Źródło: 123RF
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Pies zjadł ości — co robić?

Opublikowane: 18.12.202310:53 Przeczytasz w: 8 min

Co robić, kiedy twój pies zjadł surową rybę pełną ości? Omawiamy właściwe postępowanie w takich ekstremalnych przypadkach, przedstawiamy niebezpieczne objawy i podpowiadamy, kiedy zdecydować się na wizytę u lekarza weterynarii, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich psów i kotów podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

Spis treści

    Pies zjadł ości — co robić? Źródło: 123rf.com

    Twój pies zjadł ości, a ty nie wiesz, co robić i obawiasz, że coś mu się stanie? Świąteczny chaos, jedzenie wypełniające kuchnie i ogólny harmider mogą oderwać nas nieco od codziennego życia, a to sprawia, że zapomnimy o bacznym pilnowaniu pupila. Dlatego w niniejszym artykule zdradzimy ci, czy ości są naprawdę groźne dla psów i jaka ryba może być spożywana przez psy w niewielkich ilościach. Poruszamy także kwestie najpopularniejszych symptomów, które sygnalizują, że potrzebny będzie weterynarz. A zatem, do rzeczy: czy ości są bezpieczne?

    Czy ości są niebezpieczne dla psów?

    Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: tak, ości mogą stanowić znaczne zagrożenie dla zdrowia psa, zwłaszcza jeśli jest to szczeniak. Oczywiście, wiele zależy od rodzaju ości, ich wielkości oraz struktury. Ości z miękkim rdzeniem mogą uszkodzić delikatne tkanki jamy ustnej, przełyku czy żołądka psa. Z kolei ości twarde miewają ostre krawędzie, co zwiększa ryzyko zranienia przewodu pokarmowego. Dlatego też nawet jeśli pies zdaje się radzić sobie z żuciem ości, mogą mieć one negatywny wpływ na zdrowie zwierzaka.

    Czy surowa ryba jest niebezpieczna dla psów?

    Surowe ryby mogą zawierać pasożyty, takie jak rybie tasiemce czy larwy. Te pasożyty mogą zainfekować organizm pupila, prowadząc do różnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza zaburzeń żołądkowo-jelitowych i uszkodzenia jelit. Niewielka ilość nie powinna naruszyć funkcjonowania psiego organizmu, ale warto bacznie obserwować zachowanie swoich psów i kotów.

    Niektóre gatunki surowej ryby, zwłaszcza te morskie, zawierają enzymy, które niszczą witaminy z gruby B, a zwłaszcza B1 (tiaminę). Brak tiaminy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i mogą wywołać reakcje alergiczne u niektórych psów, dlatego psich alergików w czasie świąt najlepiej trzymać z dala od śmietnika.

    Z reguły zaleca się unikanie podawania psu surowej ryby, kości i ości. Jeśli jednak się na to zdecydujesz się, ważne jest, aby była ugotowana i pozbawiona ości. Gotowanie ryby pomaga zniszczyć potencjalnie szkodliwe bakterie i pasożyty, a także zwiększa jej strawność. Niemniej jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii wzbogaceniem psich posiłków, a klucz do sukcesu tkwi w stopniowym wprowadzeniu niewielkich ilości danego produktu, aby upewnić się, że jest to bezpieczne.

    Jakie ryby mogą jeść psy w niewielkich ilościach?

    Wybór odpowiednich ryb dla psa ma niebagatelne znaczenie dla kondycji naszych milusińskich. Ryby morskie, takie jak łosoś, makrela czy tuńczyk, są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które są korzystne dla zdrowia psów. Jednakże zawsze powinniśmy podawać ryby gotowane, aby uniknąć ryzyka związanego z bakteriami i pasożytami. Ponadto lepiej unikać ryb znanych z dużych ilości ości, takich jak karp. Psy powinny spożywać wyłącznie filety pozbawione ości.

    Co robić, jeśli pies zje ości lub surową rybę i kiedy udać się do weterynarza?

    W sytuacji, gdy podejrzewamy, że nasz pies zjadł ości, należy działać z rozwagą i obserwować pupila. Istnieje szansa, że zarówno małe i miękkie, jak i większe i twarde ości, które zostaną strawione i nie wywołają poważniejszych objawów. Ważne jest jednak sprawdzenie resztek jedzenia pod kątem ości i monitorowanie, zachowania psa, czy kota. Zwłaszcza w przypadku twardych ości, które mogą spowodować zatrucia, uszkodzenia przewodu pokarmowego, stan zapalny, negatywnie wpłynąć na żołądek i doprowadzić do konieczności przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. Warto również podkreślić, że ości mogą stanowić ryzyko zadławienia, zwłaszcza jeśli pies próbuje je połknąć jak przysmak, jednym kęsem. Jeśli twój pupil się zadławi, należy natychmiast udzielić mu pierwszej pomocy.

    Co robić, kiedy pies się zadławi? Zachowaj spokój i na początku nie wkładaj palców do pyska psa lub kota, bo to może go zaniepokoić. Pamiętaj, aby najpierw pozwolić mu się wykaszleć i dopiero wtedy rusz do działania, sprawdzając, czy ciało obce znajduje się w jamie ustnej. W tym celu otwórz szeroko pysk zwierzęcia i zajrzyj do środka. Jeśli zauważysz przedmiot będący przyczyną niedrożności — niezwłocznie go wyciągnij. Jeżeli nie zauważysz obecności przedmiotu w jamie ustnej lub krtani, a podejrzewasz, że może on znajdować się w tchawicy — spróbuj go wymasować, a kiedy i to zawiedzie, czas na poważniejsze kroki. Kucnij i połóż swojego psa lub kota tak, aby jego brzuch leżał na twoim kolanie, a głowa zwierzaka znajdowała się poniżej wysokości twojej nogi tak, aby ciało obce grawitacyjnie mogło opuścić drogi oddechowe. Następnie wyznacz punkt między łopatkami i uderzaj w niego lekko otwartą dłonią. Ostateczna próba ratunku to potrząsanie zwierzakiem do góry nogami. Złap kota lub psa za tylne łapy i podbrzusze. Unieś go tak, aby głowa zwisała w dół i wykonuj pojedyncze i zdecydowane ruchy potrząsające w celu usunięcia cała obcego z dróg oddechowych. Kiedy masz do czynienia z dużym psem, takim jak mastiff tybetański czy labrador, poproś kogoś o pomoc. A jeśli to zawiedzie i pies straci przytomność, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii i postaraj się wykonać resuscytację zgodnie z jego zaleceniami.

    Na jakie niepokojące objawy zwrócić szczególną uwagę?

    Oto najważniejsze objawy, na jakie warto zwrócić uwagę, kiedy twój pies zjadł ości, aby upewnić się, że nic mu się nie stanie.

    Wymioty i biegunka

    Nawracające wymioty, krew w kale i biegunka mogą wskazywać na problemy z przewodem pokarmowym związanymi ze spożyciem ości. Krew w kale to sygnał, żeby czym prędzej udać się z psem do specjalisty.

    Zapytaj experta...Jakich ryb nie powinien jeść pies?

    Podczas karmienia psa rybami istotne jest, aby unikać niektórych rodzajów ryb, które mogą być szkodliwe dla zdrowia psa:

    Surowe ryby:

    Nie podawaj surowych ryb psu, ponieważ mogą one zawierać pasożyty, takie jak tasiemce, lub bakterie, które mogą być szkodliwe.

    Ryby z wysoką zawartością rtęci:

    Unikaj ryb z wysoką zawartością rtęci, takich jak rekin, miecznik, tuńczyk, i makrela królewska. Rtęć może być toksyczna dla psów przy dłuższym narażeniu.

    Ryby z akwenów słodkowodnych:

    Niektóre ryby z wód słodkich mogą zawierać niebezpieczne bakterie i pasożyty. Jeśli decydujesz się na podanie takich ryb, upewnij się, że są one dobrze ugotowane.

    Małe ryby z ostrymi ośćmi:

    Unikaj małych ryb z ostrymi kośćmi, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie zadławienia lub mogą uszkodzić przewód pokarmowy psa.

    Smażone i pikantne ryby:

    Nie podawaj psu ryb smażonych, marynowanych, wędzonych, solonych lub przyrządzanych z dodatkiem przypraw. Mogą one powodować problemy trawienne u psów.

    Ryby z konserw:

    Unikaj podawania psom ryb z konserw, które często zawierają sól i inne dodatki.

    Ryby zanieczyszczone chemikaliami:

    Unikaj ryb pochodzących z zanieczyszczonych wód, które mogą zawierać toksyczne substancje.

    Brak apetytu

    Nagła utrata zainteresowania jedzeniem może sugerować ból lub dyskomfort związany z zatruciem pokarmowym.

    Nietypowe zachowanie

    Zmiany zachowania mogą być sygnałem dyskomfortu lub bólu. Jeśli twój pies jest apatyczny, agresywny lub drażliwy, to może być sygnał, że cierpi.

    Ból brzucha

    Pies może sygnalizować ból brzucha poprzez grymaszenie, unikanie dotyku w okolicach brzucha czy unikanie pozycji leżącej — to kolejny sygnał, którego wypatrywać powinna każda właścicielka czworonoga, która chce spędzić bezpieczne święta z psem.

    Trudności z oddawaniem kału

    Spożyta ość może zablokować przewód pokarmowy i skutkować trudnościami z defekacją. Jeśli zauważysz problemy z wypróżnianiem się, należy niezwłocznie udać się z psem do lekarza weterynarii.

    Podsumowanie

    Nawet niewielka ość może poważnie wpłynąć na stan psiego organizmu. Każda właścicielka i właściciel musi być świadom potencjalnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą spożycie przez psa ości. Pamiętaj, że zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. W okresie świątecznym warto dobrze zabezpieczyć jedzenie, a wtedy niepotrzebny będzie lekarz weterynarii. Jeśli jednak psu uda się porwać ze stołu rybie ochłapy lub kości, opracować plan działania i monitorować swoje zwierzęta po spożyciu potencjalnie niebezpiecznych pokarmów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pojawienia się niepokojących objawów niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.