W Polsce coraz częstszą formą treningu z psem jest tzw. nosework. Czym jest? Jak zacząć nosework? Jak wpływa na psa? Co daje Nosework? Co przygotować do treningu? O tym wszystkim dowiesz się z niniejszego artykułu.
Spis treści
Niezwykły nos psa
Świat psów różni się od naszego — my, ludzie, poznajemy go głównie dzięki zmysłowi wzroku, zaś nasi czworonożni przyjaciele głównie poprzez zapach. O tym jak zadziwiający jest psi nos, może świadczyć fakt, że psy są w stanie izolować zapachy — mówiąc obrazowo — kiedy my czujemy zapach naszych ulubionych perfum, pies czuje zapach bergamotki, piżma, spirytusu i innych jego składników. Potrafią także węszyć i oddychać jednocześnie czy wąchać jedną i drugą dziurką nosa niezależnie od siebie. Oprócz tego posiadany przez nich narząd lemieszowy umożliwia wąchanie zapachów z jamy ustnej podczas jedzenia. Nie dziwi więc fakt, że zmysł węchu został wykorzystany w pracy psów policyjnych do identyfikacji zakazanych substancji czy przy poszukiwaniach zaginionych ludzi.
Nosework czym jest?
Nosework to sport kynologiczny wykorzystujący umiejętność psa do detekcji zapachów. Jest to trening opierający się na identyfikacji konkretnego zapachu — zazwyczaj ukrytego w korze cynamonu, różyczkach goździka lub w skórce pomarańczy.
Zabawy węchowe a nosework jaka jest różnica?
Podstawową różnicą między tymi dwoma terminami jest to, że w nosework pies wskazuje konkretny zapach, a po jego zidentyfikowaniu dostaje ulubione smakołyki w ramach nagrody. W zabawach węchowych, za pomocą swojego zmysłu węchu, pies odnajduje smakołyki.
Co daje nosework?
W nosework chodzi przede wszystkim o zwiększenie aktywności psa. Jest on formą zabawy i jednocześnie rozwoju umysłowego naszego czworonożnego przyjaciela. Nosework nie tylko aktywizuje naszego psa, stanowiąc dla niego fizyczny i umysłowy psi fittnes, ale wzmacnia jego pewność siebie psa, uczy go skupienia, co coraz częściej wykorzystują psi behawioryści jako element terapii psów nadpobudliwych, ale także lękliwych.
Nosework oraz aromaterapia dla psów także świetny sposób na nawiązanie relacji ze swoim pupilem. Co ważne nie ma ograniczeń dotyczących treningów nosework — ćwiczenia może zacząć pies w każdym wieku: szczenięta, psy dorosłe czy psi seniorzy, psy z rodowodem lub bez a co ważne również psy cierpiące na niektóre schorzenia czy o obniżonej kondycji fizycznej.
Jak zacząć nosework?
Podstawy treningu nosework wziął od treningów psów policyjnych, poszukujących nielegalnych substancji. Podobnie jak w przypadku psów policjantów, ćwiczenia nosework polegają zidentyfikowania konkretnego zapachu przez psa. Następnie po zakomunikowaniu obecności poszukiwanego zapachu przez psa, zostaje on nagrodzony smakołykiem tj. kawałek jedzenia. Na początku do ćwiczenia nosework najczęściej wykorzystuje się aromat cynamonu, pomarańczy i goździka, ponieważ są to źródła zapachu używane w trakcie zawodów nosework.
Co przygotować przed pierwszym treningiem nosework?
Oto lista rzeczy, które warto przygotować przed pierwszym treningiem nosework:
- Smakołyki dla psa, które będą używane jako nagroda podczas treningu.
- Specjalne zapachy lub olejki eteryczne, które będą wykorzystywane do szkolenia psa w rozpoznawaniu zapachu.
- Zestaw pojemników lub przedmiotów, w których będą ukrywane smakołyki z zapachem dla psa podczas treningu.
- Smycz i obroża lub szelki dla psa, aby można było go kontrolować podczas ćwiczeń.
- Mata lub miejsce do pracy, gdzie będzie można przeprowadzać ćwiczenia nosework.
- Cierpliwość i pozytywne podejście, ponieważ trening nosework wymaga czasu i zaangażowania ze strony zarówno psa, jak i właściciela.
- Ustaw harmonogram treningowy, aby regularnie wykonywać sesje treningowe nosework, aby umożliwić psu ciągłe doskonalenie umiejętności.
- Czyste, jasne polecenia i komunikacja z psem, aby zapewnić jasne wskazówki podczas treningu.
- Przyjemna atmosfera treningowa bez stresu, aby pies mógł skoncentrować się na zadaniu i czerpać radość z treningu.
- Książki, filmy lub zasoby online dotyczące nosework, aby zdobyć wiedzę i inspiracje na temat tego, jak skutecznie trenować psa w tej dziedzinie.
Jak przygotować próbki zapachowe?
Próbki zapachowe przygotuj dla każdego zapachu osobno. Zaopatrz się też w kilka szklanych buteleczek lub słoiczków, połamane drewniane patyczki do uszu, bawełniany wacik, naturalne olejki eteryczne (cynamonowy, pozyskany ze skórki pomarańczowej, goździkowy) lub też naturalne źródła zapachu korę cynamonu, skórkę pomarańczy i goździki. Jeśli korzystasz z olejków, na początku przygotowuj trzy osobne słoiczki — dla każdego zapachu osobny. Do słoiczka włóż bawełniany wacik na który nakrop 3-4 krople olejku eterycznego, następnie włóż do niego kilka patyczków do uszu, dzięki temu zapach nie będzie zbyt intensywny.
Jeśli chcesz pracować na naturalnych próbkach do ćwiczeń, wykorzystaj na początku korę cynamonu, następnie kolejne zapachy: goździk czy skórkę pomarańczy. Możesz także wprowadzać te zapachu razem lub ćwiczyć ich wykrywanie w odwrotnej kolejności — wszystko zależy od ciebie.
Źródło: Freepik
Źródło: 123rf.com
Od czego zacząć treningi nosework?
Treningi nosework zaczynamy od przygotowania próbek zapachowych. Następnie źródło zapachu ukrywamy w plastikowym lub metalowym pojemniku z dziurkami. Pies sam ma zidentyfikować specyficzny zapach. Jak to zrobić? To proste. Na pojemniku z interesującą nas próbką zapachu kładziemy smakołyk. Pies rozumie wówczas, że zidentyfikowany przez niego zapach łączy się z nagrodą. Możemy także nagradzać psa, kiedy jego nos skupi się na źródle zapachu, który nas interesuje. Najważniejsze jest tu nagradzanie swojego psa za każdym razem, kiedy poczuje poszukiwany zapach. Łączymy to z odpowiednią komendą głosową np. wąchaj.
Kolejny etap to nauka odpowiedniej reakcji psa, najczęściej poprzez dotknięcie nosem, zbliżenie nosa czy wpatrywanie się w próbkę zapachową.
Jeśli nie masz doświadczenia w trenowaniu psa poproś o poradę behawiorystę lub trenera noseworku, ten na pewno z chęcią pomoże ci w pierwszych krokach w tym sporcie.
Jak nauczyć psa szukać po zapachu?
Jeśli wraz z twoim psem chcesz sprawdzić wasze umiejętności i wziąć udział w zawodach, na początku będziecie musieli zdać tzw. testy zapachowe. Polegają one na tym, że wśród 10 metalowych puszek twój pies musi wskazać puszkę z konkretną próbką zapachową. W zależności od klasy, w jakiej chcesz wsiąść udział konieczne jest zidentyfikowanie innych zapachów. Dla klasy początkującej jest to jedynie zapach cynamonu.
Nosework na zawodach - na czym polega identyfikacja próbek zapachowych?
W czasie zawodów, w zależności od klasy twój pies będzie musiał zidentyfikować zapach cynamonu, goździków lub skórki pomarańczy. Im wyższa klasa, tym większe utrudnienia tj. próbki na wysokości, tzw., próbki zwodnicze, niedostępne itd. W zależności od organizatora zawodów różnić się mogą także źródła zapachów- mogą to być zapachy pozyskane z naturalnych olejków eterycznych lub naturalne próbki zapachowe.
Podsumowując nosework może to świetna zabawa dla każdego psa, a także sposób na aktywne spędzenie czasu ze swoim pupilem.
Źródło: Freepik
Bibliografia
- Awenecki Piotr, Trambacz-Oleszak Sylwia Nosework. Poznaj fascynujący świat psiego nosa. 2021. Wyd.Centrum Edukacji Kynologicznej Zuzik Piotr Awencki
- Helfers Fred. The Nosework Dog. Understanding Olfaction And Odors Manual. 2016. Wyd. Dogwise Publishing.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.