Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Czy pies może jeść opłatek?

Opublikowane: 10:36 Przeczytasz w: 5 min

Zwyczaj dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami sięga kilku stuleci wstecz. Czy jednak opłatek dla psa to dobry pomysł? Dowiedz się, czy ten produkt jest groźny dla czworonoga.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Czy pies może jeść opłatek?

    Zbliżający się okres Bożego Narodzenia skłania do rozmyślań o przebiegu uroczystej kolacji, która będzie się odbywać przy wigilijnym stole. Właściciele czworonogów zastanawiają się, jak będą wyglądać święta z psem czy zwyczaj łamania się "ciałem Chrystusa" przenieść na ukochane zwierzę, czy zatem dzielić się opłatkiem z pupilem. Rozważając to, czy podzielić się opłatkiem z pupilem, warto wziąć pod uwagę wpływ tego produktu jako artykułu żywieniowego na stan zdrowia psa.

    W skład opłatka wchodzą najczęściej jedynie dwa komponenty: mąka i woda. Nie ma w nim drożdży, soli, czy przypraw, zwykle jest naturalnie barwiony. Jednak zdarza się, że w jakimś produkcie pojawią się też inne składniki, takie jak sztuczne barwniki. O ile większości psom zawartość mąki w opłatku nie będzie zagrażać, chyba że zwierzak jest uczulony na gluten, o tyle już konserwanty i inne chemiczne dodatki mogą negatywnie wpłynąć na jego dobrostan.

    Oto lista produktów, które pies powinien unikać:

    • czekolada — zawiera teobrominę, która może być toksyczna dla psa i prowadzić do problemów zdrowotnych, włączając w to problemy z sercem i układem nerwowym.

    • cebula i czosnek — mogą powodować uszkodzenie czerwonych krwinek i prowadzić do niedokrwistości.

    • awokado — zawiera toksyczną substancję nazywaną persyną, która może być szkodliwa dla psów.

    • wysoko tłuste produkty — zbyt duże spożycie tłuszczu może prowadzić do zapalenia trzustki u psa.

    • alkohol — nawet niewielka ilość alkoholu może być szkodliwa dla psa i prowadzić do problemów zdrowotnych, włączając w to zaburzenia układu oddechowego i neurologicznego.

    • produkty mleczne — niektóre psy mogą mieć nietolerancję laktozy, co może prowadzić do problemów żołądkowych, takich jak biegunka.

    • ciasta i ciasteczka zawierające kruszone — drożdże mogą fermentować w żołądku psa, powodując rozprężenie żołądka lub jelit.

    • produkty zawierające kofeinę — podobnie jak czekolada, kofeina może być szkodliwa dla psa i prowadzić do problemów zdrowotnych.

    • produkty zawierające ksylitol — to substancja słodząca, która może być toksyczna dla psa i prowadzić do problemów z układem pokarmowym oraz insulinooporności.

     

    Czy są specjalne opłatki dla psów?

    Produkt, który dla człowieka jest obojętny, może wywołać zatrucie u psa, bądź inne perturbacje zdrowotne u zwierzęcia. Dlatego bezpieczniej będzie podać specjalny opłatek dla psa, pozbawiony dyskusyjnych składników. W internecie bez problemu kupimy taki opłatek, m.in. z motywem psa. Znane są kolorowe opłatki dla zwierząt, np. różowy opłatek, zgodnie z tradycją, oznacza zdrowie dla zwierzaków leśnych, natomiast żółty — ma zadanie odstraszyć choroby (głównie u krów), z kolei czerwony wróży siłę (dawano go koniom). Przed podaniem psu tego specjału należy sprawdzić jego termin przydatności do spożycia.

    Warto dodać, że dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami pracującymi na roli zaistniało w XVI wieku, kiedy to gospodarz dawał swojej trzodzie po kawałku opłatka, zanim jeszcze został on poświęcony.

    Jak podać psu opłatek?

    Niezależnie od tego, jaki rodzaj produktu wybierzemy, jego ilość podsuwana zwierzakowi powinna być symboliczna. Zbyt duża ilość opłatka mogłaby wywołać wymioty u psa oraz inne zaburzenia żołądkowe u czworonoga, a te z kolei mogłyby zepsuć humor opiekunom na całe święta. Rasy takie jak labrador, czy golden retriever to tzw. rasy wszystkożerne, które nie pogardzą niczym i w żadnej ilości, dlatego to od właścicieli i opiekunów zwierzaków jest wymagany umiar i rozsądek.

    Miejmy również świadomość, że to gest rozumiany wyłącznie przez nas, nie przez naszych podopiecznych. Jeśli podczas wigilii zdecydujemy się w ten szczególny sposób "złożyć życzenia" swoim zwierzętom, zróbmy to z dala od stołu, możemy też kawałeczek opłatka podrzucić pupilom do misek z pokarmem. Jeżeli masz wątpliwości związane z wiarą czy jakąś ideologią, pamiętaj, że zamiast opłatka możesz też podarować swojemu ulubieńcowi produkty, które go naprawdę zachwycą, takie jak przekąski dla psa.

     

    Dowiedz się także, co robić, kiedy pies zje ości

    Opłatek dla psa — podsumowanie

    Chcąc podkreślić wagę pupila w naszym życiu, niekiedy decydujemy się wyrazić nasze uczucia w szczególny sposób. Dlatego podczas Świąt Bożego Narodzenia podajemy psu opłatek. Okazując w ten sposób miłość psu, musimy mieć na uwadze jego dobrostan. Taki opłatek musi być świeży, przydatny do spożycia, pozbawiony elementów, które mogłyby zaszkodzić zwierzęciu. Można też dać pupilowi specjalny produkt, przeznaczony właśnie dla zwierząt. Alternatywnym posunięciem jest także poczęstowanie czworonoga smaczkiem, za którym pies przepada.

    Bibliografia
    1. Debora Guidi, Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2021.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.