Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Szkolenie psów
  • Szkolenie

Kiedy zacząć szkolić szczeniaka?

Opublikowane: 09:19 Przeczytasz w: 10 min

Kiedy zacząć szkolić szczeniaka? Od czego zacząć uczyć szczeniaka? Ile kosztuje szkolenie szczeniaka? Na ten temat krąży wiele mitów, a najpopularniejszy z nich mówi, że powinniśmy zaczekać, aż pies skończy rok. Wyrządziło to niestety szkodę wielu rodzinom ludzko psim, a behawiorystom przysporzyło nowych klientów. W poniższym wpisie wyjaśniamy raz na zawsze, kiedy i jak zacząć szkolenie szczeniaka oraz obalamy szkodliwe mity na temat wychowania psów.

Spis treści

    Kiedy i jak zacząć szkolenie szczeniaka? Źródło: 123rf.com

    W jakim wieku zacząć szkolenie szczeniaka?

    Szczeniaki są jak dzieci — uczą się świata i życia codziennego na podstawie obserwacji i doświadczenia. Nie są jednak ludźmi, w ich świecie panują nieco inne zasady i mają inne potrzeby. Jednak co najbardziej łączy szczeniaki z dziećmi to fakt, że uczą się już od początku. I tak jak dziecko poznają świat wraz z rodzicem, są uczone ludzkiej mowy, tak i szczeniaki uczy się życia już w bardzo młodym wieku.

    Mit o tym, że szkolenie szczeniaka należy zacząć w wieku roku, jest bardzo szkodliwy i jedynie sprawia, że psi behawioryści mają mnóstwo klientów. Pies roczny jest już nastolatkiem i jest to wiek, w którym zaczyna wręcz zapominać nauczonych rzeczy. Jeśli więc wtedy dopiero zaczniemy jego szkolenie, możemy mieć poważny problem. To tak jakby dziecko wysłać do szkoły dopiero w wieku 15 lat. Szkolenie szczeniaka najlepiej zacząć w pierwszych miesiącach życia, a trening przeprowadzać można już w wieku 8 tygodni. Pamiętaj, że musi być on jednak dostosowany do wieku i możliwości psa.

    Czego najpierw uczyć szczeniaka?

    Trening psiaka najlepiej zacząć od jak najbardziej podstawowych rzeczy. Tak jak maluchy uczymy łatwych słów i zanim przygotują dla siebie samodzielnie śniadanie, muszą nauczyć trzymać się widelec, tak też ze szczeniakiem zaczynamy od najprostszych zachowań. Ćwiczenia muszą być krótkie i przeprowadzone pozytywnie, w formie zabawy. Zachowania, jakich uczymy psa, powinny być dla nas przede wszystkim przydatne w życiu. Zobacz, od czego warto zacząć szkolenie szczeniąt.

     

    Kiedy zacząć uczyć komend szczeniaka? 

    Szczeniaka można zacząć uczyć podstawowych komend już od około 8 tygodnia życia. W tym wieku psy są szczególnie chłonne na naukę i dobrze reagują na pozytywne wzmocnienia. Ważne jest, aby trening był krótki, zabawny i dostosowany do możliwości malucha.

     

    Czego nie uczyć szczeniaka?

    Oto lista rzeczy, których nie powinno się uczyć szczeniaka:

    • Agresywnych zachowań - takich jak gryzienie lub szczekanie na innych.
    • Żebrania o jedzenie - przy stole lub w kuchni.
    • Skakania na ludzi - co może być uciążliwe, gdy pies dorośnie.
    • Ciągnięcia na smyczy - zamiast tego ucz psa chodzenia na luźnej smyczy.
    • Ignorowania poleceń - bądź konsekwentny w egzekwowaniu komend.
    • Załatwiania się w domu - wprowadź naukę czystości od samego początku.

     

    Co powinno się znaleźć w wyprawce dla szczeniaka? 

    Wyprawka dla szczeniaka:

    1. Miska na jedzenie i wodę
    2. Karma dla szczeniąt
    3. Smycz i obroża lub szelki
    4. Legowisko lub kojec
    5. Zabawki dla szczeniąt
    6. Gumowe gryzaki do ząbkowania
    7. Pieluchy (jeśli szczeniak nie jest jeszcze zaszczepiony)
    8. Kosmetyki dla psów (szampon, szczotka)
    9. Miski na przysmaki
    10. Pasy transportowe do auta (jeśli potrzebne)
    11. Żywność i przysmaki dla szczeniąt
    12. Pochłaniacze zapachów (jeśli potrzebne)
    13. Środki na pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne
    14. Pudełko na potrzeby
    15. Koc lub ręcznik do spania i czyszczenia
    16. Książka o szczeniętach (opcjonalnie, dla nowych właścicieli)

    Pamiętaj, że lista może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb szczeniaka oraz preferencji właściciela.

    Kiedy i jak zacząć szkolenie szczeniaka? Źródło: 123rf.com

    Nauka czystości u szczeniaka

    Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na zewnątrz? Naukę czystości zaczynamy od razu po przyjściu do nowego domu. Nie jest to trudne, jednak wymaga zaangażowania opiekuna. Należy pamiętać, że szczeniak załatwia się po każdym posiłku, zabawie czy spaniu. Dlatego warto podawać jedzenie o tych samych porach. Kiedy tylko wykona powyższe czynności, zabieramy go szybko na dwór i czekamy, aż załatwi potrzeby fizjologiczne. Możemy nagrodzić go smakołykiem lub ucieszyć się szczerze za każdym razem, gdy załatwi się na trawie. Nie wolno bić, karcić ani poniżać psa za siusianie w domu. Nie robi on tego złośliwie, a takie metody sprawią tylko, że straci do nas zaufanie. Pies czuje nasze emocje a złość i agresja nie są dobrymi sposobami na wychowanie szczeniaka.

     

    Kiedy szczeniak wytrzyma całą noc?

    Szczeniak będzie w stanie wytrzymać całą noc bez potrzeby wyjścia na zewnątrz, gdy będzie miał około 4-6 miesięcy, a jego kontrola pęcherza będzie się poprawiać. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każdy szczeniak jest inny, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Należy obserwować jego zachowanie i dostosowywać rutynę wyjść na zewnątrz według potrzeb i postępów szczeniaka. Wskazane jest również regularne wstawanie w nocy, aby szczeniak mógł wyjść na potrzeby fizjologiczne, jeśli jest to jeszcze konieczne.

    Nauka przywołania i imienia u młodego psa

    Nauka przywołania szczeniaka to podstawowa i najpotrzebniejsza komenda, jaką powinien znać młody i dorosły pies. Rozpoczęcie ćwiczenia przywołania w młodym wieku zaowocuje na pewno w przyszłości. Wystarczy często nagradzać za wypowiedziane imię psa, przyjście i chodzenie za nami, czy to smakołykami, pochwałami socjalnymi czy zabawą.

    Uwarunkowanie komendy przywołującej jest również bardzo ważne. Z małym szczeniaczkiem wystarczy wypowiedzieć jego imię lub komendę i od razu podać mu smakołyk za dobre zachowanie. W późniejszych etapach nauki dodawajmy nasz ruch lub przywołujmy z większych odległości. Często nagradzaj psa za jego uwagę skierowaną na ciebie.

    Sesje szkoleniowe z nauki przywołania należy dostosować do możliwości — młody pies będzie potrzebował łatwiejszych warunków. Jeśli nie ćwiczyliśmy dużo, nie możemy oczekiwać, że pies odwoła się od zabawy z innymi psami. Stawiajmy przed nim zadania, które jest w stanie wykonać.

    Jak szybko uczą się szczeniaki różnych ras?

    Niektóre rasy zostały stworzone do współpracy z człowiekiem i potencjalnie szybciej nauczą się np. przywołania. Są to np. border collie, owczarki australijskie, owczarki niemieckie, białe owczarki szwajcarskie i inne. Natomiast rasy bardziej niezależne jak np. siberian husky, łajka, szpic miniaturowy, samojed będą potrzebowały więcej motywacji, treningu i skupienia uwagi. Nie znaczy to, że są głupsze, po prostu wyhodowane były do samodzielnej pracy i są bardziej niezależne, co może być problematyczne do codziennego życia. Je też można nauczyć skutecznego przywołania i szkolenie psów tych ras jest jak najbardziej możliwe. Trzeba respektować jedynie, że taki jest ich charakter i dobrać ćwiczenia pod ich możliwości.

    Kiedy i jak zacząć szkolenie szczeniaka? Źródło: 123rf.com

    Nauka szczeniaka odpoczywania i zostawania samemu w domu, zasady

    Nauka zostawania samemu w domu jest niezwykle ważna, bo gdy to zaniedbamy, możemy mieć problemy z lękiem separacyjnym u psa. Niektóre rasy psów mają do tego większe tendencje np. miniaturki jak maltańczyki, chihuahua czy psy dopiero adoptowane.

    Odpoczywanie i przebywanie samemu w domu zaczynamy ćwiczyć ze szczeniakiem od zostawiania go np. w klatce czy za bramką. Musi odbyć się to kiedy szczeniak jest najedzony i zmęczony, czyli raczej po śniadaniu, spacerze i zabawie. Wspomagać się możemy gryzakami czy zabawkami do wypełniania jedzeniem. Zaczynamy od zostawiania psa na krócej np. 5, 10 czy 15 minut. Zmęczonego szczeniaka możemy też próbować zamykać w klatce na noc, może ona na początek stać przy naszym łóżku. Dzięki temu nauka czystości pójdzie nam szybciej, a klatka będzie kojarzyła się z odpoczynkiem. Pamiętaj, że nauczenie szczenięcia przywiązania do nas i poczucia bezpieczeństwa jest bardzo ważne, ale musi umieć być też samodzielny, radzić sobie z emocjami i czuć się dobrze, gdy zostaje sam w domu.

    Socjalizacja szczeniaka i szkolenie psa na mieście

    Socjalizacja psa z obcymi ludźmi, hałasem i psami jest bardzo ważna. Odpowiednia socjalizacja da twojemu pupilowi klucz do jego spokojnego życia w przyszłości. Naukę komend można potraktować tu drugorzędnie, najważniejsze by szczeniak czuł się dobrze nie tylko w nowym domu, ale i na mieście. Dlatego też nie wolno przesadzić — zarzucanie szczeniaka bodźcami w dużych ilościach może mieć odwrotny skutek. Najlepiej oswajać go z miastem powoli i stopniowo wprowadzać w coraz większe hałasy i tłum, niż od razu zabierać na ruchliwy dworzec, kawiarni i do centrum miasta.

    Wiele opiekunów narzeka, że ich pies ciągnie na smyczy (!). A to właśnie fakt, że ich pupil źle czuje się na ulicy, wśród ludzi, hałasów, obcych psów jest jedną z przyczyn ciągnięcia. Swoim zachowaniem pies pokazuje, że chce jak najszybciej odejść i że nie czuje się dobrze. Naszym celem jest, by pies chciał być z nami w tym miejscu i aby czuł się tam spokojnie. Dlatego też stopniowa socjalizacja jest najważniejszym elementem wychowania szczeniaka. Najlepiej sprawdza się w tym wypadku codzienne wychodzenie w nowe, niezbyt zatłoczone miejsce, zapewnienie mu długiej i luźnej smyczy oraz możliwości wejścia na trawę. Jeśli pies obawia się czegoś, dajmy mu dystans i odejdźmy kawałek, pozwólmy mu spokojnie obserwować. Przydadzą się też pyszne smakołyki.

     

    Dowiedz się także, jak oduczyć szczeniaka gryzienia

     

    Ile kosztuje szkolenie szczeniaka?

    Koszt szkolenia szczeniaka może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od lokalizacji, doświadczenia trenera, długości programu szkoleniowego oraz specyficznych potrzeb i umiejętności szczeniaka. Przeciętnie, ceny za sesję indywidualnego szkolenia mogą wynosić od 50 do 150 złotych, podczas gdy programy szkoleniowe obejmujące kilka sesji mogą kosztować od 500 do 2000 złotych lub więcej. Warto skonsultować się z profesjonalnym trenerem psów, aby uzyskać dokładne informacje na temat kosztów i dostępnych opcji szkolenia dla konkretnego szczeniaka.

    Czy się różni szkolenie dorosłego psa od szczeniaka?

    Szkolenie psa dorosłego jest trudniejsze, bo pies nauczy się może szybciej, ale ma już swoje sprawy i ciężej może być mu się skupić. Szczeniaka szkoli się łatwiej pod tym względem, że nie zna jeszcze świata i chętnie podąża za opiekunem, bo czuje się przy nim bezpiecznie. Nie umie również nic, więc możemy mu w różnych sytuacjach pokazać, czego od niego oczekujemy. Nauka nowych zachowań jest łatwiejsza u szczeniąt niż dorosłych psów, bo jest mniej wymagająca dla opiekuna. Szczeniakowi łatwiej pokazać nową rzecz, rusza się wolniej, a czas jego szkolenia musi być krótki.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.