badanie histopatologiczne na stopień złośliwości nowotworu. Jeśli nowotwór u psa okaże się łagodny, zwykle nie wymaga on, poza dalszą obserwacją, dodatkowego leczenia. W wielu wypadkach takie postępowanie skutkuje całkowitym wyleczeniem. Nowotwór złośliwy niestety oznacza, że pacjent wymaga dodatkowo podania chemioterapii ogólnej lub zastosowania radioterapii.
    • Chemioterapia — polega na podawaniu leków cytostatycznych wpływających na komórki nowotworowe, na przykład cyklofosfamid, doksorubicyna, winkrystyna. Wybierana jest w przypadku leczenia nowotworów ogólnoustrojowych — takich jak chłoniak u psa!!! lub białaczka — oraz stosowana w terapii skojarzonej z leczeniem chirurgicznym po usunięciu silnie złośliwych zmian. Rodzaje stosowanych leków i częstość ich podawania dobierane są indywidualnie dla danego przypadku. Niestety, wiele nowotworów wykazuje oporność na leczenie, dlatego chemioterapia u psa!! ma na celu głównie poprawienie komfortu życia pacjenta — zmniejsza ona ból oraz przedłuża jego życie. W niektórych przypadkach jednak daje również szanse na całkowite wyleczenie. Terapia chemioterapeutykami prowadzi do częstych powikłań, takich jak osłabienie, brak apetytu, wymioty i biegunki.
    • Radioterapia — jest to stosowanie promieniowania elektromagnetycznego bezpośrednio na zmiany nowotworowe. Metodę tę wybiera się w przypadku leczenia nowotworów nieoperacyjnych, czyli takich, których usunięcie jest niemożliwe bez uszczerbku na zdrowiu i funkcjonowaniu psa. Wymienia się wśród nich nowotwory mózgu, tarczycy, guzy zlokalizowane w jamie ustnej i nosie, zaawansowane kostniakomięsaki. Rodzaj radioterapii dobiera się ze względu na rodzaje nowotworów oraz cel zabiegu — można zmniejszyć guz przedoperacyjnie lub uzupełnienie leczenia nowotworu złośliwego po operacji chirurgicznej. W trakcie radioterapii również występują skutki uboczne.

    W przypadku, kiedy przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, czy innego leczenia onkologicznego jest niemożliwe — pozostaje odpowiednie leczenie paliatywne. Ma ono na celu przede wszystkim zmniejszenie cierpienia zwierzęcia i poprawienie komfortu w ostatnim okresie jego życia. Polega na podawaniu silnych środków przeciwbólowych (takich jak opioidy) oraz środków przeciwzapalnych. Dba się także o odpowiednią opiekę nad chorym zwierzęciem ze strony lekarza weterynarii i domowników. Nie bez znaczenia zostaje także dieta u psa!!!.

    Bibliografia
    1. „Praktyka kliniczna: Psy” H. G. Niemand, P. F. Suter, GALAKTYKA 2003, ISBN 80-969010-0-1 
    2. "Choroby wewnętrzne małych zwierząt" Guillermo C. Couto, Richard W. Nelson, Urban & Partner zdrowie, medycyna 2009, ISBN: 9788376090146

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci