REKLAMA
 • Pies
 • Mam psa
 • Życie z psem

Mały pies dla dziecka - jaką rasę wybrać?

Opublikowane: 10:24 Przeczytasz w: 9 min

Jaka rasa psa jest najbardziej przyjazna dla dzieci? Jaki jest najłagodniejszy pies? I jaki pies jest najlepszy dla rodziny? W poniższym artykule przedstawiamy nasz punkt widzenia na tę sprawę oraz opisujemy popularne małe rasy psów dla rodzin z dziećmi. Zachęcamy do lektury. 

Spis treści

  123rf

  Wychowywanie się w jednym domu z psem może przynieść dzieciom wiele zalet. Dbanie o zwierzaka uczy najmłodszych empatii i troski o innych. Co więcej, kontakt z pupilem daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i pomaga radzić sobie z emocjami. Jednak czy pies dla dziecka to dobry pomysł? 

   

  Czy pies dla dziecka jest dobrym pomysłem? 

  Dorastanie u boku ukochanego zwierzaka stanowi niezwykłe doświadczenie.  

  Psy mogą korzystnie wpłynąć na rozwój emocjonalny dzieci, zaoferować im bezwarunkową miłość, zapewnić brak nudy oraz być wiernym kompanem zabawy. 

  Prawidłowe, pozytywne interakcje malucha z czworonogiem zwiększają poczucie własnej wartości, autonomię, pewność siebie oraz uczą młodego człowieka obowiązkowości. 

  Pies dla dziecka czy całej rodziny? 

  Należy jednak wiedzieć, że zwierzak jest istotą czującą, a nie prezentem dla pociechy.  

  Pomimo że maluch może być chętny do pomocy w podstawowej opiece nad psem, pełna odpowiedzialność za pupila spoczywa na osobach dorosłych.  

  Z tego powodu wszyscy domownicy powinni być gotowi na przyjęcie nowego przyjaciela pod swoje skrzydła. 

  Rodzice powinni wyjaśnić latoroślom jak prawidłowo obchodzić się z nowym domownikiem i nauczyć szacunku w stosunku do czworonoga.  

  Pies, którego potrzeby są spełnione, z pewnością stanie się wspaniałym towarzyszem rodziny i wniesie mnóstwo pozytywnej energii do naszych czterech ścian. 

   

  Jaki mały pies najlepszy dla dzieci?

  Na samym początku warto zaznaczyć, że nie ma jednej, uniwersalnej rasy dla rodziny z dziećmi.  

  Wybór zwierzęcia powinien być przede wszystkim podyktowany naszym stylem życia, możliwościami czasowymi i oczekiwaniami w stosunku do pupila. 

  Poniżej przedstawiamy przykłady popularnych małych ras psów, które świetnie odnajdują się w domu z najmłodszymi. 

  Pamiętajmy jednak, że są to ogólne opisy — każdy zwierzak jest indywidualną istotą i może posiadać swoje osobnicze cechy.  

  Pomimo że czworonogi rodzą się z pewnymi predyspozycjami, istnieje wiele pozostałych czynników (m.in. socjalizacja, trening, stan zdrowia), które kształtują psi charakter. 

  Jaka rasa psa jest najbardziej przyjazna dla dzieci?

  Oto kilka popularnych ras psów rodzinnych. 

  Bichon frise 

  Bichon frise jest niewielkim pieskiem o eleganckim wyglądzie. Cechą charakterystyczną jest biała, puszysta i kręcona szata, która wymaga regularnego czesania oraz strzyżenia. 

  Czworonogi tej rasy są ufne, posłuszne, przepadają za towarzystwem człowieka, chcą być włączone w życie rodziny. Chętnie oddają się czułościom i lubią znajdować się w centrum zainteresowania. 

  Bichony bardzo łatwo przywiązują się do opiekunów i źle znoszą odrzucenie. Pozostawiane same w mieszkaniu na długie godziny mogą stać się smutne i apatyczne. 

  Boston terrier 

  Te żywiołowe i przyjazne psy pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, a w Polsce pojawiły się w połowie lat 90. XX wieku. Przedstawiciele rasy są zwartej budowy i mają krótką, niewymagającą wielogodzinnej pielęgnacji sierść. 

  Pomimo że w przeszłości brały udział w walkach dla psów, dzisiaj są pozbawione agresji, uwielbiają natomiast rozrywkę i ruch. 

  Radosne i energiczne usposobienie sprawia, że boston terrier to wspaniały pies rodzinny, który chętnie angażuje się w zabawy z najmłodszymi. 

  Cavalier king charles spaniel 

  Cavaliery to psy o jedwabistej, lekko falowanej sierści i długich, oklapniętych uszach. W przeszłości lojalnie towarzyszyły angielskiej szlachcie. 

  Te urocze czworonogi są niezwykle łagodne w stosunku do ludzi w każdym wieku.  

  Posiadają nieograniczone pokłady miłości, chętnie zadowalają swojego przewodnika, przez co są stosunkowo łatwe w szkoleniu. 

  Słyną ze swojej cierpliwości, wrażliwości, wierności a także opiekuńczości — zwłaszcza w stosunku do dzieci. Ze względu na ich towarzyskie usposobienie źle znoszą samotność. 

  Jack russell terrier 

  To niewielkich rozmiarów psiaki z nieskończonym pokładem energii. Są radosne, sprytne oraz ciekawe otaczającego je świata. 

  W przeszłości wykorzystywano ich inteligencję oraz ruchliwość do przepędzania zwierzyny z nor. Do dziś niektórzy przedstawiciele rasy towarzyszą myśliwym w polowaniach. 

  Jack russell terrier posiada silny instynkt łowiecki oraz potrafi być uparty, a jego wychowanie wymaga zaangażowania i konsekwentnego podejścia każdego członka rodziny. 

  Doskonale sprawdzi się u boku osób aktywnych, które są w stanie zagwarantować zwierzęciu sporą dawkę ćwiczeń fizycznych i umysłowych. 

  Maltańczyk 

  Łagodne, czułe, inteligentne, skore do zabawy, z wielkim sercem w małym ciele — takie właśnie są te psiaki. Posiadają długą, gładką i miękką sierść, która wymaga systematycznej pielęgnacji. 

  Dzięki swojej przyjacielskiej naturze maltańczyki świetnie dogadują się z dziećmi oraz dorosłymi, a także innymi zwierzętami domowymi — szczególnie jeśli uprzednio zostały odpowiednio zsocjalizowane. 

  Przedstawiciele tej rasy potrzebują bliskości człowieka, bardzo mocno przywiązują się do opiekuna i niechętnie zostają same. Z tego powodu nie są one polecane osobom, które spędzają dużo czasu poza domem. 

  Pudel miniaturowy 

  Ten urokliwy piesek znany jest z przyjaznego, wesołego usposobienia oraz kręconej sierści. Wyjątkowo lojalny charakter, a także posłuszeństwo i ponadprzeciętna inteligencja chwytają ze serce miłośników tej rasy. 

  Pudle miniaturowe są energiczne, lubią być tam, gdzie coś się dzieje i chętnie spędzają czas ze swoją rodziną. Z tego powodu czworonogi te świetnie czują się w towarzystwie osób, które lubią odpoczywać aktywnie. 

  Decydując się na pudla, należy wygospodarować odpowiednią ilość czasu na wymaganą dawkę ruchu. W przeciwnym wypadku psiak może zacząć się nudzić i przejawiać zachowania niszczycielskie. 

   

  Jaki jest najłagodniejszy pies?

  Wybór najłagodniejszego psa może być subiektywny, ponieważ każdy pies ma swoją własną osobowość. Jednak istnieją pewne rasy, które są znane z tego, że są łagodne i przyjazne. Oto kilka z nich:

  1. Golden Retriever - Znane ze swojej przyjaznej i łagodnej natury, golden retrievery są często uważane za doskonałych towarzyszy rodzinnych.

  2. Labrador Retriever - Podobnie jak golden retrievery, labradory są bardzo przyjazne i łagodne, co sprawia, że są popularnym wyborem jako zwierzęta domowe.

  3. Bernardyn - To duże psy, które są znane z cierpliwej i spokojnej natury. Są doskonałymi towarzyszami dla rodzin, zwłaszcza tych z dziećmi.

  4. Buldog francuski - Mimo że są małymi psami, buldogi francuskie są bardzo łagodne i przyjazne. Są też doskonałymi towarzyszami dla osób mieszkających w mniejszych mieszkaniach.

  5. Cavalier King Charles Spaniel - To małe psy, które są bardzo przyjazne i łagodne. Są świetnymi towarzyszami dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi.

  Pamiętaj jednak, że każdy pies jest jednostką, więc indywidualna osobowość danego psa może różnić się nawet w obrębie tej samej rasy. Ważne jest również odpowiednie wychowanie i socjalizacja psa, aby zapewnić mu równowagę i pozytywny rozwój.

  O czym należy pamiętać przy powiększeniu rodziny o małego psa? 

  Wybierając pupila niewielkich rozmiarów, pamiętajmy, że to nadal zwierzę, które posiada własne potrzeby gatunkowe i odmienny od ludzi system komunikowania się. 

  Bardzo częstym błędem jest traktowanie małych psów jako maskotek.  

  Jak każdy inny czworonóg — nawet najmniejszy pies ma prawo do poczucia bezpieczeństwa i poszanowania jego przestrzeni. Jeżeli sygnały ostrzegawcze (takie jak warczenie) zostają przez nas zignorowane, pupil może ugryźć i jest to niezależne od rasy. 

  Pieski o delikatnej budowie mogą zostać łatwo zranione, szczególnie w kontaktach z małym dzieckiem. Nadzorujmy wspólne zabawy i nauczmy latorośl odpowiedniego zachowania w stosunku do nowego członka rodziny. 

  Nie należy zapominać, że psy ras miniaturowych również potrzebują ruchu.  

  Jest on niezbędny do utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia, kondycji fizycznej, a także dobrostanu psychicznego zwierzęcia. 

  Mały pies dla dziecka — podsumowanie 

  Reasumując, wychowywanie się u boku pupila może przynieść liczne korzyści dla rozwoju dzieci. Czworonożny przyjaciel pozwala maluchom czuć się potrzebnym, uczy obowiązkowości, empatii i otwartości na potrzeby innych. 

  Decyzja o kupieniu lub adopcji psa powinna być przemyślana przez wszystkich domowników, a pełne zaangażowanie oraz odpowiedzialność za zwierzaka spoczywać na osobach dorosłych. 

  Wybierając odpowiedniego zwierzaka, weźmy pod uwagę dynamikę swojej rodziny, styl życia, a także zastanówmy się, jakich cech poszukujemy u pupila.  

  Pamiętajmy, że nawet najłagodniejsze psy zasługują na własną przestrzeń i odpoczynek, w którym maluchy nie powinny przeszkadzać. 

  Dzieci, które zostały nauczone szacunku w stosunku do pupila, z pewnością zbudują udaną relację z wdzięcznym czworonogiem. 

  Bibliografia
  1. David Alderton "The Right Dog for You: How to choose the perfect breed for you and your family" ISBN-10‏: ‎0711257507 
  2. The American Kennel Club "The New Complete Dog Book, 22nd Edition: Official Breed Standards and Profiles for Over 200 Breeds" 
  3. Wenden, E.J., Lester, L., Zubrick, S.R. et al. "The relationship between dog ownership, dog play, family dog walking, and pre-schooler social–emotional development: findings from the PLAYCE observational study". Pediatr Res 89, 1013–1019 (2021) 

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.