Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Kostniakomięsak u psa — przyczyny, objawy, leczenie

Opublikowane: 09:33 Przeczytasz w: 7 min

Kostniakomięsak u psa to bardzo agresywny nowotwór kości wymagający radykalnego leczenia chirurgicznego i chemioterapii uzupełniającej. Niestety, przez ostatnie lata nie doszło do znacznych postępów w badaniach nad terapią tej choroby. Jakie są objawy tego nowotworu, jak go rozpoznawać i jakie jest rokowanie?

Spis treści

    Jak wygląda rak kości u psa? Ile żyje pies z Kostniakomięsakiem? I jakie są pierwsze objawy raka kości? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat kostniakomięsaka. 

    Jak wygląda rak kości u psa? 

    Kostniakomięsak (łac. osteosarcoma) to najczęściej występujący nowotwór u psów. Przyjmuje się, że stanowi on około 5-6% wszystkich guzów u tego gatunku. W przypadku nowotworów kości częstość występowania kostniakomięsaka wynosi od 85 do 90%. O wiele rzadziej diagnozuje się włókniakomięsaki i chrzęstniakomięsaki.

    Warto zaznaczyć, że kostniakomięsak to nie rak kości u psa. Nie każdy nowotwór jest rakiem. Mięsaki to nowotwory wywodzące się z tkanki łącznej, między innymi z kości. Raki natomiast pochodzą z nabłonków, np. pokrywających skórę. W przypadku kostniakomięsaka nie mamy więc do czynienia z rakiem, a mięsakiem.

    Najczęściej chorują psy starsze ras szybkorosnących, np. rottweilery, retrievery, ale także mieszańce pudla. Nie oznacza to jednak, że u innych czworonogów nie rozwija się kostniakomięsak. U młodszych zwierząt obserwuje się tendencję do bardziej agresywnych guzów.

    Kostniakomięsak u dużych ras psów lokalizuje się z reguły na kończynach piersiowych, a u mniejszych na miednicznych. Warto jednak zaznaczyć, że tylko 5% wszystkich przypadków tego nowotworu stwierdza się u pupili poniżej 15 kg. O wiele rzadziej osteosarcoma lokalizuje się w kościach czaszki, miednicy, kręgosłupa czy żeber.

    Czynnikiem predysponującym do kostniakomięsaka są wcześniejsze złamania kości i związane z nimi zabiegi ortopedyczne. Silna proliferacja tkanki w miejscu zrostu może sprowokować mutację prowadzącą do rozwoju nowotworu.

    Ze względu na wysoki stopień złośliwości, w przypadku kostniakomięsaka bardzo często obserwuje się przerzuty, np. do płuc. Wówczas można spodziewać się zaburzeń oddychania.

    Jakie są pierwsze objawy raka kości? 

    Do objawów kostniakomięsaka u psa należą:

    • silny ból chorej kończyny,
    • kulawizna i odciążanie kończyny,
    • miejscowy obrzęk,
    • utrata masy ciała,
    • utrata apetytu,
    • nietolerancja wysiłku,
    • powiększenie węzłów chłonnych.

    Warto zaznaczyć, że symptomy choroby zależą od lokalizacji guza. Jeśli umiejscowi się on w kręgach, możemy spodziewać się objawów neurologicznych wynikających z nacisku nowotworu na rdzeń kręgowy. To samo dotyczy ewentualnych przerzutów. Symptomy wynikają z ich umiejscowienia. W przypadku najczęściej obserwowanych metastaz (przerzutów) do płuc obserwuje się zaburzenia ze strony układu oddechowego.

    W wyniku osteosarcomy bardzo często dochodzi do tzw. złamań patologicznych. Wynikają one z zaawansowanej lizy kości w miejscu rozwoju guza. Osłabiona tkanka nie wytrzymuje wówczas ciężaru ciała, w wyniku czego dochodzi do złamania kości u psa.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Słodki biały pies na badaniu weterynaryjnym z właścicielką 123rf.com

    Jak wykryć nowotwór kości u psa?

    Ze względu na nieswoistość objawów kostniakomięsaka kości kończyn i szkieletu osiowego (czaszki, kręgosłupa) diagnoza bardzo często stawiana jest późno, co znacznie pogarsza rokowanie. Warto więc uważnie obserwować swojego pupila i decydować się na szeroką diagnostykę proponowaną przez lekarzy weterynarii.

    Podstawowym sposobem na wysunięcie podejrzenia wystąpienia kostniakomięsaka jest wykonanie zdjęć RTG. Niebagatelne znaczenie mają również badania krwi u psa. Szczególną uwagę należy zwrócić na aktywność fosfatazy alkalicznej (ALP).

    Warto zdecydować się na diagnostykę mającą na celu potwierdzenie lub wykluczenie obecności ewentualnych przerzutów. W tym celu wykonuje się RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.

    Ostateczne rozpoznanie jest możliwe do postawienia jedynie na podstawie badania histopatologicznego wycinka kości pobranego podczas biopsji lub śródoperacyjnie. Pierwsze rozwiązanie w przypadku kostniakomięsaka jest jednak dyskusyjne wśród lekarzy weterynarii ze względu na możliwość wystąpienia wspomnianego już wcześniej złamania patologicznego.

    Czy Kostniakomięsak boli? 

    Kostniakomięsak u psa może być bolesny, szczególnie gdy rośnie i uciska na otaczające tkanki lub narządy. Ból może również wystąpić, jeśli guz przerasta w kość lub prowadzi do złamań. Jednak nie zawsze obserwuje się objawy bólu u psów z kostniakomięsakiem, ponieważ zależy to od indywidualnej reakcji każdego psa oraz lokalizacji i rozmiaru guza. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń dotyczących zdrowia psa zaleca się skonsultowanie się z weterynarzem.

    Ile żyje pies z kostniakomięsakiem?

    Długość życia psa z diagnozą kostniakomięsaka może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek psa, lokalizacja guza, stopień zaawansowania choroby i leczenie. W niektórych przypadkach, gdy guz jest wcześnie wykryty i podjęto skuteczne leczenie, pies może żyć jeszcze przez kilka lat. Jednak kostniakomięsak jest zazwyczaj agresywnym nowotworem, który może prowadzić do poważnych komplikacji i zwykle ma złe rokowanie. W zaawansowanych przypadkach może być konieczne podjęcie decyzji o humanitarnym uśpieniu, aby uniknąć dalszego cierpienia. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego zaleca się konsultację z weterynarzem w celu określenia najlepszego sposobu postępowania. 

    Jak wygląda leczenie kostniakomięsaka u psa? 

    Leczeniem z wyboru w przypadku osteosarcomy jest postępowanie chirurgiczne. Amputacja chorej kończyny usuwa źródło silnego bólu i ogranicza ryzyko powstawania przerzutów. Zwierzęta po przetrwaniu dyskomfortu związanego z zabiegiem chirurgicznym i przyzwyczajeniu się do braku jednej kończyny bardzo szybko adaptują się do funkcjonowania na trzech łapach. Uzupełniająco stosuje się chemioterapię.

    Rokowanie w przypadku braku podjęcia leczenia wynosi od 1 do 2 miesięcy. Jeśli wdroży się postępowanie chirurgiczne i towarzyszącą chemioterapię, okres ten wydłuża się do 12-18 miesięcy. W przypadku zastosowania wyłączne jednego rodzaju terapii wynosi on do pół roku.

    Wczesna diagnoza kostniakomięsaka może być trudna z powodu niespecyficznych objawów, które często przypominają zwykłe bóle stawów. Jednak regularne badania RTG i analizy krwi mogą pomóc w wczesnym wykryciu choroby, co znacząco wpływa na rokowanie.

    Dr. Elizabeth Grant (UK) lekarka weterynarii, specjalistka onkologii weterynaryjnej

    Kostniakomięsak u psa — podsumowanie

    Kostniakomięsak to bardzo złośliwy nowotwór psów i kotów. Jego leczenie polega na postępowaniu chirurgicznym i chemioterapii, co może okazać się bardzo kosztowne. Z tego względu warto zdecydować się na ubezpieczenie psa, które pokryje wszelkie niezbędne zabiegi ortopedyczne.

    Wczesne rozpoczęcie leczenia znacznie polepsza rokowanie. Wbrew pozorom, zwierzaki bardzo dobrze radzą sobie na trzech kończynach. Amputacja zmniejsza ryzyko wystąpienia przerzutów i w znacznym stopniu ogranicza ból towarzyszący nowotworowi.

    Walka z kostniakomięsakiem jest trudna i wymaga ścisłej współpracy opiekuna i zespołu lekarzy weterynarii. Podjęcie odpowiednich działań zdecydowanie polepsza rokowanie i daje zwierzakowi szansę na dłuższe życie.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Pies śpi

    Bibliografia
    1. "Postawić wszystko na jedną kartę — kostniakomięsak u psów i kotów" - N. Stilwell; Weterynaria po Dyplomie; 01/2020
    2. "Kostniakomięsak kości długich u psów — aktualna wiedza oraz nowe perspektywy leczenia" - J. Balcerzak; I. Bissenik, J. Cichecki; Magazyn Weterynaryjny; 11/2016

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci