Codzienne spacery to aktywność, która wspaniale wpływa na relację psa z właścicielem. Wielu opiekunów traktuje wspólną przechadzkę jako moment na odpoczynek od pracy i codziennego zgiełku. Pupile również uwielbiają tę rozrywkę, która stanowi dla nich doskonałą okazję do socjalizacji z innymi zwierzakami. Jak długo powinien trwać spacer z psem? Czego nie robić na spacerze z psem? Co daje spacer z psem? I jak wychodzić z psem na spacer? Odpowiadamy na najważniejsze pytania w tej kwestii.
Spis treści
Źródło:123rf.com
DLACZEGO SPACER Z PSEM JEST TAKI WAŻNY?
Spacer z psem stanowi bardzo ważny element życia i codziennej rutyny pupila. Oto kilka powodów, dla których wspólne przechadzki mają ogromne znaczenie:
-
zwierzak może podczas nich załatwić potrzeby fizjologiczne,
-
jest to doskonały moment na socjalizację psa innymi czworonogami, np. w psim parku,
-
w ich trakcie pupil ma okazję na aktywność fizyczną, co pozytywnie wpływa na jego zdrowie,
-
są elementem codziennej stymulacji psychicznej,
-
stanowią szansę na zacieśnienie więzi pomiędzy psem a jego właścicielem.
Warto pamiętać też o tym, że nasze czworonogi uwielbiają rutynę. Codzienne przechadzki o tej samej porze dają im poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. To właśnie dlatego przed każdym spacerem cieszą się taj, jakby miały iść na niego po raz pierwszy.
JAKA POWINNA BYĆ CZĘSTOTLIWOŚĆ SPACERÓW?
Każdy pies jest inny, dlatego częstotliwość spacerów powinna zostać dopasowana do jego indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń. Przykładowo, kilkumiesięczny szczeniak posiadający bardzo szybką przemianę materii może potrzebować wyjść na dwór częściej niż dorosły zwierzak. Bardzo ruchliwe i żywiołowe border collie wymagają więcej aktywności fizycznej niż malutkie chihuhahua.
Większość właścicieli decyduje się na spacer z psem 3-4 razy dziennie. Zaleca się, aby przerwy pomiędzy kolejnymi wyjściami nie były dłuższe niż 8-10 godzin. Ostatni spacer powinien mieć miejsce około godziny przed zaplanowanym snem. Nie powinno decydować się na niego bezpośrednio przed zaśnięciem — warto dać zwierzakowi czas na uspokojenie się i relaks wieczorem.
Warto również uwzględnić w planie dnia jeden dłuższy spacer, podczas którego pupil będzie miał szansę na swobodną eksplorację otoczenia i aktywność fizyczną. Może to być czas poświęcony na zabawy węchowe lub elementy treningu posłuszeństwa.
Wspólne spacery powinny mieć miejsce o stałych porach. Pozwala to psu na przyzwyczajenie się do określonego rytmu dnia, co zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.
GDZIE UDAĆ SIĘ NA SPACER Z PSEM?
Lokalizacja spaceru z psem zależy od miejsca zamieszkania właściciela i pupila. Warto wybrać miejsce z daleka od jezdni — zmniejsza to ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Jeśli jednak w trakcie spaceru dojdzie do jakiejkolwiek nieprzyjemnej sytuacji, należy bezzwłocznie udać się na wizytę u lekarza weterynarii.
Bardzo dobre miejsce na wspólny spacer stanowi park. Lokalizacja ta zapewnia pupilowi dużą swobodę i różne bodźce węchowe. Ze względu na obecność drzew i cienia pies w lato nie będzie czuł tam dużego dyskomfortu związanego z wysokimi temperaturami. Należy jednak pamiętać o tym, że parki to przestrzeń publiczna. Podstawową zasadą wspólnych przechadzek z psem powinien być szacunek do innych spacerowiczów i ich pupili.
Inną dobrą lokalizację stanowi pobliski las lub łąka. Miejsca te sprawdzą się, jeśli chcemy wybrać się na długi spacer. Podczas przechadzki z czworonogiem po lesie trzeba zachowywać się cicho. Głośnie zachowanie może doprowadzić do spłoszenia dzikiej zwierzyny.
Jak długo powinien trwać spacer z psem?
Spacer z psem powinien trwać od 30 minut do jednej godziny, w zależności od wieku, rasy i poziomu aktywności psa. Mniejsze rasy i starsze psy mogą potrzebować krótszych spacerów, natomiast młode i energiczne psy mogą wymagać dłuższych i bardziej intensywnych przechadzek.
Czego nie robić na spacerze z psem?
Oto lista zachowań niedopuszczalnych podczas spaceru:
- Nie zostawiaj psa bez smyczy, jeśli jest to miejsce publiczne i nieznane.
- Nie ignoruj potrzeb psa, takich jak przerwy na odpoczynek czy wodę.
- Nie stosuj surowych kar czy szarpnięć smyczą, jeśli pies zachowuje się nieodpowiednio.
Co daje spacer z psem?
Spacer zapewnia psu niezbędną aktywność fizyczną i mentalną, co pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, a dla opiekuna stanowi okazję do ruchu, spędzenia czasu na świeżym powietrzu i budowania więzi z pupilem.
Jak wychodzic z psem na spacer?
Czy w trakcie spacerów można spuszczać psa ze smyczy?
Bardzo wielu właścicieli decyduje się na spuszczenie swojego psa ze smyczy w trakcie spaceru. Daje to pupilowi okazję na swobodną eksplorację otoczenia. Należy jednak pamiętać o tym, że nie w każdym przypadku jest to dobre rozwiązanie.
Pies może biegać wolno w trakcie codziennych spacerów tylko, jeśli jest nauczony wracania do swojego właściciela na komendę bez względu na zaistniałe okoliczności. Nawet jeśli twój pupil nie jest agresywny w stosunku do innych czworonogów i ludzi, nie można pozwolić mu na swobodne podbieganie do nich. Wiele psów ma problemy z zaburzeniami behawioralnymi, które wymagają wielomiesięcznego treningu. Podbiegnięcie do nich obcego zwierzęcia może wywołać nie lada stres. Zdarza się, że takie incydenty powodują regres w pracy z psim behawiorystą. Z szacunku do innych zwierzaków warto oszczędzić im takich sytuacji.
Spuszczanie psa ze smyczy jest zabronione na terenie lasu. Za niedostosowanie się do tego przepisu grozi mandat. Zasada ta wynika z faktu, że pies biegający luzem może płoszyć i wprawiać w niepokój zwierzynę leśną i ptactwo. Ponadto, zjedzenie przez psa doustnej szczepionki na wściekliznę dla lisów może doprowadzić do nieprzyjemnych objawów żołądkowo-jelitowych.
Psa niewykazującego objawów agresji bez obaw można spuścić ze smyczy w ogrodzonym psim parku. Jest to miejsce specjalnie przeznaczone dla czworonogów. Właściciele przyprowadzający tam swoje pupile liczą się z tym, że spotkają inne psy. Jest to świetne miejsce na socjalizację naszego czworonoga.
Smycz dla psa powinna być mocna i sprawdzona. Dotyczy to w szczególności dużych czworonogów. Jeśli twój pies ma tendencję do ciągnięcia, warto zaopatrzyć się w porządną smycz. Zminimalizuje to ryzyko zerwania się z niej pupila, co może stanowić nie lada stres dla jego właściciela i innych spacerowiczów.
Na co uważać w trakcie spacerów z psem?
Opiekun psa powinien uważać w trakcie spacerów na szereg zagrożeń czyhających na jego pupila. W trakcie wspólnych przechadzek warto mieć oczy dookoła głowy.
Niestety, istnieją ludzie, którzy rozrzucają w parkach i na osiedlach zatrute przynęty na psa. Mogą to być kiełbasy lub smakołyki zawierające w środku substancje toksyczne dla czworonogów, np. trutkę na szczury lub środki ślimakobójcze. Z tego powodu warto, aby twój pupil znał komendę "zostaw". Jeśli pies nauczy się jej, może to uratować jego życie.
Pamiętaj o tym, aby twój zwierzak był zabezpieczony przeciwko pchłom i kleszczom. Spacer to idealna okazja do złapania niechcianego pasażera na gapę. Pamiętaj o tym, że przy obecnych warunkach klimatycznych w Polsce kleszcze są aktywne przez cały rok. Nie powinno się rezygnować z zabezpieczenia przeciwko pasożytom zewnętrznym zimą. Może to zapobiec wielu niebezpiecznym chorobom, np. kleszczowemu zapaleniu mózgu.
W trakcie spaceru uważaj na ostre przedmioty, które mogą pokaleczyć łapy twojego pupila. Niestety, bardzo wiele miejsc, w których przechadzają się właściciele psów ze swoimi pociechami jest zanieczyszczonych rozbitym szkłem. Podczas spaceru warto więc uważnie patrzeć pod nogi: swoje i zwierzaka.
Bezpieczny i ciekawy spacer z psem — podsumowanie
Regularne spacery to nie tylko okazja do załatwienia potrzeb fizjologicznych przez czworonoga. Stanowią one idealną okazję na zacieśnienie więzi między psem a jego właścicielem. Warto więc, aby przebiegały w miłej atmosferze dla obu stron. Jeśli twój zwierzak ma problemy behawioralne takie jak ciągnięcie na smyczy, natarczywe szczekanie na inne psy lub ludzi lub ucieczki, skontaktuj się z psim behawiorystą. Pamiętaj o tym, że spacer powinien być przyjemnością zarówno dla ciebie, jak i twojego pupila. Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości stanowią stres i dyskomfort, który zniechęca do wspólnego spędzania czasu i osłabia relację psa z opiekunem.
W trakcie przechadzek należy szanować sferę osobistą innych spacerowiczów i ich pupili. Jeśli jesteśmy w miejscu do tego nieprzeznaczonym lub nasz pies nie reaguje na komendę „wróć", nie należy spuszczać go ze smyczy.
Posiadanie psa to ogromny przywilej niosący za sobą wiele radości. Warto więc zadbać o to, aby wspólne spacery przyczyniały się do pielęgnowania naszej relacji z czworonogiem.
Bibliografia
- "Przyjemniejszy spacer - jak nauczyć psy, żeby NIE wyrywały się, NIE warczały i NIE ciągnęły na smyczy" - W. Hunthausen; Weterynaria po Dyplomie; 04/2015
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.