REKLAMA
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Psi dietetyk — porady żywieniowe dla czworonogów

Opublikowane: 10:01 Przeczytasz w: 7 min

Właściciele coraz lepiej dbają o swoje zwierzęta. Chodzenie na podstawowe kontrole weterynaryjne powoli przestaje być jedyną opcją wsparcia zdrowia psów. Często pupile mogą liczyć na specjalistyczne wizyty u wykwalifikowanych profesjonalistów, ekskluzywną pielęgnację w salonie groomerskim, czy na korzystanie z usług, jakie oferuje psi dietetyk. Jakim zwierzętom najlepiej posłuży taka usługa? W tym artykule przybliżymy nieco temat wsparcia żywieniowego.

Spis treści

    Psi dietetyk, dietetyk zwierzęcy, dietetyk weterynaryjny — co to za zawód?

    "Jesteś tym, co jesz" - to bardzo znane, stare i trafne powiedzenie, które ma swoje odniesienie nie tylko do nas, ale także do naszych zwierząt. Zbilansowana dieta dla psa jest istotna, jako podstawowy czynnik, zapewniający utrzymanie go w dobrym zdrowiu i zapewnienie mu odpowiedniego rozwoju. Nie bez powodu więc dietetyk zwierzęcy jest obecnie bardzo doceniany. Zawód ten nie jest jednak prawnie usankcjonowany w Polsce, więc nie ma obowiązku ukończenia konkretnej ścieżki edukacji. Ważne jest, aby konsultant miał odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

    Dietetyk weterynaryjny może na przykład ukończyć studia weterynaryjne lub zootechniczne, a następnie dokształcać się samodzielnie, na kursach, konferencjach i zdobywać praktykę w swojej dziedzinie. Istnieją międzynarodowe organizacje, takie jak European College of Veterinary and Comparative Nutrition (ECVCN) oraz The American College of Veterinary Nutrition (ACVN), które przygotowują zainteresowanych lekarzy weterynarii do uzyskania certyfikatu, potwierdzającego jego specjalizację w tej dziedzinie. Innym sposobem jest odbycie studiów doktoranckich i publikowanie badań w obszarze dietetyki zwierzęcej. Tak jak w przypadku wielu innych zawodów, istnieje również szeroka oferta kursów doszkalających prowadzonych przez osoby prywatne.

    Podczas wizyty u specjalisty od żywienia, można spodziewać się analizy naszego przypadku, otrzymania zaleceń żywieniowych, korekcji niewłaściwej diety, dobrania specjalistycznego menu do indywidualnych potrzeb naszego psa. Z lokalu wyjdziemy też bogatsi w informacje, dotyczące podstawy żywienia psów.

    Kto powinien skorzystać z konsultacji żywieniowych?

    Odpowiednie żywienie jest kluczowe dla zachowania każdego żywego organizmu w dobrym zdrowiu. Jest to jednak dziedzina bardzo rozległa i czasem skomplikowana. Pomysłów na rodzaje diety jest mnóstwo, badania naukowe wciąż odkrywają przed nami nowe fakty i obalają stare mity, nie istnieje też żaden złoty środek, pasujący idealnie do każdego przypadku. Zwierzę może potrzebować indywidualnego podejścia, zależnego od jego wieku, aktywności fizycznej oraz posiadanych chorób i problemów. Karma dla szczeniaka musi przecież znacząco różnić się od tej dla cukrzyków albo pacjentów geriatrycznych. Z tego powodu wiedza wykwalifikowanego zawodowca jest nieocenionym źródłem informacji i wsparcia, a konsultacje żywieniowe tak naprawdę są dla wszystkich. Wskazane jest skorzystanie z rozmowy z psim dietetykiem, kiedy:

    • nie mamy pojęcia o odpowiednim żywieniu psów, jesteśmy właścicielami pierwszego czworonoga w naszym życiu i nie wiemy, jak karmić psa,

    • potrzebujemy odchudzić naszego czworonoga,

    • mamy zalecenie lekarza weterynarii, aby wprowadzić konkretne zmiany w diecie zwierzęcia lub skorzystać z takich usług,

    • nasz pies jest po kastracji, w trakcie ciąży, bądź laktacji,

    • musimy lub chcemy zmienić dotychczasowy sposób żywienia, a nie wiemy jak,

    • opiekujemy się psami bardzo młodymi lub starymi,

    • zwierzak potrzebuje wsparcia dietetycznego w trakcie terapii przeciwnowotworowej lub okołooperacyjnie,

    • szukamy diety odpowiedniej przy chorobach takich jak niewydolność nerek czy cukrzyca, problemach z wątrobą, trzustką, stawami lub jakichkolwiek innych,

    • u naszego podopiecznego występują częste biegunki,

    • nie możemy dobrać psu żadnej karmy, bo nic mu nie smakuje,

    • mamy psa pracującego, biorącego udział w zawodach sportowych lub wystawach,

    • kiedy badania wykazały znaczne niedobory u naszego pupila,

    • potrzebujemy znaleźć karmę odpowiednią dla psa alergika lub nietolerancjami pokarmowymi,

    • nie dajemy sobie rady z problemami behawioralnymi naszego zwierzęcia dotyczącymi żywienia, takimi jak bronienie miski, czy zbyt łapczywe spożywanie pokarmu,

    • kiedy chcemy samodzielnie przygotowywać zdrowe przysmaki dla psa i potrzebujemy inspiracji,

    • myślimy o wprowadzeniu specjalnej diety, wymagającej dużego zaangażowania i wiedzy, na przykład diety barf lub żywienia wegetariańskiego i chcemy zrobić to prawidłowo,

    • jesteśmy treserem, petsitterem, czy hodowcą i chcemy doszkolić się w dziedzinie prawidłowego żywienia psów,

    • mamy jakieś pytania i chcemy się skonsultować — na przykład — czy lepiej kupować karmy komercyjne, czy gotować dla psa samemu? Która karma dla psa będzie lepsza? Czy znajdzie się jakiś tańszy odpowiednik?

    • Po prostu chcemy prowadzić dietę naszego zwierzęcia jak najlepiej i zgodnie z najnowszą wiedzą.

    Jak wybrać dobrego psiego dietetyka?

    Jeśli szukamy dietetyka dla swojego pupila, dobrym pomysłem jest kierowanie się poleceniami znajomych. Nie każdy jednak zna kogoś, kto korzystał już z tego typu usług. W takim wypadku wizyta u weterynarza w celu otrzymania namiarów na okolicznych specjalistów w tej dziedzinie może okazać się bardzo pomocna. Przy wyborze naszego potencjalnego konsultanta żywieniowego, warto kierować się jego referencjami, posiadanymi certyfikatami i ścieżką edukacji. Warto zwrócić uwagę podczas czytania opinii w internecie, czy podchodzi on profesjonalnie do udzielanych porad — czy przeprowadza dokładny wywiad, prosi o historię choroby i dotychczasowego żywienia, czy określa kondycje ciała zwierzaka. Wszystkie udzielane informacje powinny być oparte o literaturę specjalistyczną, badania naukowe i doświadczenie zdobyte podczas pracy. Wizyta powinna też przyjmować bardziej formę porady niż imperatywu. Chociaż dziedzina żywienia opiera się o wiele niedających się złamać zasad, to dalej jest nauką złożoną i ciągle rozwijającą się, w której nie zawsze istnieje tylko jedno skuteczne rozwiązanie.

    Kilka słów o prawidłowym żywieniu zwierząt

    Z racji tego, że prawidłowe żywienie jest bardzo obszernym tematem, o którym można byłoby napisać setki artykułów, podamy tu jedynie kilka żelaznych zasad, według których powinno się podchodzić do diety swojego psa. W razie jakichkolwiek specjalnych potrzeb należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego o poradę.

    1. Każdy element żywienia jest istotny — nie tylko rodzaj i skład karmy, ale też ilość posiłków i wielkość porcji, godziny jedzenia, odpoczynek między spożywaniem pokarmu a aktywnością fizyczną.

    2. Stały dostęp do wody jest równie ważny dla psa, jak odpowiednia karma. Jest niezbędna nie tylko do prawidłowego trawienia i przyswajania składników odżywczych, ale też do regulacji temperatury ciała.

    3. Pożywienie dawane psu powinno odpowiednio odżywiać jego organizm. Zawierać odpowiednią ilość węglowodanów, białka i tłuszczy. Karma złożona w większości ze zboża nigdy nie będzie dobrym wyborem dla mięsożercy.

    4. Nigdy nie powinno się dzielić z psem swoim, "ludzkim" jedzeniem. W najlepszym wypadku będzie ono dla niego tuczące, w gorszym może okazać się szkodliwe, ze względu na obecność soli i przypraw; a w najgorszym nawet toksyczne — na przykład w przypadku czekolady.

    5. W wypadku choroby dieta nigdy nie powinna zastępować leczenia. Żywienie jest ważną częścią utrzymania zwierzęcia w dobrym zdrowiu i wsparcia procesu jego leczenia, jednak nie zastąpi odpowiednio prowadzonej terapii w gabinecie weterynaryjnym.

    6. Nie zawsze najpopularniejsze rozwiązania będą odpowiednie dla danego zwierzęcia. Nie warto wprowadzać nowej, wymyślnej diety dla psa bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania tylko dlatego, że jest na to moda.

    7. Tak samo jak u ludzi — dieta to nie wszystko. Równie istotna dla zachowania organizmu psa w dobrej formie jest aktywność fizyczna. Odpowiednio intensywny spacer z psem powinien być priorytetem w planowanym przez nas czasie spędzonym z pupilem.

    Bibliografia
    1. "Podstawy żywienia psów i kotów", Michał Ceregrzyn, Roman Lechowski, Berenika Barszczewska, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013
    2. "Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów" FEDIAF The European Pet Food Industry, 2019
    3. "Fizjologia zwierząt", Tadeusz Krzymowski, Jadwiga Przała, Powszechne wydawnictwo rolnicze i leśne 2015
    4. "Praktyka kliniczna: psy", Hans G. Niemand, Peter F. Suter, Barbara Kohn, Galaktyka, 2011

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.