Jaka dieta jest najzdrowsza dla psa? Czego unikać w diecie psa? I jak naturalnie karmić psa? Odpowiadamy na wszelkie pytania dotyczące żywienia psów.
Spis treści
Jaka dieta jest najzdrowsza dla psa?
Przede wszystkim karmimy pożywieniem dla psów, niezależnie czy wybierzemy mokrą, czy suchą karmę lub dietę domową ułożoną przez specjalistę żywienia. Wędliny, mięso z obiadu i ciastka są dla ludzkiej przyjemności i nie wolno karmić psa pożywieniem "ze stołu". Warto czytać skład karmy, nie kierować się tylko popularnością producenta. Pamiętajmy, by sprawdzić dobową ilość karmy na opakowaniu i uniknąć sypania do miski "na oko". Małe rasy mogą otrzymywać trzy posiłki dziennie, a dla dużych psów dwa powinny być wystarczające. Wszystkie dodatki w postaci smaczków to także źródło kalorii i nie powinny wynosić więcej niż 10% dziennej dawki energetycznej. Dieta psa powinna być odpowiednio zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne witaminy, które sprawią, że pupil będzie zdrowy, a ty pozbędziesz się problemu nadmiernie wypadającej sierści.
Oto lista warzyw, które warto włączyć do psiej diety:
- Marchewka
- Cukinia
- Brukselka
- Cukinia
- Słodkie ziemniaki (gotowane)
- Brokuły
- Zielona fasolka szparagowa
- Dynia (gotowana)
- Cukinia
Pamiętaj, że niektóre psy mogą reagować różnie na różne warzywa, więc zawsze monitoruj reakcję swojego psa po wprowadzeniu nowych pokarmów do jego diety. W razie wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem.
Czego unikać w diecie psa?
W diecie psa należy unikać:
- Żywności ludzkiej, zwłaszcza takiej zawierającej składniki szkodliwe dla psów, takie jak czekolada, cebula, czosnek, awokado, alkohol, ciasto drożdżowe, pestycydy czy też kawa.
- Produktów o niskiej jakości, które mogą zawierać sztuczne barwniki, konserwanty, dodatki smakowe oraz niską zawartość składników odżywczych.
- Pokarmów tłuste i wysokokaloryczne, które mogą prowadzić do nadwagi, otyłości oraz problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i stawy.
- Żywności, która może powodować alergie u psa, takie jak pszenica, soja, nabiał czy też niektóre rodzaje mięsa.
- Nieodpowiednio przetworzonych produktów, takie jak kości, które mogą prowadzić do zachłyśnięcia się, perforacji jelit lub innych urazów przewodu pokarmowego.
- Słodyczy i przekąsek wysokoprzetworzonych, które mogą prowadzić do zębów i problemów zdrowotnych związanych z cukrzycą.
Jak naturalnie karmić psa?
Ze względu na łatwość przechowywania, podawania i cenę za opakowanie sucha karma jest preferowana przez wielu właścicieli. W trakcie produkcji granulki są poddawane wysokiemu ciśnieniu i temperaturze, co powoduje niską zawartość wody, bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Mokra karma jest mniej kaloryczna w porównaniu do suchej karmy, dlatego pies zjada więcej objętościowo jedzenia z puszki. To oznacza większe wydatki na mokrą karmę. Otwartą puszkę można przechowywać tylko w lodówce i należy zużyć w ciągu 48 godzin. Z kolei jedzenie gotowane dla psa wymaga wiedzy, ale może być zarówno zdrowe, jak i tanie.
Różnice między małym a dużym psem
Jaki wpływ mają gabaryty pupila na jego dietę? Ze względu na mniejszą pojemność żołądka, małe psy powinny otrzymywać mniejsze posiłki, a częściej. Długość przewodu pokarmowego jest proporcjonalna co do wielkości psa. U drobnych czworonogów żołądek opróżnia się szybciej niż u ras dużych. Wyniki badań wskazują też na szybszy metabolizm i wyższe zapotrzebowanie energetyczne u małych ras. Mają one także szybszy pasaż przez jelito grube i częściej się wypróżniają. Natomiast wykazano niewielkie różnice we wchłanianiu substancji odżywczych i składzie mikrobioty jelitowej między przedstawicielami małych a dużych ras czworonogów.
Źródło: 123rf.com
Dieta BARF
Dla opiekunów, którzy zastanawiają się nad dietą BARF, a nie mają jeszcze z nią doświadczenia, konieczne są konsultacje z dietetykiem weterynaryjnym. Ułożenie dawki pokarmowej dla naszego psa i jej ewentualna modyfikacja jest najbardziej dopasowaną formą żywienia. Z innych zalet BARF-u warto wspomnieć o dużej smakowitości dla pupila samodzielnie przygotowanego posiłku oraz o tym, że dokładnie wiemy, co zjada nasz przyjaciel oraz mniejszej ilości produkowanych śmieci w porównaniu do ilości puszek po mokrej karmie. Psie odchody często są mniejszej objętości i nie pachną tak intensywnie.
Co można dać psu na diecie?
W diecie lekkostrawnej dla psa można zawrzeć:
- Gotowane mięso o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak kurczak czy indyk, które są łatwo przyswajalne i łagodne dla układu pokarmowego.
- Gotowane lub gotowane warzywa, takie jak marchewka czy dynia, które są bogate w błonnik i łatwostrawne.
- Lekkie węglowodany, takie jak ryż biały lub brązowy, które mogą być źródłem energii dla psa bez obciążania układu pokarmowego. Ważne jest unikanie tłustych i przyprawionych pokarmów oraz stopniowe wprowadzanie nowych składników w diecie, aby uniknąć problemów trawiennych. W przypadku poważnych problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym, zawsze należy skonsultować się z weterynarzem.
Żywienie szczeniąt
Wybór karmy dla szczeniaków, żywionych w pierwszych tygodniach mlekiem matki jest bardzo istotnym elementem dla prawidłowego rozwoju. Karmienie maluchów dowolnym pożywieniem, by tylko zaspokoić głód, niesie bardzo poważne konsekwencje dla prawidłowego rozwoju kości, stawów, układu pokarmowego i nerwowego. Bezpiecznym wyborem jest gotowa karma dedykowana psom rosnącym lub konsultacja z dietetykiem weterynaryjnym i skomponowanie posiłków. Posiłki powinny być mniejsze, podawane 3-5 razy dziennie. By poskromić małego łasucha, który połyka w błyskawicznym tempie jedzenie warto zainwestować w miskę spowalniająca, matę węchową lub karmić psa "z ręki" w trakcie nauki komend.
Czy szczenięta małych ras mogą jeść to samo co duże psy?
Szczeniaki różnej wielkości mają inne zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze. Bardzo ważna jest dynamika wzrostu kości, a przez to większe zużycie składników mineralnych u szczeniąt, które docelowo osiągną masę ciała powyżej 25 kilogramów. Dlatego producenci karm wyróżniają kategorię dla małych, średnich i dużych ras, uwzględniając etapy życia młodego czworonoga. Warto omówić z lekarzem weterynarii ewentualną suplementację.
Żywienie starszych psów
Wchłanialność składników odżywczych, zapotrzebowanie na energię i metabolizm zmienia się u czworonogów wraz z wiekiem, dlatego inaczej trzeba podejść do żywienia starszego psa. Na rynku dostępne są karmy dla seniorów o innym składzie niż dla psów dorosłych. Zmianę pożywienia należy zawsze wprowadzać stopniowo, zwiększając ilość nowej karmy przez kilka dni. Dla psa seniora zalecane jest stosowanie diety lekkostrawnej wzbogaconej o przeciwutleniacze, składniki odżywcze wspomagające utrzymanie prawidłowej masy ciała i witalności.
Przyczyny otyłości u psów
Otyłość psa jest chorobą wieloczynnikową, której główną przyczyną jest przyjmowanie nadmiernej ilości energii, przekraczającej jej wydatek. Jednak predyspozycje genetyczne, rasowe mogą decydować o tendencji do pobierania przez czworonożnego pupila zbyt dużej ilości pokarmu oraz spowolnienia metabolizmu. W porównaniu do psów — suczki ogólnie mają wyższe ryzyko otyłości, które rośnie wraz z wiekiem i nie jest to związane z tym, czy sunia jest sterylizowana. Natomiast u psów wykazano zależność między kastracją i wzrostem masy ciała. Bezpośrednim powodem jest znaczny spadek stężenia testosteronu, który reguluje tempo przemiany materii i wykorzystywanie energii z pożywienia. Dlatego planując kastrację u naszego czworonoga, warto pomyśleć o zmianie karmy z niższą zawartością kilokalorii i zwiększeniu aktywności fizycznej.
Dowiedz się, co robić, kiedy pies nie chce jeść.
Podsumowanie: Jak karmić zdrowego psa
Jak odchudzić psa?
Założenie, by zmniejszyć kaloryczność pokarmu oraz zwiększyć ilość wysiłku fizycznego, jest jak najbardziej słuszne. Jednak jak osiągnąć efekt i utrzymać wagę psa na odpowiednim poziomie?
Dowiedz się także, jak zadbać o układ pokarmowy psa.
Co zawiera dieta odchudzająca dla psa?
Dieta odchudzająca ma wyższą zawartość białka i włókna pokarmowego, co korzystnie wpływa na zaspokojenie głodu, dostarczenie odpowiedniej ilości energii i zwiększenie tempa przemiany materii. Podczas trawienia białek następuje wzrost termogenezy, której sprzyja działanie flawonoidów, kwasu liponowego, izotiocyjanów. Tłuszcz oraz węglowodany ulegają ograniczeniu, ale nie drastycznemu. Zaleca się szczególnie wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3, zwłaszcza kwas dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA) ze względu na ich właściwości przeciwzapalne. Bardzo ważne spośród składników odżywczych są witaminy rozpuszczalne we wodzie, które są kofaktorami enzymów proteolitycznych. Takie przeciwutleniacze jak witamina E, która jest rozpuszczalna w tłuszczach i polifenole zabezpieczają przed potencjalnie toksycznymi produktami metabolizmu podczas odchudzania.
Choroby wymagające wprowadzenia diety weterynaryjnej
Bardzo wiele przypadłości psów wymagają wprowadzenia diety weterynaryjnej. Odpowiedni sposób żywienia potrafi poprawić stan pacjenta i załagodzić zmiany lub, jak w przypadku enteropatii, doprowadzić do ustania objawów i remisji choroby. Niewydolność nerek, alergia, cukrzyca, otyłość, choroby układu pokarmowego lub nowotworowe wymagają specjalnej diety.
Nietolerancja a alergia pokarmowa u psa dorosłego
Alergia pokarmowa to reakcja organizmu na alergen przebiegająca z udziałem układu immunologicznego. Najczęściej występuje do 15-30 minut po kontakcie z alergenem, chociaż nadwrażliwość może mieć również charakter opóźniony i objawy pojawiają się w ciągu 48 godzin. Dopiero drugi i kolejny kontakt z substancją może spowodować alergię pokarmową. Natomiast z nietolerancją mamy do czynienia już po pierwszym spożyciu pokarmu, a w reakcji nie uczestniczy układ immunologiczny. Nietolerancja pokarmowa może być wywołana przez węglowodany, barwniki, konserwanty i aromaty.
Alergia pokarmowa u psa
Objawami nadwrażliwości ze strony układu pokarmowego są przewlekłe, nawracające biegunki, którym często towarzyszą wzdęcia i wymioty. Alergenami pokarmowymi są białka zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Zdecydowana większość właścicieli twierdzi, że przyczyną alergii u psa jest drób. Natomiast czworonogi najczęściej są uczulone na wołowinę, produkty mleczne i pszenicę. Tylko 25 % psich alergików nieprawidłowo reaguje na zjedzenie mięsa z kurczaka, w porównaniu do blisko 70% pacjentów z nadwrażliwością na wołowinę. Warto zaznaczyć, że białe mięso jako tanie i lekkostrawne źródło białka jest bardzo popularnym składnikiem karm bytowych. Możliwość występowania reakcji krzyżowych, czyli odpowiedź immunologiczna na substancję o podobnej budowie do alergenu, z którą pupil do tej pory nie miał kontaktu, utrudnia dobranie odpowiedniego białka w diecie psa. Przykładem jest wystąpienie objawów alergii po zjedzeniu jagnięciny, kiedy pies jest uczulony na wołowinę.
Alergia skórna
Charakterystycznym dla skórnej postaci nadwrażliwości na pokarm jest niesezonowość objawów, czyli występują niezależnie od pory roku. Skóra alergika jest zaczerwieniona, pojawia się jej obrzęk. Pupil nieustannie się drapie, co wtórnie powoduje uszkodzenie skóry i zakażenie bakteryjne z trudno gojącymi się ranami. Zmiany u psów najczęściej zlokalizowane są na skórze brzucha, klatki piersiowej, wokół oczu i warg oraz w przestrzeniach międzypalcowych. Pupil boryka się z nawracającym zapaleniem zewnętrznych kanałów słuchowych.
Jaka dieta dla psa alergika?
Diagnozowanie alergii polega na wprowadzeniu diety eliminacyjnej zawierającym tylko jeden rodzaj białka, na okres 6-12 tygodni. W jej trakcie pies nie może dostać żadnych innych pokarmów. Wybór karm dla psów cierpiących na alergię jest szeroki. Dostępne są diety monobiałkowe, czyli z jednym źródłem białka zwierzęcego, karmy z białkiem hydrolizowanym lub atypowym. Dobór diety jest dokonywany przez lekarza weterynarii po przeprowadzeniu wywiadu, badania klinicznego i często badań krwi. Innym rozwiązaniem jest domowa dieta skomponowana przez specjalistę zajmującego się żywieniem psów.
Dowiedz się także, jak wprowadzać zmiany w diecie psa.
Czy psy są uczulone na gluten?
Nadwrażliwość u czworonogów na gluten obecny w ziarnach zbóż występuje rzadko. Spośród zbóż najczęstsza reakcja jest na pszenicę, a dokładnie zawartą w niej gliadynę. Produktami naturalnie bezglutenowymi są m.in.: kukurydza, gryka, ryż, ziemniaki i sorgo. Predyspozycje rasowe do alergii na gluten występują u seterów irlandzkich. Jednym postępowaniem w przypadku nadwrażliwości na gluten jest wyłączenie go z diety.
O czym warto pamiętać przy karmieniu psa? Zobacz nasze wskazówki!
Bibliografia
- Wilczak J. (red.), 2022, O żywieniu Twojego psa praktycznie, Warszawa: Dog and sport;
- Fediaf 2021: Nutritional Guidelines For Complete Pet Food for Cats and Dogs Avenue Louise 89 B-1050 Bruxelles;
- Berwid-Wojtowicz S., Holda K., 2013, Żywienie psów ras małych i miniaturowych - najważniejsze zagadnienia, VetPersonel.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.