Ciągniecie na smyczy to najczęstszy problem, z jakim zgłaszają się opiekunowie psów. Potrafi skutecznie popsuć radość ze spacerów i sprawić, że staną się one istną udręką. Jednak ich przyczyn może być wiele i pies nie jest im winny. Chcesz zobaczyć, jak naprawdę czuje się twój pies, kiedy ciągnie na smyczy? Co próbuje Ci powiedzieć? Tylko poznając przyczyny, nauczysz go wreszcie chodzenia na luźnej smyczy.
Spis treści
Dlaczego mój pies tak mocno ciągnie na smyczy?
Przyczyn ciągnięcia na smyczy jest tak dużo, że można napisać o tym nie jedną książkę, a każdy pies robi to z innego powodu. Zwykle to nie jedna konkretna przyczyna powoduje napinanie smyczy przez psa, a kilka z nich występujących jednocześnie. Dopiero gdy je poznamy, będzie można sprawić, że pies nauczy się chodzić na luźnej smyczy.
Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny tego, że pies ciągnie na smyczy:
- Stres u psa i zbyt wysokie emocje na spacerze. Może wywoływać je wszystko — zarówno środowisko miejskie, jak i zwierzyna w lesie. W mieście psy napotykają bardzo dużo bodźców w postaci zapachów, hałasów, ruchu. Dla co wrażliwszych i bardziej reaktywnych psiaków będzie to za dużo, szczególnie gdy nie zostały starannie i pozytywnie przyzwyczajone do takiego środowiska. Dlatego też nagromadzone w środku emocje nie będą miały ujścia i pies będzie szedł na napiętej smyczy, bo np. potrzebuje zejść na trawnik czy wyregulować się w inny sposób. Może też zwyczajnie odczuwać lęk i ciągnięcie na smyczy będzie wyrazem chęci odejścia od bodźca.
- Pies potrzebuje dystansu np. na zbyt krótkiej smyczy. Dotyczy to nie tylko za krótkiej smyczy, ale nawet tej dłuższej. Niektóre psy albo zwyczajnie chcą odejść od konkretnego bodźca i pociągną albo... chcą odejść od opiekuna. Potrzeba dystansu i odległości jest częsta u ras takich jak zaganiające owczarki np. border collie. Dużo psów zwyczajnie nie lubi iść bardzo blisko, a odległość działa na nie relaksująco. Dlatego trzeba pozytywnie uczyć je spokojnego chodzenia blisko oraz zapewnić długą smycz, a czasem po prostu zaakceptować, że będą w pewnych sytuacjach musiały odejść od bodźca.
- Pies nie czuje się na smyczy bezpiecznie. To kolejny powód tego, że pies ciągnie na smyczy i wiele opiekunów nie zdaje sobie z niego sprawy! Wynikać to może z wielu przyczyn, również wymienionych powyżej. Jednocześnie na smyczy mogło spotkać psa coś przykrego i to niejednokrotnie. Mogło to być, chociażby niechciana interakcja z obcym psem na chodniku, do której został przez opiekuna zmuszony. Czasem pies zaatakowany przez innego na smyczy, czy chociażby potrącany przez przechodniów może czuć się na niej uwięziony. Pupil mógł nawet zostać skarcony przez opiekuna i szarpnięty — to wielu psom wystarczy, by ciągnęły od opiekuna w przeciwną stronę. Jeśli psiak zdaje sobie sprawę, że smycz to dla niego nieprzyjemne ograniczenie, z którego nie ma ucieczki i gdy jest na niej ciągnięty — nie będzie czuł się dobrze i będzie stawiał opór.
- Intensywna eksploracja terenu nosem przez psa. Dotyczy wielu psów np. ras myśliwskich jak posokowiec bawarski czy bloodhound, dla których środowisko miejskie to prawdziwy skarbiec zapachów i będą często chciały sprawdzić wiele z nich. Pamiętajmy, że dla większości psów węszenie ma również uspokajający i regulujący emocje efekt. Dlatego będą często wykorzystywać ten mechanizm w sytuacji stresowej. Jeśli zabronisz psu pociągnąć się do jakiegoś zapachu, nie dając tym samym możliwości regulacji emocji, to będzie ciągnął później ze zdwojoną siłą.
- Zbyt szybki krok psa i jego naturalna energia. Wiele ras psów np. duże charty ma również duży wykrok i nasze tempo marszu jest dla nich zwyczajnie nienaturalne. Inne rasy psów jak np. niezwykle energiczne border collie czy owczarki belgijskie albo niemieckie, nie dość, że również mają duży wykrok, to ich wewnętrzna energia jest bardzo wysoka. Są to po prostu psy, które kochają bieganie i ruch. Poruszają się naturalnie szybkim kłusem. Dlatego, jeśli chcemy przekonać je do chodzenia wolno przy nodze, musimy się nad tym napracować. Inaczej będzie to dla nich tortura podobna do tego, gdyby ktoś zmusił nas do kilometrowego spaceru tempem tzw. stópek.
- Pies ciągnie na smyczy, bo chce szybko dojść do celu. Nasze psy szybko uczą się tras spacerowych, szczególnie jeśli jest to codziennie ten sam park. Wiedzą, że jest w nim zabawa, bieganie, eksploracja i wszystko, co najciekawsze. Jednocześnie wyprowadzamy je na spacer po naszej kilkugodzinnej nieobecności w domu, kiedy są już wyspane i gotowe na akcje. Skojarzenia z wyjściem łączą się z tą energią i pies wprost wybucha z emocji na początku spaceru, ciągnąc do parku niczym parowóz.
- Pies nie został nauczony chodzenia na luźnej smyczy. Kiedy pies nie wie, jak się zachować, będzie zachowywał się tak jak mu najwygodniej, co jest zupełnie normalne. Dlatego nie możemy wymagać od psa cudów, gdy nie pokazaliśmy mu, czego od niego wymagamy. Dodatkowo smycz musi kojarzyć się psu dobrze, bezpiecznie i powinien czuć się na niej tak samo, jak bez niej.
Dlaczego pies szarpie za smycz?
Agresja smyczowa to nie jest ani termin medyczny, ani oficjalna jednostka. Psy, które zachowują się agresywnie na smyczy to zwyczajnie te psy, które nie czują się na niej bezpiecznie. Mogło stać się to z wielu powodów — czy to z zachowania opiekuna, czy np. kontaktów z innymi psami, jakie miał na smyczy, a nawet czegoś niezależnego od nas. Smycz jest dla nich pewnego rodzaju potrzaskiem, na którym są uwięzione, a jako że boją się tego, co naokoło np. obcych psów starają się przejąć kontrolę, aby się ratować. Czują, że muszą wejść od razu w tryb samoobrony i to robią, atakując. Praca z takimi psami polega głównie na wzmacnianiu pewności siebie, odwrażliwianiu na bodźce i pokazaniu, że smycz to bezpieczna strefa.
Źródło: 123rf.com
Co trzeba zrobić, żeby pies nie ciągnął na smyczy?
Smycz to kluczowy element psiej wyprawki, jednak nie każdy opiekun psa wie, jaka powinna być. Przede wszystkim smycz dla psa powinna być odpowiedniej długości, a docelowo smycz miejska może mieć dla każdego psa długość nawet 5 m lub więcej. Ponadto warto zaopatrzyć się w odpowiednie szelki bezuciskowe dla psów. Praca z behawiorystą i nauka chodzenia na luźnej smyczy zaczyna się przede wszystkim od dokładnej obserwacji psa i nauczenia tego jego opiekuna. Musi zobaczyć, jak naprawdę czuje się pies i po co ciągnie nas w dane miejsce lub dlaczego chce się od nas odsunąć.
Czy pies powinien chodzić na luźnej smyczy?
Żadne szelki easy walk, które sprawiają psu ból, jak również kolczatki dla psa i obroże elektryczne to nie są narzędzia do nauki luźnej smyczy i na dłuższą metę nie będą działały. Mogą jedynie wprowadzić psa w jeszcze gorszy stan psychiczny lub zrezygnowanie. Również metoda na tzw. drzewko, która polega na tym, że gdy pies napnie smycz, zatrzymujemy się i zmieniamy kierunek, a gdy poluzuje smycz, idziemy, będzie zwyczajnie męcząca dla psa i opiekuna. Zadziała może na kilka psów, ale na pewno nie sprawi, że zmieni się ich stan emocjonalny, może jedynie bardziej sfrustrować.
Dowiedz się także, czy pies może chodzić bez smyczy.
Jak uspokoić psa podczas spaceru?
Aby uspokoić psa podczas spaceru, warto zastosować kilka prostych technik:
- Zapewnij regularne i długie spacery, aby pies mógł spalić nadmiar energii.
- Stosuj spokojny ton głosu i łagodne gesty, aby przekazać psu, że jesteś spokojny i bezpieczny.
- Wybieraj ciche i spokojne miejsca na spacer, aby unikać stresujących bodźców.
- Praktykuj techniki treningu pozytywnego, nagradzając psa za spokojne zachowanie podczas spaceru.
- Stosuj zabawki interaktywne lub gry, aby skupić uwagę psa na czymś innym niż stresujące bodźce z otoczenia.
- W razie potrzeby zastosuj wizytę u behawiorysty psów, aby uzyskać dodatkową pomoc w radzeniu sobie z lękiem lub stresem u psa.
Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?
Nauczyć psa posłuszeństwa może każdy, dodatkowo nie ma różnicy czy mamy dużego psa, czy małego. Każdy pies uczy się podobnie, nie ma głupich osobników. Chodzenie przy nodze to zwykłe zachowanie, które można wytrenować w kilka sesji. Nie warto jednak wymagać od psa, by cały spacer chodził przy nodze, w napięciu czekając na nagrodzenie smakołykiem. Jednak przydaje się ta komenda często w warunkach miejskich, gdy np. musimy przejść przez pasy czy minąć drugiego psa na wąskiej przestrzeni.
Naukę chodzenia psa przy nodze zaczynamy w spokojnym miejscu. Bierzemy smakołyki i naprowadzamy psa, by szedł za ręką przy nodze. Chwalimy go np. komendą dobry pies i dajemy smakołyk co krok. Nagradzamy go często i chwalimy, skupiając jego uwagę. Możemy podkładać komendę pod zachowanie. Ćwiczenie bardzo stopniowo przenosimy w coraz trudniejsze warunki. Nie wymagajmy cudów- mijanie się z obcymi psami na wąskim chodniku to kwestia kilkunastu treningów.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.