Przypomnij sobie, jakie uczucia towarzyszą Ci, kiedy jesz ulubioną czekoladę albo inny smakołyk. Z pewnością jest to radość z możliwości spróbowania czegoś pysznego. Niewątpliwie przysmaki dla psa sprawiają zwierzakowi taką samą przyjemność. Każdy opiekun chce dla swojego czworonoga jak najlepiej, więc powinien dbać o to, aby pies mógł spełniać naturalną potrzebę gryzienia. Dodatkowo dzięki smakołykom udaje się przekonać zwierzaka do nauki, a stosując dentystyczne przysmaki, można zadbać o zęby pupila.
Spis treści
Przysmaki dla psa – jakie smakołyki będą najlepsze dla Twojego czworonoga? Źródło: 123rf.com
Kiedy stosować przysmaki dla psa?
Oprócz sprawiania psu przyjemności, drobne smakołyki i psie gryzaki powinny spełniać określoną funkcję. Większość miłośników psów wykorzystuje specjalne przekąski do treningów. Czworonogi szybko się uczą, ale ich główną motywacją są zazwyczaj smaczki. Dawno temu w szkoleniach czworonogów trenerzy wykorzystywali system kar. Na szczęście coraz więcej szkoleniowców i opiekunów zwierząt odchodzi od tego typu nauki i stosują pozytywne wzmocnienia w postaci przysmaków oraz pochwał.
Przysmaki jako pomoc w nauce czystości
System nagród jest niezwykle ważny w życiu szczeniaka i pomaga w nauce czystości. Przez pierwsze trzy miesiące piesek nie ma jeszcze kompletu szczepień, dlatego nie powinien wychodzić na dwór. Jednak nie można pozwolić na to, aby załatwiał się, gdzie tylko chce. Opiekun nagradza szczeniaka przysmakami za załatwienie się na specjalne maty. Po zakończeniu cyklu szczepień trzeba nauczyć młodego pieska spacerowania i oddawania kału oraz moczu na zewnątrz. Wtedy za każde załatwienie się podczas spaceru piesek powinien otrzymać przysmaki.
Przysmaki dla psów trenujących
Niektórzy właściciele psów trenują z nimi sporty na przykład agility. Podczas wymagającego treningu smakołyki dla psa są niezbędnym elementem szkolenia. Bez nagród pupilowi szybko znudzi się nauka i opiekun nie osiągnie oczekiwanych efektów pracy z czworonogiem. Przysmaki treningowe powinny zawierać mniej kalorii, ponieważ podaje się ich sporo podczas szkolenia. Niektórzy trenerzy używają dodatkowo clickera, który od czasu do czasu zastępuje przysmaki dla psa, aby nie podać ich pupilowi za dużo. Clicker to urządzenie, które kształtuje pożądane zachowania za pomocą wzmacniania pozytywnego dźwiękiem.
Smakołyki, które zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia
Każdy pies wykazuje potrzebę żucia i gryzienia. Przodkowie psów, czyli wilki, spędzają na tych czynnościach przynajmniej 2 godziny w ciągu dnia. Takie same warunki należy zapewnić czworonożnemu przyjacielowi w domu. Behawioryści zwracają uwagę na to, że dzięki żuciu naturalnych przysmaków psy potrafią się uspokoić. Naturalne przysmaki np. suszone żwacze, płuca czy penisy bydlęce to świetne smakołyki, które zajmą psa nawet na kilka godzin. Czworonogi mogące spełniać naturalną potrzebę żucia są bardziej posłuszne, zrelaksowane. Psom, które niszczą różne przedmioty podczas nieobecności opiekuna, można zostawiać gryzaki do żucia. Dzięki temu pupilowi nie będzie się nudzić i nie wyrządzi dużych szkód w mieszkaniu.
Jakie przysmaki najzdrowsze dla psa?
Rynek karm i smaczków dla psów jest pełen różnych ofert. Jednak nie wszystkie przysmaki dla psa są dobrej jakości. Wybierając smakołyki należy zwrócić uwagę na ich skład. Warto kupować naturalne przysmaki, które zawierają najwięcej zdrowych składników. Smaczki powinny być źródłem dodatkowych wartości odżywczych m.in. witamin, makro- i mikroelementów. Naturalny przysmak musi mieć na pierwszym miejscu w składzie mięso. Tanie przysmaki są zwykle wypełnione produktami roślinnymi i praktycznie w ogóle nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego.
Przysmaki dentystyczne — kiedy i po co je stosować?
Przysmaki dla psa to nie tylko urozmaicenie diety, ale również rodzaj przekąski, który może pomóc w pielęgnacji zębów. Do gabinetów weterynaryjnych trafia mnóstwo czworonogów, które mają problem z higieną jamy ustnej. Niestety w wielu przypadkach psy nie pozwalają na czyszczenie zębów szczoteczką i pastą. Gryzaki stomatologiczne są stworzone w taki sposób, aby pies podczas żucia mechanicznie oczyszczał sobie zęby. Przysmaki funkcjonalne mogą być stosowane nawet codziennie, co doprowadza do częściowego zmniejszenia ryzyka powstawania kamienia nazębnego. Niektórzy opiekunowie psów decydują się na przysmaki naturalne, na przykład suszone skóry wołowe, których żucie spowalnia mineralizację płytki nazębnej.
Domowe przysmaki dla psa
Część opiekunów psów decyduje się na zrobienie przysmaków samodzielnie. Domowe przekąski dla psa mają przewagę nad gotowymi odpowiednikami, ponieważ właściciel wie, jakich składników użył do wykonania domowych smaczków. Przykładem mogą być cukinie w smalcu. Przepis na takie smakołyki dla psa jest banalnie prosty. Najpierw kroimy cukinię na plastry, później smarujemy je smalcem i kwadrans pieczemy w piekarniku. Takie przekąski mają pozytywny wpływ na zdrowie twojego pupila. Są przysmakami o niskim indeksie glikemicznym, więc pomagają normować poziom cukru. Właściciele psa lub kota z cukrzycą powinni dbać o jego dietę i stosować różne przekąski, które będą wspierać jego organizm w walce z chorobą.
Jakie przysmaki najzdrowsze dla psa?
Najzdrowsze przysmaki dla psa to te, które są naturalne i bogate w składniki odżywcze. Przykłady to kawałki świeżego mięsa, suszone mięso, warzywa (jak marchewki) oraz owoce (jak jabłka, bez pestek). Ważne jest, aby przysmaki nie zawierały sztucznych dodatków, konserwantów ani nadmiaru soli i cukru.
Czy przysmaki dla psa są zdrowe?
Przysmaki dla psa mogą być zdrowe, jeśli są odpowiednio dobrane i podawane z umiarem. Ważne jest, aby wybierać produkty o wysokiej jakości, bez sztucznych dodatków i nadmiaru soli oraz cukru. Zawsze warto konsultować się z weterynarzem w przypadku wątpliwości dotyczących diety psa.
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa?
Oto proste przepisy na naturalne przysmaki dla psa, które możesz przygotować w domu.
Przysmak zbożowy
Składniki:
- 1 szklanka mąki pełnoziarnistej
- 1 szklanka płatków owsianych
- 1 jajko
- 1/3 szklanki oleju roślinnego
- 1/2 szklanki bulionu drobiowego (bez soli i cebuli)
Przygotowanie:
Przygotuj piekarnik:
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
Przygotuj miskę:
W dużej misce połącz mąkę pełnoziarnistą i płatki owsiane. Dodaj jajko do suchych składników, a następnie wlej olej roślinny. Wszystko razem dobrze wymieszaj. Stopniowo dodawaj bulion drobiowy, mieszając ciasto, aż uzyskasz jednolitą konsystencję. Uformuj ciasto na lekko oprószonej mąką powierzchni i rozwałkuj na grubość około 1 cm. Za pomocą foremek do ciastek dla psów lub noża wytnij kształty przysmaków i umieść je na blasze do pieczenia.
Piecz przysmaki w rozgrzanym piekarniku przez około 15-20 minut lub do momentu, gdy staną się złote. Po upieczeniu pozostaw przysmaki na blasze do pieczenia, aby ostygły.
Ten przepis można modyfikować, dodając inne składniki, takie jak puree z warzyw czy chude mięso, aby dostosować smak i wartość odżywczą przysmaków.
Przysmak mięsny
Składniki:
- 1 filiżanka mięsa mielonego (np. mięso drobiowe, wołowe, cielęce)
- 1 filiżanka mąki pełnoziarnistej lub owsianej
- 1 jajko
- 1/4 filiżanki bulionu drobiowego (bez soli i cebuli)
Przygotowanie:
Przygotuj piekarnik:
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
Przygotuj miskę:
W dużej misce połącz mięso mielone, mąkę, jajko i bulion. Wszystko dokładnie wymieszaj. Z ciasta formuj małe kulki o wielkości przysmaku. Ułóż kulki na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Delikatnie spłaszcz każdą kulkę, aby uzyskać kształt przysmaku. Piecz przysmaki w rozgrzanym piekarniku przez około 15-20 minut lub do momentu, gdy staną się złote. Po upieczeniu pozostaw przysmaki na blasze do pieczenia, aby ostygły.
Jakie są najlepsze przysmaki dla psa?
Wybór naturalnych przysmaków dla psa nie jest łatwy. W związku z tym chcielibyśmy zaproponować Ci kilka przekąsek o dobrym i naturalnym składzie.
-
Wiejska zagroda Mięso dzika to przysmaki treningowe, które zawierają 100% mięsa. Dziczyzna świetnie nadaje się dla psów z nietolerancjami pokarmowymi. Te smakołyki dla psa nie mają w składzie zbóż i glutenu.
-
Przysmaki dla psów firmy Samo Mięso to kawałki mięsa poddane obróbce termicznej. Nie zawierają żadnych konserwantów i ulepszaczy smaku, a mimo to smakują czworonogom. Nadają się zarówno dla psów dorosłych, jak i szczeniąt. Tego typu przekąski mogą zająć czworonoga na długi czas.
-
Trenerki z sarną firmy Syta Micha mają świetny, naturalny skład. 99% smaczków stanowi mięso, a 1% to gliceryna roślinna. Przysmaki dla psów z sarną są półwilgotne i małe, dzięki temu świetnie nadają się dla psów małych ras.
-
Przysmaki dla psa Pokusa Natural Czyste Zęby są bezzbożowe. Dzięki mięcie i algom morskim w składzie pomagają dbać o świeży oddech i zdrowe zęby twojego psa. Przekąski można stosować od 4 miesiąca życia pupila. Smaczki ograniczają mineralizację płytki nazębnej. Dodatkowo zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają pozytywny wpływ na sierść pupila.
Bibliografia
- D.F.Horwitz, D.S.Mills, Medycyna Behawioralna Psów i Kotów, Galaktyka, s.29-32, 2009
- A.Cholewiak-Góralczyk, Nie dla psa i kota kiełbasa, Wydawnictwo Otwarte, s.354-355, 2020
- M.Ceregrzyn, R.Lechowski, B.Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Edra Urban&Partner, s. 286-287, 2019
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.