Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Szkolenie psów
  • Szkolenie

Akcesoria do treningu psa — jak zacząć pracę z psem?

Opublikowane: 15:42 Przeczytasz w: 9 min

Akcesoria do treningu psa są ważnym elementem potrzebnym do rozpoczęcia pracy z psem. Mimo że firmy oferują nam ich setki i wydawać by się mogło, że wszystkie są potrzebne... Na akcesoria treningowe dla psa nie musisz wydawać majątku i jest ich potrzebnych dosłownie kilka, by zacząć pracę z pupilem. Dobrze dobrane akcesoria treningowe ułatwiają pracę zarówno tobie, jak i psu, a także wpływają na szybsze osiągnięcie celu. O ile wybierzesz te najlepszej jakości, zrobione z trwałych materiałów, będziesz mieć je na lata.

Spis treści

    Źródło: Protekt Animals

    Trening z psem — czy jest konieczny?

    Każdy z nas zna kogoś, kto zna kogoś, kto ma psiaka, który nie wymaga zupełnie treningu, jest chodzącym ideałem i robi wszystko tak, jak mu każemy. Niestety takie psiaki można włożyć między legendy. Na pewno istnieją, ale nie ma ich wiele (albo ich opiekunowie koloryzują sytuację) i nie liczmy, że taki trafi się i nam. Szczególnie jeśli do życia wybieramy rasy aktywne, pobudliwe, pracujące czy myśliwskie. Również współczesny świat, warunki, w jakich psy żyją w mieście, ilość bodźców, innych psów i ludzi składa się na to, że coraz trudniej jest im się dostosować. Pojawiają się problemy behawioralne i pies nie radzi sobie ze stresem. Dlatego szkolenie szczeniaka czy praca z behawiorystą będą raczej konieczne, przynajmniej na poziomie podstawowym.

    Szkolenie psa na własną rękę

    Szkolenie psa na własną rękę jest dobre i rozwijające dla opiekuna, jeśli jest cierpliwy, umie czytać intencje i język psów. Możemy sami nauczyć psa podstawowych komend i sztuczek, bazując np. na tutorialach z internetu. Możemy uczyć sami psiaka przywołania, czy podążania za nami, nauki czystości i pokazać mu inne podstawowe komendy. Szczególnie jeśli mamy jakieś doświadczenie z poprzednimi psami. Jednak gdy pies wykazuje problemy behawioralne np. obronę zasobów, agresję, lękowa, gdy ciągnie na smyczy, nie chce do nas wracać — nie ma co działać na własną rękę. Szczególnie nie warto korzystać z rad w internecie, które są skrajnie różne i mogą jeszcze bardziej zepsuć zachowanie psa i waszą relację.

    Nie ma też sensu zaczynać przygody ze sportami kynologicznymi np. frisbee, agility nawet jeśli masz nadpobudliwego psa na własną rękę, gdyż może to skutkować kontuzją psa.

    Źródło: Protekt Animals

    Jak zacząć trening z psem?

    Trening z psem warto zacząć od lektury książek na temat języka psów, ich zachowania i behawioru. Warto udać się do trenera psów lub behawiorysty na zajęcia, a samemu zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria treningowe np. wygodne szelki, obroże, linkę, saszetkę czy smakołyki i zabawki.

    Najbardziej podstawowymi zachowaniami i komendami, których uczymy już szczenięta są:

    • reakcja na imię,
    • podążanie za opiekunem,
    • odwołanie,
    • zabawa i komenda na puszczanie,
    • chodzenie na luźnej smyczy,
    • nauka czystości w domu.

    Nie warto brać się za lekcje w szkołach, które uczą tzw. tresury psa. Wspólny trening ma być przyjemnością dla psiaka i świetną zabawą, a nie wojskową musztrą.

    Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.pl

    Co do szkolenia psa?

    Mimo że wybór psich akcesoriów jest ogromny i firmy mamią nas koniecznością zakupu ich jak największej ilości, to lepiej pieniądze poświęcić na lekcję ze szkoleniowcem niż na zbyteczne akcesoria.

    Dodatkowo dobrze uszyte, z dobrej jakości materiałów akcesoria treningowe jak smycze, szelki będą starczały na lata. Jeśli wybierzemy te o pięknym designie i jednocześnie dobrej jakości będą pasowały też do naszych strojów i cieszyły oko przez długi czas.

    Zobacz jakie akcesoria do treningu psa są absolutnie konieczne do kupienia.

    Źródło: Protekt Animals

    Smycz do treningu z psem, jaką wybrać?

    Smycz do treningu z psem np. chodzenia na luźnej smyczy, przy nodze, powinna być trwała i wygodna w użytkowaniu.

    Można wybrać smycz z amortyzatorem, który w trakcie pociągnięcia przez psa np. do innego czworonoga, będzie amortyzował napięcie. Dzięki temu nasz pupil nie odczuje w nieprzyjemny sposób szarpnięcia, kiedy skończy się smycz. Przyda się ona także do treningów biegania z psem. Smycze Protekt Animals z rozwiązaniem Hands Free spełniają te wymagania, tworzone są na bazie amortyzatorów BHP z najlepszej jakości taśm. Dzięki regulowanej pętli smycz można trzymać w ręku albo nosić przewieszoną w pasie czy przez ramię, dzięki czemu mamy wolne ręce, by dać pupilowi smaczka. Dlatego wystarczą na lata, jako uniwersalne smycze do canicrossu, codziennych spacerów z psem i na trening.

    Im dłuższa smycz, tym psiak będzie mógł czuć się swobodniej i uzyskać w treningu potrzebny dystans, a na spacerze możliwość odklejenia się od nas na chwilę i np. powęszenia. Sprawdzą się świetnie smycze dla psów przepinane z regulacją długości.

    Do treningów przywołania i odwołania od zwierzyny poleca się używania jak najdłuższej linki treningowej, na której pies będzie mógł swobodnie biegać i odchodzić dalej od nas.

    Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.pl

    Źródło: Protekt Animals

    Saszetka treningowa dla psa, jaki rodzaj wybrać?

    Wyprawka dla psa na trening powinna zawierać nieodzowną saszetkę na smaczki. Niestety smakołyki często brudzą, szczególnie gdy używamy np. kiełbasy dla psa krojonej w kostkę, czy bardziej tłustej karmy. Dlatego też trzeba je ciągle prać i na pomoc przychodzą tu saszetki z wyjmowanym wkładem silikonowym od Protekt Animals. Dzięki dodatkowemu wkładowi wystarczy wyjąć go po treningu i przepłukać, a etui jest nadal czyste i estetyczne.

    Kiedy mamy ze sobą więcej akcesoriów treningowych do szkolenia psa, lepiej kupić dodatkowo dużą nerkę, która pomieści więcej rzeczy.

    Źródło: Protekt Animals

    Obroża, czy szelki do treningu psa, co wybrać?

    Zarówno obroża dla psa, jak i szelki to konieczne akcesoria do szkolenia i życia z nimi na co dzień. Wystarczy zakup zwykłej obroży, ale pamiętajmy, by miała solidne okucia, by np. owczarek niemiecki nie popsuł jej przy silniejszym pociągnięciu. Dlatego dla dużego psa wybierajmy obrożę solidną, która starczy na lata.

    Szelki natomiast przydadzą się tam, gdy chcemy, by pies był dodatkowo zabezpieczony przed ucieczką, lub by miał możliwość swobodnie ciągnąć, czyli np. w lesie czy na wycieczkach w góry, ale też w mieście. Do nauki chodzenia na luźnej smyczy można używać obydwu tych akcesoriów.

    Jakie szelki są najlepsze na spacery z psem i do treningu?

    Szelki dla psa powinny mieć odpowiedni kształt, by nie powodowały ucisku na łopatki i obręcz barkową ograniczając zakres ruchu. Na dłuższą metę używanie takich szelek może powodować problemy z układem ruchu, szczególnie gdy pies ciągnie. Szelki bezuciskowe dla psa Protekt Animas charakteryzują się ciekawym designem, wytrzymałością i odpowiednim kształtem, który nie blokuje ruchów czworonoga. Posiadają specjalną konstrukcję z podkrojem w kształcie litery Y, która odciąża kręgosłup i równomiernie rozkłada naprężenia. Dodatkowo nie podrażniają skóry zwierzęcia, bo podszyte są miękkim wykończeniem.

    Szelki tego typu będą odpowiednie jednakowo do biegania, codziennych spacerów również dla szczeniaka, gwarantując bezpieczny spacer z psem.

    Trening powinien być przyjemny dla psa, dlatego warto wykorzystywać zabawki, takie jak szarpaki, oraz smakołyki, aby zachęcić go do współpracy i uczenia się nowych komend.

    Dr. Sophia Yin (USA) behawiorystka zwierząt, autorka książek

    Zabawki i smakołyki do tresury psa, wybór

    Na wspólny trening z psem wybierz się z zabawkami i smakołykami. Dzięki nim nauczysz psa nie tylko aportowania, ale i wszystkich nowych rzeczy, które chcesz pozytywnie wzmocnić. Nawet do treningu psów służbowych używane są wzmocnienia i nagrody w postaci zabawy specjalnymi zabawkami dla psów np. szarpakami i jedzeniem. Dlatego też są to najbardziej podstawowe akcesoria treningowe zaraz za smyczą, obrożą i szelkami, bez których ciężko rozpocząć trening oparty na pozytywnych wzmocnieniach.

    Jak zachęcić psa do treningu?

    Aby zachęcić psa do treningu, można:

    1. Używać smakołyków jako motywacji do wykonywania poleceń.
    2. Korzystać z zabawek jako nagród podczas sesji treningowych.
    3. Tworzyć pozytywną atmosferę i nagradzać psa pochwałami za wykonanie poleceń.

    W jakim wieku najlepiej trenować psa?

    Najlepiej zacząć trenować psa jak najwcześniej, idealnie już od 7-8 tygodnia życia, gdyż w tym czasie są one w najbardziej odpowiednim wieku do nauki nowych zachowań i przyzwyczajeń.

    Od czego zacząć trening psa?

    1. Podstawowe komendy: Zacznij od nauki podstawowych poleceń takich jak "siad", "zostaw", "chodź" czy "stop".

    2. Pozytywne wzmocnienie: Używaj pozytywnego wzmocnienia, takiego jak smakołyki i pochwały, aby nagradzać psa za prawidłowe wykonanie poleceń.

    3. Krótkie sesje: Pamiętaj o krótkich, ale regularnych sesjach treningowych, aby utrzymać uwagę psa i zwiększyć jego skuteczność w nauce.

    Dzięki takim krokom można skutecznie rozpocząć i prowadzić trening psa, ucząc go nowych umiejętności i wzmacniając więź między psem a właścicielem.

    Bibliografia
    1. "Trener Twojego Psa", Michał Dąbrowski

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci