• Pies
  • Szkolenie psów
  • Szkolenie

Jak nauczyć psa komendy daj głos? Nauka od podstaw

Opublikowane: 14:55 Przeczytasz w: 7 min

Okazuje się, że komenda “daj głos” jest potrzebna do tego, by nauczyć psa komendy “cisza”. Jak powinien przebiegać trening z pupilem? Dowiedz się, jak od podstaw wygląda nauka komendy “daj głos”.

Spis treści

    Po co uczyć psa komend? 

    Nauka psa podstawowych komend stanowi podwalinę relacji między właścicielem a zwierzęciem. Psi trening jest ważny nie tyko z powodu pozyskania tego, na czym nam zależy, czyli posłuszeństwa, karności, uległości itp., ale też dlatego, że zbliża do siebie psa i człowieka, rodzi więź, opartą na wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. 

    Trzeba jednak wiedzieć, że żeby uzyskać coś od psa, musimy mu coś dać. Jak zatem nagradzamy psa? Najlepiej w tej roli sprawdzi się przysmak, ale także wspólne harce i zabawy, np. przeciąganie szarpaka, wygłupy z ulubioną zabawką, czy dłuższy spacer. Ważnym elementem psiej tresury jest również pochwała słowna. Najwłaściwiej jest zastosować następującą kolejność działań: najpierw powiedzieć komendę, a gdy pies zacznie wykonywać, to, o co go prosiliśmy, nagrodzić słownie, następnie można wykonać gest, który umownie oznacza naszą pochwałę, a na koniec dać przysmak lub zaproponować ulubioną zabawkę

    Jak powinno wyglądać szkolenie psa? 

    Zawsze można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego tresera psów lub/i psiego behawiorysty, którzy poradzą nam jak nauczyć psa "daj głos" oraz innych poleceń. Jeśli jednak chcemy spróbować samodzielnie wyszkolić pupila, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących tresury. 

    Przede wszystkim starajmy się robić maksymalnie pięcio, dziesięcio minutowe treningi. Takie sesje tresury powinny być dla psa przyjemne, atrakcyjne, ale nie wydłużone w czasie. 

    Trenujmy z psem tylko wówczas, gdy mamy na to czas, ochotę, a zwierzę jest w dobrym nastroju do ćwiczeń. 

    Pupil oczekuje od nas nagrody, dlatego każde satysfakcjonujące nas zachowanie psa zawsze należy pochwalić i nagrodzić przekąską

    Tresurę zaczynamy od łatwiejszych schematów, np. ćwiczenie w jednym pomieszczeniu, które psiak dobrze zna. Potem, gdy zwierzę dobrze reaguje, utrudniamy trening i dodajemy dodatkowe elementy, np. tresurę przenosimy do ogrodu, a w późniejszym etapie nauki nawet na łąkę, czy do parku. 

    Zawsze powinniśmy mieć na uwadze dobro pupila

    Im szybciej zaczniemy szkolenia, tym wcześniej osiągniemy oczekiwane efekty. Zatem "kłujmy żelazo, póki gorące", wprowadzając pierwsze komendy w wieku szczenięcym. 

    Jak przygotować się do nauki komendy głosowej? 

    Na początku powinniśmy zdecydować się na to jaką komendę słowną będziemy używać w stosunku do swojego psa. Niektórzy decydują się na polecenie: "szczekaj", jednak warto rozważyć, czy pupil nie będzie skonsternowany, co ma robić, zwłaszcza jeśli już wcześniej wprowadziliśmy komendę "czekaj". Stąd bardziej skuteczne wydaje się zastosowanie komendy "daj głos" lub po prostu "głos". Zastanów się, jakie hasło ty wymyślisz dla swojego podopiecznego. 

    Dobrze też rozważyć, czy nasz czworonożny przyjaciel nadaje się do treningu komendy "daj głos". Nauka komendy może być dużo trudniejsza lub wręcz niemożliwa u psów, które są nadpobudliwe, reagują lękowo na nowe sytuacje, są schorowane, osiągnęły już wiek senioralny oraz wymuszają pewne zachowania na właścicielach. Dlatego należy podchodzić indywidualnie i z dużym wyczuciem do konkretnego czworonoga. 

    Jak nauczyć psa komendy "daj głos"? 

    Istnieje kilka sposobów na to jak nauczyć psa dawać głos. Najbardziej popularna metoda polega na zainteresowaniu pupila smakołykiem, który trzymamy w ręce, a kiedy zwierzę zwróci na niego uwagę, mówimy właściwą komendę. Powinniśmy ją wypowiadać głośno, wyraźnie i zdecydowanie. Jeśli pies szczeknie bądź wyda inny dźwięk, np. piśnie, zawyje czy zamruczy, należy go pochwalić i dać przysmak. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy, jednak nie każmy pupilowi powtarzać wykonywać danego polecenia w nieskończoność, bo może się zniechęcić. Z czasem powinniśmy nagradzać u psa wyłącznie szczekanie. 

    Pamiętaj, że nagroda należy się za każdym razem, kiedy pies szczeknie, gdy zostanie o to poproszony (czyli po usłyszeniu naszej komendy słownej). Pochwała słowna nie jest czymś, na co twój pupil czeka najbardziej. Oczekuje przede wszystkim pysznej przekąski albo innej nagrody, którą uwielbia. Może to być zatem zabawa w szarpanie, czy wspólne bieganie za piłką. 

    Innym sposobem na naukę psa tej komendy jest zabawa w "blefowanie". Polega ona na tym, że udajemy, iż trzymamy w dłoni przysmak, następnie wypowiadamy odpowiednią komendę, pokazujemy rękę z przysmakiem, a gdy pies da głos, nagradzamy go i chwalimy. 

    Specjaliści od psów, czyli lekarze weterynarii, treserzy, behawioryści z pewnością znają więcej sztuczek, które pomogą w nauce tej komendy. Jeśli nie jesteś zachwycony rezultatem własnego szkolenia, warto skierować się do profesjonalisty, który dobierze najbardziej skuteczną metodę dla twojego czworonoga

    Komenda "cisza" - kiedy i jak stosować? 

    W codziennym życiu komenda "daj głos" może rzadko mieć zastosowanie. Częściej właściciele głośnych pupili życzą sobie, żeby ich pies zachował milczenie w konkretnych sytuacjach. Jak nauczyć psa zaprzestania szczekania? Najpierw nasz czworonóg musi do perfekcji opanować komendę "daj głos". Komendę "cisza" trenujemy w ten sposób, że na początku prosimy zwierzę, by zaszczekało, a kiedy posłucha i wykona nasze polecenie, nie nagradzamy go jak dotychczas. Zamiast tego wypowiadamy komendę "cisza" i czekamy aż ucichnie, uspokoi się i dopiero takie zachowanie nagradzamy. Jak pies zrozumie opiekuna i załapie, że w poleceniu "cisza" chodzi o nieszczekanie, można pominąć komendę "daj głos", fokusując się wyłącznie na poleceniu "cisza". 

    Warto nauczyć zwierzę polecenia przywołującego ciszę, bo może się to przydać w różnych sytuacjach, np. w przychodni weterynaryjnej, w sklepie, restauracji, hotelu, na plaży (o ile psy są tam mile widziane), czy kiedy spotykamy się z kimś, kto boi się mocnych dźwięków. 

    Przy nauce tak jednej, jak i drugiej komendy należy się wykazać cierpliwością, ale też refleksem i początkowo od razu nagradzać psa odpowiednio: albo za najmniejszy dźwięk, albo nawet za chwilową ciszę. 

    Jakie psy nie nadają się do nauki komendy "daj głos"? 

    Jak już wyżej wspomnieliśmy wspólny trening jednoczy, daje wzajemne zrozumienie, uczy, itp., jednak trzeba podkreślić, że nie wszystkie psy będą dobrymi odbiorcami naszych komunikatów. Zawsze powinniśmy się kierować indywidualnymi cechami psa, jego osobniczymi uwarunkowaniami, stanem zdrowia, wiekiem oraz innymi czynnikami. O wiele trudniej będzie nauczyć komendy "daj głos" psa, który jest zwyczajowo głośny, nadpobudliwy, strachliwy, niecierpliwy, nerwowy, czy który lubi wymuszać różne sytuacje, żebrze o resztki jedzenia, bądź smakołyki. Pogódźmy się z tym, że niektóre psiaki są bardziej oporne na naukę, a nawet do pewnych zadań są całkiem niezdolne. Ludzie przecież także nie są mistrzami we wszystkich dziedzinach. 

    Wybierając konkretną metodę pracy z pupilem przede wszystkim powinniśmy mieć uwagę na jego dobrostan, dobre samopoczucie, przyjemność i zabawę podczas treningu. Jeśli wyczujemy jego zmęczenie, znużenie czy brak zainteresowania, lepiej odpuśćmy i wróćmy do ćwiczeń w bardziej odpowiednim dla zwierzaka czasie. Tylko ciekawy, atrakcyjny trening sprawi, że nasz podopieczny będzie miał dobre skojarzenia z danym ćwiczeniem i komendą. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.