Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Rasy psów

Lagotto romagnolo — wszystkie informacje i opis rasy

Opublikowane: 19:53 Przeczytasz w: 21 min

Lagotto romagnolo to mały łobuziak o urokliwym spojrzeniu, który z wyglądu przypomina owieczkę. A to wszystko za sprawą jego wełnistej, kędzierzawej sierści. Jego uroda idzie w parze z wielkimi pokładami energii, przebojowym temperamentem i wybitnym zmysłem węchu. Co ciekawego kryje w sobie ten włoski pies? Przekonajcie się sami.

Spis treści

    Pochodzenie i historia rasy lagotto romagnolo

    Lagotto romagnolo jest włoską rasą o długiej historii, która latami nie została zauważona przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

    Jedne z pierwszych wzmianek o tych pociesznych psiakach sięgają aż XVI wieku - początkowo lagotto romagnolo był szczególnie popularny na nizinach miasteczka Comacchio oraz terenach bagiennych okolic Rawenny, gdzie jego głównym zadaniem było aportowanie ptactwa wodnego. Dzięki gęstej i grubej sierści lagotto świetnie nadawał się do tej roli. Doceniono również inteligencję psiaka, jego pogodę ducha oraz pozytywne nastawienie do pracy z człowiekiem.

    Wraz z upływem czasu doszło do osuszenia mokradeł, które przekształcono na pola uprawne.
    Aby nie zmarnować potencjału lagotto, postanowiono wypróbować jego sił jako poszukiwacza trufli, czyli ekskluzywnych grzybów, będących symbolem kulinarnego luksusu.

    Nowo nadana użytkowość okazała się strzałem w dziesiątkę - doskonały zmysł węchu oraz posłuszeństwo rasy sprawiło, że lagotto romagnolo do dzisiaj uznawany jest za jednego z najlepszych psów tropiących.

    Do połowy XX wieku psiaki te nie posiadały wzorca dotyczącego ich wyglądu, jednak pod koniec lat siedemdziesiątych miłośnicy tej niezwykłej rasy postanowili ją ujednolicić w toku dalszej hodowli.

    Zaangażowanie zachodnich kynologów pozwoliło, by w roku 1991 włoski Lagotto Kennel Klub otrzymał wstępne uznanie rasy. Czternaście lat później - w 2005 roku FCI - Międzynarodowa Federacja Kynologiczna oficjalnie zaakceptowała wzorzec lagotto romagnolo.

    Obecnie lagotto romagnolo to nie tylko czworonogi szukające drogocennych trufli, ale również oddane psy rodzinne.

    Wzorzec - czyli jak wygląda rasa lagotto romagnolo?

    Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej - FCI, lagotto romagnolo należy do Grupy 8 - Aportery, płochacze, psy wodne, Sekcji 3 - psy wodne. Według wzorca FCI rasa ta nie podlega próbom pracy.

    UŻYTKOWOŚĆ: Zwierzęta do poszukiwania trufli.

    Lagotto to nieduży psiak o przyciągającym wzrok, przyjaznym wyglądzie. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest kręcona szata.

    WRAŻENIE OGÓLNE: Zwierzę niewielkiej lub średniej wielkości, o proporcjonalnej i mocnej budowie. Gęsta, kędzierzawa sierść o wełnistej strukturze nadaje czworonogowi naturalny, rustykalny wygląd.

    WAŻNE PROPORCJE: Długość głowy powinna stanowić 40% wzrostu w kłębie. Długość czaszki wynosi nieznacznie więcej, niż połowa długości całej głowy. Kufa jest 20% krótsza od czaszki. Sylwetka jest kwadratowa - wysokość niemal dorównuje długości ciała. Głębokość klatki piersiowej jest niewiele mniejsza od połowy wysokości w kłębie.

    ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Posiada naturalne predyspozycje do tropienia i bezbłędny zmysł powonienia, dzięki temu stanowi wspaniałego poszukiwacza trufli. Na drodze selekcji hodowlanej wyeliminowano jego pierwotny instynkt łowiecki, przez co zapach dzikiej zwierzyny nie odwraca jego uwagi podczas pracy węchowej. Lagotto jest czworonogiem niewymagającym, posłusznym, łatwym do ułożenia, inteligentnym, lojalnym, bardzo przywiązującym się do właściciela. Jest zarówno doskonałym psem towarzyszącym, jak i stróżującym.

    Głowa

    rozwiń schowaj

    Patrząc z góry jest umiarkowanie szeroka i przyjmuje kształt trapezu. Linie profilu delikatnie się rozchodzą.
    MÓZGOCZASZKA:
    Czaszka: Jest szeroka na wysokości łuków jarzmowych, długość czaszki równa się jej szerokości. Obserwowana z profilu czaszka od stopu do guza potylicznego powinna być dłuższa niż kufa, lekko wypukła, stopniowo spłaszczająca się w tylnej części. Zatoki czołowe są dobrze rozwinięte, łuki brwiowe i bruzda czołowa zaznaczone, grzebień potyliczny jest z kolei krótki i niezbyt okazały, a dół nadoczodołowy prawie niezauważalny.
    Stop: Widoczny, jednak niezbyt mocny.

    TRZEWIOCZASZKA:
    Nos: Okazały, z ruchliwymi i szeroko rozwartymi nozdrzami. Bruzda środkowa jest wyraźnie zaznaczona. Z boku nos wystaje delikatnie przed przednią krawędź warg, a trufla nosa jest przedłużeniem linii profilu. W zależności od umaszczenia psa, kolor nosa może być jasnobrązowy do ciemnobrązowego.
    Kufa: Stosunkowo szeroka, odrobinę krótsza od mózgoczaszki (stosunek kufy do mózgoczaszki wynosi 44% do 56%). Ma lekko klinowaty kształt i jest tępo zakończona, o prostym grzbiecie nosa.
    Wargi: Nie są zbyt grube, przylegają tak, aby dolna linia kufy wyznaczona była przez spodnią krawędź żuchwy. Są porośnięte długimi, twardymi wąsami. Widziane z przodu wargi tworzą szerokie półkole. Ich krawędzie są barwy od jasnobrązowej do ciemnobrązowej.
    Uzębienie: Mocne i niemal kanciaste szczęki, szeroka żuchwa. Zęby są duże i białe, pożądane jest kompletne uzębienie i stykanie się siekaczy w zgryzie nożycowym lub cęgowym, dopuszczalne są także odwrócone nożyce.
    Policzki: Płaskie
    Oczy: Względnie duże, okrągłe, szeroko rozstawione, dobrze osadzone w oczodołach, o czujnym, bystrym i żywym wyrazie. Barwa tęczówki zależy od umaszczenia - może przyjmować kolor ochry poprzez orzechową do ciemnobrązowej. Powieki powinny być dobrze przylegające, również są jasnobrązowe do ciemnobrązowych. Rzęsy są dobrze rozwinięte, długie.
    Uszy: Średniej wielkości (w stosunku do wielkości głowy), trójkątne, o zaokrąglonych końcach, dosyć szerokie u podstawy, osadzone tuż powyżej łuków nadoczodołowych. Podczas spoczynku wiszą, a gdy pies jest czymś zainteresowany - są lekko wzniesione. Dosięgają do 1/4 długości kufy gdy są wyciągnięte do przodu. Włos na uszach jest mocno pofalowany lecz luźniej skręcony, nie może być krótki. Wewnętrzna strona małżowiny usznej jest mocno owłosiona.

    SZYJA: Powinna być wysoko osadzona, mocna, muskularna, sucha, bez śladu podgardła i delikatnie łukowato wygięta. U samców obwód szyi może osiągać jej dwukrotną długość, która powinna być odrobinę mniejsza od długości głowy.

    Tułów

    rozwiń schowaj

    Silny i zwarty, długość wynosi tyle samo, ile wzrost w kłębie.
    Linia górna: Prosta od kłębu do zadu.
    Kłąb: Unosi się ponad linię grzbietu, szczyty łopatek są daleko z tyłu, nie są zbyt blisko siebie, lecz wystają dosyć wysoko.
    Grzbiet: Prosty, muskularny.
    Lędźwie: Zwarte, silne, delikatnie wysklepione. Ich szerokość odpowiada długości lub jest odrobinę większa.
    Zad: Szeroki, długi, umięśniony i subtelnie opadający (pod kątem 20 do 30 stopni).

    Klatka piersiowa: Odpowiednio rozbudowana, o dolnej linii sięgającej do łokci. Oglądana z przodu jest dosyć wąska z przodu i stopniowo rozszerza się od szóstego żebra ku tyłowi.
    Linia dolna i brzuch: Długi mostek, za nim linia dolna jest lekko podciągnięta.

    OGON: Osadzony ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko, zwęża się ku końcowi. Gdy jest opuszczony ledwie dosięga stawu skokowego. Pokryty wełnistym, dosyć twardym włosem. Podczas spoczynku noszony sierpowato, w stanie pobudzenia jest wyraźnie wzniesiony, jednak niezakręcony.

    Kończyny

    rozwiń schowaj

    KOŃCZYNY PRZEDNIE:
    Wygląd ogólny: Oglądane z przodu i z boku są kształtne oraz proste.
    Łopatka: Długa (jej długość wynosi 30% wzrostu w kłębie), ustawiona skośnie (od 52 do 55 stopni), z dobrze rozwiniętym umięśnieniem, mocna i odpowiednio związana z tułowiem, jednak w ruchu jest swobodna. Kąt w stawie barkowym wynosi od 110 do 115 stopni.
    Ramię: Muskularne, o lekkim kośćcu i długości odpowiadającej długości łopatki, nachylone do poziomu pod kątem 58 do 60 stopni.
    Łokcie: Pokryte cienką skórą, odpowiednio lecz niezbyt ciasno przylegające do klatki piersiowej, ułożone równolegle do osi podłużnej tułowia. Wyrostek łokciowy jest położony na linii pionowej, która przebiega od kłębu do podłoża.
    Przedramię: Długie (stanowi 36% wzrostu w kłębie), perfekcyjnie pionowe, o mocnym kośćcu, na przekroju jest owalne.
    Nadgarstek: Cienki, krzepki oraz ruchomy. Obserwowany z przodu położony jest na tej samej pionowej linii, co przedramię. Kość grochowata jest nieznacznie wystająca.
    Śródręcze: O lżejszym kośćcu niż przedramie, giętkie. Widziane z boku jest ustawione pod kątek 75 do 80 stopni względem podłoża.
    Łapa: Zwarta oraz delikatnie zaokrąglona, z dobrze wysklepionymi palcami i mocnymi pazurami. Opuszki są dobrze pigmentowane, a błony międzypalcowe odpowiednio rozwinięte.
    KOŃCZYNY TYLNE:
    Wygląd ogólny: Silne, oglądane z tyłu są proste, proporcjonalne do wielkości zwierzęcia oraz równolegle ustawione.
    Udo: Długie (stanowi 35% wzrostu w kłębie), muskularne, ustawione pod kątem 80 stopni do poziomu. Kąt w stawie biodrowym wynosi od 105 do 110 stopni. Udo jest położone równolegle względem osi podłużnej tułowia.
    Kolano: Kąt w stawie kolanowym równa się około 130 do 135 stopniom.
    Podudzie: Jest nieznacznie dłuższe od uda (wynosi 36% wysokości w kłębie), ma mocny kościec oraz silne, wyraźnie rozdzielone mięśnie. Nachylone jest pod kątem 50 do 55 stopni do poziomu, równolegle do osi podłużnej tułowia.
    Staw skokowy: Silny, z wyraźnie zaznaczonym kośćcem. Kąt w stawie skokowym wynosi około 140 stopni.
    Śródstopie: Cienkie, o kształcie cylindra, ułożone pionowo do podłoża. Nie ma wilczych pazurów.
    Łapa: Odrobinę mniej wysklepiona niż łapa przednia, o bardziej owalnym kształcie.

    RUCH: Stęp jest harmonijny, kłus dynamiczny i żwawy. Pies porusza się galopem jedynie na krótkich dystansach.

    Sierść

    rozwiń schowaj

    SKÓRA: Jest cienka, odpowiednio przylegająca na całym ciele, nie formuje fałd. Błony śluzowe oraz opuszki łap są pigmentowane o barwie jasnej do bardzo ciemnego brązu.

    OKRYWA WŁOSOWA:
    SIERŚĆ: Wełnista, z widocznym podszerstkiem, twarda w dotyku. Kręcąc się przypomina ciasne pierścionki. Skręt jest jednolity na całym ciele i ogonie, oprócz głowy, na której włos jest nieco mniej zwarty i formuje wyraźne brwi, wąsy oraz brodę. Sierść nie może być lokowata. Podszerstek oraz włos okrywowy są nieprzemakalne.
    Sierść lagotto romagnolo należy strzyc przynajmniej raz na rok. Strzyżenie nie może jednak zmieniać sylwetki czworonoga. Obszar odbytu i genitaliów obcina się krótko, a na głowie pozostawia się dłuższą sierść - jednak nie na tyle, aby zakrywała oczy. Stylizacja sierści nie powinna przypominać tej u pudla lub bichona frise. Odpowiednia fryzura to taka, która podkreśla naturalny wygląd lagotto romagnolo.
    MAŚĆ: Umaszczenie może być jednolite brudno-białe, białe z czekoladowymi lub pomarańczowymi łatami, czekoladowe przesiane, czekoladowe o różnych odcieniach wraz z białym lub bez, pomarańczowe z białym lub bez. Podpalanie w różnych odcieniach jest dopuszczalne. U niektórych osobników występuje jasna lub ciemnobrązowa maska.

    Wielkość

    rozwiń schowaj

    WIELKOŚĆ I WAGA: Idealna wysokość w kłębie dla samca wynosi 46 cm (przedział 43-48 cm), a dla suki 43 cm (przedział 41-46 cm). Toleruje się wzrost niższy lub wyższy o 1 cm od powyższego zakresu. Pożądana waga powinna być proporcjonalna do wielkości psa - dla samca wynosi pomiędzy 13 do 16 kg, a dla samicy 11 do 14 kg.

     

    Wady

    rozwiń schowaj

    WADY: Jakiekolwiek odchylenia od powyższego wzorca powinny być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia ich nasilenia, wpływu na zdrowie oraz dobrostan zwierzęcia.
    Do przykładowych wad należą: pojedyncze lub podwójne wilcze pazury, sierść sznurowa albo zbyt krótko strzyżona, brak odpowiedniego skrętu, ciemna pigmentacja lub łaty, czarna maść, częściowa lub znaczna depigmentacja, wklęsły profil, wrodzony lub nabyty brak ogona, nieprawidłowy wzrost.

    WADY DYSKWALIFIKUJĄCE: Psy przejawiające zachowania agresywne lub nadmierną nieśmiałość, a także osobniki z wyraźnymi anomaliami fizycznymi (m.in. znacznym przodozgryzem lub tyłozgryzem, okiem porcelanowym, wnętrostwem) oraz zaburzeniami behawioralnymi są dyskwalifikowane. Co więcej, nie dopuszcza się ciętego ogona, zbyt krótko ostrzyżonej sierści, braku skrętu lub wymyślnej, nienaturalnej dla rasy fryzury.
    Uwaga: Samce powinny mieć dwa prawidłowo rozwinięte jądra, które są w pełni usytuowane w mosznie.
    Do hodowli powinny być używane wyłącznie psy funkcjonalnie i klinicznie zdrowe, o cechach typowych dla rasy.

    Usposobienie i charakter lagotto romagnolo — psychika rasy

    Lagotto romagnolo to rasa uchodząca za towarzyską, pełną energii, o przyjaznym charakterze i wielkim sercu. Są to psy niezwykle inteligentne, lubiące pracę z człowiekiem, uczą się bardzo szybko i chętnie. Warto jednak zaznaczyć, że równie prędko się nudzą — z tego powodu każdy trening powinien być urozmaicony oraz indywidualnie dostosowany do naszego pupila.
    Lagotto bywają uparte, przez co w ich szkoleniu nieunikniona jest cierpliwość, różnorodność i mnóstwo pozytywnej motywacji. Pomimo że psiaki te lgną do kontaktu z bliskimi, w początkowych kontaktach z obcymi zdarza się im okazywać nieufność, dlatego ważna jest odpowiednia socjalizacja psa, którą należy rozpocząć najwcześniej, jak to możliwe .

    Ponieważ rasa opisywana jest jako energiczna oraz ciekawa otaczającego ją świata, lagotto będzie idealnym pupilem dla osób, które lubią być w ruchu oraz czerpią przyjemność z przebywania na łonie natury. Lagotto romagnolo uwielbia piesze wędrówki, które pozwalają mu rozwijać swoje zdolności węszenia, jest miłośnikiem spędzania czasu w wodzie (oraz ku częstemu niezadowoleniu właścicieli — w kałużach...) oraz aportowania. Odpowiednio prowadzone czworonogi tej rasy osiągają świetne wyniki w tropieniu, sportach kynologicznych, a nawet w roli psów pracujących.
    Aby rozładować ich nieskończone pokłady energii oraz wykorzystać potencjał niezwykłe czułego węchu, zapisanie psa na zajęcia z noseworku może być bardzo dobrym pomysłem.

    Jak wychować lagotto?

    Rasa jest również łagodna, potrafi bardzo dobrze znaleźć wspólny język z najmłodszymi członkami rodziny. Ich entuzjazm oraz żywiołowość czyni z nim świetnych towarzyszy wspólnych zabaw z dziećmi. Należy jednak monitorować wszystkie interakcje latorośli z czworonogiem oraz dopilnować, aby przebiegały one w sposób bezpieczny zarówno dla dziecka jak i psiaka.

    Ważne jest również nauczenie psa odpoczynku po dniu pełnym wrażeń. Dobrze wprowadzona klatka kennelowa może stanowić dla psiaka bezpieczne schronienie, w którym zwierzak łatwiej się wyciszy i uspokoi.

    Źródło: 123rf.com

    Zdrowie - na co najczęściej chorują psy lagotto romagnolo?

    Lagotto romagnolo to odporny pies, który na ogół cieszy się dobrym zdrowiem. Niestety, jak wszystkie rasy psów, lagotek może posiadać predyspozycje do rozwinięcia pewnych chorób (m.in. tych o podłożu genetycznym).
    Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich:

    • Dysplazja stawów biodrowych: schorzenie powstaje na skutek nieprawidłowego rozwoju oraz budowy stawu biodrowego. W rezultacie pojawia się niedopasowanie oraz rozluźnienie struktur stawowych, co powoduje niestabilność stawu. W dalszej kolejności może dojść do rozwoju stanu zapalnego oraz choroby zwyrodnieniowej stawów, co objawia się dolegliwościami bólowymi, dyskomfortem, ograniczoną ruchomością oraz trudnościami z poruszaniem się. Szacuje się, że nawet 24.4% osobników tej rasy może być dotkniętych dysplazją stawów biodrowych.
    • Choroba spichrzeniowa lagotto (LSD): przypadłość ta związana jest z wadą enzymatyczną. Bywa również nazywana lizosomalną chorobą spichrzeniową, ponieważ spowodowana jest niedoborem enzymu w lizosomach komórki. U zdrowych zwierząt organelle te są odpowiedzialne za trawienie wewnątrzkomórkowe.
    • Deficyt enzymatyczny prowadzi do nieprawidłowego rozkładu produktów komórkowych i gromadzenia się niestrawionego materiału w komórce, co upośledza jej funkcję.
    • Ponieważ szczególnie wrażliwy na akumulację niechcianych substancji jest układ nerwowy, typowymi symptomami są zaburzenia koordynacji ruchowej, oczopląs, zmiany w zachowaniu (m.in. apatia, niepokój lub agresja). Wiek, w którym pojawiają się pierwsze objawy kliniczne jest zmienny, jednak zawsze dotyczy zwierząt młodych — wynosi od czterech miesięcy do czterech lat. Choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny — oznacza to, że do jej rozwoju potrzebne są dwie kopie zmutowanego genu. Z tego powodu przynajmniej jedno z przyszłych rodziców szczeniąt musi być zdrowe.
    • Łagodna, młodzieńcza dziedziczna padaczka: za rozwój tego przejściowego schorzenia odpowiada mutacja w obrębie genu LGI2. Zespoły padaczkowe po raz pierwszy występują u szczeniąt w wieku około 5 do 9 tygodni, a ustępują zazwyczaj samoistnie, gdy psiak osiągnie 8 do 13 tygodni życia. Charakterystyczne dla napadów choroby jest drżenie całego ciała, które czasami połączone może być z krótkotrwałą utratą przytomności. Na rynku istnieją testy genetyczne, które pozwalają na wykrycie wadliwego genu.
    • Hiperurykozuria: jest zaburzeniem metabolicznym polegającym na wzmożonym wydalaniu kwasu moczowego wraz z moczem, co może prowadzić do krystalizacji oraz powstawania kamieni moczowych m.in. w cewce moczowej, pęcherzu moczowym, a nawet w nerkach. Zwierzęta dotknięte hiperurykozurią często cierpią na nawracające zapalenia dróg moczowych, które mogą wywoływać dolegliwości bólowe, trudność w oddawaniu moczu, krwiomocz, apatię oraz osłabienie.
    • Abiotrofia móżdżku: to schorzenie genetyczne cechujące się postępującą degeneracją neuronów (komórek nerwowych), które znajdują się w korze móżdżku. Ponieważ móżdżek jest strukturą odpowiedzialną za koordynację i równowagę, psiaki z mutacją w genie powodującym abiotrofię móżdżku mają trudności z kontrolowaniem ruchów, występują u nich intensywne drżenia mięśni, tracą równowagę, mogą się przewracać i potykać. Objawy zazwyczaj pojawiają się w okresie szczenięcym, około 12 do 16 tygodnia życia. Niestety, pomimo znacznego rozwoju medycyny, nie znaleziono jeszcze skutecznego sposobu leczenia powyższej choroby. Ponieważ abiotrofia móżdżku ma charakter postępujący, wiele zwierząt ze znacznie obniżoną jakością życia zostaje poddanych eutanazji. Aby ograniczyć ryzyko urodzenia się chorych szczeniąt należy wykluczyć z rozrodu osobniki chore oraz odpowiedzialnie dobierać pary hodowlane.

    Jak długo żyje lagotto romagnolo?

    Lagotto romagnolo to rasa długowieczna — psiaki te żyją średnio około 14 do 16 lat.

    Nie możemy jednak zapomnieć, że zbilansowana dieta psa, zapewnienie odpowiedniej dawki aktywności fizycznej oraz warunków bytowych, regularne wizyty u lekarza weterynarii i stosowanie się do jego zaleceń stanowią filary dobrego zdrowia czworonoga.

    Co więcej, jak w przypadku każdego zwierzęcia rasowego, cena lagotto romagnolo nie należy do najniższych. Decydując się na rozszerzenie rodziny o czworonożnego przyjaciela, wystrzegajmy się pseudohodowli psów, nawet jeśli oferują one kuszącą finansowo ofertę sprzedaży szczeniaka. Wybierajmy rozsądnie, pamiętajmy, że psiak będzie towarzyszyć nam długie lata i powinien być on zdrowym i prawidłowo rozwiniętym przedstawicielem rasy.
    Warto zapoznać się z artykułem Zoocialowej ekspertki — sędziny kynologicznej oraz hodowczyni jamników, która w swoim artykule podpowiada, czym kierować się podczas kupna rasowego psa.

    Pielęgnacja psa rasy lagotto romagnolo

    Gęste, wełniste, kręcone oraz stosunkowo twarde w dotyku owłosienie jest zdecydowanie rozpoznawalną cechą lagotto romagnolo. Poza nadaniem urokliwego wyglądu pełni również niesamowicie ważną funkcję termoizolacyjną — jego zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Co więcej, zarówno podszerstek, jak i włos okrywowy są wodoodporne.

    Pomimo że lagotto romagnolo nie linieje, nie jest on pupilem idealnym dla fanatyków czystości. Przedstawiciele rasy uwielbiają wodę, błoto, piach i kopanie. Chociaż psiak nie gubi włosów, do jego kędziorków lubią przyczepiać się m.in. liście oraz gałązki, które później zwierzak przynosi do domu.

    Czy lagotto gubi sierść?

    Aby uniknąć filcowania sierści, należy ją systematycznie (przynajmniej dwa razy w tygodniu) czesać. Przyda nam się metalowa szczotka z zagiętymi na końcach drucikami (tak zwana pudlówka) oraz metalowy grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach.
    Dłuższy włos łatwiej się kołtuni, dlatego psa powinno się strzyc około 2 do 3 razy w roku. Ponadto, ważne jest regularne przycinanie włosów pomiędzy poduszkami łap oraz w okolicy oczu, aby nie podrażniały one rogówki.

    Lagotto romagnolo kąpie się w razie potrzeby, używając delikatnego szamponu pielęgnacyjnego, dobranego do bieżących potrzeb owłosienia. Zwierzę myjemy dwukrotnie, pamiętając o dokładnym spłukaniu resztek kosmetyków oraz osuszeniu uszu od wewnątrz. Po kąpieli warto nałożyć odżywkę bez spłukiwania, która zapobiega plątaniu się sierści.

    Bardzo ważnym elementem pielęgnacji psiaka jest również częste kontrolowanie jego uszu oraz usuwanie włosów zarastających kanał słuchowy.
    Lagotto uwielbia zabawy na świeżym powietrzu, a bujna sierść psa działa jak magnes na kłosy i źdźbła traw, które mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo. Mogą one dostać się m.in. do oka, ucha, nosa lub penetrować przez skórę i migrować w bardzo odległe miejsca powodując dyskomfort oraz ból. Starajmy się oglądać czworonoga po każdym spacerze oraz często rozczesywać jego sierść, usuwając przy tym wszystkie elementy roślin. Co więcej, zabierajmy psiaka na spacery w miejsca, w których nie znajdziemy roślinności stanowiącej potencjalne zagrożenie dla jego zdrowia.

    Podstawą zdrowia jamy ustnej jest systematyczne szczotkowanie psich zębów. Do tego celu użyjmy pasty weterynaryjnej oraz szczoteczki z miękkim włosiem.

    Ciekawostki o rasie lagotto romagnolo

    • Lagotto romagnolo jest jedyną na świecie rasą psów, która specjalizuje się w poszukiwaniach trufli. Psiaki te posiadają doskonały węch oraz spore zdolności intelektualne.
    • Są także niezwykle pracowite i oddane swojemu właścicielowi — nic więc dziwnego, że lata temu zostały docenione przez włoskich truflarzy i stały się symbolem włoskiej kultury kulinarnej.
    • Nazwa rasy nawiązuje do pierwotnego przeznaczenia psów oraz ich pochodzenia. Słowo „lago" oznacza w języku włoskim jezioro, natomiast „lagòt" to wyraz wywodzący się z dialektu — oznacza on kudłatego psa dowodnego. Drugi człon nazwy - „romagnolo" pochodzi od regionu, w którym psiaki zdobyły szczególną popularność — Romanii.
    • Inaczej mówiąc - lagotto romagnolo to inaczej romański pies dowodny.

    Podsumowanie — dla kogo pies lagotto romagnolo będzie idealnym pupilem?

    Lagotto romagnolo to włoska rasa o długiej i ciekawej historii. Początkowo psiaki te zajmowały się aportowaniem ptactwa wodnego, natomiast z biegiem lat ich użytkowość przekształcono do tropienia drogocennych grzybów - trufli.

    Kędzierzawa sierść oraz przyjazny charakter psiaków sprawiły, że rasa staje się coraz bardziej popularna również w Polsce. Lagotto to nie tylko niesamowicie inteligentny pies, ale również bardzo oddany członek rodziny.

    Rasa uznawana jest za pogodną oraz łagodną. Dobrze znosi obecność innych psów oraz dzieci. Żywiołowość psiaków sprawia, że szybko znajdują one wspólny język z najmłodszymi członkami rodziny. Mimo delikatności rasy do obowiązków rodziców należy dopilnowanie, aby wszystkie interakcje latorośli z czworonogiem przebiegały w sposób bezpieczny i komfortowy dla obu stron.

    Lagotto jest pupilem bardzo lojalnym oraz chętnym do nawiązywania bliskich relacji, co czyni z niego doskonałego psa towarzyszącego. Dużą przyjemność sprawia mu aktywność fizyczna, nada się więc dla osób, które lubią długie spacery, bieganie oraz inne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu.

    Ile kosztuje pies rasy lagotto romagnolo?

    Cena psa rasy Lagotto Romagnolo w Polsce może wynosić od kilku tysięcy do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od różnych czynników. Koszty związane z zakupem to jedynie część całkowitych wydatków związanych z opieką nad psem. Warto skontaktować się z renomowanymi hodowcami w Polsce, aby uzyskać dokładne informacje na temat cen szczeniąt Lagotto Romagnolo.

    Źródło: 123rf.com

    Bibliografia
    1. Wzorzec rasy nr 298 (FCI Standard N°298) 05.01.2011/EN, wersja polska: kwiecień 2011, Związek Kynologiczny w Polsce – Zarząd Główny
    2. Breed standard no 298 (FCI-Standard N° 298) 11.10.2019/EN, Fédération Cynologique Internationale
    3. Anna, Kuba Harasymowicz "Pies w owczej skórze, czyli rzecz o lagotto romagnolo" magazyn Pies Rasowy listopad - grudzień 2021 nr 38/2021
    4. Ackerman L. The Genetic Connection: A Guide to Health Problems in Purebred Dogs. Second edition. AAHA Press; 2011.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci