Podstawą dobrej i wartościowej więzi ze zwierzakiem jest zaufanie. Oferując psu miłość, troskę, poświęcenie i pozytywną energię możesz zostać obdarzony zaufaniem pupila. Dzięki zaufaniu można stworzyć niesamowitą relację, którą stale trzeba pielęgnować.
Spis treści
Psy to niezwykle lojalne zwierzęta domowe, dla których bezpieczna więź z ich człowiekiem jest najważniejsza na świecie. W artykule odpowiemy na pytania jak pies okazuje zaufanie oraz jak sprawić, aby pies zaufał? Ponieważ nie wystarczy dawać smakołyków kilka razy dziennie, aby pies okazał zaufanie. To może być długa, kręta droga i trzeba sobie zasłużyć na ich ufność. Znajdziesz tu także wiele innych przydatnych informacji i wskazówek, na to jak zbudować wartościową więź ze swoim pupilem?
Jak sprawić, aby pies mi zaufał?
Zaufanie jest najistotniejsza kwestią w relacji z psem, bez tego ciężko o wspólne życie pod jednym dachem ze zwierzakiem. Jak się domyślasz nie jest to taka prosta rzecz, którą można zdobyć z dnia na dzień. Jest to długodystansowa troska i opieka nad psem. Co robić, aby pies mi ufał?
► BEZPIECZEŃSTWO – podstawą do zdobycia zaufania u psa jest stworzenie mu bezpiecznego domu, zapewnienie mu bezpieczeństwa i poczucia stabilizacji. Pies musi mieć pewność, że masz wobec niego dobre zamiary i chcesz się zaprzyjaźnić. Cały proces zdobywania zaufania w głównej mierze opiera się na sprawach życia codziennego.
► DBAJ O ZDROWIE PSA – odwiedzaj regularnie weterynarza i sprawdzaj jego stan zdrowia. Zdrowy pies to bezpieczny i szczęśliwy pies, a to przekłada się na jego relację z Opiekunem.
► ZABAWA – beztroskie chwile zabawy i małego szaleństwa z psem wzmacniają u niego poczucie bezpieczeństwa w Twoim towarzystwie.
► ZDROWA DIETA – zdrowa i zbilansowana dieta zwierzaka będzie miała wpływ na jego kondycję i zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, ponieważ odpowiednie jedzenie również odzwierciedla się w jego samopoczuciu. Dobry nastrój psa ma kluczowe znaczenie w budowaniu wartościowej relacji z jego Opiekunem.
► REGULARNE SPACERY – długie, wspólne spacery są wspaniałą okazją do zacieśniania więzi między psem a Opiekunem. Wyprowadzanie psa na spacer łagodzi u niego stres i sprawia, że zwierzak staje się bardziej otwarty.
► TRENING – zarówno fizyczny i umysłowy trening wpływa na pozytywna relację psa z jego Opiekunem. Psy uwielbiają wszelkiego rodzaju ćwiczenia, zwłaszcza, gdy podczas nich pojawiają się wzmocnienia w postaci ich ulubionych smakołyków. ?
► EMOCJE – psy doskonale wyczuwają każdą, nawet najmniejszą emocję u człowieka, dlatego pamiętaj, aby nie złościć się przy zwierzaku, ani nie podnosić głosu, ponieważ nawet jeśli negatywne emocje nie są skierowane do psa, to on i tak może się Ciebie wystraszyć i zniweczyć całą Twoją wcześniejszą pracę nad zaufaniem.
Zaufanie u psa
Jeżeli adoptujesz już dorosłego lub starszego pieska na cały proces budowania zaufania do Ciebie będą wpływały jego wcześniejsze doświadczenia i historia. Jeżeli pies miał kontakt z agresją ze strony człowieka, cały proces może się znacznie wydłużyć i będzie wymagał od Ciebie cięższej pracy, ale gdy Ci się już uda zdobyć zaufanie to zwierzak na pewno się niesamowicie odwdzięczy i obdarzy Cię wyjątkową miłością. Pamiętaj, aby zachować dystans i nie narzucać się takiemu psiakowi. Twój czas i zaangażowanie zaowocuje w bardzo satysfakcjonującą i głęboką relację z psem.
Źródło: Canva.com
Jak pies okazuje zaufanie?
Gdy pies komuś nie ufa na pewno nie pozwoli mu się dotknąć w żadne miejsce na ciele, ponieważ każdy dotyk będzie dla niego zagrożeniem. Natomiast, gdy obdarzy kogoś zaufaniem będzie się sam podstawiał do głaskania i drapania. Jeżeli widzisz, że pies czerpie przyjemność, gdy drapiesz go po klatce piersiowej lub po bokach brzucha to znak, że traktuje Cię jak dobrego przyjaciela.
Pies nie odstępuje na krok
Gdy pies nie odstępuje Cię na krok to znaczy, że uwielbia Twoje towarzystwo i spędzać z Tobą czas. Jeżeli pies Ci w pełni ufa będzie wolał spać z Tobą na łóżku, niż na swoim posłaniu. Dobrowolne przytulanie się i zasypianie blisko Ciebie oznacza, że pies czuje się przy Tobie stuprocentowo bezpiecznie. Dodatkowo, gdy pies nie czuje potrzeby ukrywania się przed swoim Opiekunem będzie kroczył za nim tak długo, ile to możliwe. Do momentu, aż się zmęczy i będzie chciał się położyć. 🙂
Pies leży brzuchem do góry
Brzuch i łapy to dla psa najbardziej wrażliwe miejsca na jego ciele. Dlatego, jeżeli pies kładzie się przy Tobie na plecach odsłaniając przy tym swój cały brzuch to znaczy, że bardzo Ci ufa i czuje się przy Tobie bezpiecznie. Takie same uczucia towarzyszą zwierzakowi, gdy kładzie swój pyszczek na Twoich kolanach. Pies okazuje w ten sposób swoje przywiązanie i miłość.
Pies liże po twarzy
Choć może to nie należy do najprzyjemniejszych dla ludzi reakcji to dla psa oznacza bardzo czuły gest! To takie psie całusy. Pies poprzez lizanie swojego opiekuna po twarzy lub rękach chce zakomunikować, że jest mu bardzo wdzięczny i darzy go wielkim uczuciem.
Źródło: Canva.com
Pies wyciąga rzeczy z szafy
Jeżeli pies pod Twoją nieobecność wyciąga rzeczy z szafy, ale ich nie niszczy to znaczy, że chciał tylko poczuć Twój zapach. W momencie, gdy pies zatęskni za swoim ukochanym Opiekunem może szukać rzeczy, które nim pachną, aby złagodzić uczucie samotności. Następnym razem, gdy zobaczysz Twoje ubranie lub buty na posłaniu psa, pamiętaj, że zrobił to tylko, bo bardzo Cię kocha i po prostu zatęsknił.
Pies inicjuje kontakt wzrokowy
Masz czasem wrażenie, że jesteś bacznie obserwowany przez pupila niczym ukryta kamera? Takie zachowanie również oznaka miłości! Gdy pies komuś nie ufa patrzenie na taką osobę jest dla niego bardzo niekomfortowe, natomiast, gdy pupil zaczyna się sam na Ciebie patrzeć i czeka na kontakt wzrokowy z Tobą oznacza to nic inne tylko wielkie zaufanie i miłość! Czasem takie wpatrywanie się w Opiekuna ma na celu również zaproszenie do zabawy lub przytulania.
Przeczytaj nasze inne artykuły o psach:
-
Jak widzi pies?
-
Golden Retriever – wszystko co musisz wiedzieć
-
Czy jesteś gotowy na psa?
-
Czy psy się uśmiechają?
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.