REKLAMA
  • Pies
  • Mam psa
  • Akcesoria dla psa

Czym jest klatka kennelowa dla psa?

Opublikowane: 09:12 Przeczytasz w: 8 min

Wielu osobom klatka kennelowa kojarzy się negatywnie. Porównywana jest do więzienia, w którym pies się męczy i cierpi, a w najlepszym wypadku przywodzi na myśl cyrk i tresurę zwierząt. Wbrew takim opiniom klatka kennelowa posiada wiele zalet, z których kynolodzy od dawna zdają sobie sprawę, a które warto przybliżyć nowicjuszom, zaczynającym swoją przygodę z psem.

Spis treści

    Czym jest klatka kennelowa i do czego jest przeznaczona? 

    W języku angielskim słowo kennel znaczy sfora, buda lub psiarnia. Stąd pojęcie klatki kennelowej, oznaczające klatkę dla psów. Jest to najczęściej metalowa konstrukcja, posiadająca drzwiczki, produkowana w kilku różnych rozmiarach, po rozłożeniu mająca kształt prostopadłościanu. Oprócz metalowych klatki kennelowe wytwarza się z tkanin lub drewna. Klatka materiałowa nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla psa, który ma skłonności do gryzienia przedmiotów, gdyż może ją szybko zniszczyć. Natomiast klatka kennelowa drewniana to raczej kojec ustawiany w domu i wykorzystywany jako legowisko, gdzie pies czuje się u siebie i może tam odpoczywać o każdej porze. 

    W czym pomaga klatka Kennelowa?

    Właśnie do tego przeznaczona jest klatka kennelowa – do zapewnienia psu spokoju i możliwości odizolowania się tak, aby miał poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia mu ograniczona przestrzeń. Wiele zwierząt, w tym psy i koty, potrzebują takiego miejsca. Stąd naturalna chęć kotów chowania się do różnych pudełek, psów do szafy czy pod łóżko. Zauważmy, że pies, który boi się burzy, podczas niej ucieka w ciemne zakamarki. Przyzwyczajony od szczeniaka do klatki kennelowej będzie w niej szukał schronienia. Wystarczy przykryć ją ciemną narzutką, która stworzy pozory odosobnienia

    Klatka kennelowa może też być doskonałym rozwiązaniem, jeśli pies cierpi na lęk separacyjny, o ile będzie ją uważał za swoje bezpieczne miejsce, do którego zawsze chętnie wraca

    Aby klatka kennelowa dla psa spełniła swoje zadanie, trzeba go oswajać z nią powoli i stopniowo, w żadnym wypadku nie stosując przymusu. Tylko wtedy osiągniemy zamierzony cel. Proces ten może trwać dość długo, nawet kilka tygodni, dlatego trzeba wykazać się cierpliwością. 

    Jak oswoić psa z klatką kennelową? 

    Zaczynamy od pierwszego dnia zamieszkania z nami nowego domownika. W ten sposób od razu zacznie się przyzwyczajać, że jest to jego miejsce odpoczynku i snu. W zależności od rasy (wielkości) psa należy dobrać rozmiar klatki kennelowej. Powinna być na tyle duża, aby dorosły pies danej rasy mógł w niej swobodnie stać, otrzepać się i leżeć na boku z wyprostowanymi nogami. 

    Zaczynamy od wyboru miejsca w domu. Musi ono być przewiewne, ale nie narażone na przeciągi i położone nie za blisko kaloryfera. Znajdujący się w klatce pies powinien mieć możliwość obserwowania domowników. Nie może więc to być kuchnia, łazienka czy inna część mieszkania, do której pies nie wchodzi. W klatce układamy posłanie dla szczeniaka, kocyk z zapachem i zabawki, jakie dostał w wyprawce. Klatkę kennelową zostawiamy otwartą, zabezpieczając drzwiczki przed przypadkowym zamknięciem. Pomocne jest włożenie do środka przysmaków, aby szczeniak skojarzył wejście do klatki z przyjemnym doznaniem. Klatka kennelowa powinna stać zawsze w tym samym miejscu mieszkania. 

    Przez kilka kolejnych dni posiłki podajemy szczeniakowi w jego nowym miejscu. W klatce umieszczamy też gryzaki lub kong wypełniony czymś smakowitym. Codzienne zabawy koncentrujemy wokół klatki, np. zachęcając psiaka do wejścia do niej, wrzucając piłkę. Za każdym razem, kiedy wejdzie on do klatki samodzielnie, chwalimy go i nagradzamy smakołykiem. Jeżeli malec ma swój ulubiony gryzak, dobrym pomysłem jest przywiązanie zabawki w klatce w taki sposób, aby pies mógł się nią bawić tylko w środku. Generalnie klatka kennelowa ma się pupilowi kojarzyć wyłącznie z przyjemnościami. Pamiętajmy, aby w trakcie oswajania nie zamykać go w klatce i w żadnym wypadku nie wkładać go do niej na siłę. W przeciwnym razie nie da się do niej przyzwyczaić psa. 

    Kiedy wchodzenie do klatki już jest opanowane, przyszła pora, aby nauczyć psiaka wchodzenia do niej na komendę. Wybieramy np. na miejsce i już nie zmieniamy tego polecenia. Wypowiadamy je kilka razy, jednocześnie naprowadzając psa smakołykiem. Po wejściu podajemy go do zjedzenia. Za każdym razem wydłużamy o kilka sekund czas przebywania psa w klatce

    Wreszcie etap najtrudniejszy – nauka przebywania w zamkniętej klatce kennelowej. Wypowiadamy komendę na miejsce i podajemy pachnący gryzak. Kiedy pies położy się i zacznie gryźć, na kilka sekund zamykamy drzwiczki klatki. Za każdym razem, kiedy pies jest zajęty jedzeniem, zamykamy na dłużej i otwieramy zanim skończy. Dochodzimy do kilku, potem kilkunastu minut, po czym zaczynamy próby zamykania na chwilę bez jedzenia. I tu uwaga: jeżeli pies zacznie piszczeć albo w inny sposób domaga się wypuszczenia, trzeba to przeczekać. Wypuszczenie będzie dla niego sygnałem, że takim zachowaniem osiągnie swój cel. Otwieramy dopiero wtedy, kiedy się uspokoi, choćby na kilka sekund. 

    Kiedy pies zostaje już w klatce kennelowej na kilkanaście minut, zaczynamy zostawiać go w niej samego w domu. Bezpośrednio przed tym wychodzimy z nim na spacer. Początkowo, po zamknięciu psa w klatce,  wychodzimy tylko na kilka minut, stopniowo wydłużając czas. Zostawiając psa nie żegnamy się z nim wylewnie, natomiast zawsze witamy się chwaląc (dooobry piesek) i przytulając. 

    Jak długo pies może przebywać w klatce Kennelowej?

    Podczas oswajania psa z klatką kennelową, na każdym etapie nauki pamiętajmy, że jedna sesja ćwiczeń nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, a każde ćwiczenie w jednej sesji powtarzamy najwyżej 5 razy. Dłuższe sesje nie mają sensu, bo pies szybko się znudzi. Sesje możemy przeprowadzać dwie dziennie – do południa i po południu. Kiedy zostawanie w klatce kennelowej jest całkowicie opanowane, nie powinniśmy zostawiać w niej dorosłego psa na dłużej niż 4 godziny jednorazowo, a szczeniaka – 2 godziny. Pamiętajmy, że pies z natury na ogół nie załatwia potrzeb fizjologicznych w miejscu, w którym śpi, co jest też istotne podczas nauki czystości. Nie będzie zatem ich załatwiał w klatce. 

    Zalety i wady klatki kennelowej 

    Klatka kennelowa dla psa zdaje egzamin w różnych sytuacjach. Część zalet już wskazano wyżej. Można wykorzystywać ją w podróży z psem w samochodzie, w hotelu, odwiedzając rodzinę na kilka dni. Pies będzie spokojniejszy, mając swoje miejsce, i zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Klatkę kennelową można po złożeniu zabrać do bagażnika, kiedy jedziemy z psem na wystawę – może w niej spokojnie oczekiwać na swoją kolej. Natomiast w domu można go uchronić podczas wizyt gości z dziećmi, którym nie zawsze można wytłumaczyć, że pies nie chce, aby ktoś obcy go dotykał. Mając w domu sukę ze szczeniakami i inne zwierzęta, można z łatwością odseparować karmiącą mamę. Klatka kennelowa chroni również… nasze mieszkanie przed „demolką”, jeżeli psiak ma skłonności do gryzienia, a i jego samego przed niebezpieczeństwem np. porażenia prądem, gdyby dopadł kabel elektryczny. 

    Wad klatki kennelowej jest niewiele. Zasadniczą jest jej wygląd; klatki metalowe nie robią estetycznego wrażenia i zapewne niewiele jest wnętrz, do których pasuje. Można oczywiście zakupić do domu drewniany kojec, ale nie jest on tak praktyczny – np. nie da się go złożyć i zabrać ze sobą w podróż. Z kolei materiałowe klatki kennelowe na stelażu, niezależnie od rodzaju tkaniny, są mniej trwałe i trudniejsze do utrzymania w czystości; w zasadzie sprawdzają się tylko jako klatki transportowe. Metalowe klatki kennelowe są najtrwalsze i w zasadzie „nie do zdarcia”. Niewygodą jest też taki „mebel” w dużym pokoju, w którym toczy się codzienne życie. Trzeba się jednak pogodzić z zasadą „coś za coś”. Z pewnością jednak zalet klatki kennelowej jest więcej niż wad

    Czy klatka Kennelowa jest dobra dla psa?

    Pozostaje mieć nadzieję na przekonanie niechętnych, że klatka kennelowa dla psa nie jest niczym strasznym. Przeciwnie - odpowiednio wprowadzona stanowi dla niego bezpieczne schronienie. Wystarczy cierpliwie uczyć szczeniaka korzystania z niej od pierwszych chwil w nowym domu, a z pewnością będzie chętnie wracał do miejsca, w którym odczuwa komfort i spokój. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.