Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych ma swojej ofercie ubezpieczenia zwierząt domowych, w tym także i psa. Zazwyczaj stanowi ono uzupełnienie większego pakietu, np. polisy mieszkaniowej, samochodu, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenia zdrowotnego. Koszty leczenia psa poniesione w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub niespodziewanej choroby nierzadko potrafią osiągać niebotyczne sumy, często przekraczające możliwości finansowe właściciela. Dzięki ochronie ubezpieczeniowej zwierzęcia opiekun ma pewność, że pieniądze nie staną na przeszkodzie w powrocie psa do zdrowia. Mając na uwadze dobro pupila, a także własny komfort, na ewentualność takich sytuacji warto zdecydować się na ubezpieczenie dla psa.
Spis treści
Co obejmuje w swoim zakresie ubezpieczenie psa?
W zależności od wariantu, na który zdecyduje się właściciel psa, ubezpieczenie może obejmować nie tylko koszty leczenia weterynaryjnego w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy choroby, ale również rekompensatę za szkody wyrządzone przez czworonoga. Ten wariant jest szczególnie pożądany w przypadku psów ze skłonnościami niszczycielskimi. Ubezpieczyciel ma również obowiązek wypłaty odszkodowania osobie rannej w wyniku pogryzienia przez dane zwierzę.
W przypadku wybrania rozszerzonego pakietu ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia w placówce weterynaryjnej, takich jak:
- koszty wizyt lekarskich,
- koszty leków podanych w lecznicy weterynaryjnej,
- koszty leków do samodzielnego podania w domu,
- koszty badań diagnostycznych, np. morfologia, badanie moczu, badanie kału itd.,
- koszty badań obrazowych, np. USG, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny,
- koszty hospitalizacji,
- koszty zabiegów operacyjnych, np. szycia ran, rekonstrukcji więzadła, operacji usunięcia guza/nowotworu itd.,
- koszty uśpienia w wyniku choroby lub na skutek nieszczęśliwego wypadku oraz kremacji.
Ponadto w ofertach wielu firm znajduje się również dodatkowo płatna opcja, dzięki której właściciel może ubiegać się o wypłatę świadczenia w przypadku śmierci zwierzęcia związanej zarówno z chorobą, jak i nieszczęśliwym wypadkiem. To dodatkowe ubezpieczenie zwykle dotyczy psów młodych – w wieku od kilku tygodni do 5 lat. Jeśli w tym czasie nastąpi śmierć zwierzęcia z przyczyn wymienionych powyżej, towarzystwo wypłaci opiekunowi średnią wartość rynkową psa danej rasy. Także popularne mieszańce mogą być objęte tego typu polisą, choć rekompensata w przypadku ubezpieczenia psa bez metryki jest zazwyczaj dość niska i nie przekracza kilkuset złotych.
Coraz więcej właścicieli psów decyduje się również na ubezpieczenie czworonoga na wypadek jego zaginięcia. Wydarzenie to często bywa traumatycznym przeżyciem dla obu stron, dlatego warto skorzystać z ochrony polisy ubezpieczeniowej, która choć nie zabezpieczy psa na wypadek zdarzeń losowych takich jak zaginięcie, ale może być nieocenionym wsparciem przy jego poszukiwaniach. Jeśli opiekun zdecyduje się na tą dodatkową opcję, w umowie ubezpieczenia będą zawarte warunki dotyczące zwrotu kosztów poszukiwania zaginionego psa. Co ważne, nie dotyczy to wyłącznie wydatków poniesionych np. na dojazdy, lecz także nagrody za jego odnalezienie. To szczególnie istotne w przypadku zwierząt często przemieszczających się ze swoimi opiekunami. Właściciele psów strachliwych, a także nie zawsze reagujących na komendy również powinni rozważyć tę opcję. Odnalezienie czworonoga nie jest łatwe, a bez pomocy osób trzecich, wręcz niemożliwe. Ubezpieczenie psa bywa w takiej sytuacji nieocenione i pozwoli na spore oszczędności.
Ubezpieczenie weterynaryjne może również obejmować wiele innych przypadków wysokiego ryzyka, w tym odpowiedzialności cywilnej właściciela psa czy pokrycia kosztów opieki nad psem w przypadku hospitalizacji właściciela. Poszczególne warianty ubezpieczenia psa często różnią się od siebie, dlatego przez zawarciem umowy warto dokładnie przeanalizować jej warunki.
Ile kosztuje ubezpieczenie psa?
Całkowity koszt ubezpieczenia psa będzie różnić się w zależności od firmy i zakresu ochrony, na który zdecyduje się właściciel. Tak samo jak w przypadku innych polis, ubezpieczenie zwierząt może występować w kilku wariantach. Różnią się one sumą ubezpieczenia – zwykle towarzystwo proponuje przynajmniej kilka opcji kwot, do jakich będzie udzielane świadczenie. Warto bowiem pamiętać, że właściciel psa będzie otrzymywał zwrot kosztów do momentu, w którym nie wyczerpie się wybrana suma ubezpieczenia obowiązująca w danym okresie. Wachlarz cen oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest naprawdę szeroki, dlatego przed jego nabyciem warto porównać ze sobą przynajmniej kilka konkurencyjnych ofert. Roczny koszt polisy wynosić może od 300 zł do nawet 800 zł.
Koszt ubezpieczenia psa zależy również od jego indywidualnych cech, na podstawie których obliczana jest wysokość składki. Najczęściej obejmuje rasę, wagę i wiek psa. Ten ostatni element jest ważnym czynnikiem przy ustalaniu wysokości składki. W ogólnych warunkach ubezpieczenia określony jest maksymalny wiek, do którego można ubezpieczyć psa. W przypadku większości firm ubezpieczenie zdrowotne psa jest możliwe do ukończenia przez niego 7 roku życia, a w niektórych przypadkach do 5 roku życia. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami polisy w tym zakresie. Dodatkowo nawet jeśli opiekun nie zmieni wariantu ubezpieczenia, z każdym rokiem staje się ono coraz droższe. Wynika to z upływu czasu, ponieważ im starszy jest pies, tym większe ryzyko wystąpienia u niego choroby. Z tego powodu ubezpieczyciele co roku przeliczają składkę na nowo.
Czego nie obejmuje ubezpieczenie psa?
Odszkodowanie nie przysługuje w kilku określonych sytuacjach. Do wypłaty rekompensaty nie dojdzie, jeśli zwierzęta domowe:
- poniosą śmierć z przyczyn naturalnych lub choroby,
- uciekną z domu,
- spowodują szkody na terenie domu w budowie,
- spowodują szkody na terenie własnego domu,
- doznają szkody przy przeprowadzce,
- przyczynią się do przenoszenia chorób.
Ubezpieczenie psa — podsumowanie
W Polsce ubezpieczenie zwierząt domowych wciąż zyskuje na popularności. Opiekunowie mogą ubezpieczyć swoje psy na wiele sposobów, w zależności od tego, na jakim aspekcie najbardziej im zależy. Dużą zaletą jest to, że w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub nagłej choroby psa właściciel nie jest zmuszony do wydania większej sumy pieniędzy w krótkim czasie. Sukcesywnie opłacane raty ubezpieczenia powodują mniejsze obciążenie finansowe i stanowią swoiste zabezpieczenie zdrowia, a także życia członka rodziny, jakim niewątpliwie jest pies.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.