Gorączka u psa jest jednym z najczęściej diagnozowanych objawów w gabinetach weterynaryjnych. Jak definiujemy gorączkę u psa? Jakie są fizjologiczne normy temperatury u psa? Jakie objawy mogą świadczyć o gorączce u psa? Jak samemu zmierzyć psią temperaturę? Jakie są najczęstsze przyczyny gorączki u psa? Jak obniżyć wysoką temperaturę psa domowymi sposobami? O tym wszystkim dowiesz się tego artykułu.
Spis treści
Gorączka u psa — co zrobić, kiedy pies ma podwyższoną temperaturę ciała? Źródło: 123rf.com
Gorączka u psa — czym jest?
Gorączka u psa występuje, kiedy temperatura ciała pupila jest wyższa niż fizjologiczna. Normalna temperatura ciała psa to 37,5 -39°C, przy czym uznaje się, że prawidłowa temperatura ciała małych psów jest wyższa niż u psów ras średnich i dużych.
Gorączka u psa może być wywoływana przez różne czynniki chorobotwórcze albo być fizjologiczną odpowiedzią na stres, wysiłek fizyczny czy przegrzanie organizmu.
Jak rozpoznać gorączkę u psa?
Temperatura ciała psa fizjologicznie jest wyższa niż prawidłowa temperatura ludzkiego ciała. Z tego powodu właściciel psa nie jest w stanie ocenić jaką temperaturę ma jego pupil jedynie przez dotknięcie skóry. Nie jest też prawdą, że objawem gorączki jest suchy lub ciepły nos psa.
Najczęściej podwyższona temperatura ciała psa jest wykrywana dopiero podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym.
Istnieją jednak objawy, które mogą podpowiadać o tym, że pies może mieć gorączkę.
Jakie są objawy gorączki u psa?
Objawy gorączki u psa najczęściej obejmują:
- spadek apetytu
- zwiększone pragnienie,
- osowiałość, niechęć do zabawy,
- obniżoną aktywność fizyczną,
- zwiększoną senność,
- zianie, podwyższona częstość oddechów,
- wymioty, biegunka, kaszel, katar — jako objawy chorób wywołujących gorączkę,
- dreszcze,
- brak kontaktu z psem,
- drgawki.
Objawy te mogą mieć różne nasilenie, występować pojedynczo lub razem. Jeśli cokolwiek niepokoi cię w zachowaniu twojego psa lub zauważyłeś, jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli nie masz takiej możliwości możesz zmierzyć temperaturę samodzielnie.
Karolina Tatarczak doktor nauk weterynaryjnych, ekspertka zoocial.plZapytaj experta...Co robić jak pies ma gorączkę?
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma gorączkę, ważne jest, aby odpowiednio postępować.
Zmierz temperaturę:
Normalna temperatura ciała psa wynosi między 37,5 a 39,2 stopni Celsjusza. Użyj termometru przeznaczonego dla zwierząt, umieszczając go w odbycie psa, aby dokładnie zmierzyć temperaturę. Gorączka występuje, gdy temperatura przekracza 39,2 stopnia Celsjusza.
Skontaktuj się z weterynarzem:
Jeśli stwierdzisz, że pies ma gorączkę, skontaktuj się z weterynarzem. Gorączka może być sygnałem różnych problemów zdrowotnych, od łagodnych infekcji po poważne choroby.
Zapewnij komfortowe środowisko:
Upewnij się, że pies ma spokojne miejsce do odpoczynku. Unikaj przegrzewania go i zapewnij dostęp do świeżego powietrza.
Dostęp do wody:
Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Nawodnienie jest kluczowe, szczególnie gdy zwierzę ma gorączkę.
Monitoruj inne objawy:
Obserwuj psa pod kątem dodatkowych objawów, takich jak brak apetytu, wymioty, biegunka, apatia lub inne nietypowe zachowania. Informacje te mogą być pomocne dla weterynarza.
Nie podawaj leków bez konsultacji:
Nigdy nie podawaj psu leków przeciwgorączkowych ani przeciwbólowych przeznaczonych dla ludzi bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem, ponieważ mogą one być toksyczne dla zwierząt.
Utrzymuj regularne nawodnienie:
Regularnie zachęcaj psa do picia wody, aby zapobiec odwodnieniu.
Odwiedź weterynarza:
Jeśli gorączka utrzymuje się lub stan psa się pogarsza, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Weterynarz może przeprowadzić badania, aby ustalić przyczynę gorączki i zalecić odpowiednie leczenie.
Jak zmierzyć psu temperaturę?
W celu pomiaru psiej temperatury wybierz elektroniczny termometr, najlepiej weterynaryjny. Szklane termometry, alkoholowe lub rtęciowe, są niebezpieczne ze względu na duże ryzyko stłuczenia w trakcie badania.
-
W pierwszej kolejności unieruchom psa — najlepiej poproś kogoś o pomoc.
-
Podnieś ogon psa i delikatnie wsuń końcówkę termometru do odbytu swojego psa. Wcześniej termometr możesz posmarować wazeliną, aby ułatwić „poślizg", ale nie jest to konieczne.
-
W zależności od rodzaju termometru powinieneś usłyszeć sygnał dźwiękowy świadczący o zakończeniu pomiaru.
-
Wysuń termometr i odczytaj, jaka temperatura widoczna jest na wyświetlaczu.
Jeśli temperatura ciała psa wynosi więcej niż 40°C, jak najszybciej udaj się ze swoim pupilem do lekarza. Nieleczona wysoka gorączka może prowadzić do uszkodzenia struktury białek w organizmie psa, obrzęku mózgu, zaburzeń układu nerwowego i układu krążenia, czego konsekwencją może być nawet śmierć zwierzęcia.
Karolina Tatarczak doktor nauk weterynaryjnych, ekspertka zoocial.plJakie są najczęstsze przyczyny gorączki u psa?
Wysoka temperatura psa spowodowana jest najczęściej przez:
-
choroby wirusowe, np. choroby zakaźne tj. parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha,
- choroby o podłożu bakteryjnym, np. leptospiroza, zakażenia pałeczkami ropy błękitnej, mieszane infekcje bakteryjne układu oddechowego i pokarmowego,
- choroby grzybicze, np. uogólniona aspergiloza czy blastomykoza,
- choroby nowotworowe, np. białaczka,
- choroby pasożytnicze, np. babeszjoza czy glistnica uogólniona,
- choroby autoimmunologiczne, np. toczeń,
- choroby zapalne, np. zapalenie trzustki,
- infekcje np.w obrębie ran, ale i na skutek nieleczonego kamienia nazębnego,
- przegrzanie organizmu — np. po intensywnym wysiłku fizycznym, na skutek spacerów w trakcie upałów (co może być jednym z objawów udaru cieplnego) czy w przypadku pozostawienia psa w nagrzanym, zamkniętym samochodzie (hipertermia),
- reakcja poszczepienna — naturalna reakcja układu immunologicznego, najczęściej do 24-48 godzin po szczepieniu,
- zatrucia, np. na skutek zjedzenia toksycznych roślin czy zatrutych przynęt,
- stres np. związany z wizytą w gabinecie weterynaryjnym,
- jako jeden z objawów bólu i/ lub stresu np. po wypadkach komunikacyjnych.
- W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zidentyfikować przyczyny gorączki mówimy o gorączce "idiopatycznej" lub o gorączce "nieznanego pochodzenia".
Mój pies ma gorączkę — co dalej?
Jeśli twój pies ma wysoką temperaturę, nie jesteś w stanie zidentyfikować jej przyczyny lub obserwujesz inne objawy jak zmiana zachowania, brak kontaktu, wymioty, biegunka, trudności w oddychaniu, dreszcze, drgawki czy pupil nie chce jeść, jak najszybciej udaj się z nim do gabinetu weterynaryjnego.
W trakcie oczekiwania na wizytę możesz spróbować nieco obniżyć dyskomfort zwierzęcia, stosując domowe metody na zbicie gorączki. W tym celu możesz swojemu pupilowi zrobić zimne okłady na łapy i uszy psa. Pamiętaj też o zapewnieniu stałego dostępu do chłodnej wody.
Pod żadnym pozorem nie dawaj swojemu psu leków przeciwgorączkowych przeznaczonych dla ludzi!. Niektóre z nich mogą spowodować silne zatrucie, a w konsekwencji prowadzić do śmierci zwierzęcia.
Najczęstsze przyczyny gorączki u psów to infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze, jak również choroby zapalne, takie jak zapalenie trzustki. Ważne jest, aby szybko zidentyfikować przyczynę gorączki, ponieważ może ona być sygnałem poważnych problemów zdrowotnych.
Dr. John Miller (US) lekarz weterynarii, specjalista chorób wewnętrznychJak diagnozuje się i leczy się wysoką gorączkę u psa?
Leczenie gorączki u psa zależne jest od przyczyny powstania gorączki. W celu wykrycia pierwotnego czynnika wywołującego wysoką temperaturę ciała psa lekarz weterynarii przeprowadzi wnikliwy wywiad dotyczący zdrowia pacjenta, przeprowadzi badanie fizykalne, z pomiarem ciepłoty wewnętrznej ciała włącznie. Konieczne może być także wykonanie dodatkowych badań tj. badania krwi, badanie kału, moczu, USG, RTG czy szybkie testy diagnostyczne.
Najczęściej przyczyną gorączki u psa są infekcje bakteryjne i wirusowe. W przypadku tych pierwszych konieczne może być zastosowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych.
Leczenie dostosowuje się także do stanu zwierzęcia. W przypadku odwodnienia konieczne może być zastosowanie płynoterapii dożylnej (kroplówek), a jeśli stan zwierzęcia na to wskazuje sugerowana może być kilkudniowa hospitalizacja.
W przypadku chorób autoimmunologicznych lekarz może zdecydować o zastosowaniu leków immunosupresyjnych (glikokortykosteroidów w dużych dawkach) i obserwowaniu pacjenta.
Długość leczenia gorączki u psa jest zależna od tego co ją wywołało — może trwać kilka dni, ale niektórzy pacjenci będą wymagać dożywotniej farmakoterapii. Podobnie rokowania w przypadku wysokiej gorączki u psów są różne w zależności od czynnika, który ją wywołał.
Podsumowanie
Gorączka u psa jest objawem, którego nie należy lekceważyć. Może być spowodowana wieloma poważnymi chorobami. Mam jednak nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie zidentyfikować podwyższoną temperaturę u twojego psa i będziesz wiedział, jak postępować w przypadku jej wystąpienia u twojego pupila.
Bibliografia
- Harkin R. Jak ustalić przyczynę gorączki u psów? 03/2010.Weterynaria po dyplomie.
- Lorenz M.D., Demars P.L., Neer T.M. Od objawu do rozpoznania. Postępowanie diagnostyczne u małych zwierząt. 2010, Wydawnictwo Galaktyka. str. 13 -20.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.