Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Profilaktyka

Zatrute przynęty - jak uchronić przed nimi naszego psa?

Opublikowane: 12:54 Przeczytasz w: 6 min

Coraz częściej można spotkać informacje dotyczące otruć psów. Doniesień tych nie należy bagatelizować, a w trakcie spacerów z naszymi czworonogami powinniśmy zachować szczególną uwagę i dokładnie obserwować, co nasz przyjaciel wciąga do pyska. Kiedy jednak dojdzie do takiej sytuacji - czy wiesz, co należy wtedy zrobić?

Spis treści

    Jak otruć psa — czyli na jakie pomysły wpadają przestępcy 

    Przynęty, które można napotkać w najróżniejszych miejscach, tworzone są z myślą o tym, aby przynajmniej mocno zaszkodzić zwierzęciu, a najlepiej - uśmiercić je. Nie można więc przejść obok nich obojętnie i liczyć na to, że nie stanowią realnego problemu. Najczęściej przybierają one formę kuszących, pachnących kawałków jedzenia, które dla naszych psów wydają się darem z niebios, a w rzeczywistości nafaszerowane są trującymi substancjami lub ostrymi przedmiotami. 

    Kiedy więc spacerujecie ze swoimi pupilami, szczególną uwagę zwróćcie na: 

    • kawałki kiełbasek albo parówek, 
    • kulki uformowane np. z pasztetu, 
    • rozrzuconą na ziemi mokrą karmę dla psa, 
    • resztki chleba, bułek. 

    Przyczynę zatrucia stanowią jednak zupełnie inne składniki... Oprócz tych apetycznych elementów, w skład trutek wchodzą też m.in. pestycydy, trutki na szczury lub ślimaki, środki owadobójcze oraz najróżniejsze mieszanki leków. W tym zakresie nie ma jednak ograniczeń, a zbrodniarzy, którzy dopuszczają się takich czynów, ogranicza niestety tylko ich wyobraźnia... Najczęściej są to jednak silnie toksyczne substancje, których działania często nie są w stanie przewidzieć nawet lekarze weterynarii. 

    Najczęstsze objawy zatrucia trutką 

    Zatrucie się przez psa nie zawsze jest oczywiste. Pewnie nie raz wasz pupil wciągnął stary chleb leżący przy chodniku i przecież nigdy się nim nie otruł. Czasami możecie nawet nie zauważyć, kiedy połknie mały kawałek kiełbasy, w który wepchnięta jest silna trucizna. Istnieją również takie substancje, które zaczynają działać po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. Jakie objawy mogą więc zasugerować podejrzenie zatrucia? Oto one: 

    • biegunka, 
    • wymioty
    • nadmierne ślinienie, 
    • ospałość, 
    • czarne, smoliste stolce (spowodowane krwawieniem z przewodu pokarmowego), 
    • przyspieszony oddech, 
    • obniżone samopoczucie, 
    • drżenie mięśni, 
    • drgawki, 
    • wylewy podskórne, 
    • inne, nietypowe zachowania. 

    Pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zatrucia 

    Jeśli twój pies połknął trutkę, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii w najbliższej przychodni weterynaryjnej. W takiej sytuacji znaczenie mogą mieć nawet minuty. Postaraj się również zabezpieczyć resztki spożytej substancji - może to okazać się kluczowe w przypadku wprowadzenia terapii, ponieważ daje ona szanse lekarzowi na poznanie przyczyny zatrucia i ocalenia życia psa. 

    Pamiętaj też o tym, żeby taką sprawę zgłosić na policję. Zadbaj o to, aby sytuacja ta spotkała się z odpowiednią reakcją, ponieważ w okolicy może znajdować się więcej trutek, które stanowią niebezpieczeństwo dla innych czworonogów. 

    Pies połknął trutkę — czy może to doprowadzić do śmierci zwierzęcia? 

    Niestety, może. Dlatego trzeba reagować jak najszybciej. Najbardziej narażone są psy małych ras, u których dawka toksyczna i śmiertelna jest bardzo niska (przelicza się je na kilogram masy ciała). Wszystko zależy również od tego, jakie szkodliwe substancje zostały użyte do przygotowania pułapki. 

    Trzeba też zauważyć, że nawet jeśli wasz pupil nie dał po sobie poznać, że stało się coś poważnego, mogło dojść do nieodwracalnego uszkodzenia nerek, wątroby, serca lub innych narządów wewnętrznych, które dadzą objawy zatrucia po pewnym czasie. 

    Jak uchronić psa przed zatruciem? 

    Przede wszystkim miejmy oczy szeroko otwarte. Szczególną uwagę zwróćmy na wszystkie resztki jedzenia, które mogą stanowić potencjalną przynętę.  

    Jeśli nasze zwierzę ma problem z jedzeniem wszystkiego, co da się wziąć do pyska - warto rozważyć zakup kagańca fizjologicznego. Jest to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie tego typu sytuacji.  

    Unikaj spuszczania swojego psa ze smyczy i staraj się raczej trzymać go blisko siebie. W inny sposób nie uda ci się zapanować nad tym, co zjada.  

    Czy przyczyną zatrucia zawsze jest celowe działanie? 

    Zatrucie zwierzaka nie zawsze jest celowym działaniem. Niestety, nasi czworonożni przyjaciele są znacznie mniej inteligentni od nas i rzadko kiedy zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie na nich czyhają. 

    Do lecznic weterynaryjnych nie raz trafiają psy po zjedzeniu czekolady, trutki na szczury. Podobnie jak ludzie, czworonogi tracą zdolność tolerowania laktozy, a wtedy spore zamieszanie mogą wprowadzić produkty mleczne, ale też inne produkty spożywcze, które dla naszych psich przyjaciół nie są przeznaczone. 

    Częstą przyczyną zatrucia stanowią także połknięte w dużej ilości winogrona, rodzynki, czosnek, cebula, orzechy i jeszcze kilka innych produktów, które dla czworonogów są trujące

    Zatrucie u psa — podsumowanie 

    Mimo że szanse na znalezienie się w takiej sytuacji są na szczęście niewielkie, warto wiedzieć, jak należy w niej postąpić. Przede wszystkim, w przypadku podejrzenia zatrucia, postaraj się jak najszybciej usunąć trutkę z pyska swojego zwierzęcia. Jeśli się to nie uda, zabezpiecz resztki tego, co mogła stanowić przyczynę zatrucia. 

    Nie czekaj na pierwsze objawy zatrucia. Jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii, ponieważ zdrowie twojego czworonoga może być w dużym niebezpieczeństwie. 

    Pamiętaj, że najlepszym sposobem na każde zagrożenie jest profilaktyka - w trakcie spacerów skupiaj się na swoim psie, obserwuj otoczenie, w nieznanych rejonach korzystaj raczej z krótkiej smyczy, a jeśli twój pupil lubi połykać wszystko, co wpadnie mu pod nos, rozważ zakup kagańca.  

    Jeśli to nie poskutkuje, to pamiętaj, że szybka reakcja opiekuna w połączeniu z fachową wiedzą lekarza weterynarii może oszczędzić wielu problemów nawet przy ciężkich zatruciach.  

    Bibliografia
    1. Kucharczak-Moryl E., Dzimira S., Moryl A., Analiza zatruć u psów i kotów – 10-letnie badania retrospektywne w materiale Zakładu Toksykologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, Med. Weter. 2014, 70 (3) 
    2. Leśniak P., Valverde Piedra J. L., Księżarczyk M., Przyczyny zatruć u zwierząt towarzyszących w Europie, Med. Weter. 2021, 77 (3), 127-131 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.