Przeprowadzony we właściwy sposób trening posłuszeństwa pozwoli na wpojenie psu właściwych zachowań, które będą towarzyszyły mu przez całe życie.
Spis treści
Znaczenie szkolenia psa dla relacji z właścicielem oraz jego rozwój intelektualny
Czas poświęcony na szkolenie psa ma istotne znaczenie dla rozwoju i utrwalenia relacji między nim a właścicielem. Już sam trening posłuszeństwa powoduje powstanie więzi ze względu na sposób porozumiewania się ze zwierzęciem, a także kształtujące się wspólne narzędzie komunikacji, które składa się ze słów i znaków. Wyszkolony pies, reagujący na podstawowe polecenia, dostarcza większej radości opiekunowi, który ma możliwość ukierunkować zachowanie czworonoga w taki sposób, aby wspólne życie pod jednym dachem układało się dla obu stron przyjemniej.
Komendy umożliwiają nauczenie pupila pożądanego zachowania w określonych sytuacjach. Trening psa jest także dobrym zajęciem dostarczającym mu stymulacji intelektualnej. Ponadto pies lubi konstruktywne oddziaływanie socjalne, za które jest nagradzany pochwałami. Umiejętności wykonywania poleceń należy ćwiczyć w każdym miejscu, do którego zabierzemy pupila.
Paulina Konieczna lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plNauka posłuszeństwa psa - najważniejsze wskazówki
Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Aby trening przebiegał pomyślnie dla obu stron, jeszcze przed jego rozpoczęciem warto zastosować się do poniższych wskazówek:
- Bądź cierpliwy. Szkolenie psów to żmudny i długotrwały proces. Okazuj cierpliwość czworonogowi i pomóż mu w skutecznej nauce.
- Bądź realistą. Nie spodziewaj się, że pies zachowa się w określony sposób w otoczeniu, którego nie zna.
- Bądź życzliwy. Podczas treningu stosuj pozytywne metody, aby nauczyć psa tego, czego od niego oczekujesz.
- Unikaj stosowania kar. W rozwoju psa w fazie uczenia się nie ma miejsca na bodźce negatywne.
- Nagradzaj skutecznie. Wzmacniaj właściwe zachowania za pomocą tego, co dobrze motywuje czworonoga. Nie dla wszystkich psów głaskanie po głowie jest przyjemne i pożądane. Jeśli pies zareagował wyjątkowo poprawnie, wzmacniaj takie zachowanie przez zastosowanie dodatkowych nagród, zabawek, pochwał czy okazanie mu miłości.
- Ustanawiaj cele. Stwórz plan treningu i wyznacz jego ramy czasowe.
- Ćwicz często. Posłuszeństwo psa wymaga regularnych ćwiczeń.
- Bądź stanowczy. Naukę posłuszeństwa psa kończ wtedy, gdy nie jest on jeszcze znudzony i towarzyszy mu chęć dalszej nauki.
Nauka posłuszeństwa psa - kiedy należy rozpocząć trening?
Najlepszym okresem rozpoczęcia treningu posłuszeństwa ze swoim pupilem jest moment, w którym trafia on do nowego domu. Gdy tylko szczenię zaczyna rozpoznawać swoje otoczenie, zaczyna również uczyć się, jakie rodzaje zachowania są akceptowalne, a jakie nie.
Zachowanie psa wyuczone we wczesnym okresie jest podstawą dla jego cech behawioralnych w dorosłym życiu. Nie oznacza to jednak, że nie można nauczyć dorosłego psa posłuszeństwa. Właściwe nawyki należy wpajać od początku, bez względu na jego wiek. Im wcześniej rozpocznie się trening, tym lepiej. Gdy tylko szczeniak zakończy serię szczepień, można rozważyć psie przedszkole, w którym będzie on miał możliwość kontaktu z innymi psami lub rozpocząć odpowiednie szkolenie na świeżym powietrzu. Powinno się ono rozpocząć od spacerów na luźnej smyczy przy naszej nodze i nauki załatwiania potrzeb fizjologicznych.
Nauka posłuszeństwa psa - podstawowe komendy
Nauka pięciu podstawowych komend pozwoli na właściwe zachowanie się psa w różnorodnych sytuacjach. Należą do nich: siad, waruj, chodź, równaj i zostań.
Najważniejsze, aby wydawać komendy zawsze w ten sam sposób. Szczególne znaczenie ma to wtedy, gdy po raz pierwszy pies uczy się wiązać konkretne polecenie z oczekiwanym działaniem. Do pupila należy mówić zawsze "chodź", a nie "chodź tutaj" lub "chodź tam" i nie włączać ich w środek zdania. Warto rozpocząć każdą komendę wymawiając jego imię w łagodny, ale zdecydowany sposób. Zwróci to uwagę psa za każdym razem i będzie trzymać go w gotowości i oczekiwaniu na następne polecenie. Jeżeli słowo komendy nie jest poprzedzone imieniem czworonoga, może on nie zrozumieć, że opiekun zwraca się właśnie do niego. Polecenia powinny być wypowiadane pewnym niskim tonem. Podczas treningu psa nie należy podnosić głosu. W ten sposób można tylko go przestraszyć i zwiększyć poziom jego pobudzenia, co utrudni nad nim kontrolę.
Podczas nauki psa posłuszeństwa opiekun musi wykazywać się łagodnością w trakcie wypowiadania komend. Jego postawa powinna być jednak stanowcza i kontrolująca, aby wskazywała na jego wyższość. Jest jednak jeden wyjątek - komenda "chodź" najlepiej, jeśli będzie wypowiadana ciepłym i miłym głosem. Pupil nigdy nie powinien spodziewać się żadnych problemów w momencie przywołania go przez właściciela. Gdy zauważy, że między tym poleceniem a karaniem istnieje jakieś powiązanie, nie będzie na nie reagował. Ważne, aby każdy członek rodziny był poinformowany o wprowadzonych zasadach. Jednakowe wydawanie komend przez wszystkich jest kluczowe, aby nauczyć szczeniaka posłuszeństwa.
Gesty mogą stanowić bardzo dobre uzupełnienie treningu psa. Sygnały ręczne sprawdzą się w specjalnych okolicznościach, kiedy komunikacja werbalna może być niewystarczająca. Jeżeli do konkretnej komendy będzie stosowany odpowiedni gest, pies powiąże sygnały ręką z jego reakcją behawioralną. Z czasem można polegać tylko na ręcznych sygnałach bez jakichkolwiek komend głosowych. Będzie to już bardziej zaawansowany poziom treningu posłuszeństwa zarówno dla opiekuna, jak i dla czworonoga.
Dowiedz się także, jak oduczyć psa kopania dołów.
Nauka posłuszeństwa psa — przysmaki i pochwały
W nauce posłuszeństwa niezbędne jest pozytywne nastawienie i akcesoria treningowe, a pierwsze sukcesy odniesione podczas treningu muszą spotkać się z pochwałą. Szkolenie powinno opierać się na nagradzaniu zachowań, kiedy tylko czworonóg rozpocznie wykonywanie danej komendy. Umożliwi mu to powiązanie polecenia z wykonywaną czynnością. Te podstawowe zasady są niezbędne na początku nauki. Może to być nagroda ustna, jak na przykład łagodnie wypowiedziane "dobry pies" lub pieszczota albo poklepanie po głowie. Smakołyki mogą zwiększyć motywację do współdziałania, ale nie powinny być stale stosowane, szczególnie u szczeniąt. Jeżeli szkolenie dotyczy niewłaściwie zachowującego się lub niedawno nabytego dorosłego psa, jego współpraca może być lepiej umotywowana, gdy pochwała będzie uzupełniona małą ilością smakołyków. W przeciwieństwie do innych form pochwały przysmaki nie muszą być podawane przy każdej komendzie, lecz można je stosować co jakiś czas.
Nauka posłuszeństwa psa — jak często trenować z psem?
W początkowej fazie szkolenia należy ćwiczyć posłuszne wykonywanie komend w czasie jednej lub dwóch sesji treningowych trwających 15-30 minut. Podczas tych zajęć stosuj się do poniższych zasad:
- Ćwicz wykonywanie pięciu podstawowych komend w każdym pomieszczeniu swojego domu. Dzięki temu pies nauczy się posłuszeństwa bez względu na to, gdzie się znajduje.
- Używaj smyczy przy pierwszych ćwiczeniach wewnątrz budynku, tak aby pies był bardziej uległy i zrozumiał, że to ty masz władzę.
Uzupełniając szkolenie w domu, należy pamiętać o tym, aby trening posłuszeństwa odbywał się również na zewnątrz. Nauczy to psa posłuszeństwa wszędzie, niezależnie od okoliczności. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo, dlatego zwłaszcza młodego psa powinno prowadzić się na smyczy zawsze, kiedy jest poza domem, aż do momentu, kiedy będzie posłusznie wykonywał wszystkie polecenia w każdej sytuacji i wracał na zawołanie.
Paulina Konieczna lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plNauka posłuszeństwa psa — pies nie wykonuje poleceń
Aby skutecznie nauczyć psa posłuszeństwa, należy wiedzieć, w jaki sposób postępować, kiedy nie reaguje na komendy i wykazuje niepożądane zachowania. Nie karm, nie spaceruj i nie baw się z psem, jeśli przedtem nie zareagował na polecenie. Naukę posłuszeństwa należy ćwiczyć przez całe życie psa, tak aby go nie zapomniał. Przy braku jasnych i stałych wskazówek behawioralnych może nastąpić regres w szkoleniu powodujący niemożliwe do zaakceptowania zachowania psa. Każdy epizod braku posłuszeństwa u pupila powinien być traktowany jako okazja do treningu. Konsekwencja jest niezbędna, aby dobrze wychować czworonoga i utrwalić u niego zachowania, które są przez opiekuna pożądane.
Posłuszeństwo u psa wymaga konsekwencji i pozytywnego wzmocnienia. Ignorowanie poleceń przez psa jest często wynikiem niejednoznacznych sygnałów lub braku odpowiedniego treningu. Regularne ćwiczenia i nagradzanie psa za poprawne wykonanie komend są kluczowe w budowaniu trwałych nawyków.
Dr. Markus Neumann (DE) trener psów, specjalista ds. behawioru zwierzątBibliografia
- Tresura psów - Gerilyn J. Bielakiewicz, s. 61, s. 64-65
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.