• Pies
 • Mam psa
 • Życie z psem

Ile kilometrów może przyjść pies? Wędrówki z psem

Opublikowane: 27.12.202321:35 Przeczytasz w: 6 min

Spacery z psem to czynność przez jednych ukochana i będąca powodem posiadania psa w ogóle, dla innych przykry obowiązek. Psy towarzyszące nie zawsze tak bardzo uwielbiają ruch, jak psy sportowe czy użytkowe, jednak nie znaczy to, że nie nadają się do długich wędrówek. Spacery niosą bowiem niesamowite korzyści zarówno dla opiekuna, jak i psa. Zobacz, ile kilometrów może przejść twój czworonożny przyjaciel czy nadaje się do długich wędrówek i jak długi powinien być spacer z psem.

Spis treści

  Ile km dziennie może przebiec pies? Ile czasu poświęcić na spacer z psem? Przekonaj się, ile ruchu powinien zażywać Twój pupil. 

  Ile czasu na spacer z psem? 

  Długość codziennych spacerów zależy od wieku, zdrowia i potrzeb psa. Te w podeszłym wieku nie potrzebują aż tyle ruchu i na pewno nie pozwoli im na to zdrowie, jednak nawet stary pies musi się ruszać. Szczenięta potrzebują częstych, ale krótkich spacerów a ich układ ruchu nie jest przygotowany na długotrwały wysiłek.

  Niestety wiele psów miejskich ma zwyczajnie za krótkie spacery. Wyjście naokoło bloku na kilka minut trzy razy dziennie to nie jest długi spacer i to zdecydowanie za mało dla większości psów. Każdy dorosły, zdrowy pies, niezależnie od wielkości powinien mieć minimum jeden długi (około godziny) spacer dziennie. Spacer taki powinien odbyć się w miarę spokojnym miejscu, tak by pies mógł swobodnie eksplorować naturę. W wolniejsze dni warto zabrać psa do lasu (tu przyda się długa linka treningowa, szczególnie gdy na co dzień żyjecie w mieście i pies ma dużo bodźców, które mogą powodować napięcie.

  Ile ruchu dla psa?

  Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla psa. Zabawa na świeżym powietrzu, spacery i bieganie pomagają mu spalić nadmiar energii, utrzymać odpowiednią wagę i zapobiec zachowaniom destrukcyjnym.

  Jak powinien wyglądać spacer z psem?

  Długie spacery na świeżym powietrzu z psem pomogą zredukować stres, nie tylko tobie, ale i twojemu psu. Oczywiście o ile nie musimy zmagać się z niemiłymi zachowaniami innych psiarzy. Spacer z psem powinien być przede wszystkim dobrej jakości. Nie koniecznie musi polegać na ciągłych zabawach z innymi psami w parku albo na chodzeniu na krótkiej smyczy po ulicy.

  Warto spędzić z psem spokojnie czas, wspólnie eksplorując tereny zielone i odkrywając nowe miejsca. Spacer można urozmaicić ćwiczeniami np. sztuczek czy przywołania albo wspólną zabawą.

  Ile km dziennie może przebiec pies?

  To ile kilometrów może przejść pies, zależy od jego rasy, zdrowia i kondycji. Długie spacery nie są dla wszystkich. Niektóre psy nie powinny być przeciążane np. molosy takie jak dogi niemieckie czy mastif neapolitański, szczególnie jeśli chorują na zwyrodnienia stawów. Inne rasy, które nie koniecznie pójdą za nami na wiele kilometrów to jamnik , rasy miniaturowe jak chihuahua (tym zapewnić można noszenie w plecaku co jakiś czas), buldogi francuskie czy mopsy, które mogą mieć problemy z układem oddechowym, więc trzeba być szczególnie ostrożnym z długimi wędrówkami w upalne dni.

  Zdrowy pies, rasowy lub kundelek bez nadwagi, o wadze 10-30 kg może przejść dziennie wiele kilometrów nawet 10 czy 20.

  Ile kilometrów może przejść szczeniak?

  Szczeniaki, nawet ras bardzo aktywnych jak owczarek belgijski malinois czy border collie, nie powinny być brane na długie wędrówki, chyba że większość czasu spędzą w plecaku. Wszystko ze względu na ich rozwijający się układ ruchu, który tak długimi wędrówkami może zostać przeciążony. Szczenięta im młodsze, tym mniej wymagające fizycznie spacery powinny mieć. Na wyprawy górskie można zabrać już 8- miesięcznego lub rocznego psa, ale na krótkie i łatwe szlaki.

  Zdjęcie kobiety bawiącej się ze słodkim szczeniakiem na zewnątrz 123rf.com

  Czy pies wytrzyma 10 godzin?

  Pies może wytrzymać okresy bez towarzystwa właściciela, ale pozostawienie go samego na 10 godzin może być stresujące i niezdrowe dla zwierzęcia. Długotrwałe pozostawanie psa samego może prowadzić do problemów psychicznych, lęków separacyjnych oraz zachowań destrukcyjnych.

  Jakie rasy psów są najlepsze do długich dystansów?

  Długie spacery powinien mieć każdy pies, każdego dnia, dostosowane do jego możliwości i przede wszystkim potrzeb. Natomiast długie dystanse np. w górach, a nawet bieganie z psem maratonów czy ultramaratonów nie będzie cieszyło jedynie niektóre psy. Na pewno nie będą nadawać się do nich miniaturki i molosy. Do długich, wymagających wędrówek nadawać się będą aktywne zdrowe kundelki oraz wszystkie owczarki np. owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois, border collie, owczarek szkocki collie, ale też psy myśliwskie jak np. wyżeł niemiecki, wyżeł weimarski, wyżeł węgierski i mniejsze takie jak beagle czy border terrier oraz american stafforshire terrier.

  Aktywne rasy:

  • Siberian Husky
  • Alaskan Malamute
  • Border Collie
  • Australian Shepherd
  • Vizsla
  • Weimaraner
  • German Shorthaired Pointer
  • Rhodesian Ridgeback
  • Dalmatyńczyk
  • Greyhound
  • Owczarek niemiecki
  • Owczarek belgijski 
  • Beagle

  Pamiętajmy, że psy niektóre rasy psów nie mogą mieć jedynie długich spacerów i wędrówek. Będą równie mocno potrzebowały wysokiej aktywności w postaci stymulacji umysłowej i treningu np. sportowego czy użytkowego. Szczególnie dotyczy to modnych teraz border collie czy owczarków australijskich i innych owczarków zaganiających.

  Rasy psów towarzyszących w bieganiu i joggingu

  Do biegania, jazdy na rowerze i joggingu nada się większość ras z grupy owczarków, psów myśliwskich czy terrierów. Jednak niektóre rasy psów chętniej od treningu umysłowego wybiorą trening biegowy. Wśród nich można wymienić na pewno psy północy: siberian husky, łajka jakucka, samojed. Rasy te wręcz potrzebują biegania na dłuższe dystanse do szczęścia i mogą męczyć się w bloku, szczególnie mając do dyspozycji jedynie krótkie spacery.

  Pies na smyczy 123rf.com

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.